Zależności lekowe - Kalium bichromicum

Kalium bichromicum-zależności lekowe.

Dr Josette Nouguez, Perigueux -Francja, Revue CEDH no 2, str. 30-35, czerwiec 2006

Wstęp.

Dwuchromian potasu występuje pod postacią kryształów koloru czerwono-pomarańczowego, rozpuszczalnych w wodzie. Związek ten występuje w składzie wielu materiałów np. : cement, barwniki, garbowane skóry i ma on charakter silnie alergizujący.

Małe dawki soli chromu mogą spowodować wystąpienie wyprysku kontaktowego, z powodu reakcji nadwrażliwości typu późnego jak np. wyprysk cementowy. W Materia Medica Allena odnajdujemy 1680 objawów podanych przez 58 osób- probantów przeprowadzających badanie.

1.Zależności w działaniu ogólnym.

Toksykologia.

 • Zatrucie ostre daje objawy ostrego zapalenia żołądkowo-jelitowego z objawami odwodnienia, aż do omdlenia ,a następnie ostre zapalenie nerek i wątroby.
 • Zatrucie przewlekłe powoduje uszkodzenie błon śluzowych z wydzieliną gęstą i lepką, zmiany w obrębie skóry rąk z powodu alergii kontaktowej, zmiany mogą być suche szczelinowate, sączące, ze świądem ,pęcherzykowe i pęcherzowe.

Badania doświadczalne:

Badania doświadczalne wykazuje wybiórcze działanie na trzy obszary, które zostały potwierdzone w obserwacjach klinicznych:

- działanie na błony śluzowe, szczególnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego i dróg oddechowych powodując tam:

 • Stan zapalny z obfitą, gęstą, lepką, przylegającą wydzieliną, która może tworzyć grube żółtozielone błony
 • Głębokie owrzodzenia o równych brzegach, przypominające odcisk monety, na dnie których znajduje się żółtawa, lepka wydzielina.

- działanie na tkankę łączną włóknistą( zapalenie ścięgien ),szczególnie w obrębie podeszwy stopy i kości piętowej.

-działanie na skórę, gdzie odnajdujemy zmiany rumieniowate, grudkowe , krostkowe, strupki i oczywiście owrzodzenia o równych brzegach, wypełnione lepką, śluzową, żółtawą wydzieliną .

Wymienione różne obszary działania prowadzą nas do porównań z innymi toksycznymi substancjami opisanymi w Materia Medica, a mającymi wybiórcze działanie w obrębie skóry i błon śluzowych takimi jak: Mercurius solubilis, Arsenicum album, Nitricum acidum , innych pochodnych z grupy Kalium: iodatum, sulfuricum, muriaticum i Lycopodium, Argentum nitricum.

2.Zależności w zakresie reakcji indywidualnej pacjenta.

Odczucia.

Odczucia polegają na występowaniu bardzo charakterystycznych dolegliwości bólowych:

 • Bóle występują  w sposób nagły zarówno w odniesieniu do pojawienia się jak i do ustępowania dolegliwości. Ten rodzaj bólów występuje również u Belladonna, Colocynthis, Magnesia phosphorica.
 • Bóle mają charakter błądzący , ale występują w ściśle określonych miejscach. To odczucie naprowadza nas na wiele innych leków. W szczególności są to pozostałe leki z grupy Kalium:

Kalium carbonicum, który ma bóle o charakterze tnącym i przemieszczające się z jednego miejsca do drugiego i wystepujące niezależnie od ruchu.

Kalium sulfuricum, u którego bóle dotyczą stawów, podobnie jak u Sulfur, Tuberculinum, Radium bromatum, Benzoicum acidum, Colchicum i Berberis.

Ponadto również:

Ignatia ,u której bóle mają charakter nagły i przemijający.

Lac caninum, u którego bóle przechodzą ze strony prawej na lewą.

Pulsatilla ,u której bóle przemieszczają się w sposób bardzo szybki.

Kalmia latifolia ,która posiada bóle jak błyskawica, przypominające wyładowania elektryczne,

 • Bóle mają charakter punktowy. To odczucie ma zasadnicze znaczenia dla przepisania leku Kalium bichromicum zarówno w chorobach górnych dróg oddechowych, dolegliwości żołądkowych jak i bólach reumatycznych. Porównujemy tutaj lek Ignatia, u której bóle mają błądzący charakter i przebiegają z uczuciem „wbitego gwoździa” w kontekście nadpobudliwości nerwowej. Actea racemosa może mieć bóle punktowe umiejscowione pod lewą piersią. Kalium carbonicum ma również punktowe bóle ale występujące niezależnie od ruchu, natomiast u Kalium sulfuricum bóle mają błądzący charakter. Coffea i Thuja opisują bóle z uczuciem wbitego „gwoździa”.
 • Bóle mają palący charakter w okolicy żołądka, z towarzyszącym uczuciem zgagi i czasem uczuciem ciężkości poposiłkowej. Palenie w żołądku i zgaga wskazują również na Iris versicolor i Robinia. Uczucie ciężkości poposiłkowej i niekiedy uczucie pieczenia i zgagi wskazują również na Pulsatilla, Nux vomica, Bryonia i Chamomilla. Jeśli objaw ten występuje po dłuższym czasie od spożycia posiłku to pomyślimy o Lycopodium i jeszcze raz o Nux vomica.

Modalności:

 

POGORSZENIE.

- Pod wpływem zimna, zimnego powietrza i rozbierania się. Ta modalność dotyczy jedynie kaszlu ,ale wilgotne zimno nasila również bóle stawowe u Kalium bichromicum.

Kaszel nasilający się na zimnym powietrzu wskazuje również na Arsenicum album, Causticum (z towarzyszącą chrypką), Hepar sulfur, Hydrastis, Kalium carbonicum, Nux vomica, Silicea , natomiast Rumex crispus ma kaszel nasilający się pod wpływem wdychania zimnego powietrza. Phosphorus ma kaszel nasilający się przy przechodzeniu z ciepłego do zimnego lub z zimnego do ciepłego otoczenia.

- pomiędzy godziną 2 i 3 w nocy, ta modalność dotyczy dolegliwości bólowych, zapalenia zatok i zaburzeń pokarmowych. Jest to wspólna modalność do innych leków z grupy Kalium: Kalium arsenicosum ze względu na astmę oskrzelową i świąd skórny, Kalium carbonicum, w przypadku którego jest to modalność ogólna, podobnie jak u Kalium iodatum.

- przez ruch, za wyjątkiem rwy kulszowej i bólów kończyn dolnych.

- pod wpływem piwa, które powoduje uczucie ciężaru w żołądku, ta modalność występuje także u Aloe, Carduus marianus i Graphites.

POPRAWA

-Pod wpływem ciepła, ciepłych okładów (przy bólach głowy) za wyjątkiem świądu.

W tym zakresie najbliżej znajdują się: Psorinum i Arsenicum album, które posiadają tę samą modalność ogólną poprawy pod wpływem ciepła, za wyjątkiem świądu dla Psorinum.

Rhus toxicodendron ma modalność poprawy pod wpływem ciepła w odniesieniu do świądu oraz bólów stawowych. Silicea jest lekiem, u którego wszystkie rodzaje patologii ulegają poprawie pod wpływem ciepła. Nux vomica ma poprawę pod wpływem ciepła za wyjątkiem niedrożności nosa i żylaków odbytu. Colocynthis i Magnesia phosphorica mają bóle neuralgiczne i skurczowe zmniejszające się pod wpływem ciepła.

-Pod wpływem zgięcia kończyny dolnej w przypadku rwy kulszowej. Porównujemy ten lek z Colocynthis, dla którego poprawa następuje pod wpływem zgięcia w pół.

Charakterystyka wydzielin:

Wydzieliny śluzowe mają zawsze charakter lepki, ciągnący, nitkowaty, klejący, z tworzeniem błon i mają zabarwienie żółtawe lub żółto-zielone. Możemy je odnaleźć w obrębie wszystkich błon śluzowych: przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, dróg moczowo-płciowych, ale również w obrębie owrzodzeń skórnych.

Thuja ma również wydzieliny śluzowe o charakterze żółtozielonym w obrębie wszystkich błon śluzowych. Hydrastis ma wydzielinę o lepkim, przylegającym charakterze szczególnie w okolicy jamy nosowej. Mezereum ma swoje wskazania w leczeniu zapalenia zatok szczękowych o ostrym lub przewlekłym charakterze.

3.Zależności w zakresie typu wrażliwego.

Nie występuje charakterystyczny typ wrażliwy Kalium bichromicum. Lek jest przepisywany wyłącznie na podstawie charakterystycznych objawów w swoich obszarach działania w stanach ostrych i przewlekłych.

4.Zależności w zakresie wskazań klinicznych:

Wskazania pokarmowe:

 • Kalium bichromicum jest wskazany w aftach jamy ustnej, w każdym przypadku, kiedy spotykamy zmiany o charakterze owrzodzeniowym o równych brzegach, w dnie owrzodzenia obecna jest żółtawa wydzielina. Możemy również spotkać się z obrzękiem języczka, pokrytego charakterystycznymi owrzodzeniami. Te wskazania porównujemy z Borax, Mercurius solubilis, u którego owrzodzenia maja krwawiący charakter i towarzyszy im typowy wygląd języka, który jest miękki, z odciskami zębów. W cięższych przypadkach aft możemy zastosować Sulfuricum acidum, Mercurius corrosivus w przypadku intensywnych bólów i zaburzeń połykania, Mercurius cyanatus jeśli wystąpią błony rzekome….

W przypadku obrzęku języczka możemy pomyśleć o Apis mellifica. Leki stosowane w okresach zaostrzenia będą wymagać często uzupełnienia o leki podłoża chorobowego takie jak: Natrium muriaticum lub Sulfur.

 • Objawy dyspeptyczne z uczuciem ciężkości, pełności poposiłkowej, często nasilające się po wypiciu piwa. Te objawy wskazują również na Nux vomica i Pulsatilla.
 • Zapalenie żołądka, a także zgaga, z bólami o palącym charakterze, nasilającymi się po posiłku i promieniującymi ku tyłowi, zmniejszające się chwilowo w czasie posiłku są wskazaniem do Kalium bichromicum. Bólom mogą towarzyszyć nudności i wymioty żółciowe, gorzkie, o żółtawym zabarwieniu te objawy mogą wskazywać również na: Iris versicolor, Robinia, u których dominującym objawem jest nadkwaśność. Nie należy również zapomnieć o Magnesia carbonica, dla której dominującym objawem również jest zgaga. Kalium carbonicum ma swoje liczne objawy ze strony przewodu pokarmowego.
 • Owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, które w wyglądzie endoskopowym prezentują charakter owrzodzenia o równych brzegach , który wskazuje na Kalium bichromicum. Niekiedy pacjent potrafi palcem pokazać miejsce odczuwania bólu, co potwierdza nam wybór leku, porównujemy go oczywiście z Lycopodium, gdzie mamy szybko zaspokajane uczucie głodu, wzdęcia poposiłkowe z potrzebą rozluźnienia paska od spodni i pogorszeniem czasowym po godzinie 16. Objaw palenia w żołądku, z poprawą po wypiciu ciepłych płynów będzie nas naprowadzać na Arsenicum album i konieczne w tym wypadku badania dodatkowe będą musiały wykluczyć obecność zmian o bardziej poważnym charakterze. Nitricum acidum, w przypadku którego obecne będą zmiany o charakterze linijnym i łatwo krwawiącym, Argentum nitricum
 • te różne wymienione powyżej leki będą przepisywane obecnie jako uzupełnienie leczenia klasycznego lekami z grupy IPP.

 

 

Wskazania ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych:

W zakresie górnych dróg oddechowych wskazania kliniczne do podawania Kalium bichromicum stanowić będą dużą pomoc w leczeniu patologii dotyczącej tego układu.

 • Możemy leczyć nie tylko ropny lub śluzowo-ropny wyciek z nosa zarówno o ostrym jak i przewlekłym charakterze ,ale również zapalenie zatok czołowych i szczękowych. Pacjent skarży się na uczucie ucisku u nasady nosa i bóle, które zawsze mają punktowy charakter. Wyciek z jamy nosowej może występować z przodu przez otwory nosowe ,pod postacią lepkiego, ciągliwego śluzu o zabarwieniu żółto-zielonym, niekiedy z domieszką krwi oraz strupków przylegających do błony śluzowej, lub z tyłu, po tylnej ścianie gardła w postaci ciągliwego śluzu, o lepkim i podrażniającym charakterze. Mokry kaszel , czasami intensywny będzie nasilał się wieczorem , przy rozbieraniu się i pomiędzy godziną 2 i 3 nad ranem i powoduje on odkrztuszanie typowej śluzowo- ropnej wydzieliny.

Porównywać będziemy te objawy z Kalium iodatum ,gdzie odnajdziemy bóle nasady nosa, które wydaja się obejmować całą głowę (ale nie punktowe!), jest gwałtowne kichanie, wyciek z nosa może na początku być wodnisty, ale później staje się żółtawy.

Mercurius solubilis, który ma wyciek z nosa o charakterze ropnym lub śluzowo-ropnym i podrażniającym. Cinnabaris, który ma bóle około-oczodołowe na kształt okularów i podrażniający wyciek po tylnej ścianie gardła. Hepar sulfuris , gdzie wydzielina ropna ma cuchnący charakter i występuje bolesność zmian nasilająca się pod wpływem zimna. Lachesis jest wskazana, kiedy bóle zatok są bardziej zaznaczone po lewej stronie i nasilające się, kiedy wyciek z nosa ulega nagłemu zatrzymaniu, wydzielina ropna jest żółto –zielona z domieszką krwi. Przy leku Hydrastis przylegające czopy powodują niedrożność jamy nosowej. Pulsatilla ma zielonkawe, niedrażniące wydzieliny , które utrzymują się długotrwale i powodują kaszel o zmiennym charakterze: w nocy suchy, w ciągu dnia mokry. Kalium sulfuricum, Mezereum, Lycopodium ,Medorrhinum, Thuja mają również żółtawy wyciek z błon śluzowych, lepki , ewoluujący w kierunku przewlekłym…

 • Możemy również stosować ten lek w nieżycie trąbki słuchowej, w tym wskazaniu możemy porównywać Kalium bichromicum do Kalium muriaticum, Pulsatilla , Causticum.
 • Angina Plaut-Vincenta z owrzodzeniami błony śluzowej gardła i błonami rzekomymi wskazuje również na Mercurius cyanatus, Phytolacca, Lachesis i Ailanthus.
 • Ozena z tworzeniem żółtych strupków o nieprzyjemnym zapachu wskazuje również na Hepar sulfuris.

 

 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli z odkrztuszaniem lepkiej ropnej wydzieliny wskazuje również na Kalium carbonicum i Hepar sulfuris.

Wskazania ginekologiczne

 • Upławy o ciągnącym , żółtawym i podrażniającym charakterze wskazują również na Mercurius solubilis, Pulsatilla, Hepar sulfuris, Pulsatilla, Kreosotum , Arsenicum album, Thuja, Medorrhinum i Sepia.
 • Owrzodzenia szyjki macicy o równych brzegach również będą mogły być leczone przez Kalium bichromicum .W tym wskazaniu będzie oczywiście konieczna dokładna diagnostyka pacjenki. Porównujemy tutaj oczywiście Mercurius solubilis lub corrosivus, Kreosotum, Hydrastis i Pulsatilla.
 • U mężczyzn te same wskazania odnajdziemy w przypadku przewlekłego lub podostrego zapalenia cewki moczowej.

Wskazania dermatologiczne

 • Tutaj możemy również odnaleźć wskazania w głębokich owrzodzeniach żylakowatych, mających brzegi przypominające odcisk monety i w dnie których jest obecna wydzielina żółtozielona, z niewielką lub całkowicie bez bolesności miejscowej. Lachesis ma owrzodzenia o krwawiącym dnie, z bolesnością nasilającą się pod wpływem dotyku, ciepła miejscowego i przez noszenie obcisłych pończoch przeciwżylakowych.
 • Wyprysk o charakterze alergicznym lub podrażnieniowym, czy toksycznym i myślimy tu przede wszystkim o wyprysku cementowym.Mogą to być zmiany o charakterze początkowo grudkowym , następnie krostkowym ze strupkami i sączeniem o charakterze lepkim, ciągliwym. To wskazuje na Mezereum, Graphites z typowym miodowo-żółtym sączeniem. Wyprysk może też występować ze strupkami i przybierać zliszjcowaciały wygląd ,wtedy należy myśleć o Mezereum, Antimonium crudum, Hepar sulfuris.

 

 • Świąd nasilający się podczas rozbierania wskazuje również na Natrium sulfuricum , Rumex, Oleander, Hepar sulfur

 

 

 

 

Wskazania reumatologiczne

 • Kalium bichromicum jest wskazany w bólach okolicy lędźwiowej i rwie kulszowej. Bóle mają tutaj również punktowy, błądzący charakter o nagłym początku i końcu. Rwa kulszowa ma lateralizację przeważnie po lewej stronie i poprawa będzie następowała przez ruch i zgięcie kończyny( w pozycji flaminga różowego!). Ammonium muriaticum ma nasilenie w pozycji siedzącej, Rhus toxicodendron ma poprawę przez ruch, Colocyntis ma poprawę przez pozycję zgięcia w pół, należy też pamiętać o Hypericum, kiedy bóle promieniują wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego. Należy również porównywać Nux vomica i Lycopodium.
 • Punktowe bóle odnajdziemy również w okolicy podeszwy stóp i szczególnie w okolicy pięty. Ta lokalizacje wskazuje na Lycopodium i Antimonium crudum, u których występują jednocześnie bóle piet i nadmierne rogowacenie. Medorrhinum i Hekla lava będą wskazane w przypadku ostrogi piętowej. Ledum palustre odpowiada raczej zapaleniu stawów na tle dny moczanowej.
 • Kalium bichromicum jest wskazany w zapaleniu ścięgna, nadal z bólami o punktowym charakterze, które występują w przypadku łokcia tenisisty. Można tu porównywać Rhus toxicodendron, Causticum, Arnica, Hypericum

 

Kalium bichromicum jest wskazany w przypadku bólów głowy pochodzenia pokarmowego i migrenach okolicy nadoczodołowej, o punktowym charakterze, poprzedzonych zaburzeniami widzenia i z poprawą poprzez ucisk. Iris versicolor ma również bóle głowy pochodzenia pokarmowego z występowaniem żółciowych wymiotów i poprzedzone uczuciem zamglonego widzenia. Gelsemium ma migreny z zaburzeniami płynności widzenia, mroczkami. Lycopodium ma migreny nadoczodołowe prawostronne najczęściej z towarzyszącym niedowidzeniem połowiczym pionowym. Sanguinaria canadensis, Cyclamen, Chelidonium, Natrum muriaticum , Tuberculinum mogą być również wskazane w migrenach o polaryzacji prawostronnej.

Kalium bichromicum- przypadki kliniczne

Dr Jean-Francois Becker Rennes Francja

Wstęp.

W codziennej praktyce używamy Kalium bichromicum zarówno w chorobach górnych dróg oddechowych, jak też w zaburzeniach ginekologicznych ,w celu leczenia wydzielin o charakterze śluzowo-ropnym, gęstym i podrażniającym. Wskazania do tego ważnego leku homeopatycznego wynikające z obecności owrzodzeń w obrębie skóry lub błon śluzowych lub na stwierdzeniu bólu o charakterze punktowym są rzadziej spotykane ,ale bardzo różnorodne. Niemniej również w tych przypadkach Kalium bichromicum wykazuje swoją znaczącą skuteczność.

1.Zapalenie nadkłykcia.

Bastien, lat 25, inżynier niedawno dyplomowany w dziedzinie informatyki, jest pasjonatem tenisa, bardzo regularnie chodzi na treningi i bierze udział w turniejach amatorskich.

Opowiada, że przed miesiącem czasu , na skutek szczególnie wyczerpującego meczu pojawił się ból prawego łokcia. Sam postawił diagnozę łokcia tenisisty i mówi , że jest to cena ,którą płaci za rozwijanie swojej pasji. Odmawia on zresztą zmniejszenia intensywności swoich treningów. Stosował niesterydowe leki przeciwzapalne, po których szybko pojawiły się bóle okolicy nadbrzusza, a nie było poprawy w zakresie bólów łokcia. Zalecono mu okłady z lodu, ale po nich bóle się nasilają. Natomiast poprawa następuje raczej pod wpływem ciepłych okładów.

Badanie kliniczne pozwala potwierdzić rozpoznanie:

-bóle w czasie aktywnej supinacji nadgarstka

-bóle przy palpacji ściśle określonego punktu zewnętrznej powierzchni łokcia, na szczycie nadkłykcia, promieniujące wzdłuż przedramienia

-brak reaktywnego obrzęku

Mamy zatem do czynienia z tendinopatią z ucisku obejmującą więzadło wspólne mięśni nadkłykciowych.

Zalecam mu przede wszystkim unikanie jakichkolwiek ruchów powodujących ból, zdając sobie sprawę z tego, że jest on sygnałem alarmowym wywołanym przez ruch, który przeciwdziała gojeniu się tego typu stanu zapalnego.

Przepisałem mu Kalium bichromicum 7 CH( 5 granulek 2-6 razy dziennie zwiększając odstępy w miarę poprawy): ból ściśle zlokalizowany, punktowy, nasilający się pod wpływem wilgotnego zimna, z poprawa pod wpływem ciepła i spoczynku.

Dodałem Ruta graveolens 5CH( 5 granulek 2-6 razy dziennie), ze względu na tropizm tego leku do więzadeł i obecność ucisku na okostną.

Na następnej konsultacji pacjent opowiada , że bóle się stopniowo zmniejszyły i mógł znowu rozpocząć treningi po upływie 10 dni, bez żadnych dolegliwości i ograniczeń sprawności.

2.Aftoza.

Pani Delfine B. skarży się na nawracające afty jamy ustnej, bardzo bolesne, utrudniające jedzenie i nasilające jeszcze występujące dodatkowo u pacjentki uczucie zmęczenia.

Mamy do czynienia z kobietą w wieku 26 lat , która przed 2 miesiącami urodziła swoje pierwsze dziecko. Ciąża i poród przebiegały prawidłowo. Dziecko jest zdrowe, tatuś jest szczęśliwy. Jednak pani B. skarży się na zmęczenie, smutek ,nic ją już nie interesuje…

Karmi dziecko piersią i mówi ,że to ją wyczerpuje.

Natomiast jej afty pojawiły się 10 dni po porodzie i powtarzają się bardzo regularnie.

Pomiędzy kolejnymi epizodami występują tylko nieliczne przerwy

Pacjentka mówi, że przy każdym zaostrzeniu ma od 2 do 4 zmian na wewnętrznej powierzchni warg i policzków i czasem na języku.

Bóle są bardzo silne, nasilają się w czasie jedzenia, ślina wydaje się być bardzo lepka i towarzyszy temu nieprzyjemny zapach z ust.

W czasie badania stwierdza się jedynie kilka śladów blizn po ostatnim zaostrzeniu.

Wywiad dotyczący pozostałych układów i narządów nie wnosi wiele dodatkowych informacji.

W okresie dojrzewania występował trądzik ,a następnie rumieniowe zmiany skórne po ekspozycji na słońce.

Zawsze miała duży apetyt i duże pragnienie.

Obecnie doszła już do wagi, którą miała przed ciążą: 51 kg ,wzrost 165cm

Przede wszystkim pomimo dobrego snu skarży się na uczucie osłabienia ,smutek, nie ma ochoty na spotkania z przyjaciółkami, ani na zwierzenia.

„Mam wszystko, żeby być szczęśliwa, ale niestety tak nie jest” mówi pacjentka.

Odnajdujemy tu klasyczny obraz depresji poporodowej na podłożu chorobowym wskazującym na Natrium muriaticum.

Przepisuję więc:

Natrium muriaticum 15 CH 1 dawkę co niedzielę wieczorem

China 9 CH 1x5 granulek (zmęczenie po utracie płynów organicznych, karmienie piersią)

Na afty, opierając się na objawach: nieprzyjemnego zapachu z ust, lepkiej gęstej, śliny i bolesnych owrzodzeń przepisałem Mercurius cyanatus 9 CH 3-4x5 granulek w razie pojawienia się dolegliwości.

Po tygodniu pacjenta poinformowała mnie telefoniczne, że ma zaostrzenie aft, a przepisany lek na stan ostry okazał się nieskuteczny.

Zaleciłem pilne zgłoszenie się na konsultację do gabinetu: afty mają wygląd głębokich owrzodzeń, o równych brzegach, przypominających odcisk monety, a dno owrzodzenia jest żółtawe.

Zatem przepisałem lek Kalium bichromicum 9CH 5 granulek 3-4 razy dziennie, po którym szybko ,bo w ciągu 48 godzin zmiany znikły.

Nastąpiły jeszcze 2 nawroty w coraz większych odstępach czasu ulegające szybkiej poprawie po podaniu Kalium bichromicum.

Stan ogólny, zmęczenie i skłonności depresyjne ustąpiły w miarę stosowania leków głębokiego działania.

3.Bóle kości ogonowej.

Armelle M. lat 17 przychodzi na konsultacje w marcu 2003 roku z powodu bólów kości ogonowej.

W wywiadzie nie zgłasza żadnych przebytych chorób reumatologicznych, w szczególności żadnych bólów kręgosłupa ani bólów wzrostowych.

Przed trzema laty w czasie spotkania rodzinnego kolega odsunął krzesło, na którym chciała usiąść. Upadła ciężko na pośladki, co oczywiście wywołało śmiech całego otoczenia, ale spowodowało również bóle okolicy krzyżowo-ogonowej o typie stłuczenia, które stopniowo zmniejszały się i ustąpiły całkowicie po 8 dniach.

Przed trzema tygodniami po rozgrzewce i treningu gimnastycznym zaczęła ponownie odczuwać bóle kości ogonowej. Utrzymują się one aż do chwili obecnej. Armelle opisuje bóle jakby uderzenie, o nagłym początku i końcu pojawiające się zwłaszcza w czasie siedzenia przez dłuższy okres czasu i kiedy potem wstaje z miejsca. Odczuwa poprawę w czasie wykonywania dłuższego ruchu i pod wpływem ciepła miejscowego.

Wykonano zdjęcie rentgenowskie ,które wykazało: „Przebyte dawno temu przemieszczenie i skostnienie dwóch ostatnich odcinków kości ogonowej , o wyglądzie skrzywienia kości ogonowej”

W badaniu palpacyjnym stwierdzam punktową bolesność kości ogonowej. Bolesny obszar odpowiada powierzchni opuszki palca wskazującego.

Przepisuję Kalium bichromicum 15 CH 5 granulek 3do 4 razy dziennie.

Wybrałem wyższe rozcieńczenie opierając się na neuralgicznym charakterze bólu.

W przeciągu 4 do 5 dni bóle stopniowo zanikły i aż po dzień dzisiejszy, czyli 3 lata później nie było żadnych nawrotów bólu.

4.Owrzodzenie żołądka.

Pod koniec dnia pracy przychodzi do mnie pan Marek T. 38 lat dyrektor przedsiębiorstwa, który nie mógł wyjść wcześniej z pracy. Skarży się na występujące od dwóch lat bóle w nadbrzuszu , które nasilają się z upływem czasu i stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Na początku występowało jedynie uczucie pieczenia w nadbrzuszu i zgagi występującej po posiłkach i zmniejszającymi się na jakiś czas podczas jedzenia.

Później występowały wymioty gęstą, śluzową, żółtawą treścią o gorzkim smaku. W ostatnim czasie do tych wszystkich dolegliwości dołączyły się uczucie ciężkości i pełności w nadbrzuszu występujące natychmiast po posiłku i przeszywające bóle promieniujące w kierunku pleców.

Poza tym pacjent mówi, że ma duże pragnienie, ale nie znosi smaku wody. Woli raczej kwaskowate napoje lub piwo, ale źle je toleruje , ponieważ nasilają one wymioty.

Wcześniej pacjent miał duży apetyt, ale obecnie nie odczuwa głodu i je tylko po, to żeby zmniejszyć swoje dolegliwości bólowe.

Oczywiście był już z tymi problemami u swojego lekarza prowadzącego, który przepisał mu leki osłaniające żołądek, leki alkalizujące i inhibitory pompy protonowej bez większego rezultatu.

Badanie palpacyjne nadbrzusza i okolicy okołopępkowej wykazuje ostrą bolesność uciskową.

Pozostała część wywiadu przemawia za ustaleniem typu wrażliwego Nux vomica( profil psychologiczny, żylaki odbytu, kichanie i nieżyt nosa na zimnym powietrzu i pod wpływem przeciągów, zaburzenia snu…).

Przepisuję więc Nux vomica 15 CH 1x5 granulek codziennie wieczorem i kieruję pacjenta do gastro-enterologa, z którym zwykle współpracuję, z prośbą o przekazanie kopii zdjęć z obrazu gastro-fiberoskopowego. Kilka dni później wyniki potwierdziły moje obawy: rozpoznano owrzodzenie opuszki dwunastnicy , o niewielkich rozmiarach, ale znacznej głębokości. Zdjęcie pokazuje wrzód o równych brzegach , z obecnością żółtawej wydzieliny w dnie.

Gastro-enterolog przepisał antybiotykoterapię w celu eradykacji Helicobacter pylori, ale Pan T, rozczarowany wcześniejszym, bezskutecznym przyjmowaniem leków przez 2 lata, prosi o spróbowanie najpierw leczenia homeopatycznego.

Przepisuję więc Kalium bichromicum 9 CH 3x5 granulek zalecając kontynuowanie stosowania leków zobojętniających na bazie soli glinu.

Miesiąc później pacjent czuje się dużo lepiej i samodzielnie stopniowo odstawił leki zobojętniające.

Kontrolna gastrofiberoskopia potwierdziła stopniowe zagojenie się owrzodzenia. Leczenie homeopatyczne było kontynuowane wraz ze stopniowym zwiększaniem odstępów pomiędzy dawkami Kalium bichromicum ,oraz do stosowania Nux vomica 15 CH jedną dawkę co niedzielę.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum