Leki stosowane przy upławach. Część I i II.

Część I: Leki stosowane częściej

HENRYK MARKIEWICZ

            Upławy (Fluor vaginalis) są konsekwencją spowodowanych infekcjami bakteryjnymi stanów zapalnych narządów rodnych kobiety, ale mogą się także pojawiać u dziewczynek przed okresem pokwitania. Ponieważ pochwa ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, mogą do niej łatwo wnikać bakterie, grzyby lub inne mikroorganizmy, np. rzęsistek pochwowy. Dla ochrony przed infekcją w śluzie pochwy znajdują się bakterie kwasu mlekowego. Jednak, mimo ich obecności może dojść do zakażenia. W zależności od rodzaju infekcji zmienia się konsystencja, kolor, zapach oraz ilość wydzieliny. Błona śluzowa pochwy może reagować upławami na ciała obce. Niektóre kobiety nie tolerują np. krążków (spiralek) dopochwowych jako środka antykoncepcyjnego. Spowodowane chorobami nowotworowymi pochwy i macicy przerosty błony śluzowej szyjki macicy mogą stanowić kolejną przyczynę upławów. Wydzielina pochwowa może być krwista, żółta lub bladożółta, żółtozielona, jasnobrązowa, jasnoszara, jasnozielona (zielonkawa), jasna i klarowna, w zależności od przyczyny  i czynnika chorobotwórczego. Jedno jest pewne: niezależnie od wyglądu wydzieliny pochwowej, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, aby ustalić przyczynę wystąpienia upławów. Leki homeopatyczne w banalnych sprawach mogą być stosowane same lub wspólnie ze środkami klasycznymi, nawet jeżeli istnieje oporność w stosunku do danego leku. Ze względów praktycznych podzieliłem zgromadzony materiał na dwie części.

Aethusa cynapium- zalecana kobietom mającym znacznie nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego z objawami psychicznymi, z wielką drażliwością, złym samopoczuciem, bólami głowy i licznymi wzmożonymi lękami. Wskazana dla osób dobrze czujących się w samotności, ale lubiących też towarzystwo. Dla pacjentek, które mają żółtawe upławy przebarwiające bieliznę, a także skłonność do zmian skórnych w okolicy nosa  z nawracającymi egzemami lub opryszczkami. Kobiety typu Aethusa są bardzo emotywne, ale swoje emocje okazują niechętnie. Czują się często osamotnione, drażliwe, wykazują wielką pasję do opiekowania się zwierzętami, głównie psami i kotami. Miewają ogromny apetyt na produkty mączne, ser i sól, awersję zaś do owoców. Opisywany lek może znaleźć także zastosowanie w okresie menopauzy, gdy u pacjentki zauważamy ciągłe zaczerwienienie twarzy.

            Agnus castus- to lek kobiet, u których występują upławy ze świądem pochwy i stany depresyjne nasilające się przed miesiączką. Pacjentki wykazują skłonność do depresji, senności w ciągu dnia, neurastenii i osłabienia popędu płciowego. Lek może pomóc przy depresjach poporodowych, powiązanych z brakiem pokarmu.

            Aletris farinosa- środek dobry na dolegliwości związane z obniżeniem lub wypadaniem narządów rodnych kobiety, spowodowane ogólnym osłabienie tkanki łącznej, na wymioty w ciąży, na stany wyczerpania po porodzie lub poronieniu. Pomocny przy gęstych białych upławach powodujących nadżerki, często pojawiających się pod postacią pasemek. Zalecany kobietom anemicznym, bladym, skłonnym do omdleń i stale odczuwającym zmęczenie. Takim, u których często występują zaparcia z towarzyszącymi bólami głowy.

            Alumina- zalecana bywa pacjentkom z wodnistymi upławami przezroczystymi  i kwaśnymi lub białymi, z lepką wydzieliną. J. E. Poncet podaje, że u dzieci upławy są obfite, żółte, drażniące błonę śluzową i powodujące pieczenie; pogorszenie następuje w ciągu dnia, a poprawa pod wpływem zimnej wody. A. Holtzscherer wyróżnia obfite białawe lub żółtawe upławy działające podrażniająco, przy których błony śluzowe bardzo często są wysuszone                i zdarzają się nadżerki części pochwowej szyjki macicy. Aluminę stosować można  w przypadkach przewlekłych i w infekcjach wywołanych przez Candida albicans. Lek nadaje się dla kobiet chudych, wątłych, bladych, skłonnych do depresji, o niepewnym chodzie, ze skłonnością do atonicznych zaparć, łatwo marznących, z osłabieniem czynności pęcherza moczowego, wyczerpanych, rozdrażnionych i osłabionych. U pań typu Alumina występuje suchość błon śluzowych i skóry. G. Vithoulkas charakteryzuje je następująco: „[…] spowolnienie umysłowe. Myśli są nieokreślone, niezdefiniowane, błądzące […]. Ma poczucie wewnętrznego pośpiechu, odczuwa zbyt wolne mijanie czasu […]. Zawroty głowy pojawiają się po zamknięciu oczu. Pogorszenie występuje rano, a zdecydowana poprawa wieczorem. Miesiączki u kobiet bywają krótkie i skąpe, mimo to występuje po nich duże osłabienie”.

            Argentum nitricum- lek na żółtozielone lub szare, gęste i podrażniające upławy, z możliwością występowania nadżerek części pochwowej macicy. Szyjka może być obrzmiała, bolesna przy dotyku i często krwawiąca. Jeśli występują silne rozrywające bóle  w podbrzuszu, może to być objaw zapalenia błony śluzowej macicy z jednoczesnymi upławami. Pacjentki należące do omawianej tu grupy cechuje niepokój, zawroty głowy, osłabienie pamięci, objawy neurastenii, psychastenii; mogą też one miewać ogólne drżenia. Kobiety typu Argentum nitricum są impulsywne, choć szybko się wyczerpują, miewają depresje psychiczne, lęk przed spóźnieniem się, dlatego stale się spieszą. Argentum nitricum to dobry lek na tremę przedegzaminacyjną lub wywołaną publicznymi występami, zwłaszcza u osób wychudzonych, wyczerpanych, zniszczonych, wyglądających na więcej lat niż mają. U pacjentek z tej grupy opisywane są silne bóle pochwy w czasie stosunku. G. Vithoulkas tak charakteryzuje prezentowany tu lek: „[…] obezwładniające lęki i niepokój przed publicznymi występami powoduje częste oddawanie moczu lub biegunkę”. Pacjentka jest przesądna. Miewa lęk wysokości lub przed wysokimi budynkami. Słabość na płaszczyźnie psychicznej, której towarzyszy stan pobudzenia nerwowego oraz impulsywność.

            Aristolochia- środek podobny, do Pulsatilli. Działa na jajniki, macicę i prawdopodobnie na przysadkę. Podawany przy upławach białych, wodnistych lub brązowych, niekiedy podbarwionych krwią (Maria Soledad Legros). Gdy u młodych dziewcząt i kobiet obserwuje się często wypadające miesiączki, zwłaszcza podczas wyjazdów, obozów, ucieczek (T. Bujak), a pierwsza miesiączka bywa opóźniona. Lek znajduje najczęściej zastosowanie w okresie pokwitania i okresie około menopauzalnym. Przypisuje mu się działanie podobne do estrogenów. Najlepiej nadaje się dla kobiet  i dziewcząt nerwowych, rozdrażnionych, z lękami przed samotnością. Kobiety są wrażliwe na zimno. Dla takich, które mają zimne, najczęściej zasinione, kończyny. Objaw ów nasila się zwłaszcza w czasie miesiączki. Mimo to zjawiają się obfite poty nocne. U kobiet z grupy Aristolochia opisywane są również świąd pochwy i sromu (Maria Soledad Legros). Często występuje uczucie głodu, a pacjentki mają skłonności do przybywania na wadze.

            Arsenicum album- najczęściej podawane jako lek głębokiego działania  w infekcyjnych zapaleniach narządu rodnego u kobiet z psorycznym sposobem reagowania. Jako lek objawowy nadaje się przy silnie drażniących, żrących i piekących upławach o gnilnym zapachu, lecz niezbyt obfitych, przy których pogorszenie następuje nocą. Często upławom takim towarzyszą głębokie piekące bóle brzucha, z poprawą w cieple i po ciepłych okładach. Kobiety Arsenicum album mogą mieć obrzęki sromu. Pacjentki z tej grupy, zazwyczaj szczupłe, blade, osłabione, zaniepokojone, silnie marznące, skórę mają suchą, łuszczącą się, często pomarszczoną. Są pedantyczne i do przesady oszczędne. Miesiączki mają przedwczesne i najczęściej obfite. Nasilenie wszystkich dolegliwości następuje u nich    w cieple i po zmianie miejsca pozycji ciała.

            Borax- to typowy lek uporczywych upławów powodowanych grzybicą pochwy oraz pomocny przy opryszczkach narządów rodnych. Upławy pacjentek omawianego tu typu mają konsystencję białka jaja lub są śluzowate, gęste, bądź białe, kleiste, lecz uporczywe ze świądem. Mogą wywoływać owrzodzenia. Często kobiety typu Borax mówią o swych upławach: „[…] wyciekają jak ciepła woda” (M. Boiron i A. Payre- Ficot). Borax zalecany jest zwłaszcza kobietom bardzo pobudliwym, raczej pulchnym lub otyłym, ciepiącym na tzw. chorobę windową, u których obserwujemy zawroty głowy nasilające się przy ruchu w dół. Nadaje się też dla pacjentek ze skłonnościami do łojotoku skóry, wykwitów skórnych, ropienia. Dla uskarżających się na drżenie kończyn, zaburzenia snu, zapalenie pęcherza moczowego. Takich, których miesiączki bywają nieregularne, najczęściej przedwczesne, obfite, z bólami kolkowymi w podbrzuszu oraz nudnościami.

            Bovista- to środek, w obrazie którego widać ostre żrące białe upławy, również krwawienia w okresie owulacji lub upławy, podbarwione krwią w okresie między miesiączkami wywoływane nawet najmniejszym zmęczeniem. Miesiączki występują najczęściej zbyt wcześnie, są zbyt obfite i bolesne, a krew jest żywoczerwona. Boyista ma kilka charakterystycznych objawów: poty o zapachu czosnku; skłonność do biegunek przed i po miesiączce; obrzęk dłoni przed miesiączką, wskutek którego pacjentka robi się niezręczna i wszystko wypuszcza z rąk. Wreszcie krwawienia miesięczne, które nasilają się zwykle nocą i nad ranem. W ciągu dnia występuje zazwyczaj niewielkie krwawienie.

            Bursa pastoris (Thlaspi bursa pastoris) - jest lekiem przeciwkrwotocznym. Stosowana również, jeżeli po miesiączce wystąpią upławy śluzowe bądź krwiste, brązowe, ale zawsze podrażniające, piekące i cuchnące. Miesiączki u podatnych na omawiany środek pacjentek są przyśpieszone, obfite, długotrwałe (często trwają do dwóch tygodni), krew ciemna z dużą liczbą skrzepów. Krwawieniu towarzyszą bóle kurczowe macicy, w których poprawę przynosi zgięcie się w pół. Lek jest również dobry w przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego i wszelkich innych krwawieniach.

            Calcarea carbonica- ma szerokie działanie. Może być stosowana przy upławach u małych dziewczynek. Upławy są białe, mleczne, nie podrażniające, przebiegające z zapaleniem pochwy (J. Jouanny i DHU). Mohinder Singh Jus pisze: „[…] ważnym objawem są nieustające upławy u małych dziewczynek. Bielizna pobrudzona jest stale białawą wydzieliną o konsystencji jogurtu. Poza tym dziecko ma wypryski na śluzówce pochwy, które rozprzestrzeniają się na wargi sromowe lub w kierunku odbytu”. Często dojrzewa wcześniej, miesiączki ma przyspieszone albo opóźnione, skąpe, bolesne, a po zimnych kąpielach może dojść do ich zatrzymania. Lek przepisywany również kobietom dorosłym z upławami gęstymi, białymi lub żółtymi, najczęściej z silnym świądem narządów płciowych, który może się nasilać po oddaniu moczu. Pacjentki, zazwyczaj z nadwagą lub otyły, są ospałe, często z wzdętym brzuchem, nadmiernie się pocą, zwłaszcza na głowie i karku. Dziewczęta i kobiety typu Calcarea carbonica są bojaźliwe, mają skłonności do koszmarów sennych.

  1. Vithoulkas twierdzi, że cechuje je lęk przed ciemnością, chorobą i psami. Pacjentki z tej grupy ogromnie lubią cukier, słodycze, jajka i produkty mleczne, a na ogół nie znoszą mięsa. Mają skłonność do mięśniaków macicy. Przed miesiączką ich piersi są szczególnie obrzmiałe i bolesne, a często cierpią też na bóle brzuszno- miedniczne. Miesiączkom nierzadko towarzyszą u nich uderzenia gorąca, mające podłoże przekrwienne, bóle głowy, kołatanie serca z dusznościami. U Calcarea carbonica może występować zarówno psoryczny, jak i sykotyczny sposób reagowania.

            Calcarea phosphorica- podawana bywa, gdy u młodych dziewcząt obserwuje się obfite, często krwotoczne, miesiączki. Niektórzy autorzy opisują również u kobiet omawianego tu typu opóźnione pierwsze miesiączki, bolesne, z bezbarwnymi upławami jak białko jaja kurzego (upławy przypominające Aluminę- Maria Soledad- Legros). Lek nadaje się dla dziewcząt w okresie dojrzewania, szybko rosnących, o harmonijnej, wysmukłej budowie ciała, z długimi kończynami, również i takich, u których okres dojrzewania może wystąpić wcześniej. Podobne cechy budowy obserwuje się też u osób dorosłych. Osoby takie charakteryzuje nadwrażliwość nerwowa, źle znoszą one silne emocje, są niecierpliwe, niespokojne, szybko się męczą, często są apatyczne i nigdy nie czują się dobrze.

            Crocus dativus- lek ten ma zastosowanie w terapii upławów o przykrym zapachu;  w menopauzie z obfitymi krwawieniami miesięcznymi ciemną, gęstą, prawie czarną krwią, krzepnącą w długie nitki, o barwie smoły. Krew miesiączkowa ma zwykle u kobiet typu Crocus dativus również przykry zapach, a krwawienie nasila się gwałtownie przy najmniejszym ruchu. Pacjentki takie cechuje skłonność do skurczów histerycznych, znaczna zmienność nastrojów. Mają powracające bóle głowy, z napływem krwi do niej, powracające schorzenia oczu, drgania powiek i zaburzenia widzenia. W okresie przedmiesiączkowym często występują u nich zaburzenia psychiczne (histeria, zmienność nastrojów) oraz pobudzenie seksualne, a w czasie miesiączki często uczucie zimnych kończyn (Maria Soledad- Legros).

            Fluoricum acidum- działa na tkankę kostną, tkankę łączną, skórę i przydatki skóry. Może znaleźć zastosowanie przy leczeniu obfitych, drażniących upławów, ocierających skórę w okolicy krocza. Kobiety z tej grupy mają skłonność do świądu wokół wszystkich otworów naturalnych ciała, w tym świądu odbytu i pochwy, a ponadto do szorstkiej skóry, łamliwych  i wypadających włosów oraz zaburzeń wzrostu paznokci. Miesiączki są zazwyczaj obfite  i długie. Pacjentki często skarżą się na uczucie pieczenia podeszew i dłoni oraz uczucie ciepła w obrębie całego ciała, nasilające się pod wpływem ciepła na zewnątrz (D. Demarque i in.). kobiety charakteryzują się wzmożoną aktywnością fizyczną i psychoruchową, ale ze zmiennością nastrojów (zapał i optymizm na przemian ze stanami niepokoju, zobojętnienia).

            Graphites- lek o szerokim działaniu. W ginekologii znajduje zastosowanie w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w okresie menopauzy oraz przy rzadkich lub gęstych białych i palących upławach występujących okresowo i powodujących świąd. Gdy są one obfite i najczęściej towarzyszą zapaleniu pochwy. D. Demarque z zespołem określił upławy omawianej tu grupy kobiet, jako „białe, surowicze, podrażniające, tryskające”. U pacjentek Graphites może wystąpić uczucie słabości w plecach lub ciągnięcia w brzuchu. Zazwyczaj upławy nasilają się w godzinach porannych (Sepia, Kreosotum), również ruch i chodzenie może zwiększać ilość wydzieliny (Stephen Cummings i Dana Ullman). Miesiączki zwykle miewają skąpe i opóźnione z jasną krwią, często towarzyszy im chrypka. Czasem opisane wyżej upławy mogą zastępować samą miesiączkę. Lek nadaje się dla kobiet z psoryczno- sykotycznym sposobem reagowania, raczej z nadwagą lub otyłych, mających suchą skórę, ze skłonnością do pęknięć. Pacjentki typu Graphites są wrażliwe na zimno, mają skłonność do zaparć, bez potrzeby oddania stolca. Psychicznie są osobami o spowolniałych procesach myślowych, ze skłonnością do płaczu, czułostkowości, niespokojne i bojaźliwe.

            Helonias dioica- to środek dobrze działający na układ moczowo- płciowy u kobiet  i mający w swoim obrazie upławy obfite, mętne, zawierające białko, wyglądem przypominające zsiadłe mleko, które wywołują dość duży świąd sromu i pochwy. Pomocne przy infekcjach wywołanych głównie przez grzyby Candida albicans. Lek może być skuteczny w terapii białkomoczu w czasie ciąży z ostrymi bólami pleców, uczuciem ciężaru i pieczenia w okolicy lędźwiowo- krzyżowej „jakby nerki były termoforami wypełnionymi gorącą wodą” (Demarque i in.). kobiety podatne na Helonias dioica są osłabione, wyczerpane, drażliwe, przepracowane, nerwowe, ze stałymi bólami okolicy krzyżowej i bólami podbrzusza. Miewają nastroje depresyjne i skłonność do przewlekłych zapaleń sutka. Znajduje też Helonias dioica zastosowane w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego z uczuciem ciężkiej macicy i napięciem gruczołów sutkowych (Aime Holtzscherer i Maria Soledad- Legros). Przydatna, gdy miesiączki bywają zazwyczaj obfite lub nawet krwotoczne   i prowadzą do niedokrwistości i silnego osłabienia.

            Hepar sulphur- polecany przy podrażniających zielonkawych upławach o bardzo nieprzyjemnym zapachu mogących tworzyć rany na wargach sromowych lub przy obfitych białych upławach o woni starego sera (Nigel i Susan Garion- Hutchings). Pacjentka, której należy podać Hepar ma nieprzyjemny, czasem kwaśny zapach. Także jej pot, stolec  i wydzieliny ciała mają nieprzyjemny lub kwaśny zapach. Kobiety z prezentowanej tu grupy cechuje ogromny apetyt na ocet, marynaty i inne kwaśne pokarmy, a czasem nieznoszenie tłuszczu; mogą też one mieć wzmożone pragnienie. Pacjentki typu Hepar są drażliwe, niecierpliwe, wciąż niezadowolone, mają skłonność do nagłych agresywnych impulsów. Jest im stale zimno, są nadmiernie wrażliwe na ból, który może je doprowadzać nawet do omdleń. Pogorszenie stanu zdrowia następuje u nich pod wpływem zimna, przeciągów, zimnego powietrza, w okresie zimowym oraz od dotyku.

            Hydrastis canadensis- jednym ze wskazań podania tego leku są upławy towarzyszące zapaleniu pochwy, szyjki macicy, macicy. Lek może być stosowany również miejscowo  w postaci irygacji dopochwowych, jako prana lewka (1 łyżeczka do herbaty pranalewki na  1 litr letniej wody). Ma wtedy działanie przeciwbólowe i gojące. Zalecany przy upławach zazwyczaj gęstych, żółtych, zielonkawych lub podbarwionych krwią, lepkich i ciągnących się. Gdy objawom powyższym towarzyszy osłabienie stanu ogólnego, uczucie samotności, drażliwość, złe samopoczucie, wrażenie pustki w żołądku i pieczenie w obrębie błon śluzowych zajętych procesem chorobowym. Lek szczególnie nadaje się dla kobiet osłabionych, wychudzonych i wycieńczonych, po przebyciu ciężkich chorób.

            Kalium bichromicum- ordynujemy, gdy teść upławów jest żółta bardzo gęsta, dobrze przylegająca i ciągnąca się. W wypadkach przelękłych takie upławy powiązane są głównie  z zapaleniami szyjki macicy, z głęboką nadżerką o regularnych brzegach, pokrytą żółtą, przylegającą wydzieliną. Jerzy Łozowski pisze o ciągnących się lub galaretowatych upławach. Jacques Jouanny dodaje: „[…] świąd sromu wywołany jest drażniącymi upławami żółto- zielonkawymi […]”. Pacjentki typu Kalium bichromicum łatwo marzną, ale też gorzej czują się w czasie upałów. Należą do osób osłabionych, niespokojnych, pobudliwych nerwowo, nie potrafią pozostać nawet na chwilę w bezruchu, mają stale pobudzone ręce i palce, jakby grały na fortepianie. Łatwo się zniechęcają i ulegają przygnębieniu; często brakuje im energii, przejawiają niechęć do wysiłku fizycznego i umysłowego. Lek dobrze nadaje się dla kobiet otyłych z okrągłą rumianą twarzą i jasnymi włosami (Jacques Jouanny). Prezentowany tu pacjentki czują się gorzej między drugą a trzecią nad ranem w chłodzie i w upale.

            Kalium sulphfuricum- to lek na zaawansowane stany zapalne w obrębie błon śluzowych i skóry. Działą podomnie jak Pulsatilla. W jego obrazie opisane są białe upławy podrażniające błony śluzowe pochwy i sromu, z gęstą, śmietankowatą wydzieliną, jak również upławy obfite, lecz łagodne, nie powodujące podrażnień, bądź upławy śluzowe  z żółtą wydzieliną (J. Scott i D. Demarque i in.). Kobieta typu Kalium  splphuricum ma depresyjny, stale rozdrażniony, płaczliwy nastrój. Pragnie świeżego powietrza, a odczuwa niechęć do miejsc ciepłych i dusznych. Z odczuć opisywanych tu pacjentek należy wymienić: nadwrażliwość na hałas, bóle głowy nasilające się w ciepłym pomieszczeniu, różne bóle kłujące, tnące, rozrywające oraz wędrujące. Pogorszenie u Kalium sulphuricum następuje  w ciepłym pomieszczeniu, a poprawa na świeżym powietrzu.

            Kreosotum- jeden z głównych środków w terapii żółtych podrażniających i kwaśnych upławów o nieprzyjemnych zapachu, czasem z domieszką krwi, wywołujących bolesne pieczenie między wargami sromowymi i udami, a w obrębie pochwy silny świąd i pieczenie. Często też występują bóle w okolicy sromu, nasilające się w czasie oddawania moczu lub przed, w trakcie i po mikcji. Upławy są obfitsze w godzinach porannych i w pozycji stojącej; znacznie zmniejszają nasilenie w pozycji siedzącej i leżącej. Upławy pojawiają się i znikają nagle (Stephen Cummings i Dana Ullman). Przyczyną takie stanu u pacjentek typu Kreosotum są zapalenia macicy, szyjki macicy z nadżerką krwawiącą pod wpływem najmniejszego podrażnienia czy dotyku lub zapalenie pochwy w przebiegu rzęsistka. Kreosotum mają zwykle miesiączki obfite, długotrwałe i często za wczesne. Z objawów towarzyszących opisanym wyżej należy odnotować bardzo silne osłabienie i wychudzenie oraz osłabienie słuchu spowodowane szumami i świstami w uszach przed miesiączką (D. Demarque i in.). Pogorszenie stanu prezentowanej tu grupy kobiet następuje pod wpływem zimna, a poprawa pod wpływem ciepła.

            Lilium tigrinum- działa na żeńskie narządy płciowe i na układ nerwowy. Może leczyć zapalenia pochwy, najlepiej powstałe na tle zakażenia rzęsistkiem pochwowym z rzadkimi upławami żółtawymi lub żółto- brunatnymi, podrażniającymi, wywołującymi nadżerki. Opisywane są też białe upławy (DHU). Często u Lilium tigrinum, zwłaszcza  w okresie przedmiesiączkowym, występuje uczucie ciężaru w dole brzucha, połączone  z wrażeniem wypadania narządów miednicy małej. Poprawę przynosi wtedy ucisk okolicy sromu. Jest to związane z obniżeniem się żeńskich narządów płciowych. Pacjentki najczęściej mają miesiączki przedwczesne, bolesne i zazwyczaj skąpe, z ciemną krwią, z towarzyszącymi bólami jajników, promieniującymi do ud i w kierunku nerek. Charakterystyczne, że krwawienia występują głównie w ciągu dnia i w ruchu. Przedstawiane tu pacjentki cechuje histeryczne zachowanie, duże pobudzenie seksualne, ciągły pośpiech, bezcelowe ruchy rąk. Odczuwają duszność w ciepłych pomieszczeniach, mają skłonność do omdleń bez wyraźnego powodu; często narzekają na bóle serca i czynnościowe palpitacje serca. Łatwo wpadają  w złość, łatwo się denerwują. Są depresyjne, płaczliwe, niezadowolone z pocieszania. Kobiety mają skłonność do tycia.

            Lycopodium clavatum- lek ten można zastosować u kobiet z psorycznym sposobem reagowania w nawracających lub przewlekłych infekcjach narządów rodnych z różnego rodzaju upławami. Kobiety mają trudny charakter i przejawiają kontrastowe zachowanie: albo są nadmiernie wrażliwe, z brakiem wiary w siebie, pełne lęków i niepokoju, lecz pragnące zrozumienia i czułości, albo wyniosłe, autorytatywne, drażliwe i podejrzliwe, z gwałtownymi napadami złego humoru i złości, zwłaszcza przy próbie sprzeciwu. W stresie mają skłonność do reakcji depresyjnych. Przejawiają predyspozycje do zaburzeń dyspeptycznych przewodu pokarmowego, skłonności do kamicy moczowej, najczęściej moczanowej. Miesiączki bywają u nich przedwczesne lub opóźnione z bólami prawego jajnika. U Lycopodium clavatum widać skłonności do żylaków sromu i odbytu.

            Medorrhinum- ten bioterapeutyk (nozod) nadaje się do terapii upławów o różnym wyglądzie (białych, szarych, żółtawych), które mają charakterystyczny przyprawiający  o mdłości i/ lub solankowy zapach (Aime Holtzscherer). Medorrhinum jako środek głębokiego działania u kobiet o sykotycznym sposobie reagowania leczy głównie przewlekłe infekcje narządów rodnych. Wszędzie tam, gdzie obserwujemy podstępny, postępujący rozwój choroby, przewlekłe nieżyty błon śluzowych, guzkowate łagodne narośla na skórze  i ogólne nawodnienie tkanek. Didier Grandgeorge stosuje Medorrhinum u dziewczynek  z cuchnącymi jak rybi odór upławami. Kobiety podatne na omawiany środek cechuje stałe pobudzenie psychomotoryczne, zwłaszcza niespokojne są ich nogi i stopy. Działają stale  w pośpiechu. Mają trudności z koncentracją i rozumieniem, osłabienie pamięci. W ciągu dnia najczęściej bywają smutne, mrukliwe i ponure, a wesołe i pełne werwy wieczorem i w nocy. Pacjentki mają tendencję do spania na brzuchu lub w ułożeniu płodowym. Ich dolegliwości ustępują zwykle nad morzem.

            Mercurius corrosivus- jest lekiem na infekcje narządów płciowych z towarzyszącym parciem na pęcherz moczowy i odbyt oraz piekącymi bólami cewki moczowej przy mikcji. Infekcjom narządów rodnych u kobiet towarzyszą żółtawo- zielonkawe, piekące i drażniące upławy z dużym świądem, z nasileniem dolegliwości w czasie oddawania moczu. U kobiet   z grupy Mercurius corrosivus istnieje skłonność do nadżerek na szyjce macicy z krwawieniem od podrażnienia. Ogólne pogorszenie odczuwają one wieczorem i nocą oraz po zjedzeniu kwaśnych produktów.

            Mercurius solubilis- to kolejny rtęciowy Środek stosowany w leczeniu stanów zapalnych narządów rodnych, głównie przewlekłych, ze skłonnością do ropienia i z żółto- zielonkawymi, podrażniającymi upławami, ze świądem i nasileniem dolegliwości w czasie oddawania moczu oraz w nocy. Miesiączki u kobiet podatnych na Mercurius solubilis są obfite, bardzo bolesne, ze skrzepami. Podczas miesiączki czują niepokój ruchowy, nie mogą usiedzieć na jednym miejscu. Pacjentki omawianego tu typu mają nieopanowany charakter, usposobienie pełnie niepokoju i lęku (Jerzy Łozowski). Są bardzo pobudliwe, ciągle się śpieszą, miewają cuchnący zapach całego ciała i skłonność do obfitych, cuchnących potów nie przynoszących ulgi, a nawet powodujących nasilenie dolegliwości. Często występują  u nich charakterystyczne dolegliwości. Często występują u nich charakterystyczne objawy w przewodzie pokarmowym: nieprzyjemny mdły zapach z jamy ustnej, dziąsła obrzęknięte, krwawiące, obrzmiały, drżący język ze śladami zębów po bokach, często też rozwolnione stolce ze stałym parciem.

            Mercurius vivus- można również zastosować w zapaleniach układu moczowo- płciowego, w tym w zapaleniach macicy, szyjki macicy, pochwy i sromu. Zapaleniom tym towarzyszą upławy różnego rodzaju od rzadkich i przezroczystych do żółtozielonych, ropnych i gęstych. Prezentowane tu pacjentki są bardzo nerwowe, nie mogą usiedzieć na miejscy (duże podobieństwo objawów do obrazu Mercurius solubilis).

            Natrium muriaticum- to lek głównie głębokiego działania. Nadaje się dla kobiet  z psorycznym sposobem reagowania, u których notuje się przewlekłe infekcje narządów rodnych lub występowanie tych chorób na przemian ze zmianami skórnymi. U tych pacjentek w okresach zaostrzeń infekcji wystąpią upławy białe lub przezroczyste, śluzowe, szczególnie obfite w okresie międzymiesiączkowym. Kobiety podatne na atrium muriaticum mają skąpe bolesne miesiączki, z bólami okolicy lędźwiowo- krzyżowej i pleców, cierpią na uporczywe zaparcia. Wychudzone, głównie w górnej połowie ciała, mimo dobrego apetytu; łatwo marzną. Są podatne na wszelkie urazy emocjonalne, są delikatne i współczują innym. Silnie wyrażają swoje emocje, bywają płaczliwe, zamknięte w sobie, często depresyjne, ale nie lubią współczucia i pocieszania. Mogą cierpieć na klaustrofobię, brak libido, miewają obawy  o swoje zdrowie. Rano przeważnie czują się wyczerpane i osłabione. Odczuwają silną potrzebę spożywania soli i picia płynów.

AUTOR: Henryk Markiewicz- lekarz medycyny, specjalista medycyny przemysłowej, homeopata.

 

 

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 1

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 2

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 3

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 4

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 5

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 6

 

 

Leki stosowane przy upławach

Część II: Leki rzadziej stosowane przy upławach

Henryk Markiewicz

Upławy (Fluor vaginalis) są konsekwencją spowodowanych infekcjami bakteryjnymi stanów zapalnych narządów rodnych kobiety, ale mogą się także pojawić u dziewczynek przed okresem pokwitania. Ponieważ pochwa ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, mogą do nie łatwo wnikać bakterie, grzyby lub inne mikroorganizmy, np. rzęsistek pochwowy. Dla ochrony przed infekcją w śluzie pochwy znajdują się bakterie kwasu mlekowego. Jednak mimo ich obecności może dojść do zakażenia. W zależności od rodzaju infekcji zmienia się konsystencja, kolor, zapach oraz ilość wydzieliny. Jedno jest pewne: niezależnie od wyglądu wydzieliny pochwowej, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, aby ustalić przyczynę wystąpienia upławów. Leki homeopatyczne w banalnych sprawach mogą być stosowane same lub wspólnie ze środkami klasycznymi, nawet, jeżeli istnieje oporność                 w stosunku do danego leku.

            Aesculus hippocastani- powszechnie stosowany środek wzmacniający naczynia żylne, głównie odbytu. Przydatny, gdy u kobiet dochodzi do przekrwienia w obrębie żyły wrotnej, co powoduje nasilenie dolegliwości związanych z żylakami, głównie odbytu,               a w mniejszym stopniu z żylakami kończyn dolnych. Szczególnie ma to miejsce w okresie przedmiesiączkowym. Gdy u pacjentek występuje uczucie jakby kłucia małych igiełek                 w odbycie. Jeśli miewają one również żółte, gęste i lepkie upławy, szczególnie nasilone po miesiączce. Przy skłonności do suchości błon śluzowych. Gdy przy nasilonych dolegliwościach żylnych pacjentki poruszają się powoli, są bierne, jakby bezwolne. Jeśli pogorszenie następuje i nich pod wpływem ciepła, w pozycji stojącej, podczas snu i po przebudzeniu.

            Alchemilla vulgaris- środek proponowany przez firmę Heel w kompleksach leczniczych przy upławach oprócz innych leków na tę dolegliwość. Środek ściągający redukujący poziom hemotoksyn w organizmie.

            Aralia racemosa- działa przede wszystkim na układ oddechowy. Stosowana                    w katarze siennym, w atakach astmy oskrzelowej i atakach kaszlu pojawiających się w pozycji leżącej. Marian Borkowski zaleca lek w upławach o nieprzyjemnym zapachu.

            Arsenicum album- jeden z podstawowych leków psorycznych stosowany                        w schorzeniach ostrych i przewlekłych układu oddechowego, układu moczowo- płciowego,             w uszkodzeniach narządów miąższowych, zmianach skórnych, zmianach w obrębie układu nerwowego oraz w uszkodzeniach mięśnia sercowego i zmianach w obrazie kwri, w układzie płciowym znalazł zastosowanie w zapaleniach macicy, pochwy, zapaleniach jajowodów                 z żółtawymi piekącymi i podrażniającymi upławami o nieprzyjemnym zgniłym zapachu. Podobne cechy mają zresztą wszystkie wydzieliny i wydaliny podatnych na Arsenicum album pacjentek. Charakterystyczne dla nich są też: znaczne osłabienie ogólne, uczucie silnego zimna i silnego pieczenia chorego miejsca. Ciepłe okłady w takich wypadkach przynoszą im ulgę. Pacjentka odczuwa niepokój o stan swego zdrowia, lęk przed śmiercią oraz pragnienie spożywania ciepłych i gorących napojów i pokarmów, w schorzeniach przewlekłych pacjenci są wychudzeni, nerwowi, mają drżenia kończyn.

            Aurum metallicum- może być przydatny przy białej wydzielinie z żeńskich narządów rodnych. Gdy dochodzi do przekrwienia narządów miednicy małej z uczuciem wypadania macicy. Psychikę koniet podatnych na Aurum metallicum dobrze oddaje Jerzy Łozowski: „[…] chory tego typu jest pesymistą, płacze, modli się, zdradza dużą skłonność do samobójstwa, ma ponure usposobienie, jest zrozpaczony. Życie jest dla niego ciężarem,                z utęsknieniem oczekuje śmierci”. W omawianej tu grupie pacjentek występują też wszystkie objawy depresji, jak: lęk, rozpacz, tendencje samobójcze, brak wiary w siebie, trudności podjęcia decyzji w połączeniu z dręczącymi wyrzutami w stosunku do sienie samego, duży niepokój i rozdrażnienie. Zachowanie chorej charakteryzuje się nagłymi zmianami aktywności, a przede wszystkim zmianami stanów emocjonalnych. Ma częste gwałtowne wybuchy złości, w których najmniejszy sprzeciw wywołuje gniew. Pacjenci źle tolerują wysokie temperatury, ale poprawa następuje na świeżym powietrzu.

            Bucco- ów mało znany lek homeopatyczny stosuje firma Heel przy upławach, piasku nerkowym, podrażnieniach i zapaleniu pęcherze moczowego.

            Cannabis sativa- zalecana przy zapaleniach pęcherza moczowego i nerek, zapaleniach cewki moczowej z wyciekiem śluzowo- ropnej wydzieliny i uczuciem parcia na mocz. Może również znaleźć zastosowanie w leczeniu upławów. Podaje się, gdy pacjentki miewają przerażające sny i cierpią często na uporczywe bóle głowy. Mohinder Singh Jus podaje: „[…] dziecko ma gęste żółto- zielone upławy nocą, a rano pochwa i cewka moczowa są zaklejone- to jest sykotyczna wydzielina […]. Cannabis sativa jest lekiem przeciwko przewlekłej rzeżączce”.

            Cantharis vesicatoria- lek stosowany na stan zapalne całego układu moczowo- płciowego. Poncet zaleca pediatrom Cantharis w stanach zapalnych narządów rodnych                    i zapaleniach sromu u dzieci. Wtedy może dochodzić do opuchlizny żeńskich zewnętrznych narządów1) płciowych z wydzieliną śluzową lub krwawą. Charakterystyczne są odczucia towarzyszące zmianom zapalnym: wrażenie silnego pieczenia, palenia wywołującego podrażnienie błon śluzowych narządów2) rodnych i otaczającej skóry. Dolegliwości zmniejszają się pod wpływem ciepła i ciepłych okładów, w pozycji leżącej i po pocieraniu chorych miejsc. Często kobietom z omawianej tu grupy dokucza piekący świąd pochwy. Można też u nich zaobserwować silne pobudzenie seksualne. Nierzadko opowiadają                      o towarzyszącym uczuciu niepokoju z silnym pobudzeniem, rozdrażnieniem, niekiedy napadami wściekłości, drgawkami. Opisywany jest też u nich lęk przed wodą.

            Carbo Animals- mało autorów poleca ów lek do terapii upławów. Łozowski kwalifikuje go również pisząc: „U chorych Carbo Animals miesiączki są obfite                        i przedwczesne, często powodując silne osłabienie. Upławy są obfite i powodują bolesne wyprzenia. Upławy są również ostre i tworzą nadżerki”. Typowe dla osób podatnych na Carbo Animals są palące bóle. Objawy ogólne to osłabienie, szczególnie z rana, czucie chłodu w całym ciele, zimne ręce i nogi. Osłabieniu towarzyszy całkowity brak energii i prostracje. Pacjentki z prezentowanej tu grupy są smutne, stronią od ludzi, szukają samotności. Pogorszenie następuje u nich pod wpływem zimna, a poprawa w ciepłym pomieszczeniu.

            Carbo vegetabilis- również i temu lekowi mało autorów przypisuje właściwości leczenia upławów. Choińska poleca go przy żrących obfitych upławach, a Łozowski dodaje: „[…] wydzieliny błon śluzowych cuchnące i nadżerające”. Charakterystyczne dla omawianego środka są: uczucie wewnętrznego pieczenia i zewnętrznego zimna, uczucie znacznego osłabienia z potrzebą wachlowania i uczucia zimna, zwłaszcza części obwodowych ciała. Vithoulkas pisze tak: „Na esencję Carbo vegetabilis składają się trzy zasadnicze cechy: ogólna ociężałość, oziębienie występujące w całym ciele i silna potrzeba wachlowania. Ociężałość występująca na poziomie fizykalnym charakteryzuje także płaszczyznę emocjonalną- pacjent jest obojętny, nie przejmuje się tym, czy żyje, czy umiera. Ociężałość na poziomie psychicznym pojawia się, jako otępienie. Następuje spowolnienie pojmowania. Chory nie może się skupić, nie może pracować, jest niezdecydowany […], pacjenci miewają zaniki pamięci. Tracą nagle pamięć na pewien czas, po czym równie nagle ją odzyskują”.

            Carbolicum acidum- rzadko stosowane, choć jego zakres działania obejmuje ośrodkowy układ nerwowy, błony śluzowe i skórę. W terapii układu płciowego można go używać przy zapaleniach sromu i pochwy z nadżerkami szyjki macicy, któremu towarzyszą zielonkawe podrażniające upławy o nieprzyjemnym zapachu (Demarque i In.). Choińska poleca powyższy środek przy zastarzałych zapaleniach narządów rodnych z upławami.

            Causticum- przepisywane przy różnych podrażnieniach i niedowładach. Działa na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, układ kostno- stawowy i skórę. Można je również zastosować przy upławach nasilających się w nocy (nocne upławy). Kobiety typu Causticum mają zwykle miesiączki skąpe i opóźnione. W okresie przedmiesiączkowym cierpią na depresję, czucie przygnębienia, smutek, ogólnie złe samopoczucie i prawie zupełny brak libido. Pacjentki z prezentowanej tu grupy dręczy wiele lęków: najczęściej przed ciemnością, przed samotnością (szczególnie w nocy), przed psami. Należą one do typu bardzo współczujących, wrażliwych na niesprawiedliwość społeczną i nieszczęścia innych ludzi. Charakterystyczne są u ich bóle w obszarze dotkniętym podrażnieniem- bóle strzelające jakby od porażenia prądem (G. Vithoulkas). Charakterystyczny jest też niepokój nóg, zwłaszcza przy leżeniu w łóżku. Causticum lubi sól i słone potrawy, a nie lubi słodyczy, odczuwa ogromną potrzebę jedzenia wędzonego mięsa.

            Caulophyllum- to lek wybitnie kobiecy. Stosowany w bolesnych miesiączkach, gdy ból występuje głównie w pierwszym dniu miesiączki lub tuż przed nią i ma charakter skurczowy z izolowanym bólem lędźwiowo- miednicznym, z uczuciem ciążenia                           w podbrzuszu. U Caulophyllum mogą wystąpić też drgawki w czasie menstruacji. Stosowane przed i w czasie porodu przy nieskutecznym rozwieraniu szyjki macicy. Lek można zapisywać również przy obfitych upławach (Borkowski). Krwawienia miesięczne                          u prezentowanych tu pacjentek są zazwyczaj skąpe, zwłaszcza u młodych kobiet i dziewcząt osłabionych, podenerwowanych, wrażliwych na zimno. Często Caulophyllum ma predyspozycje do dolegliwości reumatycznych w obrębie stawów rąk i stóp.

            China- ma działanie tonizujące i wzmacniające przy wyczerpaniu, po utracie płynów ustrojowych, po wyczerpujących chorobach. Poncet zaleca Chinę w leczeniu zapalenia sromu i pochwy u dzieci, jeśli występują ciągle utrzymujące się jasne upławy, niekiedy podbarwione krwią, a nawet ropne. Łozowski natomiast pisze: „[…] przy znacznym osłabieniu chorego należy pomyśleć o Chinie, a kobietę zapytać o upławy”. Pacjentki z tej grupy charakteryzuje nadwrażliwość układu nerwowego narządów zmysłów na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne. Często skarżą się na szum w uszach, zaburzenia widzenia. Pojawia się też u nich nadmierna potliwość przy najmniejszym wysiłku lub występująca nocą, wyczerpanie                      i senność. Kobiety podatne na omawiany lek mogą mieć skłonność do dolegliwości wątroby             i wzdęć, a także- po spożyciu owoców, mleka i herbaty- dolegliwości przewodu pokarmowego. Miewają gorzki smak w ustach. China nie toleruje żadnego ucisku ani dotyku wokół brzucha, odczuwa paniczny lęk przed niegroźnymi zwierzętami.

            Cubeba- lek polecany przez firmę Heel przy zapaleniu cewki moczowej, zapaleniu prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego. Choińska poleca go też przy upławach u małych dziewczynek, najczęściej przed okresem pokwitania.

            Cyclamen europaeum- można zastosować w leczeniu białych upławów nasilających się zwłaszcza w kresie przedmiesiączkowym. Gdy w tym też czasie kobieta przeżywa depresję, której towarzyszą zawroty głowy i zaburzenia trawienia, zwłaszcza po tłustych pokarmach. Jeśli odczuwa obawę przed miesiączką. W PMS odnotowuje się też duży smutek, płaczliwość i potrzebę samotności. Bóle głowy z zaburzeniami widzenia (typowy objaw dla Cyclamenu) występują raczej podczas samej miesiączki. Pacjentki omawianego tu typu są dokładne i skrupulatne w pracy, lecz flegmatyczne i powolne. Łatwo ulegają zmęczeniu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. Są bardzo wrażliwe na zimno i obawiają się świeżego powietrza. Miesiączki miewają przeważnie nieregularne, obfite, z ciemną krwią,              z bólami lędźwiowymi lub z występującymi przerwami w krwawieniu. Narzekają często na ogólne osłabienie, zaburzenia pamięci. Pragną ciepła, a ruch przynosi im poprawę.

            Erigeron canadensis- środek zapisywany przy różnorodnych krwawieniach jasnoczerwoną krwią z podrażnieniem i bólami pęcherza moczowego i przy obfitym krwawieniu miesięcznym, a zwłaszcza w przypadkach krwotocznych miesiączek (Demarque     i In.). Zalecany również przy upławach (Borkowski).

            Fagopyrum- stosowany przede wszystkim w leczeniu świądu bez wykwitów lub             z wykwitami. Borkowski zaleca go na egzemę, świąd odbytu, sromu, również z upławami. Fagopyrum poleca się też na nudności i wymioty u ciężarnych.

            Ferrum metallicum- oprócz typowych wskazań hematologicznych (niedokrwistość niedobarwliwa, hemosyderoza) i reumatologicznych, lek ma również zastosowanie                       w zwalczaniu niektórych dolegliwości układu moczowo- płciowego, jak: nietrzymanie moczu w ciągu dnia u dzieci z niedokrwistością, przy wtórnym braku miesiączki u dziewcząt, którym gwałtownie rumienią się policzki i u których stwierdza się dyskretne objawy nadczynności tarczycy (Demarque i In.). Leibold zaleca Ferrum kobietom z przewlekłym podrażnieniem narządów rodnych, z wydzieliną wodnistą lub podobną do mleka, ze skłonnością do poronień oraz zbyt obfitych i/ lub za długich miesiączek. Również Choińska poleca Ferrum metallicum przy upławach mlekowatych, żrących. Łozowski odnotował ciekawe objawy: „[…] <<wilczy głód>> na przemian z całkowitym brakiem łaknienia. Miesiączka przedwczesna, obfita, przeciągająca się. Podczas miesiączki twarz rozpalona, dzwonienie w uszach”. Pogorszenie stanu pacjentki następuje w spoczynku, poprawa przy umiarkowanym ruchu.

            Fraxinus americana- Holtzscherer zaleca ten środek przy mięśniakach macicy: „[…] przerost i stwardnienie macicy, uczucie ciążenia w obrębie miednicy małej, możliwość wystąpienia wodnistych upławów”. Ta sama autorka stosuje u swych pacjentek Fraxinus american w okresie połogu przy opóźnionym zmniejszaniu się wymiarów macicy. Demarque ze współpracownikami wskazuje, że może on być pomocny w mięśniakowatości macicy               z obfitymi krwawieniami i/ lub surowiczymi upławami. Firma Dolisos proponuje prezentowany tu środek przy krwawieniu z obfitymi, gęstymi upławami przy istniejących mięśniakach macicy i przekrwieniu żylnym. Charakterystycznym objawem dla podatnych nań chorych jest uczucie ciężaru w obrębie miednicy mniejszej.

            Geum urbanum- firma Heel podpowiada w swych poradnikach ten lek przy upławach, stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Stosowany w kompleksach leczniczych.

            Hedera helix- Leibold twierdzi, że może być przydatna, kiedy występują: „[…] parcie moczu przed miesiączką […], ostra wydzielina z pochwy podrażniająca narządy”. Kobiety podatne na ten lek są ogólne wyczerpane, skłonne do przeziębień, nadmiernie wrażliwe na zimno i często stwierdza się u nich spadek wagi. Nasilenie dolegliwości odczuwają rano, na wiosnę i na jesieni, a poprawę pod wpływem świeżego powietrza, wieczorem i w ruchu.

            Hydrocotyle asiatica- znajduje zastosowanie w zwalczaniu stanów zapalnych narządów rodnych u kobiet. DHU poleca lek przy białych upławach z towarzyszącym zaczerwienieniem i silnym swędzeniem sromu oraz swędzeniem odbytu. Kobiety skarżą się często na neuralgiczne bóle głowy, uczucie ogólnego rozbicia.

            Jodum- można podawać przy zapaleniach przydatków macicy, zwłaszcza prawostronnych, z uczuciem jakby w jajnik wbił się ostry przedmiot (Jouanny). Jodum można też leczyć torbiele jajników (zwłaszcza jajnika prawego). Przepisywać pacjentkom, u których występują białe, obfite, żrące upławy drażniące skórę i niszczące odzież. Lek nadaje się dla kobiet chudych, mimo dobrego apetytu, źle znoszących gorąco, mających dolegliwości krążeniowe i wieńcowe, dla niespokojnych, pobudliwych, cholerycznych, mających skłonność do depresji i łatwo się pocących. Ma również zastosowanie w łagodnych stwardniałych guzach sutka, przy piersiach małych, wiotkich, obwisłych (Jouanny).

            Kalium muriaticum- leczy stany zapalne błon śluzowych, głownie górnych dróg oddechowych, błon surowiczych oraz skóry, w tym również stany zapalne narządów rodnych, gdyż jest zalecany przy białych, gęstych upławach niedrażniących śluzówki lub przy biało –szarej wydzielinie z pochwy. Scott stosuje prezentowany środek u dziewczynek z wydzieliną pochwową. Scholten dostrzega w obrazie Kalium muriaticum: „[…] piersi bolesne                  i obrzęknięte przed miesiączką”. Kobiety z tej grupy odczuwają potrzebę opieki nad dziećmi. Chcą być dobrymi matkami, często zapracowują się, aby oszczędzić dzieciom obowiązków domowych. Nasilenie wszelkich dolegliwości następuje u nich pod wpływem zimnego wilgotnego powietrza i pod wpływem Rychu, a poprawa pod wpływem ruchu, a poprawa pod wpływem suchego powietrza.

            Kalium phosphoricum- Łozowski uważa je za jeden z najlepszych środków tonizujących układ nerwowy. Stosowane też bywa w dolegliwościach poinfekcyjnych, przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, po nadmiernym wysiłku lub nadużyciach. W obrazie Kalium phosphoricum mogą pojawić się upławy mające płynnego miodu (Ślubowska „HP” 2/99), zawsze gęste, ciągliwe lub o barwie żółto- zielonej. Kobiety z grupy Kalium phosphoricum często odczuwają bicie serca przy najmniejszym ruchu, podczas pracy intelektualnej lub podczas stosunku płciowego. Miewają częste zaburzenia pamięci, cierpią na bezsenność w nocy, a senność w dzień, nadmiernie się pocą. Wpadają w depresje, neurastenie i osłabienie- zazwyczaj skutkiem przepracowania, przebytych ciężkich chorób lub nadużyć seksualnych (zbyt intensywne życie seksualne oraz przemęczenie intelektualne stanowią czynniki etiologiczne w patologii leku). Często występują u nich lęki nocne, koszmary senne      i zmienność nastrojów.

            Kalmia latifolia- można ją zalecać przy upławach po miesiączce. Gdy kobiety mają miesiączki przedwczesne, ale krótkie, z bólem w kończynach, plecach i wewnętrznej części uda. Kalmia powszechnie stosowana jest w dolegliwościach reumatycznych i neuralgicznych z silnymi nieproporcjonalnymi do nasilenia zmian stawowych bólami, w krótkotrwałych nerwobólach o różnej lokalizacji. Illing zaleca Kalmię w schorzeniach sercowych przy istniejących bólach reumatycznych, jeśli dolegliwości bólowe wędrują i przemieszczają się od góry ku dołowi.

            Lachesis muta- ma szeroki zakres działania. Choć upławy nie należą do głównych wskazań tego leku, można go stosować w przewlekłych stanach zapalnych o ciężkim przebiegu i owrzodzeniach z cuchnącymi wydzielinami. Lek należy podawać jednocześnie            z antybiotykami lub jako kontynuację terapii w przypadku niepowodzenia antybiotyków, pod warunkiem występowania charakterystycznych objawów: pulsujących bólów, zabarwienia purpurowego lub fioletowego miejsc zmienionych zapalnie, nadmiernej wrażliwości na dotyk lub nagłego zahamowania ropnego wycieku. Można uwzględniać również kluczowe objawy umysłu, jak: wyniosłość, zazdrość, ekspansywność, żarliwość, komunikatywność, podejrzliwość, skłonność do prorokowania i nierzadko silne pożądanie seksualne.

            Lamium album- firma Heel poleca lek przy upławach, krwiopluciu, owrzodzeniach skóry. Najczęściej stosuje się go w kompleksach leczniczych.

            Manganum metallicum- Jan Scholten w obrazie Manganum dostrzega: „[…] skąpe, spóźnione, zbyt wczesne, krótkie, wodniste miesiączki. Upławy. Wypadanie narządów nasilające się w okresie menopauzy”. Typ Manganum jest bardzo wrażliwy, stale robi coś dla innych i stara się ich zadowolić, ale łatwo go zranić. Marznie, wrażliwy zwłaszcza na wilgotne zimno. Poprawa następuje u niego po położeniu się i odpoczynku.

            Mezereum- lek działa głownie w wypadku schorzeń skórnych, schorzeń błon śluzowych, szczególnie zatok i okostnej. Poncet stosuje Mezereum w silnych podrażniających upławach u dzici występujących najczęściej przy zapaleniach sromu i pochwy. Często                  u pacjentek podatnych na omawiany środek obserwujemy zmieniające miejsce bóle lub świąd w różnych częściach ciała, dużą wrażliwość na zimno oraz uczucie zimna w chorych partiach ciała (Leibold). Miesiączki u nich są zbyt częste i zbyt obfite.

            Monilla albicans (Candida albicans)- Boiron i Payre- Ficot zalecają stosować ów lek przy nawracających drożdżycach jamy ustnej, skóry lub narządów płciowych oraz w leczeniu grzybic po antybiotykoterapii. Wówczas, gdy u pacjentki pojawią się upławy serowate.

            Murex purpurea- działa głównie na żeńskie narządy płciowe. Środek można podawać przy obfityh, gęstych upławach, jeśli kobieta odczuwa ciągłe parcie moczu, ma uczucie obniżenia się macicy z odczuciem ciężaru i ucisku w podbrzuszu, z nasileniem dolegliwości w czasie marszu. Psychikę kobiet podatnych na Murex purpurea cechuje smutek, niepokoje, depresje, różne obawy i duża nerwowość. Zazwyczaj są Ne uczuciowe, kochające, emotywne, lecz często osłabione. Mają obfite, bolesne i przyspieszone miesiączki, często ze skrzepami, jako wynik hiperestrogenizmu. Mocno zaznacza się u nić zespół naięcia przedmiesiączkowego, duże pobudzenie seksualne. Charakterystyczny jest mocz o zapachu waleriany i uczucie stałego nań parcia.

            Petroleum- to lek działający przede wszystkim na skórę i na błony śluzowe, głównie przewodu pokarmowego. Choińska znajduje w jego obrazie obfite upławy białkowe. Stosowany, jeżeli u kobiety obserwujemy zawroty głowy w godzinach porannych, uczucie zimna w ściśle określonych miejscach ciała, a wszelkie bóle pojawiają się nagle i nagle ustępują. W sferze psychicznej widać zaburzenia percepcji, zapominanie drogi, łatwość zdenerwowania, rozdrażnienie, myśli o bliskiej śmierci. Petroleum stosuje się również                  w chorobie lokomocyjnej, głównie w chorobie morskiej, jeśli poprawa nastąpi po jedzeniu lub po zamknięciu oczu. W obraz leku wpisane jest też nadmierne pocenie się pach i stóp                    o nieprzyjemnym zapachu.

            Phosphorus- ten wielokierunkowo działający środek można zastosować również przy upławach. Leibold wśród objawów narządów rodnych podaje: „[…] u kobiet obfite miesiączki i paląca biała wydzielina z pochwy”. Lek może być zastosowany wówczas przy skłonnościach chorobowych do krwawień, przy lęku i depresjach reaktywnych. Pacjentki często podają takie oto objawy charakterystyczne: nadmierną wrażliwość narządów zmysłów (głównie na hałas, światło i zapachy), uczucie pieczenia dłoni, pieczenie wzdłuż odcinka piersiowego kręgosłupa i między łopatkami, uczucie gorąca, szczególnie w obrębie głowy. Pogorszenie następuje u nich pod wpływem zimna, wieczorem, w pozycji leżącej na lewym boku i pod wpływem wszelkiego rodzaju wysiłku. Odczuwają pragnienie zimnych napojów             i pokarmów, soli, nocne napady głodu i awersję do ciepłych napojów.

            Picrinicum acidum- środek rzadko stosowany, choć mógłby być bardzo pomocny            w przewracaniu kondycji po skrajnym wyczerpaniu, znużeniu fizycznym i umysłowym,            w leczeniu uczucia przygnębienia i stałego zmęczenia, które zmusza pacjenta do leżenia              w łóżku. Wtedy, gdy najmniejszy wysiłek umysłowy może wywołać bóle głowy, zawroty głowy, często szum w uszach. Przy odczuwalnej wyraźnie ociężałości kończyn dolnych.              U kobiet podatnych na Picrinicum acidum mogą wystąpić upławy przed miesiączką. Mogą też pojawić się bóle jajników, zwłaszcza lewego, oraz świąd sromu. Charakterystyczne jest dla nich obfite oddawanie moczu w nocy, uczucie mrowienia w kończynach dolnych i uczucie zimna.

            Platinum metallicum- jest lekiem działającym przede wszystkim na układ nerwowy, narządy płciowe, głównie kobiece, i przewód pokarmowy. Dolegliwości kobiece Platinum metallicum związane są z hiperestrogenizmem, pacjentka tego typu będzie, więc miała nasilony zespół napicia przedmiesiączkowego, przebiegający głównie z pobudzeniem                 i dużym rozdrażnieniem. Często w tym czasie dokucza jej świąd sromu, uczucie ciążenia               w dole brzucha i białe upławy. Miesiączki ma obfite lub nawet krwotoczne, zazwyczaj przedwczesne, bolesne, skurczowe. Występują też u Platinum bóle jajników, zwłaszcza lewostronne, w czasie trwania miesiączki lub po stosunku płciowym, skłonność do pochwicy. Ma również skłonność do endometriozy. Kobiety typu Platinum odczuwają niemal stałe uczucie ciążenia i rozpierania w obrębie miednicy małej. Pod względem psychicznym są histeryczne, depresyjne, o dużej zmienności nastrojów; aroganckie, wyniosłe, zarozumiałe, zazdrosne. Lubią biżuterię oraz inne ozdoby. Mają wzmożone potrzeby seksualne, przeczulicę sromu i pochwy. Ich duma każe im lekceważyć otoczenie i pogardzać innymi. Dobrze czują się na świeżym powietrzu.

            Plumbum metallicum- o dolegliwościach podatnych na ten środek pacjentek tak pisze Łozowski: „[…] miesiączka jest nieregularna, przedwczesna lub przedłużająca się, bolesna. Śluzowe upławy. Skłonność do poronień”. Dodajmy jeszcze, że u plumbum metallicum mogą pojawić się skurcze pochwy przy stosunku (vaginismus). Charakterystyczne dla nich są też kurczowe i gwałtowne bóle brzucha, uczucie napięcia mięśni brzucha, uczucie gałki przemieszczającej się z żołądka do gardła oraz skurcze odbytu. Stolce mają suche, twarde i małe, przypominające „kozie bobki”, oddają je ze skurczem zwieracza odbytu                  i uczuciem parcia. Pacjentki z tej grupy są podatne na niedowłady, drżenia, zaniki mięśniowe, nerwobóle.

            Potentilla anserina- stosowana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, zaburzeniach miesiączkowych, takich jak bolesne nieregularne miesiączki, przy kurczach mięśniowych. Szymański zaleca ów lek również przy przewlekłych upławach.

            Psorinum- Holtzscherer poleca je jako lek głębokiego działania w przewlekłych, nawracających infekcjach narządów rodnych z różnego rodzaju upławami, u pacjentek                 z psorycznym sposobem reagowania.

            Sanguinaria canadensis- jest lekiem stosowanym w klimakterium, przydatny dla pacjentek z uderzeniami krwi od głowy, z zaczerwienieniem policzków, uszu, uczuciem pieczenia dłoni i podeszw stóp. Ma również zastosowanie w terapii upławów żrących                     i cuchnących, zespole napięcia przedmiesiączkowego z bólami piersi. Kobiety typu Sanguinaria mają skłonności do polipów macicy i nosa. Miesiączki ich są obfite, często przedwczesne. Krew ciemna lub czerwona ze skrzepami, działająca podrażniająco                    o nieprzyjemnym zapachu. U Sanguinarii występuje nadmierna wrażliwość na zapachy.

            Secale cornutum- działa na tętnice i tętniczki oraz krążenie krwi, w ginekologii może być stosowane w zwalczaniu nieregularnych obfitych i przedłużających się miesiączek, w leczeniu bolesnych miesiączek oraz białych upławów o przykrym zapachu. Pacjentki Secale cornutum często odczuwają bóle w okolicy krzyżowej z uczuciem ciążenia w dół, nasilające się pod wpływem najmniejszego ruchu (Holtzscherer). Widać u nich niepokój wywołany lękiem przed śmiercią, najczęściej przed, w trakcie, i po krwawieniu miesięcznym. Typ wrażliwy to kobieta wyczerpana, wychudzona i przedwcześnie postarzała, z podkrążonymi oczami, o bladej cerze, z obwisłymi piersiami, cierpiąca na dolegliwości naczyniowe. Ważne są też modalności- pogorszenie następujące pod wpływem miejscowego ciepła, ruchu,                    a poprawa pod wpływem zimna.

            Stannum metallicum- to środek na wielkie wyczerpanie na wszystkich poziomach. Jak mówi Vithoulkas: „[…] pacjent skarży się na uogólnione wycieńczenie […] jest to głębokie i przewlekłe osłabienie, wpływające niemal na wszystkie aspekty życia […]. Patologia Stannum lokalizuje się w oskrzelach. Ludzie ci mają żółtawo- miedziany odcień powłok […] nigdy nie mają na twarzy rumieńców, przy czym trzeba dodać, że zmęczenie               i wyczerpanie narasta w ciągu fnia, a pogorszenie następuje po każdym wysiłku”. Częste są też osłabienia mięśni, niedowłady, nerwobóle lub zapalenie nerwów. Z tym wiąże się obniżenie kobiecych narządów rodnych z białymi upławami o przykrym zapachu, (DHU). Podobnie przykry zapach ma krew miesiączkowa. Kobiety z omawianej grupy skarżą się na obfite pocenie, zwłaszcza w nocy, ze skłonnością do migren i zaburzeń trawienia. Często popadają w lękliwość, płaczliwość, brak odwagi i niechęć do ludzi. Cierpią też na bezsenność.

            Stramonium- działa głownie na układ nerwowy, w mniejszym stopniu na układ krążenia i skórę. Dominującą cechą obrazu Stramonium jest gwałtowność. Lek może okazać się pomocny przy białych upławach u kobiet z zaburzeniami miesiączkowymi (miesiączki obfite o silnym zapachu). Charakterystycznym objawem jest prawie zupełny brak odczuwania bólu, z wyjątkiem bólów głowy, które są silne, pulsujące, o podłożu przekrwiennym. Występuje też duże pobudzenie połączone z przerażeniem i lękiem. Często mają miejsce halucynacje, szczególnie wzrokowe i słuchowe. Stany drgawkowe i kurcze zaczynają się               u pacjentek na widok lśniących przedmiotów, przy ostrym świetle i przy patrzeniu na gładką powierzchnię wody (Łozowski). Bardzo dobrze reagują na Stramonium nimfomanki, zwłaszcza przed miesiączką. Nasilenie wszelkich dolegliwości następuje w ciemności, samotności, przy patrzeniu na błyszczące lub świecące przedmioty, przy połykaniu i po śnie (stąd kurcze przełyku, „lęk przed połykaniem” Łozowski).

            Zizia aurea- w opisie tego środka Borkowski podaje: „[…] pląsawica z nasileniem się objawów podczas snu. Padaczka. Histeria. Hipochondria. Zmienność nastroju. Skurcze mięśni twarzy i kończyn. Nerwobóle jajników. Opóźniona lub zbyt obfita menstruacja z upławami, bólami pleców”.

Autor: Henryk Markiewicz- lekarz medycyny, specjalista medycyny przemysłowej, homeopata.

           

 

 

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 1

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 2

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 3

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 4

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 5

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 6

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 7

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum