Ledum palustre

 LEDUM PALUSTRE 1 001

LEDUM PALUSTRE 2 001

LEDUM PALUSTRE 3 001

 

 ==================================================

Lek pierwszej pomocy

Rany kłute

• Reumatyzm stawów

• Zmarznięcie, lecz awersja do ciepła

• Pragnienie picia zimnej wody

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Ledum palustre jest często stosowany przy chorobach układu oddechowego i reumatyzmie. Stanowi też lek pierwszej pomocy przy takich ranach, jak zadrapanie, ugryzienie lub użądlenie.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Stosowany przy ranach kłutych. Przy zranieniach narzędziami ogrodniczymi czy brudnymi przedmiotami powinno się natychmiast zwrócić o pomoc lekarską, by zapobiec zakażeniu tężcem. Urazy oczu, zwłaszcza od uderzenia miękkim przedmiotem. Ledum palustre jest również stosowany przy bólach stawów, szczególnie stóp i kostek. Pięty są bolesne, a i stopy tak bolą, że pacjent chodzi z trudem; nawykowe zwichnięcia kostek. Może wystąpić silne pragnienie picia zimnej wody. Bóle zmniejszają się w zimnie. Chociaż pacjent jest zmarznięty i ciało jest zimne w dotyku, to każde zetknięcie z ciepłem , włączając w to ciepłe łóżko i ciepły pokój, zaostrza dolegliwości. Chory może zrzucać przykrycie lub wstawać z łóżka, szukając chłodu.

 

 

OSOBOWOŚĆ LEDUM PALUSTRE

 

W psychologicznym obrazie Ledum palustre pojawia się użalanie się nad sobą i niezadowolenie.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Surowca dla Ledum palustre dostarcza niewielki krzew rosnący w północnej Europie i Kanadzie – Ledum palustre, zwany bagnem zwyczajnym. Lek przygotowywany jest z ulistnionych gałązek.
Bagno zwyczajne, surowiec dla Ledum palustre. Lek został zbadany przez Hahnemanna i opisany w czwartym tomie Materia Medica Pura.

 

 

Fotolia_91642482_XS
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum