Oparzenia i udar słoneczny- leczenie homeopatyczne

Oparzenia i udar słoneczny- leczenie homeopatyczne

Alina Małmyszko -Czapkowicz

lek. med., specjalista medycyny rodzinnej

Natur-med, Specjalistyczna Praktyka Lekarska, Lublin

tel. +48 884 364 536

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                          Oparzenie to naruszenie tkanek  w wyniku działania wysokiej temperatury, substancji chemicznych czy prądu. Pod względem  głębokości obrażeń oparzenia dzieli się trzy stopnie: oparzenie I ,II i III stopnia. Oparzenie I stopnia czyli powierzchowne to uszkodzenie samego naskórka, z rumieniem, silną bolesnością, pieczeniem. Rana goi się około tygodnia i nie pozostawia śladów. Oparzenie słoneczne to czeto ten obraz. Oparzenie  II stopnia czyli pośrednie obejmuje naskórek i część grubości skóry właściwej, powoduje zaczerwienienie i  powstanie bolesnych surowiczych pęcherzy. Goi się około 2–3 tygodni i prawidłowo leczone nie pozostawia blizn. Oparzenie III stopnia czyi  głębokie obejmuje pełną grubość skóry właściwej. Skóra jest biała i na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych nie boli, rana ulega martwicy. Leczenie oparzenia głębokiego wymaga ingerencji chirurgicznej: wycięcia martwicy, zamknięcia ubytków przeszczepami skóry. Rana goi się kilka tygodni, pozostawiając trwałe blizny, przykurcze, które często wymagają często dalszego leczenia operacyjnego i rehabilitacji.

                          Udar cieplny jest  reakcją organizmu na przegrzanie, które występuje, jeśli ustrój nie jest wstanie odprowadzić nagromadzonego nadmiaru ciepła. Najczęściej powstaje jako skutek przegrzania na słońcu. Na udar cieplny podatne są zwłaszcza małe dzieci, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji, także ludzie starsi, samotni, z chorobami układu krążenia,chorobami skóry,osoby leczone lekami moczopędnymi, beta-blokerami, neuroleptykami, lekami antyhistaminowymi i antycholinergicznymi. Obawy udaru słonecznego to: bóle głowy i karku, temp 40-41 st. C, przekrwienie i zaczerwienienie skóry głowy, przyspieszenie oddechu i tętna, nudności, wymioty, ogólne osłabienie i bolesne skurcze mięśni.

Pierwsza pomoc w przegraniu miejscowym czy ogólnoustrojowym to jak najszybsze schłodzenie np. zimną wodą czy to miejscowe w przypadku oparzenia czy ogólne w przypadku udaru cieplnego i nawodnienie pacjenta. Z poparzonych kończyn należy usunąć odzież i biżuterię, ponieważ na skutek urazu dochodzi do szybko narastającego obrzęku. Pacjentów z udarem cieplnym należy przetransportować w cień lub jeśli to możliwe do klimatyzowanych pomieszczeń, obłożyć zimnymi kompresami. W ciężkich oparzeniach, czy ciężkich postaciach udaru słonecznego gdy chory jest splatany, majaczy, ma wysoka gorączkę, drgawki czy  jest nieprzytomny lub np. istnieje podejrzenie oparzenia dróg oddechowych należy ułożyć pacjenta w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pogotowie.

W przypadkach leczenia oparzeń i udaru słonecznego bardzo pomocne są leki homeopatyczne.

Przy oparzeniu I stopnia podajemy Apis melifica (zaczerwieniona skóra z obrzękiem, pieczeniem i  poprawą przez zimno), przy oparzeniu II stopnia Cantharis (duże pęcherze z surowiczym płynem położone na zapalnie zmienionej skórze), III stopnia  Arsenicum album( palące bóle  i uszkodzenie martwicze tkanek), Kalium bichromicum (okrągłe owrzodzenia o równych brzegach). Leczenie blizn po-oparzeniowych można wspomóc preparatami Causticum, Graphites, Thuja.

Przy udarze cie plnym stosujemy leki: Aconitum napellus ( ucieplona sucha skóra, przyspieszone tętno, silne pragnienie zimnej wody), Belladonna( przekrwienie twarzy, pulsujące bóle głowy, obfite poty), Glonoinum (napadowe, pulsujące bóle głowy z przyspieszeniem akcji serca), Apis melifica ( bóle głowy zmniejszające się po zimnych okładach i miejscowym ucisku, brak pragnienia), Gelsemium ( przekrwienie twarzy z drżeniem i podwójnym widzeniem, gorączka z osłabieniem czy Bryonia ( bóle głowy o charakterze uciskowym z pogorszeniem przy każdym ruchu silne pragnienie dużych ilości zimnej wody).

Leki należy tu dobrać indywidualnie, dopasowując je  do konkretnego stanu pacjenta jaki prezentuje w czasie udaru.

Przypadki kliniczne z mojej praktyki:

Przypadek nr 1

Pacjentka lat 19 w czasie wakacji w Grecji przebywała kilka godzin na słońcu bez nakrycia głowy. Po południu dostała wysokiej gorączki ( 40 st. C), silnych bólów głowy, skarżyła się na pieczenie skóry pleców i ramion. Została odprowadzona do klimatyzowanego pokoju hotelowego, obłożona zimnymi kompresami (na plecy, ramiona i czoło), nawodniona chłodną wodą z odrobinka soli kuchennej. Podano leki: Beladonna,  Apis melifica.

Do wieczora gorączka spadła do 38 st C, a następnego dnia ustąpiła całkowicie. Pacjentka cały następny dzień przyjmowała ww. leki, pila dużo wody i nie wychodziła na słońce. Wszystkie objawy ustąpiły po jednej dobie terapii.

Przypadek nr 2

Dziewczynka lat 6 jadąc na hulajnodze wjechała przypadkiem w mamę, niosącą gorącą kawę i została oblana gorącym napojem. Oparzone okolice natychmiast schłodzono zimnym prysznicem . Podano lek Apis melifica . Po około pół godziny dziecko wróciło do zabawy, bez widocznych zmian skórnych w miejscu poparzenia.

Przypadek nr 3

Mężczyzna lat 48 potknął się w kuchni i oparł się całą dłonią o rozgrzana elektryczna płytkę kuchenną. Natychmiast schłodzono zimną woda miejsce oparzenia i podano Apis melifica. Po około pół godziny podano Cantharis. Po jednej dobie leczenia ustąpiły wszystkie objawy i na skórze dłoni nie pozostały żadne zmiany po oparzeniu.

Przypadek nr 4

Pacjentka lat 40 oblała dłoń gorącym wrzątkiem. Miejsce poparzenia natychmiast schłodzono zimną wodą, podano lek Apis melifica. Po ok 1/2 godziny pacjentka zauważyła powstanie w miejscu urazu kilku pęcherzy z surowiczym płynem. Zastosowano naprzemiennie Cantharis i Apis melifica. Następnego dnia na skórze dłoni nie było śladów po oparzeniu.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum