×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Bolesne miesiączki.

Część I: Leki częściej stosowane

HENRYK MARKIEWICZ

            Pośród licznych nieprawidłowości w przebiegu miesiączkowania tytułowa dolegliwość należy do najczęstszych. Rozróżniamy jej postać pierwotną, pojawiającą się nagminnie u młodych dziewcząt i kobiet, lub postać wtórna, dotykająca głównie kobiety dojrzałe. Powodów bolesnych miesiączek należy upatrywać w nadmiernej kurczliwości macicy, zwężeniu kanału szyjki macicy, jej nadmiernym tyło- lub przodozgięciu, zmianach zapalnych czy pozapalnych narządu rodnego, wreszcie w sferze psychicznej. Bóle zjawiające się w podbrzuszu mogą promieniować do okolicy lędźwiowo- krzyżowej, miednicy oraz ud. Często bólom tym towarzyszą inne objawy. Niektórzy badacze uważają, że bóle miesiączkowe powodowane są przez prostaglandyny- substancje podobne do hormonów, które są m.in. uwalniane przez komórki endometrium.

Actaea racemosa (Cimicifuga racemosa)- lek o działaniu podobnym do estrogenów, wskazany dla kobiet, u których bóle miesiączkowe są proporcjonalne do wycieku krwi (im większe krwawienie, tym większy ból). Bóle najczęściej mają charakter napadowy, skurczowy, przeszywają brzuch w poprzek. Ból może promieniować do tylnej powierzchni ud. Miesiączki zazwyczaj są obfite i przedłużają się. Najczęściej towarzyszą im bóle stawów, mięśni, nerwobóle, ogólne osłabienie, bóle głowy i serca. Pojawia się nadwrażliwość systemu nerwowego z niepokojem, bezsennością, depresją psychiczną, uderzeniami gorąca i dolegliwościami reumatycznymi, głównie górnej powierzchni pleców oraz szyi. Kobiety omawianego typu są gadatliwe, wpadają w depresje i wyczerpanie, cechuje je duża nadwrażliwość nerwowa. Lek, na który są podatne znajduje również zastosowanie w terapii dolegliwości klimakterycznych, bolesnego jajeczkowania i bardzo bolesnych bólów porodowych z pobudzeniem i niepokojem, a także w zagrażających poronieniem dolegliwościach mających podłoże w niedoczynności przysadki mózgowej. Nasilenie dolegliwości u pacjentek z tej grupy następuje pod wpływem zimna.

Arnica montana- bywa szczególnie przydatna przy wsze4lkiego rodzaju bólach i krwawieniach. Dobrze nadaje się do terapii urazów porodowych i wstrząsu poporodowego przy umiarkowanym krwotoku. Leczy miesiączki obfite z bólami o charakterze kurczowym z uczuciem rozbicia, potłuczenia i z bólami mięśniowymi. Głowa kobiet z grupy Arnica zazwyczaj jest gorąca, twarz zaczerwieniona, a reszta ciała zimna. Lek tu omawiany ma zastosowanie przy opuszczeniu macicy i pochwy, u kobiet dobrze umięśnionych, skłonnych do przekrwień, rozsadzających bólów, jak również przy zatrzymaniu miesiączki pod wpływem wielkiego przerażenia, gwałtownej złości i nagłej wielkiej emocji. Działa szczególnie dobrze w stanach wielkiego wyczerpania, osłabienia, uczucia rozbicia całego ciała, w zmęczeniu po urazach fizycznych, ale także po zmartwieniach i przeżyciach psychicznych.

Belladonna- to lek przede wszystkim układu nerwowego wegetatywnego i błon śluzowych. Stosowany powszechnie w stanach zapalnych różnego pochodzenia z przekrwieniem miejscowym i żywym zaczerwienieniem, jak również w bolesnych stanach skurczowych w różnych miejscach ciała. Belladonna ma zazwyczaj miesiączki bardzo obfite, najczęściej przyspieszone z jasnoczerwoną krwią lub przedłużone. Podczas miesiączki występują u niej bóle skurczowe i parte, zlokalizowane wokół bioder i okolicy krzyża, które zaczynają się i kończą nagle. Objawy potwierdzające wybór prezentowanego leku to: silne uczucie ciężaru i ucisku w dole brzucha oraz miednicy, czasem uczucie wypadania macicy dołem, a także zmniejszanie się dolegliwości pod wpływem ucisku na narządy płciowe lub brzuch (Cummings i Ullman). Niezależnie od rodzaju bólu Belladonna jest wskazana wówczas, gdy ruch, chodzenie i wstrząsy nasilają dolegliwości. Belladonna będzie pomocna także przy bólach jajników, występujących przed miesiączką lub w czasie jej trwania. Gdy, bóle głowy pojawiają się przed lub w czasie samej miesiączki. Powyższym dolegliwościom mogą towarzyszyć takie odczucia jak: suchość błon śluzowych, uczucie gorąca na twarzy, pulsujące bóle, głownie w obrębie głowy.

Bovista- znajduje zastosowanie w leczeniu bolesnych miesiączek, którym towarzyszy uczucie ciążenia w dół. Miesiączki u pacjentek na nią podatnych najczęściej pojawiają się za wcześnie, są obfite. Ich krew miesiączkowa jest ciemna, skrzepnięta, a krwawienia występują zwykle nocą. Stan taki powoduje niedokrwienie mięśni macicy, jakie powstaje wskutek obwodowego zastoju krwi. Bovista ma zastosowanie w leczeniu pewnych zaburzeń w okresie przedmiesiączkowym (PMS), w zwalczaniu zespołu objawów międzymiesiączkowych z krwawieniem w czasie owulacji. Często pacjentki tu opisywane przed i w czasie miesiączki, a czasem również po niej miewają biegunki przed miesiączką nierzadko obserwuje się u nich obrzęk dłoni, wskutek czego kobieta robi się niezręczna i wszystko wypuszcza z rąk. Można u  zaobserwować uczucie wielkiego osłabienia rąk i stóp, intensywne odczuwanie zimna, odczucie powiększenia objętości całego ciała lub tylko głowy, różne mrowienia i drętwienia kończyn. Podobnie jak Nux vomica często uskarża się na nasilenie senności po posiłku.

Bromium- podaje się w przypadkach przyspieszonych, bolesnych i obfitych miesiączek spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi z rzekomymi błonami; również  w przypadku torbieli lewego jajnika. Gdy krew chorej ma kolor jaskrawoczerwony. Gdy często miesiączce towarzyszą lewostronne migreny. Jeśli pogorszenie następuje w cieple i wilgoci, także pod wpływem zimna, a poprawa- nad morzem. Bromium nadaje się szczególnie dla młodych dziewcząt i kobiet nie lubiących ciepła, z trądzikiem, ze skłonnością do osłabienia i smutku (Demarque i In._). U kobiet typu Bromium spotyka się szczególny objaw: wydzielanie gazów z pochwy.

Bryonia alba- to środek selektywnie działający w obrębie różnych tkanek organizmu   i błon śluzowych, surowiczych, ale również i mięśni. Bolesne miesiączki kobiet typu Bryonia charakteryzują się bólami w obrębie macicy, przebiegającymi z kłującym bólem prawego jajnika. Bóle nasilają się u nich pod wpływem najmniejszego ruchu, a zmniejszają w pełnym bezruchu oraz po długim nacisku na szeroką powierzchnię. Krwawień miesięcznych nie miewają zbyt obfitych. Dodatkowo występują u nich zmiany mastopatyczne gruczołów sutkowych z towarzyszącym uczuciem ciężkich piersi, bolesnych pod wpływem nawet najmniejszego ruchu. Pacjentki przy powyższych dolegliwościach są przygnębione, zmęczona, rozdrażnione i wyczerpane. Nie chcą się poruszać. Często obserwuje się u nich wysuszenie wszystkich śluzówek, z dużym pragnieniem i charakterystyczne zaparcia  z oddawaniem dużego, twardego, suchego stolca. 

Caulophyllum- jest to lek wybitnie kobiecy. Stosowany w bolesnych miesiączkach, zwłaszcza w pierwszym dniu miesiączki, z bólami szyjki i cieśni macicy, o charakterze bólów skurczowych, również z bólem lędźwiowo- miednicznym, z uczuciem ciążenia w podbrzuszu. Mogą też wystąpić drgawki w czasie menstruacji. Często bóle mają charakter przerywany i mogą promieniować odo odległych narządów, wywołując uczucie pociągania w obrębie ud    i kończyn dolnych (Aim Holtzscherer). Krwawienia miesięczne są raczej skąpe. Lek szczególnie nadaje się młodych dziewcząt i kobiet, osłabionych, nerwowych, łatwo marznących. Lek ma specyficzne działanie w przypadku skurczu szyjki macicy. U pacjentek występuje predyspozycja do miejscowych dolegliwości reumatycznych, toczących się  w obrębie małych stawów.

Chamomilla- przydatna na przedwczesne, bardzo bolesne miesiączki z bólami kurczowymi podbrzusza i lędźwiowo- miednicznymi, a także obfite, z czarną krwią i skrzepami oraz z wydalaniem błon. Gdy bóle są dokuczliwe i trudna do zniesienia (Holtzscherer). Jeśli towarzyszy im silny niepokój, nerwowość, rozdrażnienie. Jeśli niekiedy występują lekkie wzdęcia. Chamomilla może być nieoceniona w terapii bardzo silnych bólów porodowych i zespołu napięcia przedmiesiączkowego u drażliwych, nerwowych i kapryśnych kobiet. Przydatna bywa, gdy w okresie okołomiesiączkowym może wystąpić biegunka. Jeśli pacjentka ma skłonności do płaczu ze zmiennymi nastrojami i postępuje egocentrycznie. W charakterze kobiet typu Chomomilla na plan pierwszy wysuwa się gniew i złość. W obrazie tego leku znana jest zwiększona wrażliwość na bodźce bólowe, nieproporcjonalne do przyczyny, która je wywołała.

Colocynthis- to środek wykazujący szczególne powinowactwo objawowe do jajników i macicy, lecz znajduje też zastosowanie we wszystkich gwałtownych, skurczowych i napadowych bólach różnych narządów lub w nerwobólach. U podatnych nań pacjentek miesiączki są skąpe lub o różnej obfitości, z gwałtownymi skurczowymi bólami  w podbrzuszu, wskutek czego przeginają one ciało do przodu albo przyciągają uda do brzucha. Często występują u nich bóle lewego jajnika. Natomiast bóle miesiączkowe mogą mieć przerwy lub postać izolowanych dolegliwości lędźwiowo- miednicznych o nagłym początku i końcu. W bólach Colocynthis ulgę przynosi zgięcie wpół, miejscowe ciepło i silny ucisk lub ruch. U kobiet tego typu może też nastąpić zatrzymanie miesiączki spowodowane gniewem. Bolesnym miesiączkom towarzyszy zły humor, rozdrażnienie lub gniew, a także wzdęcie brzucha i brak apetytu.

Dioscorea Villona- należy do leków działających na wegetatywny układ nerwowy. Podstawowe wskazania do jej podawania to wszystkie dolegliwości bólowe narządów jamy brzusznej i miednicy małej lub napadowa nerwobóle, w których poprawa następuje pod wpływem wyprostu lub po nieznacznym odchyleniu tułowia do tyłu, a pogorszenie przy pochylaniu się do przodu (odwrotność Colocynthis). Wskazana przy miesiączkach bolesnych w pierwszym dniu, przy krwawieniach o różnej obfitości, często z izolowanym bólem  w okolicy lędźwiowo- miednicznej. Przydatna kobietom, u których obserwuje się nadmierną pobudliwość nerwową.

Folliculinym- stosowane w zaburzeniach miesiączkowych, w bardzo bolesnych menzesach z obfitym krwawieniem. Zalecane, gdy bolesne miesiączki wywołują zaburzeniami hormonalne (hiperestrogenizm). W hiperestrogenizmie obserwuje się najczęściej nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego z bolesnym obrzmieniem piersi na kilka dni przed miesiączką. W tym czasie pacjentki zwykle przybywają na wadze i stają się nadpobudliwe, rozdrażnione, nerwowe, czasem depresyjne, mają wahania libido (zależnie od sekrecji tego hormonu). Pogorszenie u podatnych na Follculinym pacjentek obserwuje się pod wpływem hałasu, ciepła, dotyku i odpoczynku, a nasilenie dolegliwości na świeżym powietrzu.

Ignatia amara- jest lekiem na choroby będące wynikiem smutku i zmartwień, dlatego znajduje również zastosowanie w terapii bolesnego miesiączkowania po strachu, agresji, smutku, kłopotach, urazie psychicznym czy zawodzie uczuciowym. Bolesne miesiączki u pacjentek z omawianej grupy wywołane są silnym obkurczeniem naczyń. Nasilają się rano koło godziny jedenastej, ale również i pod wpływem używek, kawy, papierosów, alkoholu (Holtzscherer). Zazwyczaj bolesnym miesiączkom towarzyszą bóle głowy, zaburzenia snu, bicie serca czy zaburzenia trawienia. Pacjentki robią się wówczas bardzo niespokojne, ulegają stresom, mają uczucie gałki tkwiącej w gardle, ciężko wzdychają, łatwo płaczą. Stwierdza się u nich ogromną wrażliwość wszystkich zmysłów, nadmierną reakcję na ból, nadwrażliwość na zapachy, zwłaszcza kawy i tytoniu. Zmienność nastrojów u kobiet dobrze reagujących na Ignatię ma często charakter paradoksalny i histeryczny; łatwo i bez powodu przechodzą od śmiechu do płaczu i odwrotnie. W czasie zabawy i rozrywki lub gdy ich uwaga jest odwrócona szybko zapominają o swych zmartwieniach. Lek szczególnie przydatny w depresji poporodowej, gdy matka czuje, że nadmiar odpowiedzialności za wychowanie dziecka przerasta jej możliwości, choć chciałaby być idealną matką. Ignatia często ma awersję do wszelkiego rodzaju owoców. Tę cechę posiada niewiele leków (także Phosphor, Baryta carbonica; Vithoulkas). Zazwyczaj ulgę w cierpieniu przynosi ciepło, leżenie na bolącej stronie, łagodny ucisk oraz oddanie dużej ilości jasnego moczu.

Lac caninum- środek nie zawsze doceniany, przydatny homeopatom w terapii nasilonego zespołu przedmiesiączkowego lub bolesnych miesiączek. Przepisywany, jeśli bólom miesiączkowym towarzyszą bóle głowy (okolicy czołowej lub potylicznej) albo migreny występujące raz po jednej, raz po drugiej stronie, nasilające się na zimnym wietrze,   a ustępujące pod wpływem ciepła (Holtzscherer). Lac caninum ma charakterystyczną modalność i naprzemienność objawów bólowych lub zapalnych, które w przeciągu paru godzin lub paru dni przechodzą z jednej na drugą stronę ciała. Bolesnym miesiączkom może  u podatnych na ten lek kobiet towarzyszyć wydalenie endometrium, z częstymi bólami jajników i bardzo często współistniejącą mastodynią, gdyż Lac caninum uważane jest za bardzo podobne do Folliculinum (Holtzscherer).

Lachesis mutus- jeden z głównych leków stosowanych w zespole napięcia przedmiesiączkowego oraz w okresie menopauzy. Ze względu na występujące w jego obrazie bardzo częste bóle i zaburzenia hormonalne w trakcie miesiączki, z powodzeniem można go stosować w terapii bolesnego miesiączkowania, w którym bóle trwają, dopóki wyciek krwi się nie unormuje. Może się zdarzyć, że u podatnych na Lachesis pacjentek po chwilowej uldze w bólach i obfitym krwawieniu, po kilku dniach lub nawet godzinach ból ponownie się nasila. Często bóle jajników pojawiają się u nich na początku i na końcu miesiączki. Miesiączkom mogą towarzyszyć: uderzenia gorąca, bóle głowy, omdlenia, bicie serca, uczucie gałki w pęcherzu moczowym, nadwrażliwość okolicy podbrzusza na ucisk i na najmniejszy dotyk. Na poziomie psychicznym u Lachesis często odnotowuje się: niepokój, zarozumiałość, zazdrość, nieśmiałość, podejrzliwość, mściwość, gadatliwość i okrucieństwo. Przy silnych emocjach jej kończyny stają się zimne, a pacjentki wykazują wrażliwość na ból. Bywają też na przemian pobudzone i depresyjne, często zamykają się w sobie. Najczęściej rano miewają zły humor. Nie lubią ciasnych ubrań, kołnierzyków zapiętych pod szyją i pasków, źle czują się w cieple. Lachesis bardzo przywiązuje się do ludzi i do zwierząt. Kluczowe objawy umysłowe to komunikatywność, wyniosłość, podejrzliwość, fanatyzm i zdolności prorocze.

Lilium tigrinum- zapisuje się kobietom z przedwczesnymi, bolesnymi i skąpymi miesiączkami, z ciemną krwią, z towarzyszącymi bólami jajników promieniującymi do ud i   w kierunku nerek. Zalecane pacjentkom, u których bardzo często występuje uczucie ucisku na pęcherz moczowy i odbytnicę, uczucie ciążenia w miednicy małej zmniejszające się pod wpływem ucisku okolicy narządów rodnych kobiety (ucisk sromu). Wiąże się to z obniżeniem się narządów rodnych. Krwawienie u kobiet z prezentowanej grupy występuje głównie  w ciągu dnia, kiedy są w ruchu. Miewają skrzepy prowokujące do mdłości. Opisywane są też u nich bóle jajników, zwłaszcza po stronie lewej, którym towarzyszą bóle lewej piersi i uczucie bicia serca. Lilium tigrinum są zazwyczaj kobietami histerycznymi, smutnymi, lamentującymi i nerwowymi ze skłonnościami do tycia. Cechuje je ciągły pośpiech, częste ruchy rąk i niezadowolenie z powodu pocieszania. U tego typu pacjentek obserwuje się bardzo nasilone podniecenie seksualne, które starają się tłumić i powściągać całą siłą woli. Prowadzi to najczęściej do nimfomanii.

Luteinum- stosujemy przy bolesnych miesiączkach spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi z jednoczesnym wydalaniem oddzielającej się błony śluzowej macicy (bolesne błoniaste miesiączki). Towarzyszą im wtedy silne spastyczne bóle kurczowe. Często, wspólnie z Folliculinum, stanowią niezbędne leki stosowane w celu wyrównania zaburzeń hormonalnych (Maria Soledad Legros i Alain Le Treut).

Magnesium muriaticum- przepisujemy w bolesnych miesiączkach z bólami okolicy lędźwiowej nasilającymi się nocą i zmniejszającymi pod wpływem silnego ucisku (Demarque i in.) . Miesiączki takie zwykle są obfite, z ciemną, prawie czarną krwią i skrzepami. Lek może mieć zastosowanie również w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Kobiety typu Magnesium są często drażliwe, mają zły humor lub napady gniewu. Jednocześnie same obawiają się agresji lub gniewu innych osób. Nie wiedzą, jak sobie radzić z napastliwością otoczenia. Jeśli nie potrafią przeciwstawić się agresywności lub kłótliwości najbliższych jej osób, mogą wpaść w depresję (Scholten). Mają wtedy uczucie opuszczenia przez wszystkich. Gdy prezentowane tu pacjentki są w depresji, trudno z nimi nawiązać kontakt. Zdarza się, że dzień przed miesiączką bywają niezrównoważone, zaczynają też sprzątać w domu. Magnesium muriaticum to dobry lek dla dzieci rozwiedzionych rodziców, kiedy miewają lęki przed utratą bezpieczeństwa i troski.

Magnesium phosphoricum- jest lekiem tonizującym układ nerwowy i mięśnie, stosowanym we wszelkich stanach skurczowych. Dlatego znajduje zastosowanie w bolesnych miesiączkach o typie spastycznym. Bole okolicy lędźwiowo- miednicznej o nagłym początku i końcu nasilają się głównie nocą oraz pod wpływem ciepła (ciepłych okładów), silnego ucisku i zgięcia się w pół. U kobiet podatnych na prezentowany lek obserwujemy niski próg odporności na ból. Ból wywołuje u nich pobudzenie ze stałą potrzebą ruchu (Demarque i in.). wskazany dla pacjentek z niepokojem i spazmofilią, smutnych, wyczerpanych, płaczliwych, niezdolnych do jasnego myślenia i pracy umysłowej. Kobiety tu przedstawione są zwykle szczupłe, wysokie, o jasnej karnacji, marznące, wrażliwe na burzę. Mają potrzebę kontaktu z ludźmi. Unikają kłótni, boją się urazić innych. Odczuwają lęk przed chorobą i śmiercią.

Murex purpurea- to środek na bolesne miesiączki z towarzyszącymi im zaburzeniami zachowania o podłożu psychogennym, z uczuciem zniechęcenia, osamotnienia, smutku i depresji u kobiet wykazujących nadpobudliwość seksualną i nadmierną wrażliwość na dotykanie narządów płciowych. Ich miesiączki są zazwyczaj obfite i występują za wcześnie, co wiąze się z hiperestrogenizmem. Często bóle występują u pacjentek na krzyż, np. ból prawego jajnika oraz lewej piersi i na odwrót. Niektórzy autorzy określają to zjawisko promieniowaniem bólów w kierunku piersi. Pacjentka ma uczucie ciągłego ciążenia  w podbrzuszu i parcia w dół, parcia na pęcherz moczowy, szczególnie nasilające się w okresie miesiączki (przed i w trakcie). Aby zmniejszyć owo uczucie ciążenia do dołu, musi krzyżować nogi (Jouanny). Mocz- często o zapachu waleriany- oddają częściej w nocy niż  w dzień. Dziewczęta typu Murex purpurea w okresie dojrzewania mają zazwyczaj przyspieszone i bolesne miesiączki najczęściej o podłożu psychogennym. Często też cierpią na gęste i obfite upławy między miesiączkami.

Natrium muriaticum- znajduje zastosowanie głównie u młodych dziewcząt i kobiet, lecz nie wyłącznie. Środek przydatny, gdy bolesne miesiączki są skąpe, a towarzyszą im bóle okolicy lędźwiowo- krzyżowej pleców. Jeśli bóle zmniejszają się lub nawet ustępują przy położeniu się na wznak i podłożeniu wałka lub koca w okolicy lędźwiowo- krzyżowej. Jeśli bolesne miesiączki pojawiają się często w następstwie agresji, strachu lub zawodu uczuciowego. Gdy pacjentka miewa białe upławy i uporczywe zaparcia. Jeśli skarży się na łatwe marznięcie, wychudzenie głównie w górnej części ciała, mimo dobrego apetytu. Natrium muriaticum to typowa introwertyczka podatna na urazy emocjonalne, delikatna i współczująca innym. Silnie wyraża swa emocje, bywa płaczliwa, depresyjna, zamknięta  w sobie, chce być sama i nie lubi współczucia ani pocieszenia. Może cierpieć na klaustrofobię. Często miewa obawy o swoje zdrowie. Nierzadko pocenie przynosi jej ulgę po wyczerpującej pracy fizycznej czy umysłowej. Z objawów towarzyszących znane jest odczuwanie przez Natrium muriaticum patologiczne pragnienie soli i słonych potraw lub odwrotnie- awersja do soli. Miewa nieugaszane pragnienie, obfite, bezbarwne wydzieliny i niepohamowany apetyt bez przybywania na wadze. Pacjentka rano czuje się przeważnie wyczerpana i osłabiona.

Nitricum acidum- należy do leków sykotycznego sposobu reagowania. Stosowany  w ginekologii do terapii nadżerek szyjki macicy, ze skłonnością do krwawienia, zespołu napięcia przedmiesiączkowego z objawami skórnymi oraz podrażniających upławów. W przypadku bolesnych miesiączek bywa szczególnie korzystny przy endometriozie o rzadkiej lokalizacji (pochwa, szyjka macicy, otrzewna; Holtzscherer). Można zeń skorzystać w przypadkach bólów występujących podczas owulacji, które często utrzymują się do kolejnej miesiączki. W przypadku endometriozy bóle mogę pojawić się podczas stosunku, podczas defekacji oraz zaburzenia oddawania moczu, z nasileniem w czasie krwawienia miesięcznego. Często kobiety typu Nitricum acidum oddają mocz o zgniłym zapachu (zapach końskiego moczu), a woń potu stóp jest wyjątkowo cuchnąca. Lek dobrze działa na młode, pobudliwe osoby wrażliwe na bodźce zewnętrzne (głównie hałas i wstrząsy), jak i na bodźce wewnętrzne (własne myśli). Pacjentki z omawianej grupy stale narzekają, są wiecznie niezadowolone, pamiętliwe, nie potrafią przebaczać (Vithoulkas). Nierzadko też występuje u nich pobudzenie psychometryczne z rozdrażnieniem, skłonnością do gniewu lub szybkie zmęczenie, zobojętnienie i depresja. Charakterystyczne jest pragnienie soli, słonych potraw oraz tłuszczu.

Nux vomica- środek o szerokim zakresie działania, szczególnie nadaje się dla drażliwych przepracowanych neurasteniczek o siedzącym trybie życia, dla kobiet o wybujałym temperamencie, nieznoszących sprzeciwu, nadużywających różnego rodzaju używek. Pacjentki typu Nux vomica mają miesiączki obfite, bolesne, poprzedzone złym nastrojem. Bóle w podbrzuszu mają u nich charakter skurczowy. Dręczą je niespokojne sny, wcześnie się budzą (około trzeciej nad ranem), później ponownie zasypiają, ale w efekcie rano bywają senne, podenerwowane i często narzekają na bóle głowy. Charakterystyczne są ich skłonności do zaburzeń trawienia i do uporczywych zaparć. Nux vomica lubi dużo i dobrze zjeść, szczególnie potraw ostro przyprawionych, tłustych, lubi też mleko. Mogą u niej występować skłonności do alkoholizmu, używek lub narkotyków. U pacjentek z tej grupy zauważamy też skłonności do złego traktowania współmałżonków i dzieci. Są nadmiernie wrażliwe na ból i przeciąg.

Platinum metallicum- cierpi na bolesne miesiączki typu skurczowego i z dolegliwościami nerwowymi. Temu typowi kobiet dokuczają też bóle jajników, zwłaszcza lewostronne, w czasie menstruacji lub po stosunku płciowym. Pacjentki z grupy Platinum mają niemal stałe uczucie ciążenia i rozpierania w obrębie miednicy małej. Od najmłodszych lat mają wzmożone potrzeby seksualne oraz dużą przeczulicę sromu i pochwy, a często świąd narządów rodnych. Przeczulica owa może doprowadzić do pochwicy (vaginismus) w czasie stosunku płciowego. Psychicznie Platinum są kobietami histerycznymi, depresyjnymi, zazdrosnymi, wyniosłymi, zarozumiałymi i aroganckimi. Odznaczają się też dużą zmiennością nastrojów. Lubią bardzo ozdoby i biżuterię. Miewają niespokojne sny, z marzeniami sennymi, często o lubieżnej erotycznej treści. Dolegliwości Platinum ustępują   w czasie snu na plecach z rozrzuconymi nogami (Holtzscherer). W chwilach depresji  u pacjentki może zjawić się lęk przed śmiercią. U Platinum nierzadko dość wcześnie obserwuje się zaburzenia pamięci.

Pulsatilla pratensis- ma miesiączki opóźnione, skąpe lub wypadające, u młodych dziewcząt lub młodych kobiet zazwyczaj bolesne, bardzo zmienne, co do czasu, ilości i wyglądu. Bolesne miesiączki są wynikiem czynników psychogennych u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania (Poncet). Te młode dziewczęta lub kobiety mają skłonność do zaburzeń krążenia żylnego, sinienia kończyn, akrocyjanozy. Są łagodne, ale o bardzo zmiennym usposobieniu, płaczliwe, bojaźliwe, zrezygnowane, bardzo przywiązane do swoich matek, lubią przytulanie i pocieszanie w trudnych sytuacjach życiowych. Łatwo marzną, lecz lubią świeże powietrze. Wykazują tendencje do tycia. Przy zaburzeniach miesiączkowania może też u nich występować depresja. Prezentowany lek podaje się również przy braku menstruacji i owulacji. U kobiet typu pulsatilla występuje nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego z płaczliwością, poczuciem osamotnienia i gwałtownymi wybuchami złości. Często po uczuciu strachu pojawia się biegunka. Wszelki niepokój i obawy ustępują po pocieszaniu. U Pulsatilli stwierdza się skłonność do stanów zapalnych śluzówek dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, do zaburzeń naczyniowych (zastoje żylne, żylaki), zwłaszcza kończyn dolnych.

Sabina- bardzo dobry lek stosowany w przypadkach przyspieszonych, obfitych, przedłużających się miesiączek, przebiegających z silnymi bólami promieniującymi od kości krzyżowej do kości łonowej (Demerque i In.). Krwawienia czerwoną krwią, która bardzo szybko krzepnie (ciemne skrzepy). Maria Soledad Legros opisuje Sabinę następująco: „[…] bóle krzyżowo- lędźwiowe promieniujące do spojenia łonowego (poziomo) i mogące dochodzić aż do wewnętrznej strony ud (uczucie rozbicia mięśniowego). Bóle pochwy promieniujące do macicy (pionowo), bóle o typie „wbitego noża”. Często miesiączki pojawiają się za wcześnie, a krwawienie nasila się przy każdym ruchu. Kobiety typu Sabina cechuje nadpobudliwość seksualna. Mogą mieć białe lub ropne upławy. Często spotyka się u nich polipy macicy, brodawczaki, brodawki krocza i okolicy odbytu. Wszelkie bóle nasilają się pod wpływem ciepła i w ciepłym pomieszczeniu, a poprawa następuje pod wpływem zimna, chłodnego powietrza na dworze.

Sepia officinalis- środek uważany za skuteczny we wszystkich schorzeniach kobiecych. Znajduje, więc zastosowanie w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, upławów oraz zaburzeń psychicznych w okresie klimakterium. Można również leczyć Sepią bolesne miesiączki o podłożu psychogennym, skąpe, zazwyczaj opóźnione, z ciemną, wręcz czarną, krwią lub o zmienne obfitości. Z miesiączkami tymi występują bóle, zwłaszcza okolicy lędźwiowej, i uczucie ciężkości w miednicy małej, co często wiąże się z opuszczeniem narządów płciowych. Ten objaw zmusza często kobiety do krzyżowania nóg. Podatne na prezentowany lek są zwłaszcza brunetki z ciemnymi oczyma i śniadą cerą. Są one zazwyczaj smutne, milczące, obojętne na wszystko, bez ochoty do pracy i jakiegokolwiek działania. Często obserwuj się u nich drażliwość, depresję, stałe rozdrażnienie i nie znoszenie bliskiej rodziny (mężów, dzieci), nie znoszą też być pocieszane. Brak u nich pożądania seksualnego, a w ciąży może nawet wystąpić odraza do partnera. Sepia jest podatna na zaburzenia hormonalne i ma skłonność do bezpłodności i poronień.

Staphysagria- polecana przy nieregularnych i bolesnych miesiączkach występujących przeważnie u młodych, podejrzliwych dziewcząt czy kobiet, jako następstwo stłumionego gniewu, oburzenia czy poniżenia. Bóle najczęściej promieniują w kierunku ud. Miesiączkom towarzyszy ból lub osłabienie kończyn dolnych, nadwrażliwość sromu na dotyk bielizny. Niekiedy w czasie miesiączki występują bóle zębów (Holtzscherer). U kobiet typu Staphysagria obserwuje się nadmierną pobudliwość płciową, również świąd sromu o charakterze błądzącym, nierzadko związany z wstrzemięźliwością seksualną. Równie często występuje u nich lęk przed płcią przeciwną. Pacjentki nierzadko są drażliwe, kłótliwe, kapryśne, zniechęcone do innych ludzi. Czasem odczuwają drżenie całego ciała. Wszystkie złe nastroje napadają je przeważnie rano po przebudzeniu. Do tego dołączają poty  o nieprzyjemnej woni zaostrzające się w okresie miesiączkowym. Patologia Staphysagrii rozwija się po stłumieniu uczuć, emocji, gniewy czy oburzenia, a także u osób często upokarzanych. Vithoulkas twierdzi, że: „tłumienie pozostaje głównym motywem leku”.

Thuya occidentalis- to lek wiązany najczęściej z zakażeniem narządu rodnego i nawracających infekcji jajowodów podczas endometriozy jajowodów u kobiet z sykotycznym sposobem reagowania (Holtzscherer). Miesiączki u podatnych nań kobiet są przedwczesne, obfite, długotrwałe lub skąpe oraz nieregularne z bólami, przeważnie okolicy lewego jajnika, promieniujące do pachwiny, szczególnie spotęgowane w czasie trwania miesiączki. Krew miesiączkowa jest ciemna, lepka, ze skrzepami. Bóle zaczynają się zwykle nagle i nagle ustępują. Niekiedy powstają również między miesiączkami, najczęściej w obrębie miednicy małej. Mogą również się też pojawiać w czasie stosunku płciowego lub      w czasie oddawania stolca. U przedstawianych tu pacjentek obserwuje się nawodnienie tkanek, skłonność do występowania mięśniaków macicy, zmiany zapalne z powiększeniem jajników (najczęściej lewego jajnika). Często miewają one też cuchnące poty krocza i okolic narządów płciowych, kłykciny, guzki i brodawki, zwłaszcza tej okolicy. Charakterystyczny dla nich jest wielki pośpiech, żywość. Thuya bywa zdenerwowana i zadręcza się z powodu błahostek. Miewa obsesje, natrętne myśli, urojenia, co do własnego ciała (że jest tłukące, że siedzi w nim coś żywego). Wykazuje wielkie wzruszenie podczas słuchania muzyki doprowadzające ją do płaczu. Kobiety z omawianego tu typu mają zazwyczaj tendencje do tycia, są wrażliwe na zimno i wilgoć.

Veratrum album- leczy zbyt wczesne i obfite miesiączki poprzedzane często krwotokami z nosa. Podajemy je, gdy przed pojawieniem się miesiączki występują bóle i zawroty głowy. Same miesiączki u podatnych nań pacjentek przebiegają z silnymi bólami spowodowanymi skurczami macicy. Towarzyszyć im mogą biegunki, gwałtowne wymioty, ogólne wyczerpanie, zimne poty i skłonność do omdleń. Veratrum album można również zastosować w endometriozie przy obfitym krwawieniu miesięcznym przebiegającym  z silnymi skurczowymi8 bólami macicy (Holtzscherer). Pacjentki tu prezentowane cechuje niepokój, rozdrażnienie, złość i agresywność. Charakterystyczna dla nich jest czerwona twarz w pozycji leżącej, a przy siedzeniu kredowobiała oraz lodowate kończyny. (Łozowski). Bardzo często po okresie pobudzenia odczuwają psychiczną depresję.

Viburnum opulus- przydatne przy bolesnych, skąpych miesiączkach ze skłonnością do omdleń, opóźnionych, krótkotrwałych (trwających nieraz tylko kilka lub kilkanaście godzin). Przy nagłych spastycznych bólach tylko w pierwszym dniu miesiączki przebiegających od kości krzyżowej do kości łonowej i promieniujących na przednią powierzchnię ud. Bóle takie mogą wstrzymać krwawienie i niekiedy wywołać omdlenie. Przed miesiączką występuje u Viburnum uczucie ciężkości w miednicy. Lek stosowany bywa również przy nerwobólach jajników, przy zagrożeniu poronieniem, w kurczach łydek w czasie ciąży. Podczas menzesu obserwuje się często u Viburnum zaburzenia w oddawaniu moczu i częstomocz. Lek odpowiedni dla kobiet nerwowych i rozdrażnionych, drażliwych, dążących do samotności (można pomylić z Sepią!).

Autor: Henryk Markiewicz- lekarz medycyny, specjalista medycyny przemysłowej, homeopata.

 

1

2

3

4

5

6

7

 Część II :

 http://homeopatiapolska.com/baza-wiedzy/dla-zaawansowanych-b/uklad-rozrodczy/471-bolesne-miesiaczki-cz-ii.html?highlight=WyJtaWVzaVx1MDEwNWN6a2kiXQ==

 

Leki stosowane w zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS) cz.II/1:Leki uzupełniające, rzadziej stosowane.
Leki stosowane w klimakterium cz.III Leki rzadziej stosowane w klimakterium.
Czy stosowanie Sepii w przypadku menopauzy polekowej będzie słuszne.
Zaburzenia cyklu miesiączkowego. Cz II
Problemy z miesiączkowaniem.
Problemy z miesiączkowaniem. Część II
Bolesne miesiączki . Cz. II
Wkład homeopatii w leczenie zespołów przedmiesiączkowych
Zapalenia dróg moczowych i rodnych
Endometrioza. ( CEDH 2017 Endometriosis )
Leki stosowane w klimakterium.
Zaburzenia cyklu miesiączkowego. (cz. I i cz. II)
Endometrioza.
Bolesne miesiączkowanie
Endometrioza
comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum