Lycopodium clavatum

 

 

Lycopodium 1

Lycopodium 2

Lycopodium 3

Lycopodium 4

Lycopodium 5

Lycopodium 6

 

 

 

 

 

• Dolegliwości pojawiają się po prawej stronie, przechodzą z prawej na lewą lub z góry do dołu

• Pacjent zmarznięty, bóle zmniejszają się w cieple

• Bóle głowy zmniejszają się w zimnym, a nasilają w ciepłym pomieszczeniu

• Pogorszenie często pomiędzy 16.00 a 20.00

• Wypicie ciepłych napojów łagodzi ból gardła

• Wzdęcia i odbijanie

• Uczucie sytości po kilku kęsach

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Lycopodium clavatum uważa się za lek działający na wielu poziomach na cały organizm ludzki.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Dolegliwości pojawiają się po prawej stronie ciała, przechodzą z prawa na lewo lub z góry na dół. Pacjent marznie, bóle zmniejszają się w cieple, z wyjątkiem bólu głowy, który zmniejsza się w zimnym, a nasila w ciepłym pokoju; częste nasilenie objawów pomiędzy 16.00 a 20.00. Ból głowy słabnie na chłodnym powietrzu i podczas ruchu, dopóki chory się nie rozgrzeje; wtedy znów następuje pogorszenie. Pogorszenie stanu podczas leżenia, owinięcia się w coś ciepłego i w hałasie. Pulsujący, uciskający ból głowy. Bóle głowy towarzyszące menstruacji lub dolegliwościom żołądkowym. Ból z powodu ominięcia posiłku, ból głowy z głodu; częsta poprawa po jedzeniu. Zapalenie ucha z egzemą dookoła uszu i za uszami. Przeziębienia umiejscawiają się w nosie i dolnych drogach oddechowych. Suchy, męczący kaszel z rzężeniem, paleniem i uczuciem drapania w klatce piersiowej. Ból gardła zmniejsza się po wypiciu ciepłego napoju. Wzdęcia i odbijanie się stanowią istotne cechy

tego leku. Wszystko, co pacjent zje, zamienia się w gazy – czuje się najedzony i wzdęty nawet po kilku kęsach; chwilową ulgę przynosi odbijanie. Szarpiące bóle i palenie połączone z nieżytem i wrzodami żołądka. Polepszenie po wypiciu ciepłych napojów. Pacjent miewa wielką ochotę na słodkie rzeczy.

 

 

OSOBOWOŚĆ LYCOPODIUM CLAVATUM

 

Osobie o typie Lycopodium clavatum brak wiary we własne siły; jest sumienna, drobiazgowa, ale niepewna siebie, obawiająca się przyszłości lub niepowodzeń. Nie lubi występować publicznie, obraża się o byle co i chowa urazy. Często zdarzają się jej niepohamowane wybuchy złości. Jest często przygnębiona.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Lycopodium powstaje z zarodników wytwarzanych przez owoce Lycopodium clavatum, zwanego widłakiem goździstym. Widłak jest rośliną zarodnikową rosnącą na górskich pastwiskach i wrzosowiskach.

Widłak goździsty, surowiec dla Lycopodium clavatum. Lek został przebadany przez Hahnemanna i opisany w pierwszym wydaniu Chorób przewlekłych. 

 

 

Fotolia_93959758_XS
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum