×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry.

Autor : Alina Małmyszko-Czapkowicz,  lek. med., specjalista medycyny rodzinnej, Natur-med, Specjalistyczna Praktyka Lekarska,Lublin

 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) nazywane  inaczej alergicznym zapaleniem skóry, wypryskiem atopowym, egzemą jest to przewlekły stan zapalny skóry, na tle nieprawidłowej reakcji na czynniki zewnętrzne- alergeny, związany z nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE. AZS objawia się zaczerwienieniem, łuszczeniem, zliszajowaceniem skory, uporczywym świądem, często z przewlekłym wysiękiem zapalnym .Choroba przebiega z naprzemiennymi zaostrzeniami i okresami remisji. Znaczącą rolę w rozwoju atopii odgrywają skłonności genetyczne. Gwałtowność reakcji chorobowej ma jednak często uwarunkowanie psychosomatyczne. AZS rozpoczyna się zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. U ok. 40% dzieci choroba ustępuje z wiekiem. U wielu pacjentów zdarzają się kolejne nawroty w wieku dorosłym. Ze względu na wrodzona skłonność, schorzenia może trwać wiele lat bądź nawet całe życie.

                         Najczęstszymi czynnikami alergizującymi w przebiegu AZS są alergeny pokarmowe – zbyt wcześnie podane dziecku obcogatunkowe białka np. mleka krowiego , jaja kurzego , pszenicy, kakao , czekolada , orzechy. Pod ich wpływem zostaje naruszona równowaga biologiczna błon śluzowych przewodu pokarmowego, tworzy się tzw. zespół „przepuszczalnego jelita”i często rozpoczyna się tzw. marsz alergiczny czyli uczulanie się małego pacjenta na kolejne substancje pokarmowe, a następnie wziewne ( np. roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin).

                         Równolegle skóra chorego, często pod wpływem nadmiernej higieny, a następnie leczenia objawowego( maści sterydowe, czy immunosupresyjne) traci barierę ochronną zbudowaną z lipidów i baterii saprofitycznych (tzw. ochronny płaszcz lipidowy i tzw. biofilm) i zaczyna reagować alergicznie na kosmetyki, środki czyszczące, roztocza kurzu domowego , a wieku dorosłym na metale np. nikiel, chrom, zawarte w wielu kosmetykach i biżuterii.

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą również inne schorzenia na tle alergicznym: astma oskrzelowakatar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek .

                     Medycyna szkolna proponuje w przypadkach AZS eliminacje, jeśli to możliwe z otoczenia chorego czynników uczulających, próby odczulania, a w terapii: leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy miejscowego działania i doustne, leki immunosupresyjne miejscowego działania i doustne, fotochemioterapię i fototerapię - naświetlania UVA i UVB. I tak zamyka się błędne koło leczenia objawowego. Często osiągany jest efekt przejściowej poprawy z następnym jeszcze gwałtowniejszym pogorszeniem stanu skóry. Leki chemiczne likwidują przejściowo stan zapalny, ale poprzez swoje działania uboczne nasilają wysuszenie skóry, zniszczenie bariery lipidowej i wyjałowienie z tzw. ochronnego tzw. biofilmu bakterii fizjologicznych. Przyjmowane przewlekle chemiczne leki doustne, drażniąc błony śluzowe przewodu pokarmowego nasilają tzw. zespół „przepuszczalnego jelita”, powodują wyjałowienie błon śluzowych z flory fizjologicznej, tym samym „zapraszając” do rozwoju grzyby, a następnie bakterie patologiczne i pasożyty.

                       Medycyna naturalna proponuje w przypadku AZS leczenie całościowe, przede wszystkim przyczynowe i przywracające prawidłową równowagę biologiczna i fizykochemiczna błon śluzowych , homeostazę całego organizmu, a co za tym idzie, skóry pacjenta. Lekami z wyboru są tu leki homeopatyczne. Początek terapii to eliminacja z diety czynników alergizujących, najczęściej białka mleka krowiego , jaja kurzego , pszenicy i innych alergenów znalezionych w procesie diagnostycznym oraz cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Następnie przy użyciu preparatów odkwaszających regulujemy równowagę fizykochemiczną w przewodzie pokarmowym, uzupełniamy florę fizjologiczna( probiotyki) i równolegle podajemy leki homeopatyczne dobrane do konkretnych objawów skórnych danego pacjenta, oraz leki tzw głębokiego działania regulujące prace całego organizmu.

                             Leki objawowe dobieramy do fazy wyprysku. Przy rumieniu możemy podać :Apis melifica ( różowoczerwony obrzęk i poprawa po zimnych okładach),Urtica urens (kłujący i piekący obrzęk ze świądem, nasilający się pod wpływem dotyku i zimnych okładów) czy Belladonna (żywoczerwony obrzęk z wyraźnym uciepleniem). W przypadku fazy pęcherzykowej podajemy: Rhus toxicodendron( małe pęcherzyki na rumieniowym podłożu, z poprawa po gorących okładach), Mezereum ( pęcherzyki z żółtawym płynem), Cantharis (duże pęcherze na zdrowej skórze, świerzbiączka), Croton tiglium (wysypki pęcherzykowe w obrębie narządów płciowych). W stadium sączenia możemy zastosować: Graphites( miodowo-żółta wydzielina zasychająca w strupy, z umiejscowieniem za uszami , w zgięciach i przestrzeniach miedzy-palcowych), Mezereum( zmiany liszajowate z żółtawą ropa), Petroleum(niezdrowy, brudny wygląd skóry z pęknięciami i surowiczym płynem), Antimonium crudum( wyprysk z towarzyszącymi zaburzeniami trawienia), Viola tricolor(sączące się zmiany na owłosionej skórze głowy). W stadium łuszczenia możemy podać: Arsenicum album (małe, otrębiaste łuski), Arsenicum jodatum(łuski większe na mało zmienionej zapalnie skórze, świąd maleje w zimnie),Natrium sulfuricum( duże łuski na czerwonej wilgotnej skórze), Berberis vulgaris (okrągłe zmiana gojące się od środka), Hydrocotyle ( suchy wyprysk na pogrubiałej skórze).W fazie powstawania szczelin stosujemy: Nitricum acidum (szczeliny o równych brzegach i krwawiącym dnie), Graphites ( szczeliny w faldach zgięciowych z miodowożółtym wyciekiem, Antimonium crudum( szczeliny na na zrogowaciałej skórze), Petroleum( pęknięcia na opuszkach palców, z nasileniem w zimie), Sepia( bezbolesne szczeliny z krwawiącym dnem i nadmiernym rogowaceniem).

Dobieramy również leki przewlekłego działania. W przypadku AZS przebiegającego z okresowymi zaostrzeniami i remisjami będą to: Sulfur, Lycopodium, Natrium muriaticum, Sulfur jodatum, Calcarea carbonica czy Arsenicum album, a w przypadku zmian długotrwałych, przewlekłych wybieramy lek spośród: Sepia, Thuja, Silicea. Często do leczenia dołączamy jeden z bioterapeutyków: Tuberculinum, Medorhinum, Psorinum i leki zmniejszające świąd, takie jak: Staphysagria, Radium bromatum, Cistus canadensis, Manganum aceticum czy Chamomilla.

Takie leczenie atopowego zapalenia skóry daje długofalową poprawę i brak nawrotów choroby.

 

 

Przypadki kliniczne z mojej praktyki:

Przypadek nr 1

Pacjentka lat 30 zgłosiła się na wizytę w czerwcu 2010 r. z nasileniem zmian skórnych w przebiegu wieloletniego azs i przewlekłą biegunką, bólami brzucha. Stan po porodzie, karmienie piersią

Dane z wywiadu: nietolerancja mleka krowiego , białka jaj kurzych od dzieciństwa

Testy alergiczne ujemne. leczona lekami antyhistaminowymi- bez poprawy, obecnie stosuje maści sterydowe na skórę

Badaniem:zmiany skórne zaczerwienieniem , łuszczeniem , obrzękiem na powiekach , skórze twarzy, skora okolicy odbytu i pochwy zaczerwieniona , podrażniona, 

Leczenie:

Dieta eliminacyjna alergeny i przeciwgrzybiczna.

Kuracja odkwaszająca, Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 2 x dz.

Wizyta kontrolna- lipiec 2010 

Znaczna poprawa po leczeniu - bez biegunki i bóli brzucha. Nieznaczna poprawa w zakresie zmian skórnych. Pacjentka nie przestrzega zaleconej diety.

Leczenie( j.w.):

Dieta eliminacyjna alergeny i przeciwgrzybiczna.

Kuracja odkwaszająca,Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 2 x dz.

Wizyta kontrolna- listopad 2010

Nasilenie dolegliwości skórnych, zmiany nastroju. Pacjentka nie trzyma zaleconej diety.

Zmiany skórne  na skórze powiek, owłosionej skórze głowy , okolicy odbytu. 

Swędzenie, łuszczenie  dużymi płatami , suchość skóry, różowo-czerwony obrzęk, wypadanie włosów.

Leczenie:

Dieta eliminacyjna alergeny i przeciwgrzybiczna.

Kuracja odkwaszająca, Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 1 x dz.

Poumon histamin 15 CH 1 x na noc, Croton tiglium 9 CH 2 x dziennie,

Ignatia 30 CH 1 x w tyg.

Natrium sulphuricum 30 CH 1 x w tyg.

Psorinum 30 CH 1x w tyg.

Dapis, Cicaderma- miejscowo na zmiany skórne

Wizyta kontrolna—styczeń 2011

Poprawa po leczeniu w zakresie skóry. Utrzymuje sie poprawa w zakresie przewodu pokarmowego

Leczenie: 

 Dieta eliminacyjna alergeny i przeciwgrzybiczna.

Kuracja odkwaszająca, Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 2 x dz.

Poumon histamin 15 CH 1 x na noc,

Ignatia 30 CH 1 x w tyg.

Natrium sulphuricum 30 CH 1 x co 2 tyg.

Psorinum 30 CH 1x co 2 tyg.

Dapis, Cicaderma- miejscowo na zmiany skórne

Wizyta kontrolna- kwiecień 2012

Utrzymuje się stała poprawa w zakresie skóry. Pacjentka zgłosiła się z infekcją gardła.

Pacjentka w obserwacji do grudnia 2016 r, ze stałą poprawa w zakresie zmian skórnych

 

Przypadek nr 2

Pacjentka lat 45 zgłosiła się na wizytę w kwietniu 2015 roku, z objawami nasilonej alergii skórnej na twarzy, szyi, dłoniach, przestrzeniach miedzy-palcowych zgięciach łokciowych, obrzękiem na powiekach obu oczu- leczona kortykosteroidami w iniekcjach z okresowa poprawą i kolejnymi nawrotami.

Dane z wywiadu: wieloletnia nieznaczna alergia skórną na nikiel i chrom (nieznaczne miejscowe zmiany skórne po noszeniu biżuterii z metali nieszlachetnych) i nieznaczną alergią na pyłki brzozy( lekki katar sienny w kwietniu), skaza białkowa w dzieciństwie. U mamy i dziadka -astma oskrzelowa. Okresowo problemy ze snem – wybudzanie się około godziny 1- 3 nad ranem. W ostatnim czasie wystąpiło kilka sytuacji stresowych w pracy i w rodzinie.

Badaniem: zmiany skórne z zaczerwienieniem, silnym, otrębiastym łuszczeniem się. Poprawa obrzęku powiek po zimnych okładach. Świąd zmian skórnych łagodzony przez drapanie i gorący prysznic.

Leczenie: 

 Dieta eliminacyjna alergeny( mleko krowie,pszenicę, kakao, konserwanty) i przeciwgrzybiczna. Eliminacja noszenia biżuterii i używania kosmetyków

Kuracja odkwaszająca, Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 2 x dz.

Poumon histamin 30 CH 1 x na noc,

Apis melifica 15 CH 2 x dz.

Rhus toxicodendron 15 CH 2 x dz.

Wizyta kontrolna- maj 2015

Nieznaczna poprawa po leczeniu w zakresie obrzęku powiek, świądu i zaczerwienienia zmian skórnych. Nasilenie otrębiastego łuszczenia się. Pacjentka depresyjna, w złym nastroju, „wykończona” długo trwającą chorobą.

Leczenie: 

 Dieta eliminacyjna alergeny( mleko krowie,pszenicę, kakao, konserwanty) i przeciwgrzybiczna. Eliminacja noszenia biżuterii i używania kosmetyków

Kuracja odkwaszająca, Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 2 x dz.

Arsenicum album 9 CH 2 x dz

Staphysagria 30 CH 1 x dz na noc

Wizyta kontrolna- czerwiec 2015

Po kilkudniowym nasileniu zmian skórnych, silniejszym złuszczaniu i po wyjeździe pacjentki na kilkudniowy wypoczynek, nastąpiła znaczna poprawa w zakresie zmian skórnych, poprawa jakości snu i samopoczucia ogólnego.

Leczenie: 

 Dieta eliminacyjna alergeny( mleko krowie,pszenicę, kakao, konserwanty) i przeciwgrzybiczna. Eliminacja noszenia biżuterii i używania kosmetyków

Probiotyk, Monilia albicans 9 CH 1 x dz.

Arsenicum album 15 CH 1 x w tyg.

Staphysagria 30 CH 1 x doraźnie w razie przykrych sytuacji.

Pacjentka w obserwacji do 2017 r. Bez nawrotu AZS.

Okresowo pojawiają się obrzęki powiek i nieznaczne zmiany skórne na szyi, po błędach dietetycznych. Leczone z powodzeniem Apis melifica 15 CH.

Utrzymuje dietę bez mleczną, bez pszeniczną i bez konserwantów. Okresowo przyjmuje probiotyk przy zaburzeniach trawienia i Arsenicum album 15 CH przy zaburzeniach snu z powodu zmartwień.

 

Przypadek nr 3

Dziewczynka 6 miesięczna zgłosiła się z mamą w styczniu 2017r. do gabinetu z powodu zmian skórnych o charakterze AZS , utrzymujących się od 4 doby życia.

Dane z wywiadu:

Dziecko urodzone drogą natury w 39 tygodniu ciąży, poród bez powikłań, karmione piersią. Zmiany skórne leczone maściami sterydowymi i przejściową poprawa i nawrotami po zaprzestaniu ich stosowania

Badanie:

Na policzkach, szyi, zgięciach stawowych widoczne zmiany skórne lekko wypukłe z zaczerwienieniem i świądem. Dziecko spokojne , dobrze odżywione. Mama nie umie stwierdzić czy zmiany nasilają się po ciepłej kąpieli.

Leczenie:

Poumon histamin 30 CH 2 x dziennie

Belladonna 9 CH 3 x dziennie

Apis melifica 15 CH 3 x dziennie

Urtica urens 9 CH 3 x dziennie

Calcarea carbonica 30 CH 1 x w tygodniu

Probiotyk,

Dieta dla mamy dziecka- bez mleka krowiego, bez jaj kurzych , bez cukru.

Wizyta kontrolna- luty 2017

Po 7 dniach leczenia nastąpiło zaostrzenie zmian skórnych , a po 2 tygodniach skora zaczęła się goić. Obecnie skóra bez wykwitów patologicznych.

Leczenie:

Calcarea carbonica 30 CH 1 x w tygodniu

Probiotyk

Dieta dla mamy dziecka- bez mleka krowiego, bez jaj kurzych , bez cukru.

Wizyta kontrolna- marzec 2017

Kontrola po leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Skóra zdrowa.

Leczenie:

Calcarea carbonica 30 CH 1 x w tygodniu

Probiotyk

Dieta dla mamy dziecka- bez mleka krowiego, bez jaj kurzych , bez cukru.

Wizyta kontrolna- kwiecień 2017

Dwa razy wystąpiło zaostrzenie wysypki skórnej . Leczone z powodzeniem Beladonna 9 CH, Apis melifica 15 CH, Urtica urens 9 CH – przy każdym nawrocie leczone przez około 7 dni. Obecnie skóra zdrowa.

Leczenie:

Calcarea carbonica 30 CH 1 x w tygodniu

Poumon histamin 30 CH 3 x w tygodniu

Probiotyk

Dieta dla mamy dziecka- bez mleka krowiego, bez jaj kurzych , bez cukru.

Dziecko w obserwacji do teraz. Nie wystąpił nawrot AZS.

 

Bibliografia:

1.Jouanny J., Crapanne J.B., Dancer H., Masson J.L.: “Leczenie homeopatyczne – choroby przewlekłe „ Daimonion Lublin 1988

  1. Jouanny J.: „Materia medica” Daimonion Lublin 1991

3.Czelej J.: “Praktyczny poradnik homeopatyczny” Medyk Warszawa 1998

4..Phatak R.S.: ”Materia medica” Similimum 2001

 

Alina Małmyszko-Czapkowicz

lek. med., specjalista medycyny rodzinnej

Natur-med, Specjalistyczna Praktyka Lekarska,Lublin

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum