Alergie oddechowe
Autor: Jacek Oczkowski
Chcąc homeopatycznie leczyć alergie musimy przyjrzeć się obrazowi pacjenta z trzech różnych stron: konstytucji, skazy i terapii objawowej. Musimy się także zastanowić nad systematycznym stosowaniem Poumon histamine 15CH. W rozważaniu patologicznego skazowego sposobu reagowania spore znaczenie mają psora i tuberkuloza.
SKAZA PSORYCZNA
Wszelkie objawy tej skazy cechuje okresowość i naprzemienność. Dolegliwości układu oddechowego (katar sienny, astma) pojawiają się od czasu lub naprzemiennie z innymi dolegliwościami. Częste jest też występowanie alergii skórnej pod postacią pokrzywki. Główne leki skazy psorycznej to:
Calcarea carbonica- polecana przy pokrzywce, wyprysku, uczuleniu na mleko, astmie.
Kalium carbonicum- używane, jako środek do zwalczania astmy.
Sulphur- pomocny, gdy u pacjenta zauważamy objawy skórne wypryski, pokrzywkę, świąd oraz objawy oddechowe w postaci uczulenia układu ORL.
SKAZA TUBERKULINOWA
Główny objaw skazy tuberkulinowej to gwałtowne występowanie spastycznych reakcji oskrzelowych. Podstawowymi lekami tej skazy są Tuberkulinum i Morbillinum.
W rozważaniach nad typami konstytucji zasadniczą praktyczną różnicę stanowi fakt, iż na dolegliwości u fosforyków w odróżnieniu od karboników ma wpływ stan psychiczny pacjenta. Konstytucja fluoryczna nie ma znaczenia w alergiach u ludzi.
Zanim przejdziemy do prezentacji leków objawowych, powtórzmy zawartą we wstępie tezę o konieczności systematycznego stosowania niespecyficznego „odczulacza”, jakim jest Poumon histamine 15CH. Środek ów podajemy zarówno w stanach ostrych jak i przewlekłych. Preparat stosuje się w dolegliwościach, w których widoczne są objawy szeroko pojętych reakcji alergicznych. Zwalcza on klasyczne alergie dróg oddechowych (katar sienny, astma), skóry (egzemy), a nawet obrzęk naczyniowo- nerwowy zwany obrzękiem Quinckego. Poumon histamine 15CH działające także w ostrych infekcjach, szczególnie dróg oddechowych z widocznym czynnikiem alergicznym, pozbawione jest działań niepożądanych, w tym nie powoduje senności.
Wśród leków objawowych na szczególną uwagę zasługują:
Ambrosia- przydatna przy łzawieniu i nieznośnym świądzie powiek. Lekarstwo uczuleń, nieżytu nosa, kataru siennego.
Allium cepa- zalecane przy płynnym drażniącym wycieku z nosa. Gdy górna warga i skrzydła nosa są obtarte. Jeśli poprawa stanu chorego następuje na świeżym powietrzu. Jeśli kicha on często i salwami.
Ammonium muriaticum- polecane pacjentom z obfitym wyciekiem, otarciami skóry górnej wargi i skrzydeł nosa podobnymi jak w przypadku do Allium cepa, lecz z uczuciem zatkanego nosa mimo wycieku, a na dodatek uskarżającym się na utratę węchu.
Aralia racemosa- podawana, gdy wyciek z nosa ma smak słonawy i jest drażniący. Jeśli kichanie nasila się w przeciągu. Przy astmie narastającej natychmiast po położeniu się do łóżka.
Arsenicum album- lek ordynowany pacjentom, u których kichaniu towarzyszy palący i drażniący wyciek. Jeśli poprawę przynoszą mu gorące okłady. Gdy obserwujemy naprzemienność różnych objawów ze zmianami skórnymi.
Arundo mauritanica- to lekarstwo kataru siennego, w którego obrazie znajdziemy: palenie i swędzenie podniebienia i spojówek, irytujące swędzenie nozdrzy i sklepienia jamy ustnej.
Badiaga- przepisywana na obfity katar z kichaniem. Jeśli poprawa stanu pacjenta następuje w cieple (Allium cepa). Przy spazmatycznym kaszlu.
Euphrasia- przepisywana, gdy kichaniu z drażniącym wyciekiem z oczu i łagodnym wyciekiem z nosa towarzyszy światłowstręt.
Kalium iodatum- podawane przy palącym wycieku z nosa i gwałtownym kichaniu.
Naphtalinum- polecane w razie kichania, drażniącego wycieku z nosa i oczu. Gdy poprawa stanu chorego następuje na świeżym powietrzu.
Nux vomica- zapisywana bywa z reguły chorym spazmatycznie kichającym podczas budzenia się. Osobom nadmiernie wrażliwym na zapach kwiatów. Takim, których wyciek jest suchy nocą, a płynny w ciągu dnia.
Sabadilla- zalecany spazmatycznie kichającemu pacjentowi z cieknącym nosem i swędzeniem miękkiego podniebienia. Takiemu, który uskarża się na nadwrażliwość na zapach kwiatów, ma obfity wodnisty wyciek z nosa, powieki czerwone i palące. Któremu pogarsza się przy zimnej pogodzie.
Sinapis nigra- jest środkiem na skąpe i drażniące wycieki, suchość błon, nozdrza naprzemiennie zatkane.
Sticta pulmonaria- to lek osób z nosem pełnym u nasady. Osób, które mają stałą potrzebę jego dmuchania nosa mimo braku wydzieliny, osób nieustannie kichających (Sabadilla).
Miejsce homeopatii w leczeniu grypy i nieżytów górnych dróg oddechowych okresu jesienno-zimowego.
Astma - podejście homeopatyczne.
Przypadek nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.
Homeopatyczne leczenie kataru siennego
Wzmocnienie układu odpornościowego.
Problemy wieku dziecięcego - przewlekłe zapalenie gardła, nosa i ucha.
PEDIATRIA - Zapalenie nosogardła
PEDIATRIA - Zaburzenia drożności nosa ( + spis treści książki )
Wybrane leki w terapii kaszlu.
Katar sienny - a może spróbować homeopatii ?
Astma oskrzelowa - przypadek chorobowy.
Reakcje alergiczne w obrębie nosa i zatok
Alergia oddechowa i skórna (astma oskrzelowa, pokrzywka)
Astma oskrzelowa na podłożu licznych alergii
Nieżyt błony śluzowej nosa o podłożu naczynioruchowym
Przypadki kliniczne - NIEŻYT BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA O PODŁOŻU NACZYNIORUCHOWYM
Alergie układu oddechowego - katar sienny.
Leki homeopatyczne w terapii i profilaktyce nieżytów górnych dróg oddechowych