Próba lekowa Chlamydia trachomatis.

 

Richard Bocock

            Testy zostały przeprowadzone przez studentów South Downs School of Homeopathy między styczniem a kwietniem 2000r. grupę 10 studentów podzielono równo na testujących lek oraz nadzorujących testy. Jednej z osób podawano placebo, w związku z tym jedynie cztery aktywnie testowały lek. Metodologia testowania ściśle opierała się na wytycznych zawartych w The Dynamis and Methodology of Homeopathic Provings Jeremiego Sherra. Przy tak małej grupie testujących, wyniki mogą stanowić jedynie zarys działania leku i pozostaje mieć nadzieję na dalsze badania w celu nakreślenia bardziej szczegółowego obrazu.

DLACZEGO AKURAT CHLAMYDIA?

            Przeczytawszy w prasie serię artykułów poświęconych bakteriom chlamydia, zdumiałem się, jak duży odsetek ludzi, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, należy do nosicieli wywoływanych przez nią choroby; tajemniczej i podstępnej. Zainteresowały mnie także długofalowe skutki owej choroby, zarówno te oczywiste, jak i te mniej oczywiste. Być może istniała skaza typu chlamydia? Miałem również okazję uczestniczenia w niezwykle interesującym wykładzie dotyczącym par mających problem z poczęciem oraz kobiet po wielokrotnych poronieniach, czego jedną z głównych przyczyn były właśnie chlamydie.

LEK

            Helios Pharmacy pracowała nad nozodem, najprawdopodobniej z osłabionych bakterii chlamydia. Nie było to jednak do końca pewne. To pierwszy sygnał pojawiających się niejasności, które, jak się później okazało, miały towarzyszyć testowaniu leku. Istniały już pewne badania kliniczne, lek ten nie został jednak nigdy w pełni przetestowany homeopatycznie. Później dowiedziałem się o badaniach Mario Bojadżiewa przeprowadzonych nad tym nozodem […].

            W niniejszym artykule informacje dotyczące działania i charakteru bakterii chlamydia zamieściłem bezpośrednio w opisie testowania leku. Informacja ta jest bardzo podobna do opisów działania toksykologicznego nozodów zawartych w materia medica leków sporządzonych na bazie roślin lub minerałów. Pełny obraz homeopatycznego testowania leku, który zaraz tu zaprezentuję, rozdziela informacje, z myślą o tych, którzy chcą otrzymać czysty obraz testowania leku bez żadnej interpretacji.

            Lek sporządzony jest z hodowlanych mikroorganizmów chlamydia- interesujących i bardzo długo uznawanych za formę pośrednią między bakterią a wirusem. Obecnie wiadomo już, że jest to bakteria- pasożyt wewnątrzkomórkowy. Organizm ten wywołuje trzy podstawowe typy chorób:

  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie płuc,
  • infekcje układu płciowego i moczowego.

W krajach uprzemysłowionych chlamydia są najczęstszym patogenem przenoszonym drogą płciową, a wywołującym średnio 3 miliony zakażeń rocznie, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Przenosi się przez seks waginalny i analny. Drogą tą następuje 35- 50% przypadków zapalenia nieswoistego cewki moczowej (NSU) spowodowanych przez mikroorganizmy. Powszechniejsze niż rzeżączka i syfilis, chlamydie są również czterokrotnie częstsze niż opryszczka i brodawki narządów płciowych. W Wielkiej Brytanii liczba zakażeń nimi wzrosła o 76% w ciągu ostatnich 5 lat. W ostatnim roku o 20% wśród nastoletnich kobiet oraz o 23% wśród nastoletnich mężczyzn. Szacuje się, że 10-141% seksualnie aktywnych kobiet jest zarażonych przez chlamydie, w tym w przeważającej większości kobiety poniżej 20 roku życia. Znaczny wzrost zakażeń w ostatnich latach może wynikać z lepszych sposobów wykrywania choroby oraz większej świadomości społecznej niż z faktycznego wzrostu liczby przypadków.

SKRYTA/ UKRYTA

Jak już wspominaliśmy, geneza i farmakologiczne pochodzenie leku nie jest znane. Przez wiele lat nie było wiadomo, czy chlamydia jest bakterią, czy wirusem. Ponadto choroby przenoszone drogą płciową uznawane są za coś wstydliwego, co należy ukrywać przed światem. Poradnie seksuologiczne należą do miejsc, gdzie ludzie mogą anonimowo przeprowadzić testy.

Najnowszy raport „British Medical Journal” poświęconych psychologicznym skutkom wykrycia chlamydii donosi: „kobiety obawiają się napiętnowania, wpływu infekcji na przyszłe zdolności reprodukcyjne oraz konieczności powiadomienia partnerów”.

Objawy zaczynają występować zwykle 2 do 6 dni po zarażeniu, jednakże u 70% kobiet i 50% mężczyzn objawy w ogóle się nie pojawiają- choroba pozostaje w ukryciu. Wśród lekarzy określana jest mianem „podstępnej”.

Artykuł w jednym z brytyjskich tabloidów określił działanie chlamydii mianem „cichej, powodującej ogromne zniszczenia choroby, która potrafi przez lata pozostawać  w ukryciu”. Wśród długofalowych skutków tej choroby u kobiet można wymienić zapalenie jajowodów (PID), zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, zarażenie dziecka bakterią chlamydia podczas porodu, czego skutkiem może być zapalenie spojówek lub zapalenia płuc, zwiększone ryzyko poronienia oraz zwiększone ryzyko zakażenia HIV. Dla mężczyzn niewykryta infekcja może oznaczać zapalenie najądrzy, bezpłodność ora powikłania układu moczowego.

Jedna z pacjentek, niejaka pani X, której przypadek posłużył, jako przykład kliniczny, przeszła siedem poronień, trzy ciąże pozamaciczne, które najprawdopodobniej miały związek z zakażeniem bakteriami chlamydia. Pierwszy test na obecność chlamydii zlecono jej po wykryciu pierwszej ciąży pozamacicznej. Testu jednak nie wykonała, gdyż „wstydziła się i obawiała reakcji otoczenia”.

Pomimo że choroba ta wywołuje bardzo poważne skutki zdrowotne u kobiet i dzieci, wielu ludzi w ogóle o niej nie słyszało, wielu nie wie, że jest zarażonych, gdyż nie występują u nich żadne objawy.

Podczas homeopatycznego testowania leku napotkaliśmy wiele problemów. Osoby testujące często bardzo niechętnie opisywały występujące objawy osobom nadzorującym testy. Pełny obraz testowania otrzymaliśmy dopiero po zebraniu zeszytów, w których zapisywano te objawy. Zdaniem testujących nadzorujący testy byli zbyt nachalni i niezbyt pomocni.

„Zapomniałam wczoraj zadzwonić do nadzorującej testy- a może to dziś miałam dzwonić? Nie pamiętam, kiedy miałam zadzwonić, ani czy to ja miałam zadzwonić czy ona”.

„Czuję się jakbym traciła kontakt z nadzorującą- zapomniałam zadzwonić, nie pamiętałam, czy ona miała dzwonić”.

„Obecnie kontakt z innymi osobami, zwłaszcza z moją mamą, jest dla mnie bardzo ważny. Po dwóch tygodniach testowania leku nie chciałam jednak kontaktować się tak często i regularnie jak dotychczas. W ogóle uważam, że kontakt z innymi osobami stanowi ogromną część leczenia”.

„Było mi niezwykle trudno opisać uczucia i myśli, jakie mi towarzyszyły. Patrząc z perspektywy czasu jest to ciekaw z punktu widzenia intymnego charakteru testowanej sfery”.

Mario Bojadżiew bez wahania zalicza ten lek do skazy sykotycznej. Osobiście uważam, że jest to właśnie obraz sykozy introwertycznej.

SPOKÓJ, BRAK WRAŻLIWOŚCI

            Osoby testujące lek zauważyły, że były spokojniejsze i mniej impulsywnie reagowały na krytykę pod swoim adresem. Sytuacja jak w ciszy przed burzą- podobnie zresztą jak przy infekcji bakteriami chlamydia- brak objawów bezpośrednio po zarażenia, dopiero po latach ujawniają się problemy:

            „Jestem spokojna i pewna siebie, nie tak wrażliwa na krytykę jak wcześniej”.

            „Rodzina mówi mi, że mam cięty język, wcześniej zwykle ignorowałam docinki. Ale ogólnie czuję się spokojniejsza”.

            „Wydaje mi się, że mam dzisiaj więcej cierpliwości niż zazwyczaj”.

            „Nie odczuwałam, jak zwykle, niepokoju w stresowej sytuacji w pracy”.

            „Śniła mi się wczoraj w nocy przyjaciółka, z którą pokłóciłam się w piątek; wiedziałam, że muszę ją przytulić i wszystko znów będzie dobrze. Otworzyła jakąś puszkę i poczułam zapach świątecznego ciasta”.

            „Śnił mi się mężczyzna, który wdrapywał się do mnie do łóżka. Nie czułam w tym zagrożenia ani podtekstu seksualnego, to ktoś, kogo znam i lubię. Było to miłe, podnoszące na duchu uczucie”.

OTRUCIE/ ZAGROŻENIE

            Pomimo odczuwanego spokoju pojawiało się również przeczucie bliskiego niebezpieczeństwa- obawy przed truciem, nieuchronnie zbliżającym się kataklizmem.

            Sen: „Szedłem wzdłuż drogi, zerwałem liść z drzewa i przełamując go poczułem mleczny sok na języku. Zacząłem się bać, że to może być trucizna. Okazało się, że leżę. Podeszła do mnie jakaś kobieta, zaczęła mnie pocieszać i pocałowała mnie w usta. Gdy się obudziłem, odczuwałem niepokój”.

            Sen: „Byłem w domu, w którym mieszkałem 17-18 lat temu, razem z rodziną  i znajomymi. Nagle w dom wjechała ciężarówka. Zacząłem krzyczeć <<usuńcie się!>> Natychmiast się obudziłem. Tej samej nocy moja żona również miała sen, że ciężarówka wjechała w nasz dom. Próbowaliśmy uciekać, ale nie mogliśmy się ruszyć”.

            Sen: „Zły sen- śniło mi się, że umarł mój syn i to, co się działo po jego śmierci. Próbowałem zachowywać się normalnie i nagle wybuchałem płaczem, uciekając z miejsc, gdzie byli ludzie. Obudziłem się przerażony”.

            Sen: „Śniło mi się, że jechałam z mężem samochodem przez bardzo wąski most nad okropną przepaścią. Mój mąż wysiadł z samochodu, a ja siadłam za kierownicą z wrażeniem: <<potrafię tędy przejechać>>. Ale okazało się, że nagle samochód zaczął przechylać się na lewo. Obudziłam się z krzykiem i z poczucie, że <<jednak go bardzo potrzebuję>>”.

BŁĘDY

            Choroby przenoszone drogą płciową często postrzegane są jako wynik popełnionego „błędu”. Również u testujących lek dało się zauważyć rozkojarzenie i zwiększoną skłonność do popełniania: „błędów”.

            „Chciałam zadzwonić do nadzorującego testy, ale zamiast tego wykręciłam numer do innej studentki”.

            „Robiłam bezsensowne pomyłki- idąc na basen zamiast zabrać swój kostium wzięłam kostium córki (lat 7), mimo że nie trzymamy ich w tym samym miejscu. Zdjęłam pierścionek zaręczynowy, żeby posmarować sobie ręce stojąc w samochodzie na światłach i położyłam pierścionek na kolanach. Zapomniałam o pierścionku, wysiadłam z samochodu i go zgubiłam (później go znalazłam)”.

            „byłam bardzo roztrzepana przez cały dzień. Umówiłam się z dwiema osobami na ten sam dzień i nie poszłam na jedno ze spotkań. Koleżanka bardzo się na mnie zdenerwowała”.

            „Czuję się tak roztargniona, jak w czasie, gdy byłam w ciąży”.

            Czuję się jakbym chodziła z głową w chmurach. Musiałam się bardzo starać, żeby nie nacisnąć jakiegoś niewłaściwego przycisku w pracy, ale pomyliłam się wykręcając numer”.

            „Musiałam sprawdzać po dwa razy, czy na pewno wystukałam dobrą cenę na kasie- być może wynikało to z ciągłego zmieniania odległości patrzenia, ale z literami nie miałam takich problemów. Mam wrażenie, że mogę się łatwo pomylić”.

AGRESJA, MĘSKIE ZACHOWANIE

            Długofalowym skutkiem zarażenia bakteriami chlamydia są zmiany hormonalne, kobiety testujące lek zauważyły natomiast u sienie zwiększenie agresji oraz przejawianie męskiego typu zachowania.:

            „Zauważyłam, że robię <<męskie>> rzeczy, takie jak podnoszenie poły płaszcza przy wsadzaniu kluczy do kieszeni, albo opieranie nogi o ścianę przy zawiązywaniu butów- co normalnie mi się nie zdarza. Zdawałam sobie sprawę, że robię coś inaczej, ale jakoś nie przejmowałam się tym za bardzo. Po prostu wydawało mi się to nieco dziwne”.

            „Zauważyłam, że idę bardziej zamaszystym krokiem niż zazwyczaj, tak jakby po męsku. Przydarzyło mi się to dzisiaj znowu, gdy szłam przez miasto. Zreflektowałam się i zaczęłam iść normalnie”. 

            „Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że moje ramiona są szerokie, podobnie jak cała górna część ciała”.

            :Jestem bardzo nieprzyjemna w stosunku do moich córek- po prostu znęcam się nad nimi psychicznie. Jakbym chciała nad wszystkim mieć kontrolę i pokazać, że <<wszystko robię lepiej od nich>>. Łatwiej tracę cierpliwość. Córka mówi, że przez ten lek matka przestała ją rozumieć”.

            „Jestem poirytowana, zwłaszcza przy dzieciach, które mi działają na nerwy”.

SNY

            „Śniło mi się, że wprowadzaliśmy się do średniowiecznej stajni- było tam ładnie, ale  i strasznie zarazem. Nie pamiętam zbyt wiele, oprócz tego, że musiałam podstawiać miednicę pod przeciekający dach, żeby nie nalało się nam do łóżka. Nie wnieśliśmy wszystkich sprzętów, tylko chodziliśmy po rzeczy, które były nam potrzebne akurat w tej chwili, np. łopatę do kopania w ogrodzie”.

            „Śniło mi się, że robiliśmy wyprzedaż rzeczy używanych. Wynosiliśmy wszystkie szpargały z domu, to samo robiła moja siostra. Pojechaliśmy też do domu rodziców (dom ich jest strasznie zagracony) i oświadczyliśmy, że zabierzemy im te wszystkie niepotrzebne rzeczy. Potem zaczęliśmy wszystko sprzedawać. Rzeczy były ładnie poukładane w pudłach  i jasno opisane, jaki artykuł ile kosztuje, np. kamizelki po 10 pensów. Wszystko było dobrze wyraźne. Ubrania były czyste i wyprasowane, wisiały na wieszakach. Ponieważ sprzedawaliśmy we trójkę, mieliśmy kwadratowe plastikowe pojemniejsi, każdy w innym kolorze. Każdy sprzedawał towary swoje i pozostałych, ale pieniądze trafiały do właściwych pojemników”.

NAJWAŻNIEJSZE OBJAWY FIZYCZNE

Głowa

            „Uczucie zimna w głowę tak dotkliwe, że musiałam przyłożyć termofor”.

            „Ból w całej głowie i nad lewym okiem. Uczucie zimna w głowę, zmęczenie i ból mięśni”.

            „Sporadyczne bóle głowy”.

            „Uczucie ciężkiej głowy”.

            „Nawracający lekki ból głowy przez całe przedpołudnie, tak jakby ucisk i ból nad czołem, i nad oczami”.

            „Taki sam ból, tylko bardziej wyraźny, tak jakby dochodził do nasady nosa. <Pochylanie do przodu, <zimne powietrze, >silny ucisk na czoło. Ból utrzymuje się przez cały dzień. <Myślę o tym”.

            „Ból głowy ustał w nocy, ale wrócił po przebudzeniu (tj. >leżenie, spanie, noc)”.

            „Ból głowy podobny do tych, jakie miewałam w ciąży”.

            „Lekkie zawroty głowy, uczucie jakby głowa była pełna”.

            „Ból głowy jak przy jedzeniu lodów (z przodu) <zimno, >ciepło, <hałas. Mam odruch, żeby masować głowę, ale nie skutkuje>”.

            „Okropny ból głowy, buczenie, pulsowanie, dość ostry i przenikliwy. Nadal głównie  z przodu głowy, ale odczuwam także ból w skroniach”.

Oko

            Infekcje spowodowane przez chlamydie mogą prowadzić do dwóch rodzajów zapalenia spojówek.

            Pierwsze: zapalenie spojówek u noworodków, następujące w wyniku zakażenia tymi mikroorganizmami podczas porodu. Jest częściej spotykane niż rzeżączkowe zapalenie spojówek u noworodków.

            Drugie: jaglica- przewlekła i zakaźna forma zapalenia spojówek z ich hipertrofią. Choroba ta dotyka 400 milionów ludzi na całym świecie, głównie w Azji, Afryce i południowo- wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Oślepiła 20 milionów ludzi.

            „Gdy zaczyna mnie boleć głowa, zaczynają mnie też piec i łzawić oczy”.

            „Przez całe przedpołudnie czułam, jakbym miała rzęsę w oku, w obydwu oczach. Odczuwałam również łzawienie”.

            „Wrażliwość na światło”.

            „Prawe oko łzawiło w drodze do pracy, tak jakby płakało. Cały czas musiałam je wycierać”.

            „Prawe oko znów łzawiło w drodze do pracy, ale późnij w ciągu dnia czułam suchość w tym oku, ból i zmęczenie”.

Zęby

            „Zauważyłam wyjątkową wrażliwość na zimną wodę, gdy myłam żeby przed spaniem. <Zimno, >gorące napoje”.

            „Moje zęby są nadal bardzo wrażliwe na zimną wodę. Gorące napoje również wywołują ból, ale nie aż tak dotkliwy. Gdy tylko przepłuczę usta lub napiję się czegoś, ból ustaje. Ból jest bardzo intensywny”.

Narządy moczowe

            Jak można się było spodziewać, przy testowaniu leku na infekcje przenoszone przez chlamydie drogą płciową, główny nacisk położono na narządy układu moczowego  i płciowego. Ostra infekcja bakteriami chlamydia może powodować pieczenie w czasie oddawania moczu oraz potrzebę częstszego jego oddawania.

            „Zazwyczaj podczas wykonywania ćwiczeń i podskoków mam uczucie jakby popuszczania moczu, dlatego na wszelki wypadek wcześniej opróżniam pęcherz. Dziś rano to uczucie zniknęło- żadnych problemów”.

            „Jeden z pacjentów, któremu podano omawiany lek opowiadał później: „Dostałem ten lek przy terapii infekcji NWS przenoszonej drogą płciową (zmarnowałem sobie młodość). Na początku objawy bardzo się nasilały, ale potem nastąpiła znaczna poprawa: ustąpił zwłaszcza niezłośliwy przerost prostaty (wieku średniego)- ból, parcie na mocz, ucisk (nie miałem natomiast popuszczania moczu)”.

            „Problemy z oddawaniem moczu po przebudzeniu. Po oddaniu moczu, nieznaczne popuszczanie podczas chodzenia”.

Kobiety

            U kobiet można wyróżnić trzy bardzo charakterystyczne grupy objawów:

            Uczucie jakby się miesiączkowało (infekcje wywołane przez chlamydie powodują zaburzenia cyklu menstruacyjnego).

            Uczucie, jakby się było w ciąży (długofalowym skutkiem infekcji wywołanej przez chlamydie jest bezpłodność, poronienia, ciąża niedonoszona; jeden ze sposobów rozmnażania bakterii chlamydia to zakażenie podczas porodu).

            Zwiększony popęd seksualny (głównym sposobem przenoszenia i rozmnażania bakterii jest stosunek płciowy).

Menstruacja

            Do charakterystycznych cech infekcji wywoływanej przez chlamydie zalicza się:

            Zmianę zabarwienia, ilości oraz zapachu wydzieliny pochwowej.

            Nieregularne krwawienia lub plamienia pomiędzy menstruacjami (zwłaszcza u kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne).

            Krwawienie, ból podczas stosunku płciowego.

            Ból w dolnej części brzucha.

            Zmiany w długości cyklu menstruacyjnego, bolesne menstruacje (zwłaszcza po zmianie partnera).

            „Odczuwałam tępy ból w dolnej części brzucha, taki jak przy menstruacji. Wydawało mi się, że zaczynam krwawić, ale wiedziałam, że to niemożliwe. Co chwilę chodziłam do toalety, żeby to sprawdzić; było to bardzo sugestywne uczucie. Zauważyłam również jasną wydzielinę, taką jak podczas owulacji, ale na nią również było za wcześnie”.

            „Dziś rano odczuwałam przejściowe bóle jak przy miesiączkowaniu- taki tępy ból. Nadal obserwowałam białą i lepką wydzielinę”.

            „Uczucie wydętego brzucha, jakby zaraz miało zacząć się krwawienie, choć menstruacja ma być dopiero za 10 dni. Skurcze w dolnej części brzucha”.

            „Wydawało się, że zaczęłam miesiączkować, zauważyłam niewielki skrzep, ale gdy sprawdziłam znowu po trzech godzinach, okazało się, że to był fałszywy alarm- krwawienie ustało. Po ośmiu godzinach pojawiło się znowu. Zaczęłam miesiączkować. Krwawienie jest jakby bardziej obfite niż zazwyczaj. Mam bardzo wydęty brzuch pod wieczór. Wyglądam jakbym była w ciąży”.

            „Skurcze w dolnej części brzucha, tak jak przy miesiączkowaniu”.

            „Przed wypróżnianiem skurcze i bóle w dolnej części brzucha, jak przy menstruacji. Podobne objawy miałam po urodzeniu drugiego dziecka”.

Ciąża i poród

            „Mam bardzo wydęty brzuch pod wieczór. Wyglądam jakbym była w ciąży”.

            „Przed wypróżnieniem skurcze i bóle w dolnej części brzucha, jak przy menstruacji. Podobne objawy miałam po urodzeniu drugiego dziecka”.

            „Wpadłam na lekarza, który robił mi znieczulenie zewnątrzoponowe przy pierwszym porodzie”.

            „Ból głowy ustał w nocy, ale wrócił po przebudzeniu (tj. >leżenie, spanie, noc)”.

            „Ból głowy podobny do tych, jakie miewałam będąc w ciąży”.

            „Spotkałam osobę, z którą byłam w tej samej grupie w szkole rodzenia, i która była w szpitalu w tym samym czasie, gdy rodziłam pierwsze dziecko”.

            „Gdy kładłam się spać powrócił dawny objaw z czasów gdy byłam w ciąży: skurcze Braxtona- Hicksa. Uczucie ciężkiego ucisku w klatce piersiowej i zaraz potem takie samo uczucie ucisku w głowie”.

            „Córki chcą się bawić, że karmię je piersią, że jestem w ciąży i oczekuję bliźniąt”.

            „Czuję się roztargniona- tak samo czułam się będąc w ciąży”.

Popęd seksualny

            „Mój mąż jest absolutnie przekonany, że lek miał duży wpływ na moje libido. Gdy teraz o tym myślę z perspektywy czasu, wydaje mi się, że miałam wtedy dużo większą ochotę na seks. Przez pierwsze 2 tygodnie testowania leku zawsze zgadzałam się na seks, czego nie mam w zwyczaju”.

            „Seks jest dużo przyjemniejszy niż się spodziewałam”.

            „Miałam wczoraj wspaniały erotyczny sen. Dużo seksu. Śniło mi się, że cały czas próbowaliśmy się kochać i ciągle nas ktoś na tym przyłapywał: dzieci, dorośli. W końcu się udało. To było wspaniałe i bardzo podniecające, czułam się jakby w euforii- bardzo szczęśliwa”.

            „Mogę zliczyć na palcach obu rąk, ile razy uprawiałam seks odkąd zaczęłam testować ten lek. W ogóle nie mam na to ochoty. Nie chce mi się, ale mam też uczucie klaustrofobii, jakby ktoś naruszał moją przestrzeń”.

Klatka piersiowa

            Pojawiało się charakterystyczne uczucie ucisku za mostkiem:

            „Miałam uczucie ucisku za mostkiem, w środku klatki piersiowej- trwało to może godzinę. Czułam, że muszę się zgarbić.  Rozmasowywanie. Uczucie, jakby mi nieco brakowało tchu- bardziej zwracałam uwagę na oddychanie”.

            „takie samo uczucie ucisku za mostkiem > siedzenie prosto i rozmasowywanie. Bardzo nieprzyjemne uczucie, któremu towarzyszyły palpitacje i nieregularne bicie serca. Wrażenie jakby coś się ruszało za mostkiem, połączone z uczuciem ciepła w tym miejscu. Tak jakby coś ze środka próbowało się wydostać na zewnątrz. Bardzo nieprzyjemne uczucie > przy chodzeniu i piciu wody”.

            „Podczas kąpieli zauważyłam, że moje brodawki piersiowe są bardzo wrażliwe, tak jak tuż przed okresem, a właśnie skończyłam miesiączkować”.

            „Przeszywające kłucie pod prawym żebrem (ostatnio miałam taki ból, gdy byłam  w ciąży 5 lat temu). Pojawiło się, gdy prowadziłam samochód, tak jak to się działo wcześniej (ostry przebieg infekcji wywołanej bakteriami chlamydia może spowodować ból pod prawym żebrem)”.

            „Gdy kładłam się spać, powrócił objaw z czasów, gdy byłam w ciąży: skurcze Braxtona- Hicksa. Uczucie ciężkiego ucisku w klatce piersiowej i zaraz potem takie samo uczucie ucisku w głowie”.

Objawy ogólne

            Najważniejszymi objawami ogólnymi są uczucie ciężkości, osłabienia i ciepła (wszyscy testujący z wyjątkiem jednego czuli, że jest im cieplej niż zwykle). Testujący mieli ogromną ochotę na krakersy, masło, ser i czekoladę, odrzucało ich natomiast od marihuany. Większość przyznała, że osoby z ich otoczenia zauważyły, że wyglądają na zmęczonych.

            […]

            Jeśli czytelnicy mają dodatkowe informacje, doświadczenia kliniczne lub komentarze, prosimy o kontakt z Richardem Bocockiem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

AUTOR: Richard Bocock A Proving of Chalydia Trachomatis. “The Homeopath” 2002 nr 83. Przekład: Anna Ptak.

Próba lekow Chlamydia trachomatis. 1

Próba lekow Chlamydia trachomatis. 2

Próba lekow Chlamydia trachomatis. 3Próba lekow Chlamydia trachomatis. 4

Próba lekow Chlamydia trachomatis. 5

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum