ZMIANY HORMONALNE U KOBIET: DOJRZEWANIE I CYKL MENSTRUACYJNY

Przez całe życie ciało kobiety doświadcza wielu zmian hormonalnych, a pierwsze zmiany pojawiają się już w najmłodszych latach. Hormony są biologicznymi komunikatorami między różnymi narządami naszego ciała. Dojrzewanie i cykl menstruacyjny stanowią kluczowy moment, w którym hormony ulegają największym zakłóceniom przez ich naturalne wahania.

 

OKRES DOJRZEWANIA : KIEDY HORMONY ZAKŁÓCAJĄ CODZIENNE FUNKCJONOWANIE

Pojawienie się miesiączki w okresie dojrzewania, zwykle w wieku około 11-13 lat oznacza początek cyklu miesiączkowego kobiety. Okresowi temu może towarzyszyć dyskomfort lub nieznośny ból. W rzeczywistości cykl menstruacyjny wywołuje objawy, które różnią się intensywnością w zależności od kobiety.

Cykl menstruacyjny może powodować bóle miednicy lub dolnej części brzucha, czasami bardzo intensywne, nierzadko pojawiają się mdłości lub wymioty. Ponadto podczas całego cyklu menstruacyjnego wiele kobiet odczuwa fizyczne i psychiczne objawy z powodu zachodzących zmian hormonalnych.

 

SKUTECZNE ROZWIĄZANIE PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z DYSKOMFORTEM MENSTRUACYJNYM

Zaburzenia, o różnej długości i intensywności, poważnie wpływają na komfort życia kobiety. W przypadku pogorszenia się jakości życia, zaleca się rozmowę z lekarzem specjalistą, zwłaszcza homeopatą, w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z bolesnymi miesiączkami czy ze skomplikowaną menopauzą, dolegliwości cyklu menstruacyjnego można skutecznie łagodzić homeopatią.

Niektóre leki homeopatyczne mogą na przykład łagodzić dolegliwości ginekologiczne, zwłaszcza w okresie dojrzewania i późnej miesiączki u młodych dziewcząt. Inne mogą pomóc przy bardzo bolesnych miesiączkach, bólach piersi podczas menstruacji i mogą złagodzić migreny menstruacyjne, a także nadwrażliwość.

 

HOMEOPATIA : SOJUSZNIK W WALCE Z ENDOMETRIOZĄ

Oprócz objawów cyklu miesiączkowego, kobiety obawiają się endometriozy, przewlekłej choroby związanej z tkanką wyściełającą macicę. Małe przypomnienie: pod wpływem hormonów (estrogenów) w trakcie cyklu miesiączkowego, endometrium (wewnętrzna błona macicy) pogrubia się dla potencjalnej ciąży, a w przypadku braku zapłodnienia rozpada się i krwawi (miesiączka).

Podczas miesiączki, układ odpornościowy organizuje się aby zniszczyć tkankę, wyściełającą macicę. Jednak u 10% kobiet tkanka endometrium rośnie poza macicą i nie ulega zniszczeniu. Wszczepianie się tkanki endometrium na inne narządy powoduje zmiany chorobowe, zrosty i torbiele jajników co prowadzi do endometriozy.

Endometrioza objawia się obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Współżycie seksualne może być bolesne i czasami kobieta odczuwa duży dyskomfort, może być też narażona na ryzyko niepłodności. Również w tym przypadku homeopatia stanowi alternatywę i umożliwia skuteczne leczenie w celu złagodzenia objawów choroby.

Homeopatia może być stosowana  w leczeniu podstawowym lub w przypadku ponownego pojawienia się bólu i w celu jego złagodzenia.

 

KONIECZNOŚĆ ZAPEWNIENIA KOMPLEKSOWEJ OPIEKI W ZAKRESIE ZDROWIA FIZYCZNEGO I PSYCHICZNEGO

Ponadto homeopatia, i to jest jej mocna strona, działa nie tylko na objawy choroby ale odgrywa głębszą rolę. Koncentruje się na indywidulanym sposobie reagowania na chorobę co jest niezbędne w przypadku zaburzeń równowagi hormonalnej, które wpływają zarówno na równowagę fizyczną  jak i psychiczną

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum