Arnica Montana

 20190530 130536

20190530 130554

20190530 130601

20190530 130615

 

 

• Lek pierwszej pomocy

• Obolałe ciało, uczucie rozbicia

• Skrajne wyczerpanie, osłabienie, złe samopoczucie

• Niechęć do rozmawiania, a nawet milczącej obecności innych ludzi

• Rozpalona i zaczerwieniona głowa i twarz, zimne kończyny

• Utrzymujące się zmęczenie

• Pogorszenie podczas wilgotnej pogody

• Poprawa przy leżeniu z nisko ułożoną głową

 

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Arnica jest podstawowym lekiem przy stłuczeniach i skutkach urazów. Ciało jest bardzo obolałe, jakby potłuczone. Pacjent leży nieruchomo.

Ma uczucie, że łóżko wydaje się zbyt twarde.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

W trakcie gorączki chory jest skrajnie wyczerpany, słaby, odrętwiały, prawie nieprzytomny, ale po chwili jego stan się zmienia i poprawnie odpowiada na pytania, po czym ponownie zapada w letarg. Pacjent w chorobie może twierdzić, że nic mu nie jest, mimo iż widoczne objawy chorobowe wskazują na co innego. Chory ma rozpaloną, zaczerwienioną twarz i jednocześnie zimne kończyny. W czasie spadku temperatury okazuje wielkie pragnienie. Pacjent ma skłonność do krwawień i siniaczenia się. Przy katarze błony śluzowe nosa łatwo krwawią. Stawy mogą być opuchnięte i bolesne.

 

 

OSOBOWOŚĆ ARNICA

 

Ludzie z objawami Arnica chcą być sami, mają obolałe ciało i lęk przed dotknięciem. Czują niechęć do rozmowy czy obecności innych ludzi. Występuje przygnębienie, upór, nerwowość, smutek, oszołomienie, obawa przed śmiercią, koszmary i lęki nocne.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Arnica jest wytwarzana z Arnica montana, arniki górskiej, która rośnie na górskich łąkach. Indianie z Ameryki Południowej robią z niej napar, które go używają do leczenia ran odniesionych podczas wspinaczki. Lek robi się z całej, świeżej rośliny. Arnika górska jest surowcem dla leku Arnica . Jako pierwszy jej właściwości przebadał Hahnemann i opisał w pierwszym tomie Materia Medica Pura.

Fotolia_23589018_XS
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum