Cocculus indicus

 

 

• Choroba lokomocyjna

• Niepokój, zamartwianie się

• Jadłowstręt

• Nudności, wymioty

• Zawroty głowy

• Następstwa niedoboru snu

• Spocone dłonie

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Cocculus indicus jest podstawowym lekiem homeopatycznym, stosowanym przy chorobie lokomocyjnej. Oprócz tego stosuje się go również u chorych skarżących się na niedostatek snu. Wszystkim objawom fizycznym i psychicznym towarzyszy zdenerwowanie.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Bólom głowy towarzyszą zawroty głowy, nudności, odrętwienie, niepewny chód; dolegliwości narastają po wstaniu, w ruchu lub podczas patrzenia na poruszające się obiekty, po przebudzeniu, jedzeniu i piciu; poprawa po położeniu się. Mięśnie karku wydają się za słabe, by utrzymać głowę. Oczy bolą; widzenie jak przez mgłę, z mroczkami przed oczami. Nudności i wymioty wywoływane przez jedzenie, a nawet samą myśl o jedzeniu ; wymioty poprzedza wzmożone wydzielanie śliny. Bóle brzucha, wzdęcia i kolki późno w nocy, uczucie, że w żołądku znajduje się „coś żywego”. Sztywne, ciężkie kończyny, bardzo bolesne przy poruszaniu się.

 

 

OSOBOWOŚĆ COCCULUS INDICUS

 

Osoba potrzebująca Cocculus indicus wydaje się otępiona, nie potrafi dokończyć zdania. Może też być gadatliwa, żartuje i podśpiewuje. Pacjent jest melancholijny, łatwo wpada w gniew i źle znosi obelgi. Może martwić się o innych, a zaniedbywać siebie. Stan Cocculus może być wywołany gniewem lub smutkiem, ale najczęściej jest wynikiem odbytej podróży.

 

 

LEK PRZECIW CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ

 

Cocculus najczęściej stosuje się w profilaktyce i leczeniu choroby lokomocyjnej u dzieci i dorosłych. Lek zażyty przed podróżą może zapobiec pojawieniu się dolegliwości, przyjęty pod koniec podróży szybko łagodzi jej negatywne skutki. Pacjent może być przestraszony na samą myśl o podróży, dotyczy to zwłaszcza osób wpadających w panikę przed podróżą samolotem. Strach owocuje osłabieniem i roztrzęsieniem. Występują zawroty głowy i nudności, palpitacje z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, suchość gardła, pocenie rąk, wypieki na twarzy i częste oddawanie moczu. W ustach gromadzi się dużo śliny o metalicznym lub gorzkim posmaku. Widok lub zapach jedzenia może wywołać wymioty.

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Cocculus wytwarza się z owoców Anamirta cocculus, rośliny spotykanej w Indiach i na Cejlonie. Nosi ona również nazwę indyjskiego sporyszu i rybitrutki indyjskiej.
Rybitrutka, surowiec dla Cocculus indicus.
Lek został przebadany i opisany przez Hahnemanna w trzecim tomie Materia Medica Pura.
 
 
 
Zdjęcie/źródło:
 
cocculus
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum