Bóle brzucha i bóle przewodu pokarmowego - podejście homeopatyczne

CODZIENNA PRAKTYKA

Bóle brzucha i bóle przewodu pokarmowego podejście homeopatyczne

Dr. Robert C. Dumont, MD, FAAP, DABMA, ABoIM Raby Institute for Integrative Medicine at Northwestern, LLC, Chicago, Illinois, USA

Dr._Robert_C._Dumont.gif

Przede wszystkim należy zauważyć, że bóle brzucha i bóle przewodu pokarmowego powinnny być traktowane jako objaw choroby, a nie jako specyficzna patologia, taka jak astma, padaczka czy choroba Leśniowskiego-Crohna, tak więc nie możemy w tym przypadku mówić o podstawowej i wspólnej patofizjologii. Należy rozważyć przede wszystkim niezliczone źródła lub przyczyny takiego bólu. Najlepszym przykładem są zaparcia, częsta przyczyna bólu brzucha. Ponadto, kiedy mówimy o bólu żołądkowo-jelitowym, musimy określić, czy pochodzi on z układu pokarmowego, czy z innego miejsca. Na szczęście lokalizacja i charakterystyka bólu pozwoli nam na skuteczne leczenie pacjenta odpowiednimi lekami. Celem tego artykułu jest przedstawienie logicznego podejścia, które pomoże określić, które leki homeopatyczne mogą pomóc złagodzić lub nawet wyeliminować bóle brzucha

 

> ZANIM ZAJMIEMY SIĘ LEKAMI I TERAPIĄ HOMEOPATYCZNĄ, NALEŻY MIEĆ NA UWADZE KILKA WAŻNYCH KWESTII.

ZŁOŻONOŚĆ BUDOWY UKŁADU POKARMOWEGO

Układ pokarmowy to bardzo złożony ekosystem. Na przykład, liczba komórek nerwowych w układzie pokarmowym jest równa liczbie komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym (i oczywiście posiada tyle samo neuroprzekaźników). I rzeczywiście, 60-70% układu odpornościowego znajduje się w naszym układzie pokarmowym. Ponadto, przewód pokarmowy ma największy kontakt (w stosunku do wielkości jego powierzchni) ze światem zewnętrznym i jest bombardowany szeroką gamą pokarmów i innych substancji chemicznych, korzystnych i szkodliwych, ale także połkniętymi mikroorganizmami. Mikrobiota układu pokarmowego jest bogatsza od liczby komórek w organizmie człowieka i może reprezentować ponad 1000 gatunków, z których każdy posiada wiele różnorodnych szczepów. Zdolność metaboliczna mikrobioty jest 100 razy większa od potencjału ludzkiego metabolizmu. W rzeczywistości, mikrobiota może być uważana za "organ metaboliczny", wsłuchujący się w naszą fizjologię.

JAMA BRZUSZNA JEST ZBIOREM INNYCH NARZĄDÓW

Ból brzucha niekoniecznie jest związany z układem pokarmowym. W jamie brzusznej znajdują się nerki, macica, wątroba, trzustka i pęcherzyk żółciowy, które powinny być traktowane jako potencjalne źródło bólu.

TRZY RODZAJE BÓLU BRZUCHA

Dobrze jest zacząć od zrozumienia jakie rozróżniamy rodzaje bólu brzucha. Przytoczymy tutaj trzy najważniejsze :

 • BÓLE TRZEWNE,
 • BÓLE PROMIENIUJĄCE,
 • BÓLE MIĘDZYŻEBROWE

 

BÓL TRZEWNY powstaje w następstwie podrażnienia receptorów w określonym narządzie jamy brzusznej. Zazwyczaj pacjenci są w stanie zlokalizować tępe, skurczowe lub uciskające bóle. Mogą one być związane z nudnościami lub wymiotami.

BÓL BRZUCHA PROMIENIUJĄCY zlokalizowany jest w dermatomie obejmującym lokalizację bolesnego bodźca. Zwykle jest to ewolucyjny proces patologiczny, powodujący podrażnienie otrzewnej, prowadzący do bólu przy palpacji oraz klasyczny ból przy palpacji i obronie mięśniowej.

BÓL MIĘDZYŻEBROWY znajduje się w pewnej odległości od miejsca bodźca i jest wynikiem połączenia nerwów czuciowych, unerwiających różne obszary tkanek.

 

Narząd                            

Ból trzewny                                      

Ból promieniujący                                        

Ból międzyżebrowy                                                           

Żołądek

Okolice nadbrzusza

Okolica nadbrzusza i lewy górny kwadrant

Łopatki

Jelito cienkie

Okolice pępka

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Środek pleców (rzadko)

Wyrostek

Okolice pępka

Prawy dolny kwadrant

Prawy dolny kwadrant

Okrężnica (wstępująca)

Okolice pępka i prawa strona

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Prawy dolny kwadrant i plecy (rzadko)

Okrężnica (zstępująca)

Podbrzusze i lewy bok

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Lewy dolny kwadrant i plecy (rzadko)

Wątroba

Górna okolica brzucha

Prawy górny kwadrant

Plecy po prawej stronie lub łopatka

Pęcherzyk żółciowy

Górna okolica brzucha

Prawy górny kwadrant

Okolice pod prawą łopatką

Trzustka

Nadbrzusze i lewy górny kwadrant

Nadbrzusze i lewy górny kwadrant

Plecy i lewe ramię

Moczowód

Kąt kostno-kręgowy

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Pachwina i moszna (mężczyźni) wargi sromowe (kobiety)

Macica

Podbrzusze i pachwina

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Uda od wewnętrznej strony

Jajowody i jajniki

Podbrzusze i pachwina

Powyżej obszaru dotkniętego chorobą

Uda od wewnętrznej strony

 Douleurs viscérales Douleurs pariétales Douleurs projetées

Powiązanie pomiędzy narządami a lokalizacją bólu

 

Leczenie homeopatyczne

 

BÓL W OKOLICACH BRZUCHA

 

Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać: Czy ból pochodzi z wnętrza brzucha, czy spoza jamy brzusznej? Ten fakt jest często pomijany.

Istnienie objawu Carnetta jest kluczowym elementem w diagnostyce bólu ściany jamy brzusznej: zgięcie głowy w kierunku tułowia zwiększa ból przy uciskaniu palcem bolesnego obszaru, podczas gdy manewr ten wiąże się raczej ze zmniejszeniem bólu w przypadku bólu trzewnego. Mówimy o sytuacji kiedy brak jest współistniejących objawów, które mogłyby wskazywać na przyczynę jelitową, taką jak nudności, wymioty, utrata masy ciała lub biegunka. Może pojawić się bolesne miejsce na ścianie brzucha, choć nie jest niczym niezwykłym, że ból rozprzestrzenia się na większy obszar. W przypadku bólu punktowego należy szukać konkretnej przyczyny, np. przepuklina brzuszna.

U sportowców wyczynowych występuje ból ściany jamy brzusznej, który związany jest ze zmęczeniem mięśni i mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi. W przypadku tych zmian należy rozważyć następujące leki:

ARNICA MONTANA 9CH

działa na mięśnie, tkanki komórkowe, naczynia włosowate i/lub

RUTA GREVEOLENS 9CH

Działa na więzadła (powięzi).

 

Należy wziąć pod uwagę neuropatie czuciowe, takie jak ucisk nerwów, które często są jedną z głównych przyczyn bólu ściany jamy brzusznej. Istnieje kilka leków homeopatycznych na ten rodzaj bólu, w zależności od obrazu klinicznego.

 

 

ZAPALENIE TRZUSTKI

 

Zapalenie trzustki odczuwane w nadbrzuszu i/lub lewym górnym kwadrancie. Zazwyczaj ostre zapalenie trzustki pojawia się nagle i trwa zaledwie kilka dni, często ustępując samoistnie. Przewlekłe zapalenie trzustki nie ustępuje samoistnie i zwykle postępuje do samoistnego zniszczenia trzustki. Leki homeopatyczne mogą być przydatne w obu typach zapalenia trzustki.

PHOSPHORUS

Jest "obrońcą" podczas zapaleniu trzustki i wątroby. Stosowany ochronnie podczas ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, w rozcieńczeniu 15 lub 30 CH, 5 granulek dziennie

IRIS VERSICOLORS

Jest przydatny zarówno w ostrym, jak i przewlekłym zapaleniu trzustki, działa na przewód pokarmowy i związane z nim gruczoły zewnątrzwydzielnicze (ślinianki, trzustka, wątroba). Lek działa na kilka objawów, charakterystycznych przy zapaleniu trzustki: bóle brzucha, nudności i wymioty, a nawet na wodniste i/lub stolce tłuszczowe. Podobnie jak Phosphorus, Iris versicolor może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom przewlekłego zapalenia trzustki w rozcieńczeniu 15 CH, 5 granulek dziennie.

“Liczba komórek nerwowych w układzie pokarmowym jest równa liczbie komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym.“

 

BÓL PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

 

Ból pęcherzyka żółciowego jest odczuwany w prawym górnym kwadrancie i jest zwykle spowodowany dysfunkcją pęcherzyka żółciowego (dyskineza pęcherzyka żółciowego) lub częściej u dorosłych, gdy kamienie przechodzą z pęcherzyka żółciowego do przewodu żółciowego. Ponieważ jest to pusty organ (patrz rozdział o bólu trzewnym narządów wewnętrznych) odczuwany ból jest zwykle skurczowy i reaguje na leki przeciwskurczowe.

NA SKURCZE :

 

COLOCYNTHIS

(skuteczny w większości przypadków) i/lub

MAGNESIA PHOSPHORICA

Obydwa podaje się w postaci 9 CH, 5 granulek, które należy zażywać tak często, jak to możliwe (więcej informacji na temat tych dwóch leków można znaleźć w części dotyczącej bólu narządów wewnętrznych).

CHELIDONIUM

Jest to specyficzny lek na (skurczowy) ból pęcherzyka żółciowego w prawym górnym kwadrancie. Te stałe, tępe bóle często promieniują w kierunku dolnego kąta łopatki, a czasem powyżej. Generalnie podawany w dużych rozcieńczeniach (15 CH) tak często, jak to możliwe, co 15 minut, i może być stosowany w połączeniu z lekami rozkurczowymi, wymienionymi powyżej.

 

WĄTROBA

 

Narządy lite (takie jak wątroba) nie powodują bólu, chyba że dochodzi do powiększenia organu i rozciągnięcia torebki wątroby. Bóle są zwykle tępe, z uczuciem pulsowania w prawej górnej części brzucha, czasami mogą być odczuwane jako przeszywające. W niektórych przypadkach ból jest odczuwany w plecach lub w okolicach łopatki.

Rozciągnięcia torebki wątroby i jej zapalenie powodują ból. W tym przypadku leczymy stan zapalny.

PHOSPHORUS

Stosowany w większości przypadków (działanie ochronne na wątrobę): 15 lub 30 CH, 5 granulek dwa razy dziennie

ARSENICUM ALBUM 15 CH

5 granulek dwa razy dziennie, dodatkowe wskazanie w przypadku towarzyszących objawach silnego osłabienia, prowadzącego do niepokoju.

 

BÓL OTRZEWNEJ

 

Ból otrzewnej zwykle pojawia się, gdy narząd lub struktura organów wchodzi w kontakt z otrzewną. Jak wspomniano w pierwszej części tego artykułu, występuje zatem wrażliwość przy palpacji i obrona mięśniowa. Oczywiście, podstawowa przyczyna musi zostać znaleziona, ponieważ może to być łagodny problem, taki jak zapalenie węzłów chłonnych krezki lub poważniejszy problem, taki jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub nawet perforowane zapalenie uchyłków. Nagłe przypadki medyczne powinny być leczone zgodnie z wytycznymi dobrej praktyki klinicznej.

BRYONIA ALBA 9 CH

swoim działaniem na otrzewną (lek na zapalenie błon surowiczych i jego modalność - nasilenie przy ruchu) może pomóc w bólach otrzewnowych.

 

BÓL W PRAWYM DOLNYM KWADRANCIE

 

OSTRE ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO, jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu otrzewnej, a bez właściwego postępowania, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może stać się śmiertelne. Na szczęście operacja (i często antybiotyki) skutecznie rozwiązują problem  i od dziesięcioleci jest złotym standardem opieki.

Charles Floyd i ekspedycja Lewisa i Clarka z 1804 roku

W ekspedycji Lewisa i Clarka młody i energiczny Charles Floyd był jedyną ofiarą tej dwuletniej wyprawy w dzikie tereny Ameryki Północnej (1804). «…chorował od kilku dni ». Wydawało się przez chwilę że jego stan sie poprawił, ale 15 sierpnia  «skarżył się na bóle takie jak gwałtowna kolka i cierpiał przez całą noc. » Miał ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i zmarł z powodu zapalenia otrzewnej, a przyczyną było pęknięcie wyrostka.

ISTNIEJĄ RÓWNIEŻ DWA INNE STANY CHOROBOWE, KTÓRE PRZYPOMINAJĄ OSTRE ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO W DIAGNOSTYCE RÓŻNICOWEJ.

 

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO

 

która polega na nawracających bolesnych atakach w prawym dolnym kwadrancie, z pewnością w następstwie częściowej i przemijającej niedrożności wyrostka robaczkowego, chociaż dokładna przyczyna patologii pozostaje w tej chwili nieznana. Mamy do czynienia z bólem podczas palpacji prawego dolnego kwadrantu, ale zazwyczaj nie występuje obrona mięśniowa. Postawienie diagnozy może zająć ponad 6 miesięcy, jest to rzadka i słabo rozpoznana jednostka kliniczna. Diagnoza i postępowanie pozostają kontrowersyjne.

 

ZAPALENIE KREZKI JELITA

 

jest stanem zapalnym okolicznych węzłów krezkowych. W większości przypadków przyczyną jest infekcja wirusowa, taka jak zapalenie żołądka i jelit. Należy jednak uważać na mniej powszechne i bardziej przewlekłe postacie, które mogą być spowodowane przewlekłą chorobą zapalną jelit, a nawet chłoniakiem. Częściej spotykany u dzieci, młodzieży czy młodych dorosłych, może przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego. Leczenie ma charakter objawowy, leczy stan zapalny, a ból może trwać kilka tygodni.

LECZENIE HOMEOPATYCZNE BÓLU W LEWYM DOLNYM KWADRANCIE

 

 • Bryonia alba 9 CH powinna być stosowana w przypadku zapalenia otrzewnej.
 • Belladonna 9 CH jest dobrym lekiem ogólnym na stany zapalne (i skurcze) i może być przydatny podczas leczenia.
 • Bardziej specjalistycznym lekiem jest Iris tenax 5 CH :

Lek ten wykazuje tropizm na okolice jelita ślepego i wyrostka rovaczkowego z ostrym lub przewlekłym zespołem zapalnym.

 • Ignatia amara 9 CH może być zastosowana jednocześnie z Iris tenax jeśli oprócz bólu występują skurcze.

 

BÓL BRZUCHA I WZDĘCIA

 

Ból brzucha ze wzdęciem jest częstą dolegliwością podczas konsultacji, szczególnie u dzieci. Wiele leków pomaga w tej dolegliwości, a szczególnie dwa z nich zalecane są najczęściej:

CHINA RUBRA 9CH

Cały brzuch jest nadwrażliwy (na dotyk) i bolesny, ze wzdęciami, stan nie poprawia się nawet przy oddaniu gazów. Może wystąpić męcząca, ale mało bolesna biegunka.

RAPHANUS NIGER

(stosowana w małych rozcieńczeniach, 5 CH) : wskazaniami do stosowania tego leku są spore wzdęcia, a stan poprawia się po wydaleniu gazów jelitowych. Wzdęcia mogą być tak duże że mogą powodować trudności w oddychaniu. Lek jest często stosowany w zaparciach z zatrzymaniem gazów jelitowych oraz wskazany w pooperacyjnej niedrożności jelit, (5 CH co 2 godziny).

Jedno z badań sugeruje jego stosowanie w połączeniu z

 • Arnica 9 CH et Opium 15 CH.(BARNES J, RESCH KL, ERNST E Homeopathy in postoperative ileus A metaanalysis – J Clin Gastro 1997, 25 (4) : 628-633.).

Lek powinien być również brany pod uwagę w innych postaciach niedrożności jelit, takich jak niedrożność powirusowa.

 

BÓL SPOWODOWANY ZROSTAMI W OBRĘBIE JAMY BRZUSZNEJ LUB MIEDNICY

 

Zrosty wewnątrzbrzuszne lub miednicowe mogą prowadzić do całkowitej lub częściowej niedrożności jelit z bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, a w ciężkiej postaci mogą wymagać hospitalizacji.

 

ZAPOBIEGANIE PRZYSZŁYM INCYDENTOM OBTURACYJNYM, ZWIĄZANYMI ZE ZROSTAMI - MOŻNA ZAPOBIEGAĆ ZA POMOCĄ LEKÓW HOMEOPATYCZNYCH:

 

 • Thiosinaminum 5 CH 5 granulek raz lub dwa razy dziennie.

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie może trwać kilka miesięcy, ale z czasem zrosty, a wraz z nimi potencjał niedrożności i związane z tym objawy (w tym ból brzucha) są znacznie zmniejszone.

 

DWA PRZYKŁADY :

44-letnia kobieta została poddana kilku operacjom medycznym w związku z ciężkim zapaleniem przełyku, które rozpoczęło się w 1988 roku. Należały do nich: fundoplikacja Nissena (szczelna), wagotomia tułowia, która spowodowała całkowite przecięcie nerwu błędnego i pyloroplastyka, która która spowodowała zespół opróżniania żołądka. Założono rurkę jejunostomii. Po każdym posiłku pacjentka cierpiała na znaczne wzdęcie brzucha połączone z silnym bólem skurczowym, wymagającym użycia środków przeciwbólowych, aby móc zjeść posilek. Jednym z głównych problemów był nawrót niedrożności jelit, spowodowany wielokrotnymi interwencjami chirurgicznymi. Zaczęliśmy leczenie od:

 • Thiosinaminum 5 CH 5 granulek 2 razy dziennie, pacjentka stosowała leczenie przez półtora roku. Dwa lata później przeszła kolejną operację z powodu skrętu jelita (volvulus). Jej chirurg był bardzo zaskoczony, że podczas operacji znalazł bardzo mało zrostów, ponieważ w poprzednich operacjach jej brzuch był pełen zrostów.

 

Druga pacjentka, lat 45, z 20-letnimi objawowymi zrostami w miednicy, monitorowanymi ultrasonograficznie, była leczona

 • Thiosinaminum 5 CH ,5 granulek dwa razy dziennie. Po 18 miesiącach zrosty całkowicie zniknęły na badaniu USG.

 

 

BÓL TRZEWNY NARZĄDÓW JAMY BRZUSZNEJ (PUSTE TRZEWIA)

 

Są to z pewnością najczęściej spotykane bóle brzucha, spowodowane skurczami mięśni w pustych wnętrznościach.

Ból brzucha można skutecznie złagodzić za pomocą leków homeopatycznych, badając lokalizację bólu i tkanek, jednocześnie rozumiejąc różne objawy bólu trzewnego, promieniującego i międzyżebrowego.

 

COLOCYNTHIS

Są to bóle dominujące w obrębie czynnościowych bólów brzucha u dzieci i młodzieży oraz zespół jelita drażliwego u dorosłych. Jednakże charakterystyczny ból spowodowany przez skurcze występuje również w narządach poza przewodem pokarmowym, w tym w wątrobie / woreczku żółciowym, moczowodzie / pęcherzu moczowym i przewodach macicy. Są to narządy wewnętrzne  zawierające mięśnie gładkie o właściwościach skurczowych.

BÓLE TE CHARAKTERYZUJĄ SIĘ ZAZWYCZAJ POPRZEZ:

 

 • Zdolność do przemeszczania się (ból zapalny spowalnia ruch).
 • Przy dużym nasileniu ból jest opisywany jako ból skrętny.
 • Zazwyczaj osoba ta pochyla się do przodu lub zgina w pół. Krzyżowanie rąk na brzuchu (często spotykane u małych dzieci) lub uciskanie brzucha twardym przedmiotem.
 • Poprawa poprzez ogrzanie bolącego miejsca.RU

 

 

> GŁÓWNE LEKI PRZECIWSKURCZOWE NA BÓLE TRZEWNE W NARZĄDACH WEWNĘTRZNYCH

 

 • COLOCYNTHIS
 • MAGNESIA PHOSPHORICA
 • DIOSCOREA VILLOSA
 • BELLADONNA
 • CUPRUM METALLICUM

 

COLOCYTHIS I MAGNESIA PHOSPHORICA

Są to niewątpliwie najczęściej stosowane leki homeopatyczne na skurczowe bóle brzucha (cramoids) niezależnie od zaangażowanych narządów wewnętrznych. Bóle przychodzą nagle. Skurcze jelit, częste u dzieci i młodzieży, dotyczą głównie okolicy pępka, chociaż można je wyczuć poniżej pępka. Bóle skurczowe na ogół trwają około dwudziestu minut. Epizody mogą się powtarzać kilka razy w ciągu dnia, a nawet kilka razy w tygodniu.

Mogą być wywołane przez stres lub emocje, mogą być pojedynczym zdarzeniem lub przewlekłym stresem. U dzieci bóle te są częścią czynnościowych bólów brzucha, a u dorosłych są typowe dla czynnościowej kolopatii.

W przewodzie pokarmowym występują objawy towarzszące takie jak skurcze żołądka (odczuwalne w górnej części brzucha) z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, zaparciami, a nawet biegunką, jeśli ból występuje w dolnej części przewodu pokarmowego..

Poza przewodem pokarmowym, leki te są przydatne w skurczach układu moczowo-płciowego. (kolka nerkowa/kamica nerkowa, skurcze macicy, ból przydatków ze skurczem).

Colocynthis może być przydatny w spazmatycznych bólach wywołanych przez "skumulowany gniew”. Kiedy pojawia się element emocjonalny, u osoby cierpiącej z powodu frustracji i tłumionego gniewu (lub nawet żalu), można dodać leki Ignatia amara i Staphysagria.

 

POGORSZENIE I POPRAWA PO ZASTOSOWANIU COLOCYNTHIS 

(Autor wielokrotnie stosował Colocynthis przy bólach trzewnych narządów jamy brzusznej, skurczach macicy, dyskinezie pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej.

Przypadek młodej, 13-to letniej dziewczynki podkreśla przydatność tego leku. Od 6 miesięcy cierpiała na bóle skurczowe w okolicy pępka. Endoskopia nic nie wykazała, a ona sama próbowała kilku metod leczenia farmakologicznego, w tym Dicyclomine (Spasfon®). Nie uzyskano odpowiedzi terapeutycznej na dicyklominę, która powodowała skutki uboczne. Podejrzewając emocjonalną przyczynę bólu, przepisałem:

 • Colocynthis 30 CH, 5 granulek dwa razy dziennie. Czwartego dnia pacjentka zglosiła nasilenie dolegliwości bólowych. Istniało ryzyko pogorszenia objawów. Stosowanie Colocynthis zostało przerwane na 5 dni, a następnie wznowiono je stosując 5 granulek dwa razy dziennie. Po 3 tygodniach ból ustąpił, a wkrótce potem pacjentka przerwała leczenie i ból już nigdy nie powrócił.R

 

DIOSCOREA VILLOSA

Lek ten będzie stosowany rzadziej niżColocynthis lub Magnesia phosphorica ponieważ objawy symotomatyczne sa rzadko spotykane. Jest to jednak lek, który stosowałem w niektórych przypadkach. Ból Dioscorea jest podobny do Colocynthis i Magnesia phosphorica ale pacjent zgłasza poprawę w pozycji stojącej (wyprostowananej),  ale nie w pozycji zgiętej . W rzeczywistości ból jest nasilony przy pochylaniu się do przodu lub zginaniu w pół.

BELLADONNA

Zazwyczaj myślimy o Belladonnie jako leku na gorączkę lub ostre stany zapalne (Hahnemann skutecznie wyleczył wybuch szkarlatyny w 1779 roku za pomocą Belladonny). Jest to jednak również lek na skurcze. Jak w większości ostrych wskazań dla Belladonny, epizody są zwykle nagłe z silnym bólem skurczowym. Często pacjent odczuwa intensywniejszy ból przy dotyku. Dodatkowe objawy to suchość błon śluzowych - suchość w ustach i przekrwienia (czerwona twarz). Często występuje dokuczliwy ból głowy. Podczas epizodów pacjent może być bardzo wrażliwy na światło, nagłe wstrząsy i hałasy.

 

BELLADONNA I BÓLE BRZUCHA

Bardzo zdolna 16-tolatka od dwóch lat skarży się na nawracające bóle brzucha. Odwiedziła kilku specjalistów, jednak bez rezultatów. Objawy były skomplikowane z powodu dystrofii mięśniowej. Poruszała się na wózku inwalidzkim, a jej dystrofia mięśniowa była tak zaawansowana, że miała duże problemy z poruszaniem kończynami, nie mogła podnieść rąk wyżej niż podłokietniki fotela. W tym konkretnym przypadku trudno było zobiektywizować zwykłe oznaki (zginanie się w pół, krzyżowanie rąk nad brzuchem), aby wybrać konkretny lek. Oczywistym wyborem był Colocynthis ponieważ jest to najczęściej stosowany lek. Jednak jeden z rodziców zauważył że jej twarz nabierała rumieńców przy każdym bolesnym epizodzie. Z tego powodu wybrałem Belladonę 9CH. W ciągu tygodnia pacjentka przestała odczuwać ból po raz pierwszy od dwóch lat.

 

CUPRUM METALLICUM

Cuprum metallicum jest lekiem stosowanym na gwałtowne i silne skurcze mięśni gładkich, nie tylko skurcze jelit, ale także skurcze oskrzeli i duszność astmatyczną. Skurcze zazwyczaj mają gwałtowny początek i koniec. Skuteczność tego leku można zaobserwować w przypadku czkawki, z nagłymi, intensywnymi skurczami przepony. Jest to również lek na bolesne skurcze mięśni prążkowanych, w tym bolesne tiki twarzy, z tą samą cechą nagłego początku i końca. Nasilenie pod wpływem dotyku i ucisku, poprawa po wypiciu zimnej wody.

Jest to lek, o którym należy pamiętać w przypadku silnych skurczów, jeśli Colocynthis Magnesia phosphorica nie wystarczą.

SKURCZE PRZEŁYKU

Ból skurczowy przełyku (znany również jako « rozlany skurcz przełyku » jest zlokalizowany poza jamą brzuszną, ale obejmuje przewód pokarmowy, w szczególności przełyk. Objawem jest bardzo silny ból w klatce piersiowej. Pacjenci często traktują te bóle jako zwiastun "zawału serca". Pacjent zobiektywizował swój ból podczas manometrii przełyku, ukazując skrajne szczyty skurczów. Ponieważ górna jedna trzecia przełyku składa się z mięśni prążkowanych, a dolne dwie trzecie to mięśnie gładkie, pierwszymi lekami, które przychodzą na myśl, są Cuprum metallicum lub Magnesia phosphorica, ponieważ mają one wpływ na oba rodzaje mięśni. Oczywiście, jeśli podejrzewa się komponent emocjonalny, należy wziąć pod uwagę Colocynthis.R

 

2. Leki na przewlekły ból trzewny

 

Jednym z istotnych elementów Homeopatii Klinicznej jest badanie i leczenie podstawowych wzorców i postępu choroby (przewlekły tryb reakcji/MRC) i/lub skłonności jednostki do prezentowania pewnych objawów z tendencjami behawioralnymi (Typ wrażliwy).

> CHOCIAŻ ISTNIEJE KILKA PRZYDATNYCH LEKÓW NA PRZEWLEKŁY BÓL BRZUCHA, WYBIERZEMY I OPISZEMY TRZY LEKI JAKO NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE W PRAKTYCE KLINICZNEJ W PRZYPADKU BÓLU BRZUCHA.A

 

NUX VOMICA

zawiera strychninę i dlatego ma skłonność do skurczów i mdłości (fale antyperystaltyczne).

Charakterystyczne zachowania mogą dotyczyć osoby rozzłoszczonej lub niecierpliwej z dużym obciążeniem pracą. Objawy często nasilają się z powodu zbyt dużej ilości pracy, lub odczuwania nadmiernego obciążenia pracą. Dorośli mogą mieć tendencję do rekompensowania swoich odczuć poprzez ogromne ilości jedzenia lub stosować środki pobudzające, aby poradzić sobie z sytuacją. Dwa objawy, które są pomocne to pogorszenie od jednej do dwóch godzin po posiłku i poprawa po krótkiej drzemce. Często występują również nudności.P

 

IGNATIA AMARA

zawiera również strychninę ze skłonnością do skurczów (mięśni gładkich i prążkowanych). Może wystąpić wstrząs emocjonalny lub emocje takie jak żal lub żałoba (tłumione lub uwewnętrznione). Ten "ból" niekoniecznie jest widoczny gołym okiem. Może występować nadwrażliwość emocjonalna. Cechy ’Ignatia amara można rozpoznać podczas konsultacji medycznej I zauważyć ukryte problemy pacjenta. Inną cechą charakterystyczną Ignatia amara jest zmienność objawów oraz ich sprzeczny i paradoksalny charakter. Innymi słowy, objawy nie zawsze są zrozumiałe na poziomie fizjologicznym. Gdy występuje komponent emocjonalny, objawy często ulegają poprawie poprzez odwrócenie uwagi. Objawy są bardzo zróżnicowane: wzdychanie, ziewanie, uczucie ciężkości w gardle, osoby z nadwrażliwością i postawą ukazującą niepokój.HAN

 

LYCOPODIUM CLAVATUM

Typ wrażliwy Lycopodium clavatum jest najczęściej spotykany w praktyce autora (pediatria). Występuje skłonność do zaparć, skurczów, refluksu nadbrzusza, kamicy żółciowej i moczowej, zaburzeń przemiany materii. Jest to również lek stosowany w przypadku zaparć, wzdęć brzucha, kamicy moczowej i żółciowej, niezależnie od Typu wrażliwego.

Wbrew temu, co się mówi, Lycopodium clavatum nie jest pozbawione pewności siebie (bardziej charakterystycznej dla Silicea), wręcz przeciwnie, stwierdza się jednak niską samoocenę. Mają tendencję do bycia emocjonalnie wrażliwymi, szczególnie na krytykę. Aby chronić siebie, połykają swoje emocje. Powyższe tendencje prawdopodobnie prowadzą do zaburzeń jelitowych. Inne cechy behawioralne to to, że nie lubią, gdy im się mówi, co mają robić, i czasami (u dzieci) karcą swoich rodziców (i często mają rację).

 

LEKI NA „BLOKADĘ EMOCJONALNĄ”

Leki mogą być bardzo istotne w przewlekłych bólach brzucha, jak również w innych chorobach przewlekłych. Odnoszą się one do kategorii Etiologia. W niektórych formach medycyny chińskiej, niepowodzenie w leczeniu może być spowodowane nawracającymi lub ukrytymi problemami emocjonalnymi. Podejście medycyny chińskiej jest również przeniesione do zachodniej historii medycyny.  Sir William Olser, MD, (ojciec nowoczesnej medycyny amerykańskiej i wielki zwolennik homeopatii) mawiał : „narządy płaczą łzami, którym oczy nie pozwalają płynąć”.

 

> PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ LISTA NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANYCH LEKÓW „NA BLOKADĘ EMOCJONALNĄ”

“Narządy płaczą łzami, którym oczy nie pozwalają płynąć.” LA PRATIQUE

Sir William Olser, MD, ojciec nowoczesnej medycyny amerykańskiej I wielki zwolennik homeopatii QUO

 

Poniżej kilka przypadków ilustrujących ich zastosowanie i skuteczność.

 

PULSATILLA

Odczucie porzucenia, separacji, a nawet zdrady (forma porzucenia)S

 

IGNATIA AMARA

Szok emocjonalny, strata, smutek, zranienieNI

 

STAPHYSAGRIA

Tłumiona złość/frustracja/upokorzenie, uwewnętrznione poczucie niesprawiedliwości, upokorzenie przejawiające się poprzez zaburzenia fizyczne. Lek ten może być wskazany u osoby, która nie mówi nic negatywnego o innych (nie jest w stanie wyrazić uczucia złości).

 

STRAMONIUM

Doświadczenie przemocy, która może być fizyczna, emocjonalna lub werbalna. Lek ten może być wskazany dla osoby, która była świadkiem takiej przemocy.

 

 

PRZYPADEK 1

(Staphysagria) : 25-cio letnia pacjentka jest byłą gimnastyczką I od 2 lat cierpi na silny ból brzucha, szczególnie podczas posiłków, połączony ze wzdęciami brzucha, uczuciem pełności żołądka i nudnościami. Rok wcześniej założono jej rurkę gastrojejunostomijną do żywienia dojelitowego i głównie w ten sposób była żywiona z powodu rozpoznanej u niej gastroparezy. Była intensywnie leczona farmakologiczne i pozostawała pod opieką specjalistycznej poradni leczenia bólu. Wszystkie leki, łącznie z leczeniem homeopatycznym, dawały tylko chwilowy efekt. Mimo swoich problemów zdrowotnych była dla wszystkich bardzo życzliwa. Nigdy o nikim nie mówiła źle. Po kilku wizytach zdałem sobie sprawę, że utrzymywała taką postawę, mimo że była "wykorzystywana" przez kilka osób w swoim otoczeniu, w tym przez swoich doradców i trenerów sportowych. Według jej matki "nigdy nie potrafiła się obronić". Przepisałem jej Staphysagria 30 CH i w ciągu kilku tygodni była w stanie powiedzieć innym, co myśli. W końcu stanęła w swojej obronie i przestała pozwalać na to aby ludzie ją wykorzystywali. Pozostałe leki również zaczęły działać. Problemy nie zostały całkowicie rozwiązane, ale leczenie w końcu zadziałało.

 

 

PRZYPADEK 2

(Stramonium) : 25- cio letnia kobieta od ok. 6 miesięcy  cierpiała z powodu bólu brzucha z nudnościami. Ból miał charakter skurczowy. Była obserwowana przez specjalistów i leczona konwencjonalnymi lekami, jednak nie było widać żadnej poprawy. Podczas leczenia pacjentka przeprowadziła się do  Hollywood aby realizować swoje marzenie o zostaniu scenarzystką filmową. W międzyczasie dostała pracę w biurze, jednak była tam mobbingowana przez swojego szefa. Sytuacja stała się nie do zniesienia i musiała wrócić do rodzinnego Chicago. Przepisałem jej Stramonium i Colocynthis na skurczowe bóle brzucha. Po 15 dniach nastąpiła 90% poprawa objawów. Kontynuowałam kurację, dodając Phosphorus (dla jej Typu wrażliwego). Objawy ustąpiły całkowicie po 2 miesiącach i zaczęła ponownie pisać scenariusze.

 

 

PRZYPADEK 3

(Stramonium) : U 13-letniej dziewczynki od 5 miesięcy występują dwa rodzaje bólu brzucha: skurczowy (spazmatyczny) oraz tępy, trudny do opisania ból okolicy okołoodbytniczej. Schudła również 3 kilogramy. Konsultowała się z kilkoma specjalistami, wykonała kolonoskopię i fibroskopię przewodu pokarmowego. Stosowała również probiotyki aby « podreperować swój żołądek ».W wywiadzie rodzinnym pacjentka powiedziała że była bardzo często strofowana przez ojca, aż do rozwodu rodziców, kiedy to ojciec wyprowadził się z domu. Ból brzucha zaczął się po opuszczeniu przez ojca domu rodzinnego. Zacząłem leczenie od Lycopodium clavatum (Typ wrażliwy), następnie Colocynthis na bóle skurczowe brzucha (lek działał dobrze na pierwszy rodzaj bólu, ale nie na tępy ból) i Stramonium na traumę w postaci przemocy słownej. Skuteczność jest widoczna już po kilku pierwszych tygodniach. Matka pacjentki przysłała mi maila "Po pierwsze dziękuję Panu z całego serca za to, co Pan zrobiś. Leczenie działa! Po raz pierwszy od 5 miesięcy moja córka nie odczuwa bólu brzucha! (Matka jest lekarzem i wykłada na Wydziale Lekarskim).

 

 

 

Przewód pokarmowy - złożony ekosystem

Powyższe leki są skuteczne w przypadku bólu brzucha. Jednakże, z wyjątkiem leków sposobu reagowania przewlekłego (MRC), wszystkie są lekami objawowymi. Oznacza to, że niekoniecznie rozwiążą podstawowe problemy pacjenta. Jak stwierdzono na początku artykułu, przewód pokarmowy jest złożonym ekosystemem, a ból brzucha jest często objawem zaburzeń systemowych. Medycyna funkcjonalna, która stosuje suplementy I priobiotyki jest obecnie najczęściej stosowana do leczenia zaburzonego ekosystemu: modulacja układu odpornościowego, redukcja stanów zapalnych, naprawa integralności zaburzonych błon śluzowych i dysbioza mikrobiologiczna, ale także eliminacja alergii pokarmowych / nietolerancje pokarmowe. Homeopatia również ma do odegrania ważną rolę. Zrozumienie tych podstawowych problemów i nauczenie się w jaki sposób stosować leki homeopatyczne przez pryzmat patofizjologii może mieć znaczący wpływ na przywrócenie zdrowia i równowagi przewodu pokarmowego. Kilka prostych przykładów : stosowanie Secale cornutum w przewlekłym niedokrwieniu jelit. Jest to objawowy lek rozkurczowy, który koncentruje się na jelitach w kontekście hiperpermii jelitowej w celu złagodzenia bólu brzucha i innych objawów.

Znamy już kliniczne obrazy toksykologiczne i farmakologiczne wielu z naszych leków homeopatycznych. Rozszerzając te informacje o coraz większe zrozumienie patofizjologii leżącej u podstaw uporczywych bólów brzucha i innych dolegliwości naszych pacjentów, pozwoli nam poszerzyć zakres terapii homeopatycznej w leczeniu tych patologii oraz dysfunkcji mięśni gładkich przewodu pokarmowego w ciężkich i przerywanych skurczach niedokrwiennych. Histaminum i/lub Apis mellifica mogą być stosowane w zespole aktywacji komórek tucznych. Z tego powodu stosujemy Arsenicum album w celu ograniczenia skutków antybiotyków na przewód pokarmowy. Jeśli lepiej zrozumiemy podstawowe problemy, możemy wybrać różne leki homeopatyczne, działające doskonale na błonę śluzową.

 

3. Podsumowanie

Ból brzucha można skutecznie łagodzić za pomocą leków homeopatycznych, badając lokalizację bólu i tkanki docelowej, jednocześnie rozumiejąc różne objawy bólu trzewnego, promieniującego i międzyżebrowego. Po rozpoznaniu tych elementów, lek jest wybierany na podstawie odpowiednich odczuć, modalności i objawów towarzyszących, jeśli takie występują. Jeśli ból jest przewlekły i nawracający, ważne jest określenie leków przewlekłych (leki sposobu reagowania przewlekłego MRC i Typu wrażliwego) i/lub leki o określonej etiologii, pomoga nam spowolnić lub zatrzymać postęp patologii i ustabilizować stan pacjenta. Konieczne jest poszukiwanie możliwych i często ukrytych „blokad emocjonalnych”.

 

 

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum