Ignatia amara

Igantia 1

Igantia 2

Igantia 3

Igantia 4

 

 

 

 

 

 

 

 

• Wrażenie obecności kuli w gardle

• Kaszel i ból gardła

• Brak apetytu lub przejadanie się

• Bezsenność

• Smutek, żałoba, zawód miłosny

• Częste wzdychanie

• Objawy paradoksalne

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

U Ignatii wystąpienie objawów chorobowych jest  zwykle poprzedzone smutnym wydarzeniem lub szokiem emocjonalnym.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Uczucie kuli w gardle, ból zmniejsza się podczas przełykania. Po szoku emocjonalnym pojawia się uczucie ściśnięcia gardła. Kaszel jest dławiący, napadowy, pacjent musi głęboko oddychać. Występują tzw. objawy paradoksalne, np. przy zaburzeniach słuchu lub szumie w uszach pacjent woli przebywać w hałaśliwym miejscu lub słuchać muzyki, ponieważ to wydaje się zmniejszać te objawy. Ignatia amara jest często pomocna w zaburzeniach łaknienia na tle emocjonalnym, takich jak anoreksja i bulimia. Jeżeli występuje apetyt , to może być on nienasycony. Chory może mieć ochotę na surowe jedzenie i niestrawne rzeczy, woli zimne potrawy niż ciepłe, ale nie chce jeść owoców. Wśród problemów związanych z zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego można wymienić: bóle błądzące w jamie brzusznej, czkawka, wzdęcia. Występuje niepokój, palpitacje, nerwicowe bóle w okolicy serca. Charakterystyczne są ziewanie i głębokie wzdychanie. Sen nie przychodzi albo jest bardzo lekki, najmniejsza rzecz, niewielki hałas powoduje przebudzenie.

 

 

OSOBOWOŚĆ IGNATIA AMARA

 

Osoby typu Ignatia amara mogą często wzdychać, chcą zostać same, aby móc pogrążyć się w myślach. Pytane, co się stało, zaczynają popłakiwać, a nawet zdarza im się zanieść histerycznym płaczem. Mogą również śmiać się histerycznie. U pacjenta występują przeciwstawne objawy na wszystkich poziomach (w podobny sposób jak u Pulsatilla). Chorzy są nerwowi i lękliwi. Zdolne dziecko nagle zalewa się łzami, ponieważ martwi się egzaminem. Często pojawiają się nerwicowe bóle głowy. Mogą również pojawić się nerwowe paraliże, drgawki i skurcze.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Ignatia amara powstaje z nasion Strychnos ignatii. Lek jest wytwarzany z dużych, suszonych, przypominających kamyki nasion, znajdujących się w gorzkim miąższu owocu. Bób świętego Ignacego, surowiec dla Ignatia amara.  Jako pierwszy lek zbadał Hahnemann, a opis zamieścił w trzecim wydaniu drugiego tomu Materia Medica Pura.

 

 

 

 Zdjęcie/źródło:

Homeopatyczna materia medica - D. Demarque , J. Jouanny, B. Poitevin, Y. Saint - Jean

http://nutrawiki.org/wp-content/uploads/2015/12/Ignatia-amara.jpg

 

 

Ignatia-amara
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum