RUTA - APTECZKA DOMOWA, cz. 6


Uwaga! W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie
lub udać się do lekarza rodzinnego.
Lek homeopatyczny komplementarnie, jak najszybciej.

 

SKRĘCENIA, ZWICHNIĘCIA STAWÓW
(zwłaszcza nadgarstek i staw skokowy)

Dolegliwości z powodu naciągnięcia, naderwania więzadeł i/lub ścięgien.
Kilkakrotnie przyspiesza powrót do normalnego funkcjonowania.

 

ruta

 

Ruta jako pierwszy lek lub po Arnice.
(Arnika zawsze jako pierwsza, gdy zwichnięciu towarzyszy wylew krwi i okolica stawu jest granatowo-czarna).

Podajemy Rutę po Arnice, kiedy Arnika przyniosła widoczną poprawę, nastąpiło szybkie zmniejszenie dolegliwości bólowych, resorpcja krwiaka, jednak po kilku dniach, tygodniach (a nawet miesiącach czy latach) pacjent nadal kuleje, odczuwa staw jako słabszy, o ograniczonej funkcjonalności, a kolejne dawki Arniki niczego nie zmieniają.
Należy wtedy podać jedną dawkę Ruta 200C.

Może się zdarzyć, że pacjent nie odczuje żadnej ulgi po Arnice (po zwichnięciu lub skręceniu stawu) - wtedy po kilku godzinach lub następnego dnia podać należy Rutę 30C lub 200C
(wywiad homeopatyczny ujawnia, który z leków jest bardziej wskazany, ale nie zawsze istnieje taka możliwość i nie będzie błędem podanie Arniki niejako "odruchowo" po urazie, byle nie podawać kolejnych dawek przy braku jej wyraźnego działania).

 

OTWARTE I SKOMPLIKOWANE ZŁAMANIA
Ruta przyspiesza gojenie okostnej i zrost kości
(może być wskazana jako drugi lek po Symphytum).

Ruta wskazana będzie również po urazie, gdzie doszło do głębokiego obtarcia, sięgającego kości (w miejscu, gdzie jest mało tkanek miękkich pokrywających kość jak przednia powierzchnia piszczeli).
Arnika nie pokaże tu wyraźnego działania jako pierwszy lek, ponieważ chodzi o niezwykle bolesne przerwanie ciągłości okostnej.
Ulgę w bólu i szybkie gojenie przyniesie RUTA 30 C lub 200C.

Gdy problemem po złamaniu jest opóźniony zrost kości lub jego brak, Ruta może okazać się w niektórych przypadkach pomocna, ale lepiej dobrać właściwy lek pogłębiając wywiad homeopatyczny.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum