Ipeca

 IPECA 1 001

IPECA 2 001

IPECA 3 001

 

 =======================================================

• Wszystkim dolegliwościom towarzyszą  nudności i wymioty

• Wymioty nie przynoszą ulgi

• Pragnienie przebywania na świeżym powietrzu

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

W obrazie tego leku pojawiają się nudności i wymioty; objawem szczególnym jest utrzymywanie się nudności nawet po torsjach. Język nie jest obłożony nalotem.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Choroba rozpoczyna się szybko. Choroba może być następstwem tłumionych emocji i przykrości. Nudności mogą pojawić się po zjedzeniu obfitego posiłku (jak u Pulsatilla) i po okresie nadmiernego objadania się. Przeziębienie umiejscawia się w nosie – w nocy jest on niedrożny; w dzień częste kichanie i śluzowaty katar, niejednokrotnie podbarwiony krwią. Każdemu przeziębieniu towarzyszy krwawienie z nosa. Po ustąpieniu przeziębienia powstaje chrypka, następnie podrażnienie tchawicy. Suchy, dokuczliwy, urywany kaszel z uczuciem duszenia się. Pacjent dusi się i dławi, twarz mu czerwienieje. Podobnie wygląda kaszel kokluszowy czy astmatyczny. Brak zdolności odkrztuszania zalegającego w klatce piersiowej śluzu. Poprawa następuje podczas siedzenia i na świeżym powietrzu. Często pacjent bardzo potrzebuje świeżego powietrza. Kaszel ze skłonnością do wymiotowania, bez nudności. Biegunka z silnym parciem na stolec; ciągłe nudności, wymiotowanie żółcią; wszystko wywołuje torsje z towarzyszącym uczuciem silnego wyczerpania i wielką bladością. Obfita biegunka przypominająca zielony szlam, z obecnością śluzu. Dzieci płaczą i prężą się podczas oddawania stolca. Kolka, której towarzyszą mdłości i zielonkawe stolce; stolec sfermentowany, spieniony. Pogorszenie w wilgoci, po przejedzeniu się. Poprawa na świeżym powietrzu, podczas odpoczynku.

 

 

OSOBOWOŚĆ IPECA

 

Osoba potrzebująca Ipeca jest typem malkontenta o trudnych do zaspokojenia życzeniach; obraża się, traci panowanie nad sobą i zachowuje pogardliwie w stosunku do innych. Wszystko przyprawia ją o mdłości.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Ipeca wytwarzana jest z korzenia  wymiotnicy lekarskiej, Cephaelis ipecacuanha, byliny rosnącej w Brazylii. Wymiotnica lekarska, surowiec dla Ipeca. Badania nad tym lekiem zostały opisane w Materia Medica Pura Hahnemanna. 

 

 

Zdjęcie/źródło:

http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Carapichea+ipecacuanha

 

 

ipeca- tropical theferns
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum