Abp Życiński - Księża nie straszcie homeopatią

 

 „Kościół nie prowadzi badań, wiec nie powinien się  wypowiadać o lekach – twierdzi metropolita lubelski. Do specyfików homeopatycznych większość lekarzy podchodzi z dystansem. Niektórzy tabletki z cukru i wody , które maja niemal leczyć wszystko, nazywają placebo. Inni szachrajstwem. Ale homeopatia elektryzuje nie tylko  środowisko medyczne. Od lat niektórzy księża, wśród nich uznani przez Kościół egzorcyści, lansują tezę, że homeopatia to niemal wynalazek szatana. Ma szkodzić tak jak uwikłanie w spirityzm czy okultyzm. Homeopatia straszą środowiska ultrakatolickie, np. skupione wokół Frondy.

 

Polscy biskupi do tej pory nie wypowiadali się na ten temat. Tym mocniej zabrzmiał głos abp. Józefa Życińskiego w sobotniej audycji „ Pasterski kwadrans” w diecezjalnym Radiu eR. Metropolita lubelski stwierdził, że księża nie powinni straszyć homeopatią.

   -Zgłaszają się do mnie osoby przerażone , bo w środowiskach kościelnych znajdują informacje o tym, że homeopatia może zaszkodzić zarówno duchowo, jak i zdrowotnie. Podobne komentarze powtarzane czasem w środowiskach duchownych, katolickich są wyrazem przekroczenia ich kompetencji. Nikt w Kościele nie prowadzi badań nad homeopatią, to sprawa do rozstrzygnięcia wyłącznie na poziomie decyzji medycznych. Ci, którzy zapoznali się z publikacjami, w których widoczna jest nadgorliwość autorów, niech odetchną ze spokojem – powiedział abp Życiński.

(fot. Marek Lasyk, foto.ekai.pl)

 

 

 

 

 

 

 

 

To aluzja m.in. do artykułów w „Naszym Dzienniku”, w których skutki stosowania preparatów homeopatycznych porównuje się do opętania przez złe duchy. Często pisuje je egzorcysta jezuita Aleksander Posacki.

W Radiu eR abp Życiński przypomniał, że nie istnieje żaden dokument watykański , który straszyłby homeopatią poza dokumentem Papieskiej Rady Kultury ostrzegającym jedynie przez reklamami homeopatii uprawianymi w duchu ideologii New Age.

-Nie ma to nic wspólnego ze szkodliwością pewnych leków, na ten temat Kościół się nie wypowiada, bo szanuje autorytet środowisk medycznych, a w tych środowiskach różne kręgi formułują różne oceny- podkreślił metropolita lubelski.

Katarzyna Wiśniewska

 

 

 

 

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza , nr 26 , str 8. 

https://ekai.pl/wydarzenia/komentarze/x25421/abp-zycinski-kosciol-nie-angazuje-sie-w-spory-na- temat-homeopatii/

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 kwiecień 2018 09:51
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum