Chamomilla vulgaris

  Rumianek:

 

• Wielka wrażliwość na ból

• Silne rozdrażnienie i przewrażliwienie

• Ząbkowanie

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Chamomilla vulgaris jest ważnym lekiem stosowanym w stanach zapalnych. Pomocny jest w sytuacjach, kiedy ból wydaje się nieproporcjonalny do przyczyny chorobowej i występuje nadwrażliwość pacjenta na ból. Lek szczególnie zalecany dla dzieci przy problemach z ząbkowaniem.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Nadwrażliwość na ból i bodźce zewnętrzne (hałas, dotyk). Silne rozdrażnienie i przewrażliwienie. Pacjent jest niezadowolony, zły, przekorny. Stan ten może wynikać z rozgniewania, piętrzących się przeszkód, uczucia udręczenia i jako efekt bólu fizycznego. Ból doprowadza pacjenta do szału. Pacjent jest kłótliwy, opryskliwy i niegrzeczny. Takie stany można często zaobserwować u dzieci w czasie ząbkowania. Dzieci są zniecierpliwione i nie lubią być dotykane. Mogą kwilić i popłakiwać, mówić coś niewyraźnie. Nie wiedzą, czego chcą i są wiecznie niezadowolone; kapryśnie odrzucają rzeczy, o które wcześniej prosiły. Czasem poprawę przynosi pasywny ruch, np. noszenie na rękach lub jazda samochodem. Pogorszenie w zimnie. Pragnienie; chorzy zwykle chcą pić zimną wodę. Wysoka gorączka z poceniem się, zwłaszcza twarzy, jeden policzek czerwony, a drugi blady. Lek pomocny przy ząbkowaniu, szczególnie gdy dziecko jest przewrażliwione, kaprysi i nic go nie zadowala. Objawy zaczynają się wieczorem lub w nocy. Może wystąpić pogorszenie o 9.00.

 

 

OSOBOWOŚĆ CHAMOMILLA VULGARIS

 

Osoba, która potrzebuje Chamomilla vulgaris – najczęściej dziecko – jest niespokojna, rozdrażniona i nadwrażliwa, nie może znieść dotyku. Każdy ból opisywany jest jako ból nie do zniesienia. Chorych nic nie zadowala ani nie przynosi ulgi, łatwo ich urazić.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Chamomilla vulgaris jest wytwarzana z rumianku pospolitego, Matricaria chamomilla, należącego do rodziny astrowatych.
Rumianek pospolity, surowiec dla Chamomilla vulgaris. Wyniki badań leku znajdują się w drugim wydaniu trzeciego tomu Materia Medica Pura Hahnemanna.
 
 
Zdjęcie/źródło :
chamomilla
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum