Ciąża

" Okres ciąży dla wielu kobiet to nie tylko radosny czas oczekiwania na przyjście dziecka ale także pojawienie się wielu wcześniej nieznanych, uciążliwych dolegliwości. Każda kobieta ciężarna powinna pozostawać pod okresową kontrolą lekarską.
Leki homeopatyczne mogą zapobiec lub złagodzić te objawy w bezpieczny sposób a w odniesieniu do dziecka - zapewnić lepszy jego rozwój i uchronić przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego (infekcje, zatrucia, promieniowanie).
Najczęstsza dolegliwość w pierwszym okresie ciąży to nudności i wymioty, które przeważnie ustępują ok. 4 m-ca ciąży. Stosuję wtedy w zależności od wiodących objawów:
- Ipeca jeśli nudności nie zmniejszają się po wymiotach i towarzyszy im ślinotok,
- Cocculus indicus jeśli towarzyszą im zawroty głowy i pojawiają się pod wpływem zapachów kuchennych oraz rano przy wstawaniu z łóżka,
- Ignatia nudności i wymioty nasilają się po wypiciu płynu natomiast pokarmy stałe są lepiej tolerowane, towarzyszy im wrażenie pustki w żołądku i kuli w gardle,
- Sepia nudności nasilają się po przebudzeniu, pod wpływem zapachu pokarmów lub zapachów kuchennych, wrażenie pustki w żołądku, które nie ustępuje po jedzeniu.
Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to kolejna dolegliwość wielu ciężarnych. Pomocne mogą się okazać:

 - Kalium carbonicum jeżeli mięśnie przykręgosłupowe są osłabione i bolesne a dolegliwości zmniejszają się przy wyciąganiu i pod wpływem silnego ucisku,

- Helonias jeżeli bóle krzyżowo - lędźwiowe mają charakter ciągnący a kobieta jest przygnębiona a poprawę przynosi jej zajęcie się czymś,
- Sepia bóle z uczuciem ciążenia nasilające się w pozycji stojącej i w trakcie chodzenia, poprawa następuje przy silnym ucisku oraz w pozycji leżącej na twardym podłożu.
    W przypadku żylaków podudzi oraz zaburzeń w krążeniu żylnym kończyn dolnych stosuje się:
- Hamamelis virginica przy żylakach kończyn dolnych i żylakach sromu, z uczuciem potłuczenia i skłonnością do siniaków,
- Bellis perensis jeśli żylaki podudzi utrudniają chodzenie i towarzyszy im rozbicie mięśniowe oraz wrażliwość na dotyk,
- Millefolium przy żylakach którym towarzyszy ból.
    W przypadku  żylaków odbytu pomaga:
- Collinsonia żylaki odbytu zewnętrzne, bardzo bolesne, krwawiące, swędzące, poprawa pod wpływem ciepłych okładów,
- Aesculus hippocastanum żylaki wewnętrzne i zewnętrzne, niebolesne lub z niewielkim bólem z nieznacznym pokrwawianiem lub bez, poprawa po zimnych okładach.
    W przypadku zaparć, które pojawiły się po raz pierwszy podczas ciąży skuteczna jest Collinsonia oraz Sepia (stolce drobne twarde i ciemne z wrażeniem ciążenia w odbycie ).
    Zapalenia pęcherza moczowego i infekcje dróg moczowych  w okresie ciąży to również przyczyna częstych wizyt u lekarza. Aby im zapobiec można profilaktycznie przyjmować Colibacillinum 1 - 2x w miesiącu.
    U wielu kobiet pod wpływem tych dolegliwości pogarsza się stan psychiczny, pojawia się przygnębienie i niechęć do wszystkiego. Plamy ciążowe na twarzy, nudności po przebudzeniu, wrażenie pustego żołądka, wymioty, zaparcia, żylaki i to ciągłe uczucie zmęczenia. To typowy obraz ciężarnej Sepii.
    W III trymestrze ciąży pojawiają się pod wpływem ruchów płodu bóle brzucha i napięcie mięśni na brzuchu. Ulgę przynoszą Arnica i Bellis perennis.
    Arnica montana to lek, który także stosuję po każdym badaniu USG płodu. Niewątpliwie jest to badanie bardzo potrzebne do oceny rozwoju dziecka i prawidłowości przebiegu ciąży ale nie można do końca wykluczyć negatywnego wpływu ultradźwięków na płód.
   W przypadku grypy czy innych infekcji dróg oddechowych leki homeopatyczne są bezpieczną alternatywą dla antybiotyków.
  Pragnę zaznaczyć, że pomimo całkowitego bezpieczeństwa przy stosowaniu leków homeopatycznych nie należy stosować ich na własną rękę i wskazana jest konsultacja z lekarzem homeopatą.

 

Źródło: http://www.lekarzhomeopata.pl/2011/08/ciaza.html#more

Homeopatia na dolegliwości w ciąży
Zaburzenia porodowe.
Powikłania po episiotomii.
Ciąża. Patologia porodu. Połóg.
Zastosowanie leków homeopatycznych w czasie laktacji . Spojrzenie lekarza praktyka.
Wspomagajace zastosowanie leków homeopatycznych w przebiegu laktacji
ZAPALENIE PIERSI W CZASIE LAKTACJI
comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum