Baptisia tinctoria

 

 

• Stany zakaźne i zatrucia

• Silne bóle i wrażliwość na ból

• Osłabienie z szybkim pogorszeniem stanu ogólnego

• Ciemne, cuchnące wydzieliny

• Zamęt w głowie, kłopoty z koncentracją

 

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Objawy Baptisia mogą być podobne do Gel­semium, lecz stan pacjenta szybko staje się poważny. Chory jest niespokojny, ale brakuje mu energii na wykonanie jakichkolwiek ruchów, a nawet na zmianę pozycji. Ciało jest obolałe i łóżko wydaje się twarde jak deska.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Wielkie osłabienie ciała jest połączone z niepokojem i gonitwą myśli. Pacjent jest Oszołomiony i ma trudności z koncentracją, często zasypia w trakcie rozmowy. Twarz jest ciemna, obrzęknięta. Powieki są ciężkie, a oczy na wpół przymknięte. Silny ból głowy. Wargi są zsiniałe, pękają i krwawią. Zapach z ust i oddech ma nieprzyjemną woń. Język pokryty jest brzydkim, żółtobrązowym nalotem. W jamie ustnej i w gardle pojawiają się bolesne owrzodzenia. Pacjent może mieć kłopoty z oddychaniem, brakuje mu powietrza. Występuje wielkie pragnienie, ale chory pije w niewielkich ilościach i często, ponieważ duże ilości płynów, podobnie jak jedzenie, mogą wywoływać nudności i nagłe wymioty. Pomimo wielkiego pragnienia chorzy oddają niewielkie ilości moczu. Lek ten tradycyjnie stosowany był przy tyfusie. Obecnie stany Baptisia można spotkać przy posocznicy, poronieniach, grypie żołądkowej, poważnych zakażeniach i innych podobnych stanach chorobowych.

 

 

OSOBOWOŚĆ BAPTISIA

 

Ponieważ jest to lek stosowany przede wszystkim u poważnie chorych, a więc w ograniczonym zasięgu, nie ma on szczególnego obrazu psychologicznego. Występuje wielki niepokój, niemożność zebrania myśli, a pacjentowi może wydawać się, że części jego ciała są oddzielone i rozrzucone dookoła. Może mieć awersję do jedzenia, bojąc się otrucia.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Baptisia jest wytwarzana z podziemnych części rośliny o nazwie Baptisia tinctoria, dzikiego indygo. Roślina ta występuje m.in. w Ameryce Północnej, gdzie używano jej kiedyś do wytwarzania barwnika indygo. Dzikie indygo, surowiec dla Baptisia tinctoria. Przeprowadzono niewiele testów na siedmiu ochotnikach; wyniki badań zamieszczono w The North American Journal of Homeopathy (1857 i 1859 r.).

 

 


Zdjęcie/źródło :

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Baptisia_tinctoria.jpg

baptisia tinctoria -wiki
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum