Bryonia

 1

2

3

 

• Dolegliwości pojawiają się i rozwijają powoli

• Znaczne pogorszenie pod wpływem ruchu

• Pogorszenie w cieple i dusznych pomieszczeniach

• Ucisk przynosi ulgę

• Wyjątkowe rozdrażnienie

• Uczucie zaćmienia umysłu

• Ból głowy towarzyszy prawie wszystkim objawom

• Kłujące bóle, leżenie na bolącym boku przynosi ulgę

• Bóle i przytrzymywanie klatki piersiowej podczas kaszlu

• Suchość błon śluzowych

• Silne pragnienie dużych ilości zimnej wody

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Bryonia to bardzo ważny lek homeopatyczny wskazany przy chorobach płuc i układu trawiennego, a także przy zmianach artretycznych.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Objawy występują w dzień lub w kilka dni po działaniu czynnika chorobotwórczego, np. po przewianiu suchym, zimnym wiatrem lub przegrzaniu, a następnie zmarznięciu. Mogą również wystąpić po zranieniu uczuć. Symptomy często zaczynają się rano, kończąc kilkudniowe wykluwanie się choroby i zwiększając się stopniowo, aż do dużej intensywności. Dolegliwości pojawiają się wolno, mają stały lub nawracający charakter. Pogorszenie podczas ruchu . Pacjent chce tkwić w bezruchu, im więcej i dłużej się porusza, tym bardziej cierpi. Poprawa przy ucisku chorego miejsca i ułożeniu chorych części ciała nieruchomo. Skrajne rozdrażnienie: pacjent nie chce z nikim rozmawiać, nie pozwala sobie przeszkadzać, może wpaść w stan odrętwienia graniczący z utratą przytomności. Ospałość umysłu. Pogorszenie ok. 21.00. Pogorszenie w cieple, poprawa w zimnie. Ból głowy towarzyszy prawie wszystkim dolegliwościom. Możliwe jest uczucie zaćmienia umysłu i niezborność myśli przy palących bólach głowy, zazwyczaj ulgę przynosi mocny ucisk. W parze z bólami głowy idą nudności i omdlenia. Łupiący, silny, zastojowy ból głowy, ból ściskający, rozsadzający czaszkę. Pogorszenie przy ruchu, nawet przy mruganiu. Niezdolność do najmniejszego wysiłku. Pacjent pozostaje w absolutnym bezruchu i spokoju, w ciemności, ponieważ światło zaostrza objawy.

Kłujące bóle (jak w Kalium carbonicum), ulgę przynosi leżenie na bolącym boku (inaczej niż u Belladonny czy Kalium carbonicum), pacjent leży nieruchomo, ucisk przynosi ulgę. Bóle w klatce piersiowej, pacjent trzyma się za klatkę piersiową podczas kaszlu, leży nieruchomo na bolącym boku i uciska go. Krótki, ostry, męczący, suchy kaszel ze skąpą, rdzawą wydzieliną śluzową. Pacjent oddycha krótko i płytko, głęboki oddech sprawia ból. Ataki kaszlu wywołują ból w klatce piersiowej, czasem towarzyszy im ból głowy i obfite wykrztuszanie śluzu. Kaszel nasila się po jedzeniu, ruchu, przy przejściu z zimnego na ciepłe powietrze. Wysuszenie błon śluzowych, suchość jamy ustnej. Pragnienie dużych ilości zimnej wody. Język pokryty grubym, białym nalotem. Zaburzenia trawienia z uczuciem kamienia lub ciężaru w żołądku (podobnie jak u Nux vomica, Pulsatilla). Gorzki smak w ustach (jak u Pulsatilla). Nasilenie nudności i wymiotów podczas ruchu. Najbardziej charakterystycznym objawem z przewodu pokarmowego jest zaparcie i suche, twarde stolce, ale może wystąpić również biegunka, nasilająca się rano, pod wpływem ruchu lub po przejedzeniu. Wszystkie objawy łagodnieją po wystąpieniu potów. Pogorszenie po jedzeniu i po 21.00. Bóle, z wyjątkiem bólu brzucha, zmniejszają się pod wpływem ucisku.

 

 

OSOBOWOŚĆ BRYONIA

 

Osobowość Bryonia pasuje do księgowego, agenta ubezpieczeniowego czy dyrektora banku.
Skrupulatny, rozważny, systematyczny, przejmujący się bezpieczeństwem, przekonany, że jegometody są najlepsze, ale jednocześnie zamartwia się, ulega lękowi przed niedostatkiem i niemożnością przewidzenia przyszłości.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Bryonia jest lekiem wytwarzanym z przestępu białego (Bryonia alba ) lub dwupiennego (Bryonia dioica), należącego do rodziny dyniowatych. Hahnemann używał w swoich badaniach Bryonia alba. Do przygotowania leku używa się korzenia. Przestęp biały (Bryonia alba), surowiec dla leku Bryonia. Był jednym z pierwszych leków przebadanych przez Hahnemanna; został opisany w drugim tomie Materia Medica Pura. Kwiaty przestępu dwupiennego, rośliny pnącej sadzonej w żywopłotach; kwitnie wczesnym latem.

Fotolia_48187289_XS
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum