Biegunka u dzieci

  Biegunka u dzieci, jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłoszenia się rodziców do lekarza pierwszego kontaktu. Jest również jedną z częstych przyczyn hospitalizacji, zwłaszcza niemowląt.

Ostra biegunka może, między innymi, doprowadzić do dyselekrtrolitemi oraz odwodnienia, zaś przewlekła , do niedoborów żywieniowych. Rodzice (opiekunowie dzieci) oczekują często  od lekarza, podjęcia leczenia natychmiast  aby zapobiec powikłaniom oraz hospitalizacji ich dziecka.

Przeprowadzając wywiad z pacjentem lub jego rodzicami staram się ustalić etiologię biegunki, zwracając szczególną uwagę na możliwość zatrucia tak przypadkowego jak i celowego ( u dzieci starszych - jest to częsty efekt problemów emocjonalnych u młodzieży). Zawsze, w przypadku niemowląt, uściślam ilość oddanych stolców, gdyż często bardzo duża ilość stolców w ocenie rodziców to niewielkie pobrudzenie pieluszki przy oddawaniu gazów. Zła ocena ilości stolców może być przyczyną zbyt wczesnego zgłaszania się rodziców z dziećmi do szpitalnego oddziału ratunkowego. Istotnym jest również zapisywanie ilości  przyjmowanych płynów,  zmoczonych pieluszek oraz oddanych stolców

W przypadku przedłużającej się biegunki oraz lub wystąpienia innych niepokojących objawów, jak podwyższona ciepłota ciała, spadek masy ciała powyżej 5%, znaczny niepokój dziecka w trakcie oddawania stolca, zalecam wykonanie badań dodatkowych w tym posiewu kału.

Po badaniu klinicznym i postawieniu rozpoznania rozpoczynam leczenie polegające na podawaniu roztwory elektrolitów,  probiotyku, ale również leków  homeopatycznych , zwykle z bardzo dobrym efektem.

Leki homeopatyczne objawowo podaję niemowlętom  w roztworze wodnym, zaś dzieciom starszym w granulkach pod język, podając dawkę  po każdym oddanym stolcu, zwiększając odstępy w miarę poprawy.

Na przykładzie leczonych przeze mnie dzieci podzielę się swoimi doświadczeniami:

  1. 5-miesięczna Marta zgłosiła się z mamą na wizytę z następującym wywiadem: dziecko urodzone w Irlandii, w trzecim miesiącu życia, miesięczny pobyt w Holandii, krótkie wakacje w Grecji a następnie dłuższa wizyta u dziadków w Polsce. Od czasu pobytu w Grecji oddaje liczne ( do 7 na dobę) wodniste, cuchnące, brązowe stolce. Biegunka nasilona w godzinach rannych ( 3 stolce od 5 do 6 rano), następnie osłabiona zasypia. Poci się w nocy. Mama podejrzewa, że jest to powikłanie ząbkowania.

Badaniem fizykalnym stan dziecka dość dobry, masa ciała 6250 ( urodzeniowa masa ciała 3050). Osłuchowo serce, płuca bez odchyleń, uszy otoskopowo bz, gardło blade, śluzówki bez cech odwodnienia, skóra czysta bez cech atopii. Brzuch miękki, bez oporów patologicznych, perystaltyka wzmożona.

W leczeniu poza zaleceniami ogólnymi zaproponowałam Podophyllum peltatum 15 CH oraz China rubra 5 CH oraz wykonanie badań dodatkowych.

Kontakt telefoniczny w drugiej dobie - morfologia krwi w granicach normy z niewielkim przesunięciem w rozmazie w kierunku granulocytów podzielonych, białko crp prawidłowe, mocz badanie ogólne prawidłowe. Stan dziecka bez zmian, utrzymują się luźne stolce, w ciągu ostatniej doby 6 oraz 4 pobrudzenia pieluszki kałem, pije dość chętnie, mocz oddaje, dołączył się stan podgorączkowy do 37,5 stC. Zaleciłam utrzymanie leczenia.

Kontrola w 4 dobie leczenia: Stan dziecka dość dobry, masa ciała 5950, oddaje nieco

mniej moczu, stolce do 6 na dobę, a w posiewie kału stwierdzono Escherichię coli patogenną. Skierowałam dziecko do leczenia szpitalnego zalecając utrzymanie leczenia homeopatycznego oraz kontroli po zakończeniu leczenia szpitalnego

Kolejna kontrola: Po tygodniowym pobycie w szpitalu, stan dobry, masa ciała 6400g, stolce o zdecydowanie lepszej konsystencji do 3 na dobę. W szpitalu w leczeniu otrzymywała nawadnianie dożylne, probiotyk.

  1. 4-miesięczna Lena została przyniesiona przez rodziców z powodu nasilonych zmian o charakterze ciemieniuchy na skórze owłosionej głowy oraz trwającej od 2 dni biegunki ( do 6 wodnistych  z elementami stałym, bez domieszki krwi, stolców)

Z wywiadu - niemowlę karmione piersią, je bardzo chętnie ( w wieku 3,5 miesiąca podwoiła urodzeniową masą ciała), mama wiąże wystąpienie biegunki z jej błędem dietetycznym ( zjadła większą ilość sernika).

Badaniem fizykalnym z odchyleń od normy stwierdziłam zmiany na skórze głowy o charakterze łojotokowym na rumieniowym podłożu, gruby biały nalot na języku oraz zaczerwienienie skóry krocza powodujące znaczny niepokój dziecka

W leczeniu zaproponowałam

  1. odstawienie z diety matki mleka i produktów mlekopochodnych oraz świeżych owoców
  2. probiotyk
  3. Antimonium crudum 9 CH , Croton tiglium 9 CH  oraz Calcarea carbonica 15 CH wszystkie leki z wody

Kontrola po 2 dniach leczenia - znacząca poprawa - stolce 2 na dobę o papkowatej konsystencji, mniej nasilony rumień pośladków, utrzymujące się zmiany na skórze owłosionej głowy, Zaleciłam utrzymanie leczenia przez kolejne 3 - 4 dni, a następnie odstawienie Croton tiglium 9CH i dalsze podawanie pozostałych leków.

Kolejna kontrola po miesiącu - stolce prawidłowe, zmiany na skórze głowy ustąpiły, pośladki czyste. zaleciłam Calcarea carbonica 30 CH 1 doza 1 raz w tygodniu.

    

  1. 10 - miesięczny Leon zgłosił się na wizytę z powodu trwającej od 5 dni biegunki oraz słabego przyrostu masy ciała.

Z wywiadu wiadomo, że Leon karmiony jest piersią na żądanie do 10 razy na dobę, je chętnie, ale krótko, dodatkowo otrzymuje zupę jarzynową z mięsem oraz owoce i piętkę chleba. Stolce są luźne, zielonkawe z domieszką śluzu oraz sporadycznie z domieszką śladowej ilości krwi do 7 na dobę 

Badaniem fizykalnym - dziecko o drobnej budowie ciała, szczupłe, bystre, okresowo niespokojne, głowa duża o wydatnych guzach czołowych, cechy zapalenia spojówek z gęstą żółtawą wydzieliną ( zwłaszcza rano).

W leczeniu objawowo zaproponowałam Argentum nitricum  9CH oraz  China rubra 9CH z wody oraz probiotyk i nawadnianie elektrolitami.

Kontrola po 3 dniach - poprawa - stolce 3-4 na dobę, cechy zapalenie spojówk zdecydowanie mniej nasilone, na wadze przybrał 100g. Zaleciłam : utrzymanie leczenia jszcze 3-4 dni, probiotyk do 30 dni, uregulowanie częstotliwości karmienia do 5 na dobę oraz Silicea 15 CH 1 x dziennie 5 granulek z wody przez m-c.

Kontrola po miesiącu - stolce prawidłowe, przybór masy ciała 600g, dziecko pogodne, zapalenie spojówk ustąpiła. Zaleciłam Silicea 30 CH doza 1 raz w tygodniu.

  1. 14 - letnia Magda zgłosiła się na wizytę z powodu nasilenia zmian trądzikowych oraz trwającej od kilku dni biegunki

Z wywiadu wiadomo ,że tydzień temu zjadło dużą ilość czekolady. Pacjentka podaje również , że ma problemy w szkole wynikające z kłopotem z utrzymaniem koncentracji w trakcie lekcji. Badaniem fizykalnym - drobna budowa ciała na skórze, zwłaszcza czoła dość liczne zmiany o charakterze zaskórników , torbieli łojotokowych, skłonność do przetłuszczania się skóry zwłaszcza na czole oraz wokół nosa.

W leczeniu zaproponowałam

  1. odstawienie czekolady
  2. Lithium carbonicum 9 CH 4-5 razy dziennie 5 granulek - w rytmie oddawanych stolców, zwiększając odstępy w miarą poprawy

    Selenium 9 CH 2  razy dziennie 5 granulek.

  1. Kontakt telefoniczny po 3 dniach - ustąpienie biegunki , Zaleciłam Selenium 9 CH 2 razy dziennie 5 granulek na długo . 

 

AUTOR: dr Koralewska Joanna, Pediatra, neonatolog

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum