Obszary, gdzie można zastosować homeopatię.

     Gdzie można zastosować homeopatię? Aż korci, żeby odpowiedzieć: wszędzie! Jest tak wiele okazji i możliwości, aby użyć leki homeopatyczne, że nawet trudno mówić o konkretnych płaszczyznach zastosowania tej metody leczenia. Przede wszystkim można użyć jej jako metody komplementarnej do medycyny głównego nurtu w każdym w zasadzie momencie. Jeżeli pacjent cierpi na chorobę przewlekłą, wówczas leki homeopatyczne znakomicie pozwolą mu poradzić sobie z różnymi dolegliwościami:

- przy chorobach serca, miażdżycy, podwyższonym poziomie cholesterolu pacjent może brać leki usprawniające krążenie – między innymi możemy tu myśleć o secale, cactus, lachesis, medorrhinum, nux vomica i wielu innych.

- schorzenia, niedomaganie, zaburzenia funkcji wątroby – tu na pierwszy plan wysuwa się lycopodium, chelidonium, berberis, carduus marianus, leptandra, phosphor, sepia, wymieniając tylko te czołowe.

- cukrzyca – w tej chorobie również możemy wspomóc się homeopatią, jako leki pomocnicze zastosować tu można syzygium, secale, helonias i wiele leków przewlekłego reagowania.

- zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego – bardzo często nekające pacjentów stany nerwicowe, depresyjne, bezsenność, nadpobudliwość. Leko homeopatyczne rewelacyjnie mogą uzupełnić terapię standardową, a w wielu przypadkach wręcz ją zastąpić, zwlaszcza jeśli mamy do czynienia z chorobami psychosomatycznymi, a o te w dzisiejszych czasach nietrudno. Problem dotyczy tu zarówno dorosłych, jak i dzieci i w obu przypadkach można smiało włącyć leczenie homeopatyczne. Najczęściej stosowanymi lekami będzie tu na pewno ignatia, natrium muriaticum, kalium carbonicum, coffea, nux vomica, argentum nitricum, tuberculinum, chamomilla, tarentula, rhus toxicodendron i wiele innych.

- dolegliwości reumatyczne, bóle kostne, mięśniowe, stawowe, neuralgie, problemy z układem ruchu – tu zalecane będą takie leki jak rhus toxicodendron, bryonia, colchicum, kalmia, rhododendron, dulcamara, apis, ledum i inne.

- zaburzenia ze strony układu moczowego, dysfunkcje nerek, zapalenia pęcherza moczowego – tu mamy do dyspozycji także wiele leków, spośród których wymienić należy chociażby berberis, cantharis, lycopodium, solidago, chimaphila, mercurius, causticum.

- migreny, nawracające, uciążliwe bóle głowy – te dolegliwości, to pole do działania dla takich leków jak belladonna, lachesis, kalium carbonicum, sanguinaria, iris, cyclamen, gelsemium, glonoinum, opium i inne.

     Praktycznie w każdej chorobie przewlekłej można znaleźć miejsce dla leków homeopatycznych. Oczywiście są one tutaj stosowane w ramach terapii uzupełniającej dla leków konwencjonalnych, mogą być użyte jako leki sytuacyjne lub też stosowane przewlekle, razem z innymi lekami, gdy są prawidłowo dobrane do konstytucji i przewlekłego sposobu reagowania naszego pacjenta.

     Kolejną kwestią jest stosowanie leków homeopatycznych w stanach ostrych. Tu pole do popisu jest jeszcze szersze, a efekty jeszcze bardziej spektakularne niż w leczeniu przewlekłym. Można zastosować homeopatię w ramach leczenia medycyną konwencjonalną, czasem jednak możliwe jest użycie tylko homeopatii.

     Razem z lekami „zwykłymi” stosujemy leki homeopatyczne, aby wspomóc leczenie standardowe, aby uniknąć powikłań choroby ostrej, aby przyspieszyć proces zdrowienia organizmu, aby choroba miała lżejszy przebieg i aby chory szybciej wygenerował siły w procesie rekonwalescencji.

   Kiedy można wspomóc terapię stanów ostrych lekami homeopatycznymi?

- ostre infekcje wirusowe, np. grypa. Niewiele można tu zdziałać „normalnymi” lekami, zastosować możemy zaledwie kilka leków, działających przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, często leki te są przeciwskazane u pacjenta ze względu na wiek (małe dzieci) lub stosowanie innych leków (osoby starsze). Wówczas w sukurs nam staje homeopatia z rewelacyjnie skutecznymi lekami takimi jak: oscillococcinum, belladonna, aconitum, gelsemium, apis, bryonia, eupatorium, baptisia czy china.

- infekcje bakteryjne – to też szerokie pole dla homeopatii. Często nawet przy jednocześnie stosowanym antybiotyku można z powodzeniem użyć leku homeopatycznego, który uzupełni i wspomoże działanie leku chemicznego. W zapaleniu oskrzeli, a nawet płuc, z towarzyszącym kaszlem niezwykle użyteczne będzie antimonium tartaricum, spektakularnie pomoże w likwidacji uciążliwego kaszlu z trudną do odkrztuszenia wydzieliną. Pomocne też będą takie leki jak ipeca, coccus cacti, drosera, hepar sulphur, pulsatilla, phosphor, ferrum phosphoricum, spongia, sulphur, rumex czy kalium carbonicum. Angina jest również wdzięcznym polem do działania dla homeopatów. Spektakularny sukces można tu osiągnąć, polecając pacjentom z anginą belladonnę, barium carbonicum, mercurius, lac caninum, lachesis, hepar czy też phytolaccę.

- bolesne ząbkowanie u niemowląt – niewiele możemy tu zaoferować pacjentom z asortymentu leków tradycyjnych, są też one najczęściej nieskuteczne, o czym każda mama przekonała się zapewne niejednokrotnie. Zaś leki homeopatyczne niosą dużą szansę na ulgę dla małego pacjenta w jego dolegliwościach związanych z ząbkowaniem, są skuteczne zarówno w bólu, stanach zapalnych dziąseł, gorączce, niepokoju, jak i w biegunce. Zastosować tu możemy chamomillę, phytolaccę, belladonnę, rheum, borax czy też croton.

- kolki niemowlęce – to również płaszczyzna, na której niezwykle trudno jest sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko espumisan i herbatkę z kopru. Zazwyczaj kolki „nie idą na nic”, żaden lek nie jest wystarczająco skuteczny. Żaden – oprócz homeopatycznego. Wśród licznych leków, mających zastosowanie w tej dolegliwości trzeba wymienić między innymi: lycopodium, magnesia carbonica, magnesia muriatica, carbo vegetabilis, cuprum, colocynthis, chamomilla, argentum nitricum, dioscorea, nux vomica i abrotanum.

- schorzeniem, które męczy nas bardzo często i w zasadzie niezależnie od pory roku jest ostry nieżyt żołądkowo – jelitowy, najczęściej na tle wirusowym. Głównymi objawami jest tu oczywiście biegunka, ale też często wymioty oraz gorączka. Medycyna konwencjonalna nie oferuje nam zbyt dużo, zaś homeopatia ma o dyspozycji tak skuteczne leki jak między innymi arsenicum album, ipeca, aethusa, phosphor, nux vomica, veratrum, china, aloe i podophyllum.

- dolegliwości sytuacyjne, związane ze stresem, z konkretnym stanem psychicznym pacjenta – są to często sytuacje, w których wręcz nie możemy zastosować żadnego leku konwencjonalnego. Doskonałym przykładem może być osoba udająca się na egzamin, która nie potrafi poradzić sobie ze stresem. W zasadzie nie można zaproponować jej żadnego tradycyjnego leku, który potencjalnie może osłabić jej zdolności poznawcze, koncentrację i zdolność skupienia się (zwlaszcza jeśli akurat chodzi np. o egzamin na prawo jazdy). W tym momencie nie pozostaje nam nic innego jak tylko podanie leku homeopatycznego. Ten „egzamin” doskonale zdają takie leki jak argenum nitricum, gelsemium – podstawowe leki tremy; lycopodium – lęk przed publicznymi wystapieniami, oraz ambra, silicea lub ignatia.

     Można by wymienić każdy stan ostry i każdą chorobę przewlekłą, w której z powodzeniem można zastosować homeopatię – i to zarówno w połączeniu z allopatią, jak również samodzielnie, jako leczenie indywidualne i niezależne, a przy tym skuteczne i całkowicie pozbawione działań niepożądanych. Przykłady leków wyżej podane są tylko niewielkim odsetkiem całego asortymentu leków homeopatyczych, jakie mamy do wyboru w leczeniu tych, czy też wielu innych schorzeń, zatem nie należy się ograniczać, lecz rozszerzać poszukiwania leku wlaściwego dla danego pacjenta. Oczywistym jest bowiem to, że w każdym przypadku lek musi zostać indywidualnie dobrany dla konkretnego człowieka jako całości i nie tyle obraz choroby i diagnoza ma tu znaczenie, lecz sposób reagowania pacjenta i właściwe dla niego odczucia, modalności i symptomy. Dlatego , o ile w stanach ostrych dobór leku uzależniony jest głównie od rodzaju objawów choroby, istotna jest również jej etiologia i widoczne modalności u pacjenta, o tyle w stanach przewlekłych, gdy homeopatia jest leczeniem komplementarnym, istotne jest, aby dobrać lek dla pacjenta zgodnie z jego typem reagowania przewlekłego, ważne jest uwzględnienie tak zwanej konstytucji pacjenta oraz podloża chorobowego – indywidualnego i dziedzicznego.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum