Leki stosowane przy upławach. Część I i II.

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 1

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 2

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 3

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 4

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 5

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH CZĘŚĆ PIERWSZA 6

 

 

Leki stosowane przy upławach

Część II: Leki rzadziej stosowane przy upławach

Henryk Markiewicz

Upławy (Fluor vaginalis) są konsekwencją spowodowanych infekcjami bakteryjnymi stanów zapalnych narządów rodnych kobiety, ale mogą się także pojawić u dziewczynek przed okresem pokwitania. Ponieważ pochwa ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, mogą do nie łatwo wnikać bakterie, grzyby lub inne mikroorganizmy, np. rzęsistek pochwowy. Dla ochrony przed infekcją w śluzie pochwy znajdują się bakterie kwasu mlekowego. Jednak mimo ich obecności może dojść do zakażenia. W zależności od rodzaju infekcji zmienia się konsystencja, kolor, zapach oraz ilość wydzieliny. Jedno jest pewne: niezależnie od wyglądu wydzieliny pochwowej, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, aby ustalić przyczynę wystąpienia upławów. Leki homeopatyczne w banalnych sprawach mogą być stosowane same lub wspólnie ze środkami klasycznymi, nawet, jeżeli istnieje oporność                 w stosunku do danego leku.

            Aesculus hippocastani- powszechnie stosowany środek wzmacniający naczynia żylne, głównie odbytu. Przydatny, gdy u kobiet dochodzi do przekrwienia w obrębie żyły wrotnej, co powoduje nasilenie dolegliwości związanych z żylakami, głównie odbytu,               a w mniejszym stopniu z żylakami kończyn dolnych. Szczególnie ma to miejsce w okresie przedmiesiączkowym. Gdy u pacjentek występuje uczucie jakby kłucia małych igiełek                 w odbycie. Jeśli miewają one również żółte, gęste i lepkie upławy, szczególnie nasilone po miesiączce. Przy skłonności do suchości błon śluzowych. Gdy przy nasilonych dolegliwościach żylnych pacjentki poruszają się powoli, są bierne, jakby bezwolne. Jeśli pogorszenie następuje i nich pod wpływem ciepła, w pozycji stojącej, podczas snu i po przebudzeniu.

            Alchemilla vulgaris- środek proponowany przez firmę Heel w kompleksach leczniczych przy upławach oprócz innych leków na tę dolegliwość. Środek ściągający redukujący poziom hemotoksyn w organizmie.

            Aralia racemosa- działa przede wszystkim na układ oddechowy. Stosowana                    w katarze siennym, w atakach astmy oskrzelowej i atakach kaszlu pojawiających się w pozycji leżącej. Marian Borkowski zaleca lek w upławach o nieprzyjemnym zapachu.

            Arsenicum album- jeden z podstawowych leków psorycznych stosowany                        w schorzeniach ostrych i przewlekłych układu oddechowego, układu moczowo- płciowego,             w uszkodzeniach narządów miąższowych, zmianach skórnych, zmianach w obrębie układu nerwowego oraz w uszkodzeniach mięśnia sercowego i zmianach w obrazie kwri, w układzie płciowym znalazł zastosowanie w zapaleniach macicy, pochwy, zapaleniach jajowodów                 z żółtawymi piekącymi i podrażniającymi upławami o nieprzyjemnym zgniłym zapachu. Podobne cechy mają zresztą wszystkie wydzieliny i wydaliny podatnych na Arsenicum album pacjentek. Charakterystyczne dla nich są też: znaczne osłabienie ogólne, uczucie silnego zimna i silnego pieczenia chorego miejsca. Ciepłe okłady w takich wypadkach przynoszą im ulgę. Pacjentka odczuwa niepokój o stan swego zdrowia, lęk przed śmiercią oraz pragnienie spożywania ciepłych i gorących napojów i pokarmów, w schorzeniach przewlekłych pacjenci są wychudzeni, nerwowi, mają drżenia kończyn.

            Aurum metallicum- może być przydatny przy białej wydzielinie z żeńskich narządów rodnych. Gdy dochodzi do przekrwienia narządów miednicy małej z uczuciem wypadania macicy. Psychikę koniet podatnych na Aurum metallicum dobrze oddaje Jerzy Łozowski: „[…] chory tego typu jest pesymistą, płacze, modli się, zdradza dużą skłonność do samobójstwa, ma ponure usposobienie, jest zrozpaczony. Życie jest dla niego ciężarem,                z utęsknieniem oczekuje śmierci”. W omawianej tu grupie pacjentek występują też wszystkie objawy depresji, jak: lęk, rozpacz, tendencje samobójcze, brak wiary w siebie, trudności podjęcia decyzji w połączeniu z dręczącymi wyrzutami w stosunku do sienie samego, duży niepokój i rozdrażnienie. Zachowanie chorej charakteryzuje się nagłymi zmianami aktywności, a przede wszystkim zmianami stanów emocjonalnych. Ma częste gwałtowne wybuchy złości, w których najmniejszy sprzeciw wywołuje gniew. Pacjenci źle tolerują wysokie temperatury, ale poprawa następuje na świeżym powietrzu.

            Bucco- ów mało znany lek homeopatyczny stosuje firma Heel przy upławach, piasku nerkowym, podrażnieniach i zapaleniu pęcherze moczowego.

            Cannabis sativa- zalecana przy zapaleniach pęcherza moczowego i nerek, zapaleniach cewki moczowej z wyciekiem śluzowo- ropnej wydzieliny i uczuciem parcia na mocz. Może również znaleźć zastosowanie w leczeniu upławów. Podaje się, gdy pacjentki miewają przerażające sny i cierpią często na uporczywe bóle głowy. Mohinder Singh Jus podaje: „[…] dziecko ma gęste żółto- zielone upławy nocą, a rano pochwa i cewka moczowa są zaklejone- to jest sykotyczna wydzielina […]. Cannabis sativa jest lekiem przeciwko przewlekłej rzeżączce”.

            Cantharis vesicatoria- lek stosowany na stan zapalne całego układu moczowo- płciowego. Poncet zaleca pediatrom Cantharis w stanach zapalnych narządów rodnych                    i zapaleniach sromu u dzieci. Wtedy może dochodzić do opuchlizny żeńskich zewnętrznych narządów1) płciowych z wydzieliną śluzową lub krwawą. Charakterystyczne są odczucia towarzyszące zmianom zapalnym: wrażenie silnego pieczenia, palenia wywołującego podrażnienie błon śluzowych narządów2) rodnych i otaczającej skóry. Dolegliwości zmniejszają się pod wpływem ciepła i ciepłych okładów, w pozycji leżącej i po pocieraniu chorych miejsc. Często kobietom z omawianej tu grupy dokucza piekący świąd pochwy. Można też u nich zaobserwować silne pobudzenie seksualne. Nierzadko opowiadają                      o towarzyszącym uczuciu niepokoju z silnym pobudzeniem, rozdrażnieniem, niekiedy napadami wściekłości, drgawkami. Opisywany jest też u nich lęk przed wodą.

            Carbo Animals- mało autorów poleca ów lek do terapii upławów. Łozowski kwalifikuje go również pisząc: „U chorych Carbo Animals miesiączki są obfite                        i przedwczesne, często powodując silne osłabienie. Upławy są obfite i powodują bolesne wyprzenia. Upławy są również ostre i tworzą nadżerki”. Typowe dla osób podatnych na Carbo Animals są palące bóle. Objawy ogólne to osłabienie, szczególnie z rana, czucie chłodu w całym ciele, zimne ręce i nogi. Osłabieniu towarzyszy całkowity brak energii i prostracje. Pacjentki z prezentowanej tu grupy są smutne, stronią od ludzi, szukają samotności. Pogorszenie następuje u nich pod wpływem zimna, a poprawa w ciepłym pomieszczeniu.

            Carbo vegetabilis- również i temu lekowi mało autorów przypisuje właściwości leczenia upławów. Choińska poleca go przy żrących obfitych upławach, a Łozowski dodaje: „[…] wydzieliny błon śluzowych cuchnące i nadżerające”. Charakterystyczne dla omawianego środka są: uczucie wewnętrznego pieczenia i zewnętrznego zimna, uczucie znacznego osłabienia z potrzebą wachlowania i uczucia zimna, zwłaszcza części obwodowych ciała. Vithoulkas pisze tak: „Na esencję Carbo vegetabilis składają się trzy zasadnicze cechy: ogólna ociężałość, oziębienie występujące w całym ciele i silna potrzeba wachlowania. Ociężałość występująca na poziomie fizykalnym charakteryzuje także płaszczyznę emocjonalną- pacjent jest obojętny, nie przejmuje się tym, czy żyje, czy umiera. Ociężałość na poziomie psychicznym pojawia się, jako otępienie. Następuje spowolnienie pojmowania. Chory nie może się skupić, nie może pracować, jest niezdecydowany […], pacjenci miewają zaniki pamięci. Tracą nagle pamięć na pewien czas, po czym równie nagle ją odzyskują”.

            Carbolicum acidum- rzadko stosowane, choć jego zakres działania obejmuje ośrodkowy układ nerwowy, błony śluzowe i skórę. W terapii układu płciowego można go używać przy zapaleniach sromu i pochwy z nadżerkami szyjki macicy, któremu towarzyszą zielonkawe podrażniające upławy o nieprzyjemnym zapachu (Demarque i In.). Choińska poleca powyższy środek przy zastarzałych zapaleniach narządów rodnych z upławami.

            Causticum- przepisywane przy różnych podrażnieniach i niedowładach. Działa na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, układ kostno- stawowy i skórę. Można je również zastosować przy upławach nasilających się w nocy (nocne upławy). Kobiety typu Causticum mają zwykle miesiączki skąpe i opóźnione. W okresie przedmiesiączkowym cierpią na depresję, czucie przygnębienia, smutek, ogólnie złe samopoczucie i prawie zupełny brak libido. Pacjentki z prezentowanej tu grupy dręczy wiele lęków: najczęściej przed ciemnością, przed samotnością (szczególnie w nocy), przed psami. Należą one do typu bardzo współczujących, wrażliwych na niesprawiedliwość społeczną i nieszczęścia innych ludzi. Charakterystyczne są u ich bóle w obszarze dotkniętym podrażnieniem- bóle strzelające jakby od porażenia prądem (G. Vithoulkas). Charakterystyczny jest też niepokój nóg, zwłaszcza przy leżeniu w łóżku. Causticum lubi sól i słone potrawy, a nie lubi słodyczy, odczuwa ogromną potrzebę jedzenia wędzonego mięsa.

            Caulophyllum- to lek wybitnie kobiecy. Stosowany w bolesnych miesiączkach, gdy ból występuje głównie w pierwszym dniu miesiączki lub tuż przed nią i ma charakter skurczowy z izolowanym bólem lędźwiowo- miednicznym, z uczuciem ciążenia                           w podbrzuszu. U Caulophyllum mogą wystąpić też drgawki w czasie menstruacji. Stosowane przed i w czasie porodu przy nieskutecznym rozwieraniu szyjki macicy. Lek można zapisywać również przy obfitych upławach (Borkowski). Krwawienia miesięczne                          u prezentowanych tu pacjentek są zazwyczaj skąpe, zwłaszcza u młodych kobiet i dziewcząt osłabionych, podenerwowanych, wrażliwych na zimno. Często Caulophyllum ma predyspozycje do dolegliwości reumatycznych w obrębie stawów rąk i stóp.

            China- ma działanie tonizujące i wzmacniające przy wyczerpaniu, po utracie płynów ustrojowych, po wyczerpujących chorobach. Poncet zaleca Chinę w leczeniu zapalenia sromu i pochwy u dzieci, jeśli występują ciągle utrzymujące się jasne upławy, niekiedy podbarwione krwią, a nawet ropne. Łozowski natomiast pisze: „[…] przy znacznym osłabieniu chorego należy pomyśleć o Chinie, a kobietę zapytać o upławy”. Pacjentki z tej grupy charakteryzuje nadwrażliwość układu nerwowego narządów zmysłów na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne. Często skarżą się na szum w uszach, zaburzenia widzenia. Pojawia się też u nich nadmierna potliwość przy najmniejszym wysiłku lub występująca nocą, wyczerpanie                      i senność. Kobiety podatne na omawiany lek mogą mieć skłonność do dolegliwości wątroby             i wzdęć, a także- po spożyciu owoców, mleka i herbaty- dolegliwości przewodu pokarmowego. Miewają gorzki smak w ustach. China nie toleruje żadnego ucisku ani dotyku wokół brzucha, odczuwa paniczny lęk przed niegroźnymi zwierzętami.

            Cubeba- lek polecany przez firmę Heel przy zapaleniu cewki moczowej, zapaleniu prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego. Choińska poleca go też przy upławach u małych dziewczynek, najczęściej przed okresem pokwitania.

            Cyclamen europaeum- można zastosować w leczeniu białych upławów nasilających się zwłaszcza w kresie przedmiesiączkowym. Gdy w tym też czasie kobieta przeżywa depresję, której towarzyszą zawroty głowy i zaburzenia trawienia, zwłaszcza po tłustych pokarmach. Jeśli odczuwa obawę przed miesiączką. W PMS odnotowuje się też duży smutek, płaczliwość i potrzebę samotności. Bóle głowy z zaburzeniami widzenia (typowy objaw dla Cyclamenu) występują raczej podczas samej miesiączki. Pacjentki omawianego tu typu są dokładne i skrupulatne w pracy, lecz flegmatyczne i powolne. Łatwo ulegają zmęczeniu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. Są bardzo wrażliwe na zimno i obawiają się świeżego powietrza. Miesiączki miewają przeważnie nieregularne, obfite, z ciemną krwią,              z bólami lędźwiowymi lub z występującymi przerwami w krwawieniu. Narzekają często na ogólne osłabienie, zaburzenia pamięci. Pragną ciepła, a ruch przynosi im poprawę.

            Erigeron canadensis- środek zapisywany przy różnorodnych krwawieniach jasnoczerwoną krwią z podrażnieniem i bólami pęcherza moczowego i przy obfitym krwawieniu miesięcznym, a zwłaszcza w przypadkach krwotocznych miesiączek (Demarque     i In.). Zalecany również przy upławach (Borkowski).

            Fagopyrum- stosowany przede wszystkim w leczeniu świądu bez wykwitów lub             z wykwitami. Borkowski zaleca go na egzemę, świąd odbytu, sromu, również z upławami. Fagopyrum poleca się też na nudności i wymioty u ciężarnych.

            Ferrum metallicum- oprócz typowych wskazań hematologicznych (niedokrwistość niedobarwliwa, hemosyderoza) i reumatologicznych, lek ma również zastosowanie                       w zwalczaniu niektórych dolegliwości układu moczowo- płciowego, jak: nietrzymanie moczu w ciągu dnia u dzieci z niedokrwistością, przy wtórnym braku miesiączki u dziewcząt, którym gwałtownie rumienią się policzki i u których stwierdza się dyskretne objawy nadczynności tarczycy (Demarque i In.). Leibold zaleca Ferrum kobietom z przewlekłym podrażnieniem narządów rodnych, z wydzieliną wodnistą lub podobną do mleka, ze skłonnością do poronień oraz zbyt obfitych i/ lub za długich miesiączek. Również Choińska poleca Ferrum metallicum przy upławach mlekowatych, żrących. Łozowski odnotował ciekawe objawy: „[…] <<wilczy głód>> na przemian z całkowitym brakiem łaknienia. Miesiączka przedwczesna, obfita, przeciągająca się. Podczas miesiączki twarz rozpalona, dzwonienie w uszach”. Pogorszenie stanu pacjentki następuje w spoczynku, poprawa przy umiarkowanym ruchu.

            Fraxinus americana- Holtzscherer zaleca ten środek przy mięśniakach macicy: „[…] przerost i stwardnienie macicy, uczucie ciążenia w obrębie miednicy małej, możliwość wystąpienia wodnistych upławów”. Ta sama autorka stosuje u swych pacjentek Fraxinus american w okresie połogu przy opóźnionym zmniejszaniu się wymiarów macicy. Demarque ze współpracownikami wskazuje, że może on być pomocny w mięśniakowatości macicy               z obfitymi krwawieniami i/ lub surowiczymi upławami. Firma Dolisos proponuje prezentowany tu środek przy krwawieniu z obfitymi, gęstymi upławami przy istniejących mięśniakach macicy i przekrwieniu żylnym. Charakterystycznym objawem dla podatnych nań chorych jest uczucie ciężaru w obrębie miednicy mniejszej.

            Geum urbanum- firma Heel podpowiada w swych poradnikach ten lek przy upławach, stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Stosowany w kompleksach leczniczych.

            Hedera helix- Leibold twierdzi, że może być przydatna, kiedy występują: „[…] parcie moczu przed miesiączką […], ostra wydzielina z pochwy podrażniająca narządy”. Kobiety podatne na ten lek są ogólne wyczerpane, skłonne do przeziębień, nadmiernie wrażliwe na zimno i często stwierdza się u nich spadek wagi. Nasilenie dolegliwości odczuwają rano, na wiosnę i na jesieni, a poprawę pod wpływem świeżego powietrza, wieczorem i w ruchu.

            Hydrocotyle asiatica- znajduje zastosowanie w zwalczaniu stanów zapalnych narządów rodnych u kobiet. DHU poleca lek przy białych upławach z towarzyszącym zaczerwienieniem i silnym swędzeniem sromu oraz swędzeniem odbytu. Kobiety skarżą się często na neuralgiczne bóle głowy, uczucie ogólnego rozbicia.

            Jodum- można podawać przy zapaleniach przydatków macicy, zwłaszcza prawostronnych, z uczuciem jakby w jajnik wbił się ostry przedmiot (Jouanny). Jodum można też leczyć torbiele jajników (zwłaszcza jajnika prawego). Przepisywać pacjentkom, u których występują białe, obfite, żrące upławy drażniące skórę i niszczące odzież. Lek nadaje się dla kobiet chudych, mimo dobrego apetytu, źle znoszących gorąco, mających dolegliwości krążeniowe i wieńcowe, dla niespokojnych, pobudliwych, cholerycznych, mających skłonność do depresji i łatwo się pocących. Ma również zastosowanie w łagodnych stwardniałych guzach sutka, przy piersiach małych, wiotkich, obwisłych (Jouanny).

            Kalium muriaticum- leczy stany zapalne błon śluzowych, głownie górnych dróg oddechowych, błon surowiczych oraz skóry, w tym również stany zapalne narządów rodnych, gdyż jest zalecany przy białych, gęstych upławach niedrażniących śluzówki lub przy biało –szarej wydzielinie z pochwy. Scott stosuje prezentowany środek u dziewczynek z wydzieliną pochwową. Scholten dostrzega w obrazie Kalium muriaticum: „[…] piersi bolesne                  i obrzęknięte przed miesiączką”. Kobiety z tej grupy odczuwają potrzebę opieki nad dziećmi. Chcą być dobrymi matkami, często zapracowują się, aby oszczędzić dzieciom obowiązków domowych. Nasilenie wszelkich dolegliwości następuje u nich pod wpływem zimnego wilgotnego powietrza i pod wpływem Rychu, a poprawa pod wpływem ruchu, a poprawa pod wpływem suchego powietrza.

            Kalium phosphoricum- Łozowski uważa je za jeden z najlepszych środków tonizujących układ nerwowy. Stosowane też bywa w dolegliwościach poinfekcyjnych, przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, po nadmiernym wysiłku lub nadużyciach. W obrazie Kalium phosphoricum mogą pojawić się upławy mające płynnego miodu (Ślubowska „HP” 2/99), zawsze gęste, ciągliwe lub o barwie żółto- zielonej. Kobiety z grupy Kalium phosphoricum często odczuwają bicie serca przy najmniejszym ruchu, podczas pracy intelektualnej lub podczas stosunku płciowego. Miewają częste zaburzenia pamięci, cierpią na bezsenność w nocy, a senność w dzień, nadmiernie się pocą. Wpadają w depresje, neurastenie i osłabienie- zazwyczaj skutkiem przepracowania, przebytych ciężkich chorób lub nadużyć seksualnych (zbyt intensywne życie seksualne oraz przemęczenie intelektualne stanowią czynniki etiologiczne w patologii leku). Często występują u nich lęki nocne, koszmary senne      i zmienność nastrojów.

            Kalmia latifolia- można ją zalecać przy upławach po miesiączce. Gdy kobiety mają miesiączki przedwczesne, ale krótkie, z bólem w kończynach, plecach i wewnętrznej części uda. Kalmia powszechnie stosowana jest w dolegliwościach reumatycznych i neuralgicznych z silnymi nieproporcjonalnymi do nasilenia zmian stawowych bólami, w krótkotrwałych nerwobólach o różnej lokalizacji. Illing zaleca Kalmię w schorzeniach sercowych przy istniejących bólach reumatycznych, jeśli dolegliwości bólowe wędrują i przemieszczają się od góry ku dołowi.

            Lachesis muta- ma szeroki zakres działania. Choć upławy nie należą do głównych wskazań tego leku, można go stosować w przewlekłych stanach zapalnych o ciężkim przebiegu i owrzodzeniach z cuchnącymi wydzielinami. Lek należy podawać jednocześnie            z antybiotykami lub jako kontynuację terapii w przypadku niepowodzenia antybiotyków, pod warunkiem występowania charakterystycznych objawów: pulsujących bólów, zabarwienia purpurowego lub fioletowego miejsc zmienionych zapalnie, nadmiernej wrażliwości na dotyk lub nagłego zahamowania ropnego wycieku. Można uwzględniać również kluczowe objawy umysłu, jak: wyniosłość, zazdrość, ekspansywność, żarliwość, komunikatywność, podejrzliwość, skłonność do prorokowania i nierzadko silne pożądanie seksualne.

            Lamium album- firma Heel poleca lek przy upławach, krwiopluciu, owrzodzeniach skóry. Najczęściej stosuje się go w kompleksach leczniczych.

            Manganum metallicum- Jan Scholten w obrazie Manganum dostrzega: „[…] skąpe, spóźnione, zbyt wczesne, krótkie, wodniste miesiączki. Upławy. Wypadanie narządów nasilające się w okresie menopauzy”. Typ Manganum jest bardzo wrażliwy, stale robi coś dla innych i stara się ich zadowolić, ale łatwo go zranić. Marznie, wrażliwy zwłaszcza na wilgotne zimno. Poprawa następuje u niego po położeniu się i odpoczynku.

            Mezereum- lek działa głownie w wypadku schorzeń skórnych, schorzeń błon śluzowych, szczególnie zatok i okostnej. Poncet stosuje Mezereum w silnych podrażniających upławach u dzici występujących najczęściej przy zapaleniach sromu i pochwy. Często                  u pacjentek podatnych na omawiany środek obserwujemy zmieniające miejsce bóle lub świąd w różnych częściach ciała, dużą wrażliwość na zimno oraz uczucie zimna w chorych partiach ciała (Leibold). Miesiączki u nich są zbyt częste i zbyt obfite.

            Monilla albicans (Candida albicans)- Boiron i Payre- Ficot zalecają stosować ów lek przy nawracających drożdżycach jamy ustnej, skóry lub narządów płciowych oraz w leczeniu grzybic po antybiotykoterapii. Wówczas, gdy u pacjentki pojawią się upławy serowate.

            Murex purpurea- działa głównie na żeńskie narządy płciowe. Środek można podawać przy obfityh, gęstych upławach, jeśli kobieta odczuwa ciągłe parcie moczu, ma uczucie obniżenia się macicy z odczuciem ciężaru i ucisku w podbrzuszu, z nasileniem dolegliwości w czasie marszu. Psychikę kobiet podatnych na Murex purpurea cechuje smutek, niepokoje, depresje, różne obawy i duża nerwowość. Zazwyczaj są Ne uczuciowe, kochające, emotywne, lecz często osłabione. Mają obfite, bolesne i przyspieszone miesiączki, często ze skrzepami, jako wynik hiperestrogenizmu. Mocno zaznacza się u nić zespół naięcia przedmiesiączkowego, duże pobudzenie seksualne. Charakterystyczny jest mocz o zapachu waleriany i uczucie stałego nań parcia.

            Petroleum- to lek działający przede wszystkim na skórę i na błony śluzowe, głównie przewodu pokarmowego. Choińska znajduje w jego obrazie obfite upławy białkowe. Stosowany, jeżeli u kobiety obserwujemy zawroty głowy w godzinach porannych, uczucie zimna w ściśle określonych miejscach ciała, a wszelkie bóle pojawiają się nagle i nagle ustępują. W sferze psychicznej widać zaburzenia percepcji, zapominanie drogi, łatwość zdenerwowania, rozdrażnienie, myśli o bliskiej śmierci. Petroleum stosuje się również                  w chorobie lokomocyjnej, głównie w chorobie morskiej, jeśli poprawa nastąpi po jedzeniu lub po zamknięciu oczu. W obraz leku wpisane jest też nadmierne pocenie się pach i stóp                    o nieprzyjemnym zapachu.

            Phosphorus- ten wielokierunkowo działający środek można zastosować również przy upławach. Leibold wśród objawów narządów rodnych podaje: „[…] u kobiet obfite miesiączki i paląca biała wydzielina z pochwy”. Lek może być zastosowany wówczas przy skłonnościach chorobowych do krwawień, przy lęku i depresjach reaktywnych. Pacjentki często podają takie oto objawy charakterystyczne: nadmierną wrażliwość narządów zmysłów (głównie na hałas, światło i zapachy), uczucie pieczenia dłoni, pieczenie wzdłuż odcinka piersiowego kręgosłupa i między łopatkami, uczucie gorąca, szczególnie w obrębie głowy. Pogorszenie następuje u nich pod wpływem zimna, wieczorem, w pozycji leżącej na lewym boku i pod wpływem wszelkiego rodzaju wysiłku. Odczuwają pragnienie zimnych napojów             i pokarmów, soli, nocne napady głodu i awersję do ciepłych napojów.

            Picrinicum acidum- środek rzadko stosowany, choć mógłby być bardzo pomocny            w przewracaniu kondycji po skrajnym wyczerpaniu, znużeniu fizycznym i umysłowym,            w leczeniu uczucia przygnębienia i stałego zmęczenia, które zmusza pacjenta do leżenia              w łóżku. Wtedy, gdy najmniejszy wysiłek umysłowy może wywołać bóle głowy, zawroty głowy, często szum w uszach. Przy odczuwalnej wyraźnie ociężałości kończyn dolnych.              U kobiet podatnych na Picrinicum acidum mogą wystąpić upławy przed miesiączką. Mogą też pojawić się bóle jajników, zwłaszcza lewego, oraz świąd sromu. Charakterystyczne jest dla nich obfite oddawanie moczu w nocy, uczucie mrowienia w kończynach dolnych i uczucie zimna.

            Platinum metallicum- jest lekiem działającym przede wszystkim na układ nerwowy, narządy płciowe, głównie kobiece, i przewód pokarmowy. Dolegliwości kobiece Platinum metallicum związane są z hiperestrogenizmem, pacjentka tego typu będzie, więc miała nasilony zespół napicia przedmiesiączkowego, przebiegający głównie z pobudzeniem                 i dużym rozdrażnieniem. Często w tym czasie dokucza jej świąd sromu, uczucie ciążenia               w dole brzucha i białe upławy. Miesiączki ma obfite lub nawet krwotoczne, zazwyczaj przedwczesne, bolesne, skurczowe. Występują też u Platinum bóle jajników, zwłaszcza lewostronne, w czasie trwania miesiączki lub po stosunku płciowym, skłonność do pochwicy. Ma również skłonność do endometriozy. Kobiety typu Platinum odczuwają niemal stałe uczucie ciążenia i rozpierania w obrębie miednicy małej. Pod względem psychicznym są histeryczne, depresyjne, o dużej zmienności nastrojów; aroganckie, wyniosłe, zarozumiałe, zazdrosne. Lubią biżuterię oraz inne ozdoby. Mają wzmożone potrzeby seksualne, przeczulicę sromu i pochwy. Ich duma każe im lekceważyć otoczenie i pogardzać innymi. Dobrze czują się na świeżym powietrzu.

            Plumbum metallicum- o dolegliwościach podatnych na ten środek pacjentek tak pisze Łozowski: „[…] miesiączka jest nieregularna, przedwczesna lub przedłużająca się, bolesna. Śluzowe upławy. Skłonność do poronień”. Dodajmy jeszcze, że u plumbum metallicum mogą pojawić się skurcze pochwy przy stosunku (vaginismus). Charakterystyczne dla nich są też kurczowe i gwałtowne bóle brzucha, uczucie napięcia mięśni brzucha, uczucie gałki przemieszczającej się z żołądka do gardła oraz skurcze odbytu. Stolce mają suche, twarde i małe, przypominające „kozie bobki”, oddają je ze skurczem zwieracza odbytu                  i uczuciem parcia. Pacjentki z tej grupy są podatne na niedowłady, drżenia, zaniki mięśniowe, nerwobóle.

            Potentilla anserina- stosowana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, zaburzeniach miesiączkowych, takich jak bolesne nieregularne miesiączki, przy kurczach mięśniowych. Szymański zaleca ów lek również przy przewlekłych upławach.

            Psorinum- Holtzscherer poleca je jako lek głębokiego działania w przewlekłych, nawracających infekcjach narządów rodnych z różnego rodzaju upławami, u pacjentek                 z psorycznym sposobem reagowania.

            Sanguinaria canadensis- jest lekiem stosowanym w klimakterium, przydatny dla pacjentek z uderzeniami krwi od głowy, z zaczerwienieniem policzków, uszu, uczuciem pieczenia dłoni i podeszw stóp. Ma również zastosowanie w terapii upławów żrących                     i cuchnących, zespole napięcia przedmiesiączkowego z bólami piersi. Kobiety typu Sanguinaria mają skłonności do polipów macicy i nosa. Miesiączki ich są obfite, często przedwczesne. Krew ciemna lub czerwona ze skrzepami, działająca podrażniająco                    o nieprzyjemnym zapachu. U Sanguinarii występuje nadmierna wrażliwość na zapachy.

            Secale cornutum- działa na tętnice i tętniczki oraz krążenie krwi, w ginekologii może być stosowane w zwalczaniu nieregularnych obfitych i przedłużających się miesiączek, w leczeniu bolesnych miesiączek oraz białych upławów o przykrym zapachu. Pacjentki Secale cornutum często odczuwają bóle w okolicy krzyżowej z uczuciem ciążenia w dół, nasilające się pod wpływem najmniejszego ruchu (Holtzscherer). Widać u nich niepokój wywołany lękiem przed śmiercią, najczęściej przed, w trakcie, i po krwawieniu miesięcznym. Typ wrażliwy to kobieta wyczerpana, wychudzona i przedwcześnie postarzała, z podkrążonymi oczami, o bladej cerze, z obwisłymi piersiami, cierpiąca na dolegliwości naczyniowe. Ważne są też modalności- pogorszenie następujące pod wpływem miejscowego ciepła, ruchu,                    a poprawa pod wpływem zimna.

            Stannum metallicum- to środek na wielkie wyczerpanie na wszystkich poziomach. Jak mówi Vithoulkas: „[…] pacjent skarży się na uogólnione wycieńczenie […] jest to głębokie i przewlekłe osłabienie, wpływające niemal na wszystkie aspekty życia […]. Patologia Stannum lokalizuje się w oskrzelach. Ludzie ci mają żółtawo- miedziany odcień powłok […] nigdy nie mają na twarzy rumieńców, przy czym trzeba dodać, że zmęczenie               i wyczerpanie narasta w ciągu fnia, a pogorszenie następuje po każdym wysiłku”. Częste są też osłabienia mięśni, niedowłady, nerwobóle lub zapalenie nerwów. Z tym wiąże się obniżenie kobiecych narządów rodnych z białymi upławami o przykrym zapachu, (DHU). Podobnie przykry zapach ma krew miesiączkowa. Kobiety z omawianej grupy skarżą się na obfite pocenie, zwłaszcza w nocy, ze skłonnością do migren i zaburzeń trawienia. Często popadają w lękliwość, płaczliwość, brak odwagi i niechęć do ludzi. Cierpią też na bezsenność.

            Stramonium- działa głownie na układ nerwowy, w mniejszym stopniu na układ krążenia i skórę. Dominującą cechą obrazu Stramonium jest gwałtowność. Lek może okazać się pomocny przy białych upławach u kobiet z zaburzeniami miesiączkowymi (miesiączki obfite o silnym zapachu). Charakterystycznym objawem jest prawie zupełny brak odczuwania bólu, z wyjątkiem bólów głowy, które są silne, pulsujące, o podłożu przekrwiennym. Występuje też duże pobudzenie połączone z przerażeniem i lękiem. Często mają miejsce halucynacje, szczególnie wzrokowe i słuchowe. Stany drgawkowe i kurcze zaczynają się               u pacjentek na widok lśniących przedmiotów, przy ostrym świetle i przy patrzeniu na gładką powierzchnię wody (Łozowski). Bardzo dobrze reagują na Stramonium nimfomanki, zwłaszcza przed miesiączką. Nasilenie wszelkich dolegliwości następuje w ciemności, samotności, przy patrzeniu na błyszczące lub świecące przedmioty, przy połykaniu i po śnie (stąd kurcze przełyku, „lęk przed połykaniem” Łozowski).

            Zizia aurea- w opisie tego środka Borkowski podaje: „[…] pląsawica z nasileniem się objawów podczas snu. Padaczka. Histeria. Hipochondria. Zmienność nastroju. Skurcze mięśni twarzy i kończyn. Nerwobóle jajników. Opóźniona lub zbyt obfita menstruacja z upławami, bólami pleców”.

Autor: Henryk Markiewicz- lekarz medycyny, specjalista medycyny przemysłowej, homeopata.

           

 

 

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 1

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 2

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 3

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 4

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 5

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 6

LEKI STOSOWANE PRZY UPŁAWACH 7

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum