×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Grzybice

 

Alina Małmyszko-Czapkowicz

lek. med., specjalista medycyny rodzinnej

Natur-med, Specjalistyczna Praktyka Lekarska,Lublin

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

             Grzybice czyli mikozy – to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez tzw grzyby mikroskopijne, głownie dermatofity i grzyby drożdżopodobne. Wywołuje je około 200 gatunków z 250 tysięcy grzybów opisanych w źródłach naukowych. W związku z dużą zmiennością grzybów i trudnościami z ich klasyfikacją, wszystkie choroby skóry i jej przydatków zwane grzybicami właściwymi określa się mianem tinea niezależnie od nazwy patogenu wywołującego zakażenie.

           Do czynników sprzyjających nadkażeniom grzybiczym zalicza się :dlugotrwałą antybiotykoterapię, sterydoterapię ( doustną i wziewną np. przy astmie), hormonoterapię ( leki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza),terapię lekami immunosupresyjnymi, stany obniżonej odporności i wyniszczenia organizmu,awitaminozę, choroby alergiczne w tym atopię, choroby nowotworowe, wiek (szczególnie niemowlęcy i starczy), ciążę oraz cukrzycę.

               Grzybice możemy podzielić ze względu na ich etiologie np. kandydoza, aspergilloza , czy ze względu na umiejscowienie zmian np. grzybice powierzchowne skóry, owłosionej skory głowy, brody , paznokci , stóp czy pachwin) i głębokie ( np. pochwy, przewodu pokarmowego , płuc itd)

                 Objawy grzybic powierzchownych- skóry i pachwin to zwykle swędzące zmiany rumieniowe ze złuszczaniem, często tez wykwity pęcherzykowe, krostkowe lub grudkowe. Dla grzybicy stóp charakterystyczne są ogniska wyprzeniowe z maceracja naskórka i pęknięciami w przestrzeniach międzypalcowych. Grzybica paznokci to głownie zgrubienia i przebarwienia( biało-żółte, zielonkawe, złoto-brunatne) płytki paznokciowej, z kruszeniem się i postrzępieniem brzegu paznokcia. Grzybice głębokie przejawiają się objawami ogólnymi: silnym osłabieniem, zawrotami głowy , migrenami, uczuciem przewlekłego zmęczenia, napadami wilczego głodu, nadwagą, hipoglikemią, apatią, obniżeniem nastroju na granicy depresji, czy zaburzeniami potencji.

Dają tez mnóstwo objawów lokalnych w zależności od umiejscowienia. W przewodzie pokarmowym będą to: pleśniawki na błonie śluzowej jamy ustnej, białawy nalot na języku, naprzemienne zaparcia i biegunki, kłopoty z trawieniem- bóle wzdęcia, zgaga, zespół Roemhelda( zespól żołądkowo- sercowy), stłuszczenie wątroby, nietolerancja alkoholu, podwyższenie prób wątrobowych. Objawy grzybicy dróg rodnych i dróg moczowych to: serowate upławy, nawracające infekcje dróg moczowych, silne bóle miesiączkowe, niechęć do współżycia.

Nadkażenie grzybicze często wikła też takie choroby jak łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skory , pieluszkowe zapalenie skory, astmę, rożne formy alergii , przewlekle zapalenia jelit jak choroba Leśniewskiego -Crohna , wrzodziejące zapalenie jelit czy zaburzenia zachowania u dzieci o typie ADHD.

                     Początek uogólnionego zakażenia grzybiczego wiąże się zwykle z zaburzeniem równowagi biologicznej na błonach śluzowych przewodu pokarmowego. Układ immunologiczny jelit, często osłabiony przewlekłymi terapiami chemicznymi, nadmiarem konserwantów w pożywieniu, przewlekłym stresem czy tzw. smogiem elektromagnetycznym, przestaje radzić sobie z grzybami saprofitycznymi ( Candida albicans), fizjologicznie bytującymi w przewodzie pokarmowym człowieka, czy tymi pochodzenia zewnętrznego(Candida parapsilosis, Aspergillus niger,czy Mucor reacemosus). Przy dobrych warunkach rozwoju na błonach śluzowych (wilgoć i stała temperatura ) oraz przy stałym „dowozie” pożywienia ( cukry proste) saprofity np. Candida albicans staja się patogenami. Candida albicans znajduje się w jelicie każdego zdrowego organizmu ludzkiego i bierze udział między innymi w procesie wiązania metali ciężkich, ale w nadmiernej ilości staje się patogenem chorobotwórczym, wytwarza mikotoksyny, przyczynia się do powstania tzw zespołu przepuszczalnego jelita, stwarzając warunki do rozwoju różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych czy alergii. Grzyby zużywają na własne potrzeby wiele substancji odżywczych , prze co pozbawiają organizm gospodarza wielu witamin i minerałów, a poprzez wytwarzanie toksycznych substancji np.olei fuzlowych i alkoholi fuzlowych zmieniając warunki biologiczne na błonach śluzowych „zapraszają” do rozwoju bakterie patologiczne i często pasożyty jelitowe. Mykoksyny niektórych grzybów np. Candida parapsilosis czy Aspergillus flavus i Aspergillus niger mają również udowodnione działanie rakotwórcze.

   Skuteczne leczenie grzybic jest procesem żmudnym i przewlekłym, wymagającym cierpliwości, zarówno od lekarza, jak i pacjenta oraz stosowania wielokierunkowej terapii i odpowiedniej diety. Medycyna szkolna zaleca w tym przypadku leki przeciwgrzybicze takie jak : nystatyna, natamycyna, flukonazol, ketokonazol itd. Terapia ta pomaga tylko doraźnie- zmniejsza populacje grzybów, ale nie zabezpiecza pacjenta przed nawrotami choroby. Medycyna naturalna proponuje w przypadku grzybic leczenie całościowe, przywracające prawidłową równowagę biologiczna i fizykochemiczna błon śluzowych oraz homeostazę całego organizmu.. Lekami z wyboru są tu leki homeopatyczne. Początek terapii to eliminacja z diety pożywki grzybów czyli cukrów prostych, produktów o wysokim indeksie glikemicznym, konserwantów oraz produktów wytwarzanych na bazie grzybów (piwo i inne alkohole, sery pleśniowe itd.). Następnie przy użyciu preparatów odkwaszających regulujemy równowagę fizykochemiczną w przewodzie pokarmowym, uzupełniamy florę fizjologiczna( probiotyki) i równolegle podajemy leki homeopatyczne dobrane etiologicznie do rodzaju grzyba z którym walczymy i do konkretnych objawów grzybicy, które prezentuje nam dany pacjent, oraz leki głębokiego działania i biotreapeutyki regulujące pracę całego organizmu.

 

Leki homeopatyczne stosowane w terapii schorzeń grzybiczych to:

 

1.Leki etiologiczne ( dobrane po ustaleniu rodzaju grzyba wywołującego chorobę):

-Monilia albicans

-Trichphyton rubrum

 

2.Leki objawowe ( dobrane na podstawie charakteru i umiejscowienia zmian chorobowych):

- Arsenicum jodatum- zmiany suche, łuszczące się, z obecnością małych łusek, leżących na wilgotnej , mało zmienionej zapalnie skórze; świąd zmniejszający się w zimnie.

- Berberis vulgaris- suchy, łuszczący się, swędzący, obrączkowaty wyprysk; rozwija się i goi od środka na zewnątrz.

- Graphites- zmiany z wyciekiem gęstej, lepkiej wydzieliny o wyglądzie miodu, tworzącej żółtobrązowe strupy; świąd; umiejscowienie zmian w fałdach skórnych, za uszami i na twarzy.

 

3.Leki głębokiego działania:

- Sepia- skórne zmiany chorobowe o barwie ciemnobrązowej, rzadko swędzące, rozsiane po całym ciele( najczęściej na twarzy ); skłonność do opryszczki wargowej.

- Silicea- lek charakterystyczny dla grzybicy paznokci i okolic okołopaznokciowych, z nawracajacymi , przewlekłymi stanami ropnymi w łożysku paznokcia i wale okołopaznokciowym

- Sulfur- zmiany grzybicze przybierające postać wyprysku, z pieczeniem i świądem nasilającym się w cieple i po wpływem wody ; naprzemienność występowania wyprysków skórnych z objawami patologicznymi dotyczącymi innych układów i narządów.

-Thuja- grzybice paznokci z miękkimi, rozwarstwiającymi się, łamiącymi się paznokciami

 

4.Biotrapeutyki :

- Psorinum

- Medorrhinum

- Tuberculinum

 

Przypadki z mojej praktyki klinicznej:

 

Przypadek nr1

Kobieta lat 24 zgłosiła się do gabinetu w grudniu 2007 r., z powodu: nawracających bólów brzucha z biegunkami, zespołu przewlekłego zmęczenia oraz okresowych zmian skórnych o typie wyprysku grzybiczego.

Dane z wywiadu:

- wielokrotne epizody leczenia antybiotykami z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, okresowe przyjmowanie leków antyhistaminowych ze względu na zmiany skórne,

- testy alergiczne – ujemne,

- od ok. 5 lat zaburzenia cyklu miesiączkowego na tle hiperprolaktynemii (wartości prolaktyny kilkakrotnie przekraczające normę) - leczone objawowo przez ginekologa- bromokryptyną. Obecnie od ok. ½ roku bez leczenia lekami chemicznymi i z całkowitym zatrzymaniem miesiączek.

Leczenie:

- dieta przeciwgrzybicza

- kuracja odkwaszająca

- Monilia albicans 9 CH 1x dziennie

- probiotyk

Po ok. tygodniu terapii pacjentka zgłosiła się do kontroli z poprawą w zakresie dolegliwości gastrycznych, ale z nasileniem zmian skórnych. Zdecydowano o przerwaniu podawania preparatu Monilia albicans na ok. 7 dni, ze względu na zbyt gwałtowną reakcję organizmu pacjentki oraz kontynuację terapii odkwaszającej, probiotyku i diety. Po tygodniu przerwy włączono ponownie do leczenia preparat Monilia albicans 9 CH 1x dziennie, co drugi - trzeci dzień - tym razem - bez nasilenia dolegliwości skórnych.

Wizyta kontrolna- styczeń 2008 r

Obserwowano znaczną poprawę samopoczucia ogólnego kobiety, regulację pracy przewodu pokarmowego, brak zmian skórnych oraz pojawienie się regularnych cykli miesiączkowych.

Nastąpiła normalizacja poziomu prolaktyny do -14,6 ng/ml przy normie w granicach: 1,2-25 ng/ml

 

Przypadek nr 2

Pacjentka lat 22 zgłosiła się do gabinetu w kwietniu 2008, z objawami rozległego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, z licznymi nadżerkami i białawym,” kożuchowatym „ nalotem na języku.

Zmiany wystąpiły przed kilkoma miesiącami i były leczone lekami chemicznymi: nystatyna , flukonazol - z okresową poprawą w trakcie terapii i szybkimi nawrotami po odstawieniu leków.

Dane z wywiadu:

-od około 1 roku leczenie wziewnymi preparatami sterydowymi z powodu świeżo rozpoznanej astmy oskrzelowej

Leczenie:

- dieta przeciwgrzybicza

- kuracja odkwaszająca

- Monilia albicans 9 CH 2 x dziennie

- zalecenie regularnego płukania jamy ustnej i gardła po inhalacji leków sterydowych

Wizyta kontrolna (czerwiec 2008):

Po około tygodniu od rozpoczęcia terapii ustąpiły objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, a po dwóch tygodniach znacznie zmniejszyła się intensywność nalotu na języku. Badanie fizykalne: błony śluzowe bez nalotów i nadżerek

Samopoczucie ogólne pacjentki- bardzo dobre.

Zalecono :

-dieta przeciwgrzybicza

- kuracja odkwaszająca

- Monilia albicans 9 CH 1 x dziennie przez 2 miesiące, następnie kilka razy w tygodniu przez miesiąc, doraźnie po każdym błędzie dietetycznym( pokarmy z dużą zawartością cukrów i konserwantów) i zawsze jako lek osłonowy przy leczeniu antybiotykami.

- bezwzględne przestrzeganie pukania jamy ustnej po każdej inhalacji laków sterydowych.

 

Przypadek nr 3

Dziewczynka lat 14 zgłosiła się w październiku 2008, na wizytę z uporczywymi ,nawracającymi, swędzącymi zmianami skórnymi , umiejscowionymi na ramieniu lewym oraz na skórze dekoltu i szyi. Wypryski miały charakterystyczny obrączkowaty kształt   z przejaśnieniem w środku , z zaczerwienieniem i delikatnym złuszczaniem. Uprzednio były leczone dermatologicznie lekiem miejscowo działającym( preparat przeciwgrzybiczny, sterydowy, antybiotyk) - bez poprawy, a nawet z zaostrzeniem zmian.

Dane z wywiadu:

- skłonności alergiczne od kilku lat

- okresowe infekcje górnych dróg oddechowych leczone antybiotykami

- „ umiłowanie słodyczy” od zawsze

Leczenie:

- dieta przeciwgrzybicza

- Berberis vulgaris 9 CH 2 x dziennie

- Monilia albicans 9 CH 2 x dziennie

- pielęgnacja zmian skórnych silnie natłuszczającym kremem lub oliwką kosmetyczną

Wizyta kontrolna (listopad 2008):

Wyraźna poprawa po leczeniu(zbledniecie zmian i zmniejszenie intensywności swędzenia) nastąpiła już po tygodniu przyjmowania leków.

W badaniu - skóra czysta, bez wykwitów patologicznych.

Zalecono:

- utrzymywanie diety przeciwgrzybiczej

  • - Monilia albicans 9 CH – doraźnie po błędzie dietetycznym i każdorazowo przy konieczności przyjmowania antybiotyków.

Przypadek nr 4

Dziewczyna lat 21 zgłosiła się w listopadzie 2013 r. z powodu nawracających od ok 3 lat grzybic pochwy z częstotliwością 1 x w miesiącu z białawymi upławami, przewlekłym swędzeniem okolic intymnych, nawracającymi infekcjami dróg moczowych, suchym kaszlem od ok 1 roku, silnym osłabieniem ogólnym, bólami głowy i wypadaniem włosów. Leczona ginekologicznie , urologicznie – z okresową poprawa i ciągłymi nawrotami.

Badanie: skóra blada sucha, podkrążone oczy, poza tym bez odchyleń od normy

Dane z wywiadu:

Leki antykoncepcyjne od jednego roku

Leki chemiczne – przy zespole jelita nadwrażliwego- od kilku lat

Badanie: skora blada sucha, podkrążone oczy, poza tym bez odchyleń od normy

Leczenie:

- dieta przeciwgrzybicza

- kuracja odkwaszająca

  • - Monilia albicans 9 CH 2 x dziennie
  • - Medorrhinum 30 CH 1 x w tygodniu
  • - Natrium muriaticum 15 CH 1x w tygodniu

Wizyta kontrolna- grudzień 2013

Znaczna poprawa w zakresie swędzenia w okolicy pochwy,bez suchego kaszlu, upławów i bólów głowy. Samopoczucie ogólne bardzo dobre.

Leczenie:

- dieta przeciwgrzybicza

- kuracja odkwaszająca

  • - Monilia albicans 9 CH 2 x dziennie
  • - Medorhinum 30 CH 1 x w tygodniu
  • - Natrium muriaticum 30 CH 1x w tygodniu

W kwietniu 2014 osiągnięto 90% poprawę w zakresie leczenia grzybicy pochwy i dolegliwości jelitowych , nie nawracały infekcje dróg moczowych.

Terapia grzybicy była prowadzona do czerwca 2014, z całkowitą poprawą. W międzyczasie pacjentka była skutecznie leczona lekami homeopatycznymi z powodu bolesnych miesiączek, nadmiernej reakcji na stres i epizodów infekcyjnych. Jest w obserwacji do teraz. Nie zgłasza nawrotów grzybicy pochwy i infekcji dróg moczowych.

 

 

Bibliografia:

1.Jouanny J., Crapanne J.B., Dancer H., Masson J.L.: “Leczenie homeopatyczne – choroby przewlekłe Tom II „ Daimonion”, Lublin 1995

2.Czelej J.: “Praktyczny poradnik homeopatyczny” ,Medyk, Warszawa 1998

3.Demarque D., Jouanny J., Poitevin B., Saint-Jean Y .,”Homeopatyczna materia medica ”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL , Warszawa 2005

4.Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1992

  1. Mohr P., „Grzybice” Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Janki k. Warszawy 2004
comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum