×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Migrena oraz inne bóle głowy

MIGRENA ORAZ INNE BÓLE GŁOWY

Urszula Nowotny

Słowa kluczowe: migrena, leczenie homeopatyczne.

Streszczenie

Ból głowy, szczególnie migrenowy, to jedna z najczęstszych dolegliwości, która według Światowej Organizacji Zdrowia w sposób istotny wpływa na jakość życia człowieka i powoduje znaczne ograniczenia  w jego funkcjonowaniu biologicznym i społecznym. Nie znamy do końca mechanizmu powstawania tej choroby, ale niewątpliwie jest on bardzo skomplikowany. Leczenie nie bywa w pełni skuteczne. Nadużywanie przez pacjentów leków przeciwbólowych prowadzi do niekorzystnej transformacji tej jednostki chorobowej. Leczenie homeopatyczne stanowi cenne uzupełnienie meto alopatycznych, a wielu wypadkach wystarczy samo, aby opanować problem, a pamiętać trzeba, że nie wiąże się  z nim ryzyko wywołania objawów niepożądanych.

Psychosomatyczny aspekt migreny

Biorąc pod uwagę podobieństwo patofizjologiczne oraz jego znaczenie przy przepisywaniu  leków homeopatycznych, Apis mellifica jest lekiem, który w znacznym stopniu spełnia to kryterium w przypadku migreny. Znamy dziś skład jadu pszczelego, jednego ze składników tego leku, oraz jego działanie w obrębie błon surowiczych, do jakich należą opony. Zmiany obrzękowo-zapalne w okolicy naczyń czynią z niego lek homeopatyczny stanu ostrego dla wielu pacjentów.

Etiopatogeneza migreny wiąże się między innymi ze wzmożoną aktywnością amin biogennych, aktywnych peptydów i prostaglandyn, konsekwencją tych zdarzeń jest obrzęk i stan zapalny.

Apis należy podawać w krótkich odstępach czasu, gdyż wg obserwacji ma on szybkie i krótkie działanie. Ból głowy  w przypadku migreny też narasta gwałtownie, cierpiący pacjent oczekuje jego przerwania, a przynajmniej złagodzenia dolegliwości. Również  w medycynie klasycznej obowiązuje zasada niedopuszczenia do pełnej ekspresji zmian migrenowych.

Pacjenci, szczególnie młodociani, oraz młode osoby dorosłe, mogą potrzebować leku Natrium muriaticum, który w tym przypadku stanowi element tzw. leczenia głębokiego, czyli ingerencji w podłoże chorobowe. Dziś można domniemywać, że jest to ingerencja na poziomie aktywności genów odpowiedzialnych za całość reakcji. Natrium muriaticum jest lekiem komplementarnym, uzupełniającym działanie opisanego wyżej Apis mellifica.

Jacy są pacjenci szczególnie wrażliwi na ten lek? Młodzież, częściej dziewczęta, jeśli chodzi o sylwetkę psychologiczną, należą do osób introwertycznych, zamkniętych, często podczas wizyty odpowiadają pojedynczymi słowami. Zebranie od nich wywiadu jest trudne, mają nasilone problemy egzystencjalne, charakterystyczne zresztą dla wieku młodzieńczego. Rodzice często tracą  z nimi kontakt, ponieważ zamykają się ze swoimi problemami. Zamykają swoje wnętrze oraz drzwi swojego pokoju, nastawiają muzykę, zazwyczaj poważną, i przeżywają, ze łzami w oczach, a czasem szlochają. Mają charakterystyczny wygląd: są wychudzone, z tłustą skórą i włosami, a często też z trądzikiem.

Dorośli Natrium muriaticum nadal pozostają charakterystycznie szczupli, ale ich psychika jest już często inna, nabrali bowiem dystansu do życia i wiele pozytywnych cech: dobrze pracują, sumiennie wywiązują się z obowiązków, bo tak nakazuje ludzka przyzwoitość, nie oczekują w zamian nagrody. Ubierają się na ogół bez ekstrawagancji. Mają wąskie grono sprawdzonych przyjaciół.

Natruim muriaticum jest lekiem mającym tropizm do wielu układów, a więc szukać należy wielu patologii związanych z tropizmami leku, czyli: opryszczka, trądzik, pokrzywka, nieżyt nosa i spojówek o podłożu alergicznym, zaburzeń endokrynologicznych: nadczynność tarczycy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia trawienia, dyspepsja, choroba lokomocyjna.

Bardzo ważne przy doborze tego leku są odczucia pacjenta. Zwracam na nie uwagę szczególnie w przypadku bólów głowy, są to: mrowienie, drętwienie kończyn, kłucia i drżenia włókienkowe w obrębie mięśni warg i twarzy, pulsowania w całym ciele, skurcze mięśni oraz wrażenie ogromnego osłabienia.

Opisane objawy tworzą fizjopatologiczny obraz pacjenta z nadwrażliwym układem wegetatywnym, u którego równowaga między komponentą sympatyczną i parasympatyczną została zachwiana (wg medycyny chińskiej między energią jang a jing). Natrum muriaticum to osoby szczególnie podatne na bóle głowy, a wymienione tu odczucia znane są z patologii migreny i stanowią grupę objawów prodromalnych, które mogą tej jednostce chorobowej towarzyszyć.

Natrium muriaticum odczuwają pogorszenie pod wpływem ciepła otoczenia, słońca, chociaż są to osoby wrażliwe na zimno, oraz po wysiłku intelektualnym; źle znoszą pobyt na morzem, a szczególnie plażę.

Zarówno Apis mellifica jak i Natrium muriaticum mogą być stosowane pojedynczo lub jako wzajemne dopełnienie leczenia, a czasem, gdy przypadek jest trudny, można rozważyć podanie jeszcze leku skazowego, w tym przypadku bioterapeutyku Tuberculinum.

Wrócę jeszcze do leku Apis mellifica. Czy są osoby szczególnie nań wrażliwe? Z obserwacji lekarzy stosujących leki homeopatyczne wynika, że są. To lek szczególnie skuteczny dla pacjentów nerwowych, żyjących w pośpiechu, odczuwających stały niepokój ruchowy, nie znoszących dotyku, szczególnie bolesnych części ciała (zjawisko allodynii), skłonnych do zazdrości. Według niektórych homeopatów Apis powinny przyjmować osoby samotne nie z wyboru, lecz z powodu takiego układu w życiu. Nawiązując do podobnych obserwacji,  poczynionych przez tych, którzy praktykowali już parę pokoleń przed nami, przytaczam wyniki badania opisanego pod tytułem „Samotność zmienia aktywność genów”.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz na Uniwersytecie w Chicago. Badacze wykazali, że skutki społecznej izolacji czy długotrwałej samotności sięgają jednego  z najbardziej podstawowych procesów biologicznych w naszym organizmie, tj. aktywność naszych genów. Ocenie poddano aktywność genów w komórkach odpornościowych i wykazano różnice w ekspresji 209 z nich.

Migrena i bóle głowy z dolegliwościami przewodu pokarmowego

Migrena to nie tylko ból głowy, to również dolegliwości ze strony innych układów. Leczenie musimy więc rozpatrywać w połączeniu z innymi dominującymi objawami. U wielu pacjentów cierpiących z powodu migreny, wraz z napadowymi bólami głowy występują objawy ze strony przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, niechęć do jedzenia, czyli ukryte nudności. Wtedy należy rozważyć podanie niżej wymienionych leków.

Iris versicolor należy przepisać, jeśli w obrazie klinicznym pojawia się w dniach wolnych od pracy, np. w czasie weekendu lub na początku wakacji migrena poprzedzona zaburzeniami widzenia (tzw. mroczek migocący). Bólowi głowy towarzyszy ślinotok, obfite wymioty śluzowe, często – ale nie zawsze – kwaśne i bardzo piekące, czasem gorzkie lub słodkawe. Ból głowy nasila się podczas ruchu, a jego lokalizacja po prawej lub lewej stronie nie ma znaczenia dla wskazania tego leku. Ponadto charakterystyczne są też luźne stolce i pieczenie odbytu. Uczucie pieczenia o dużym nasileniu oraz okresowe występowanie objawów co tydzień nasuwa myśl o pokrewieństwie z lekiem Sulphur, szczególnie w przypadkach trudnych, przy dolegliwościach ze strony innych układów, których nie ma w obrazie patogenetycznym Iris versicolor.

Kalium bichromicum podajemy, gdy migrena poprzedzona jest zaburzeniami widzenia i pojawia się punktowy ból, zwłaszcza w okolicy nadoczodołowej po stronie prawej. Towarzyszą mu gęste, śluzowe, żółte wymioty. Dolegliwości ustępują pod wpływem ucisku okolicy bolesnej. Osoby z takimi objawami cierpią ponadto na chorobę wrzodową i charakterystyczne jest dla nich pragnienie spożywania piwa, po którym – niestety – nasilają się ich dolegliwości gastryczne oraz migrena.

Lycopodium ordynujemy, jeśli pacjent cierpi najczęściej na prawostronny ból głowy i ma uczucie wysadzania prawej gałki ocznej. Gdy atak poprzedza i czasem towarzyszy mu niedowidzenie połowiczne. Przyczyną dolegliwości często jest przesunięcie pory posiłku, błąd dietetyczny dotyczący jakości, a nie ilości potraw (czosnek, cebula, potrawy mączne). Początek lub nasilenie bólu głowy następuje w godzinach popołudniowych (po godzinie 16). Nie ogranicza ona apetytu.

Badanie kliniczne poza atakiem nie pokazuje cech charakterystycznych. Właściwe Lycopodium jest uczucie szybkiego, bo po kilku kęsach, zaspokajania głodu, oraz wyrażenie dyskomfortu z powodu wzdęcia w talii i głośnego przelewania w okolicy zgięcia śledzionowego, a także apetyt na słodycze (cisto, czekolada).

Lycopodium ma szeroki zakres działania, obejmujący schorzenia wątroby, przewodu pokarmowego w całości, w tym chorobę wrzodową, cholestazę, patologię związaną z metabolizmem kwasu moczowego, mocznika i cholesterolu, ma wpływ na układ moczowo-płciowy, skórę, błonę śluzowe oraz układ nerwowy. Przy ordynowaniu tego leku bardzo ważny wywiad chorobowy oraz rodzinny. Z wywiadu z okresu dzieciństwa dowiadujemy się, że pacjent cierpiał na wymioty acetonemiczne, częsty brak apetytu, atopowe zapalenie skóry, tiki, a w jego rodzinie występują zaburzenia metabolizmu, choroba wrzodowa oraz kamica żółciowa i nerkowa.

Ważne są też psychiczne cechy osób szczególnie podatnych na Lacopodium. Charakterystyczna jest ich ogromna ambicja, dominujące autorytatywne zachowania, a przy tym brak pewności siebie, czasem nastrój melancholijny. Pacjent omawianego tu typu pracuje bardzo dobrze, lubi być doceniany. Ulega rzadko, ale za to gwałtownym, napadom złości.

Nux vomica sprawdza się przy bólu głowy pojawiającym się najczęściej rano, bezpośrednio po przebudzeniu, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, często kwaśnymi. Gdy w badaniu fizykalnym zwraca uwagę język obłożony centralnie oraz przy nasadzie. Jeśli napad bólu przychodzi najczęściej po przepracowaniu umysłowym oraz/lub po błędzie dietetycznym, szczególnie po spożyciu poprzedniego dnia zbyt obfitej kolacji. A osoby typu Nux vomica pociągają przyjemności kuchni, w tym ostre przyprawy, alkohol i kawa. Lek tu prezentowany najbardziej odpowiada osobom w pełni sił, nadmiernie aktywnym zawodowo, wręcz pracoholikom, prowadzącym siedzący tryb życia, nadpobudliwym, despotycznym, porywczym, mającym częste napady złości. Inne problemy zdrowotne pacjentów z omawianej tu grupy to nieżyt nadkwaśny żołądka, choroba wrzodowa, zaparcia, guzki krwawnicze, naczynioruchowy nieżyt nosa. Fizycznie są to osoby na ogół szczupłe, o ciemnej karnacji, skłonne do marznięcia.

Cywilizcja, w której żyjemy obecnie, z jej wysokimi wymaganiami, tempem, rywalizacją, sposobem odżywiania (późna obfita kolacja, używki, konserwanty) to wszystko odnajdziemy w obrazie patogenetycznym leku Nux vomica.  I z tej właśnie przyczyny, jako lek oczyszczający organizm, jest obecnie często używany.

W przypadku zwykłego przeziębienia  z uczuciem zimna, podrażnienia błony śluzowej nosa i tylnej ściany gardła Nux vomica jest też wysoko skutecznym lekiem dla osób o sylwetce psychofizycznej opisanej powyżej. Zdecydowanie bardziej przyjaznym, pozbawionym objawów niepożądanych dla ich przewodu pokarmowego, oraz nawrotów migreny.

Sepia uważana długo za lek głównie dla kobiet, jest obecnie środkiem zalecanym obu płciom. Podajemy ją pacjentom, u których dolegliwości przewodu pokarmowego spowodowane są osłabieniem krążenia wrotnego, a w związku z tym przekrwieniem i jego konsekwencjami w obrębie jamy brzusznej i miednicy małej. Tkanka łączna jest zbyt luźna, co powoduje opadanie narządów wewnętrznych. Pacjenci, a częściej pacjentki, skarżą się na ból w okolicy przekrwionej wątroby, uczucie pustki w żołądku i ciążenia w miednicy małej. Mają skłonność do zaparć, hemoroidów oraz infekcji w układzie moczowo-płciowym.

Charakterystyczna bywa skłonność Sepii do niedokwasoty soku żołądkowego. Rzadko miewa zgagę, a znamienna jest dla podatnych na nią osób potrzeba częstego spożywania małych porcji oraz potrzeba jedzenia potraw kwaśnych. Ciśnienie tętnicze ma zazwyczaj niskie wartości. Łatwo marznie, źle toleruje zimno.

Ból głowy występuje u Sepii głównie po stronie lewej, ale może tez obejmować całe czoło i pobliże potylicy. Jedzenie nie przynosi jej poprawy, a wręcz przeciwnie: może nastąpić pogorszenie pod wpływem zapachu czy smaku pokarmu (ukryte nudności). Dolegliwości ustępują pod wpływem energicznego intensywnego ruchu, np. ćwiczeń fizycznych wykonywanych w szybkim tempie, pracy fizycznej, czy tańca. Omawiani tu pacjenci lubią tego rodzaju zajęcia bardzo, jakby ich organizm sam instynktownie szukał oczyszczenia, przyśpieszenia metabolizmu przez intensywny ruch i związane z tym pobudzenie krążenia.

Szczególnie wrażliwe na Sepię są osoby śniadej karnacji, z ciemnymi włosami, lekko opadającym owalem twarzy. Kobiety mają brązowe plamy na twarzy. Osoby z grupy Sepia są bardzo aktywne zawodowo, z dużym poczuciem obowiązku i odpowiedzialności za pracę, rodzinę. Z biegiem lat wyczerpują się. W homeopatii mówi się, że ulegają dekompensacji, ogarnia je wtedy nastrój depresyjny. Kobiety mają skłonność do płaczu. Z czasem przychodzi zobojętnienie, szczególnie na problemy innych ludzi.

Bóle głowy migrenowe i niemigrenowe u pacjentów z chorobą nadciśnieniową i niedokrwienną serca

Aconitum zalecamy pacjentom, u których ataki migreny czy innego bólu głowy pojawiają się nagle i łączą się z nagłym skokiem ciśnienia krwi. Obok bólu głowy odczuwają niepokój, kołatanie serca i lęk o swoje zdrowie, a nawet lęk o swoje życie. Ten niepokój może dominować w obrazie klinicznym.

Belladonna przepisywana bywa na pulsujące bóle głowy gdy twarz pacjenta jest czerwona, źrenice szerokie, zmysły nadwrażliwe (na hałas, światło, wstrząsanie, dotyk). Pacjent odczuwa poprawę, gdy ma głowę wysoko uniesioną.

Gdy opisane wyżej objawy są szczególnie nasilone, a ponadto pojawia się napadowa tachykardia, nagły skok ciśnienia, widoczne tętnienie tętnic szyjnych, uczucie pełności i sztywności szyi z nietolerancją ucisku w tej okolicy, chory może potrzebować Glonoinum. Glonoinum to druga nazwa nitrogliceryny, której działanie na krążenie znane jest z opisu działanie niepożądanego u pacjentów przyjmujących lek z powodu choroby wieńcowej. Działanie to pojawia się w momencie trzymania tabletki pod językiem. Objawem skazującym na Glonoinum są bóle głowy  z objawami spowolnienia.

Opisałam zastosowanie leków w stanach klinicznych charakteryzujących się gwałtownością, ale znane są tez stany odwrotne, przebiegające ze spowolnieniem.

Galsemium podajemy pacjentowi, u którego bólowi głowy o charakterze rozsadzania głowy towarzyszy uczucie dużego osłabienia, oszołomienia, otępienia. Ból głowy zlokalizowany jest często w okolicy potylicy, lub promieniuje do tej okolicy, do szyj i ramion. Ból poprzedzony jest zaburzeniami wzroku – najczęściej pod postacią podwójnego widzenia. Twarz pacjenta jest przekrwiona, zaczerwieniona. Złagodzenie dolegliwości następuje po oddaniu dużej ilości moczu. Leku tego potrzebują szczególnie osoby z nadwrażliwym układem nerwowym, skłonne do tremy, lubiące spokój, samotność, skłonne do złych przeczuć oraz odczuwające różne rodzaje lęków.

Inne leki, które można brać także pod uwagę przy bólach głowy i nadciśnieniu to Strontium carbonicum powodujące ustępowanie dolegliwości u pacjentów z nadciśnieniem, gwałtownymi, pulsującymi bólami głowy z towarzyszącym uczuciem gorąca oraz Sanguinaria canadensis, zalecana w migrenie głównie prawostronnej. Ten drugi lek jest często stosowany u kobiet w okresie menopauzy, gdy są szczególnie wrażliwe na zapach.

Aurum metallicum to następny lek, na których chciałabym jeszcze zwrócić uwagę. Polecam go osobom z chorobami serca, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu (tachykardia i bradykardia z uczuciem zatrzymania akcji serca) oraz nadciśnieniem początkowo pojawiającym się okresowo, a z biegiem czasu utrwalonym.

U podatnych na Aurum pacjentów występują bóle i zawroty głowy, szczególnie podczas pochylania się oraz podczas wysiłku umysłowego. Bóle zlokalizowane są w okolicy czołowej oraz obejmują kości czaszki i twarzoczaszki, mają charakter rozrywający. Osoby szczególnie wrażliwe na ten lek maja krępą budowę ciała, ciemnoczerwoną obrzmiałą twarz. Łatwo marzną i lepiej czują się latem, ale bóle głowy ustępują u nich po przyłożeniu zimnego kompresu. Należ do ludzi bardzo wrażliwych ze skłonnością do pesymistycznych nastrojów. Widzą głównie złe strony życia, oburza ich niesprawiedliwość na świecie, w społeczeństwach. Dokąd na siłę angażują swą energię w walkę przeciwko tej niesprawiedliwości, są bardzo aktywni, ciągle coś robią dla swoich bliskich, dla innych ludzi, dla społeczeństwa. Ponieważ jednak są realistami, widzą, że świata nie naprawią, więc z czasem popadają w depresję, a na koniec miewają myśli samobójcze, ale rzadko je realizują, raczej dostają zawału i umierają. Ranione przez życie serce – używając przenośni – pęka.

Aurum stanowi przeciwieństwo typu Sulphur, który przeważnie jest optymistą, energię kieruje na seks, działania społeczne, widzi raczej jasne strony życia, w depresję nie popada.

Leki homeopatyczne stosowane w migrenie związanej z cyklem miesięcznym oraz w migrenie i bólach głowy w okresie menopauzy

Czasem ataki migreny mają miejsce w okresie cyklu miesięcznego i pojawiają się zawsze w tym samym czasie, np. przed miesiączką (migrena okołomenstruacyjna) lub podczas miesiączki (migrena menstruacyjna). Związane jest to prawdopodobnie z wahaniami poziomów hormonów, a konkretnie z obniżeniem się stężenia estrogenów. Chodzi tu o nagłe obniżenie estrogenów, jakie ma miejsce przed miesiączką, a nie o znacznie łagodniejszy spadek estrogenów pod koniec  fazy folikularnej. Wahanie poziomu estrogenu jest czynnikiem wywołującym, ale nie jedynym, gdyż obserwujemy ponadto nieprawidłowe stężenie opioidów, melatoniny oraz ośrodkową dysfunkcję zależną od serotoniny. Nie jest w pełni jasne, czy oba rodzaje migren mają taka samo patofizjologię. Kobiety cierpiące z powodu mi innych fazach cyklu. Proponowane w tych schorzeniach laki, na które chciałabym zwrócić uwagę to Cyklamen, Actaea racemosa i Lachesis.

Cyklamen podajemy, gdy migrena występuje przed lub w czasie miesiączki, a towarzyszy jej bogata aura wzrokowa (latające muszki, błyski, osłabienie ostrości, w skrajnym przypadku ślepota, zawroty głowy, wrażenie wirowania przedmiotów). Ból nasila się na świeżym powietrzu i po wypiciu kawy, przy czym miesiączka często, ale nie zawsze, jest bolesna, może występować też zespół napięcia przedmiesiączkowego.  Kobiety podatne są na dyspepsję, szczególnie po zjedzeniu pokarmów tłustych, np. masła, tłustego mięsa. Lekiem głębokiego działania mogą być Pulsatilla i Natrium muriaticum.

Actaea racemosa przydatna bywa, gdy migrena występuje podczas miesiączki, ból głowy nasila się wraz z wyciekiem, a więc większej utracie krwi towarzyszy większy ból. Gdy ponadto obserwujemy bóle mięśniowe w okolicy karku i pleców, a ponad to wrażliwość bólowa w okolicy kręgosłupa piersiowego. Te bóle mają charakter neurologii związanej ze zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego, a czasem piersiowego. Ból związany z miesiączką też nasila się wraz z wyciekiem krwi: większy wyciek, większy ból. Przyczyna tego bólu leży w małej podatności rozkurczowej szyjki macicy. Actaea racemosa to lek osób wrażliwych, skłonnych do reakcji skurczowych mięśni gładkich i prążkowanych.

Lachesis jest lekiem zalecanym często kobietom mającym bóle głowy w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym oraz w migrenach pojawiających się przed miesiączką, szczególnie, gdy miesiączka jest opóźnia, oraz gdy krwawienie jest mniej obfite od krwawień wcześniejszych. Lachesis podajemy, gdy ból głowy pojawia się rano bezpośrednio po przebudzeniu, częściej jest lewostronny lub zaczyna się po lewej stronie, a nasila się pod wpływem ciepła. Zmniejsza się i ustępuje po pojawieniu się miesiączki, a nawet po wystąpieniu krwawienia  z nosa u kobiet, które już nie miesiączkują (można je traktować jako krwawienie zastępcze). Osoby potrzebujące tego leku cechuje wysoka energia, pracują dużo, wiele osiągają, mają spore potrzeby seksualne. Są korpulentne, z czasem o zaczerwienionej nieco sinej twarzy  z siateczką naczyń, miewają trądzik różowaty.

Lachesis mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni. W przypadków bólów głowy jest to raczej lek wieku dojrzałego. Jednak częściej potrzebny jest  kobietom w okresie menopauzalnym. Dolegliwości tego okresu, a szczególnie uderzenia są u nich bardzo nasilone. Mają wtedy zmienny nastrój. Charakterystyczna jest naprzemienność pojawiania się pobudzenia i obniżonego nastroju, gadatliwość i milczenia. Występuje także bezsenność oraz sny o nieprzyjemnej treści (węże, katastrofy). U Lachesis pojawia się też zazdrość o partnera, niekoniecznie uzasadniona, oraz podejrzliwość.

Początek dolegliwości często przypada na wiosnę, a ich nasilenie następuje pod wpływem słońca, ciepła oraz napojów alkoholowych, np. lampki wina. Bóle głowy i migreny występują obok zaburzeń pracy serca, zaburzeń rytmu ze skłonnością do omdleń, nadciśnienia. Podczas zasypiania pojawia się  bardzo przykre uczucie zatrzymania serca i oddechu, co jest związane prawdopodobnie z zaburzeniami oddechu pochodzenia opuszkowego. Lachesis może zmniejszyć ból głowy u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu oraz nadciśnieniem, a nawet wg niektórych doniesień osłabić ciąg do alkoholu.

Kobiety typu Lachesis mają skłonność do wynaczynień, a wcześniej były podatne na zapalenie jajników, szczególnie lewego, i angin o ciężkim przebiegu.

Jak pisałam wcześniej, atomechanizm migreny jest złożony i nie do końca poznany, niedużo wiemy np. o zaburzeniu czynności neuronalnej określanym mianem sensytyzacji ośrodkowej,  a manifestującym się  klinicznie allodynią skórną. Jeśli bólowi głowy towarzyszy allodynia skórna, można rozważyć podanie leku China rubra. Bo właśnie między innymi w obrazie tego leku występuje taki objaw i dotyczy zarówno skóry głowy jak i skóry w ogóle. Bólowi głowy o charakterze pulsującym towarzyszy niskie ciśnienie krwi, może wystąpić dzwonienie, lub szum w uszach, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, niebolesne biegunki, wzdęcia, duże osłabienie, bladość twarzy, podkrążone oczy, smutny nastrój.

Osoby typu China skłonne są do krwawień, krwotoków z różnych układów, z nosa, przewodu pokarmowego, miesiączkowych. Bardzo charakterystyczne są ich skargi na gorzki smak w ustach. Przy nadwrażliwości na bodźce rozważyć podanie Arsenicum album i Kalium iodatum. Ten ostatni lek szczególnie pacjentom, którzy w wywiadzie podają nawracające zapalenie zatok.

Leki homeopatyczne stosowane w bólach głowy i migrenie u osób ze skłonnością do osłabienia i zaburzeń nerwicowych

Wśród omawianych tu leków nie należy pominąć tych, które pomagają w terapii osób nadwrażliwych, głęboko przeżywających różne wydarzenia życiowe, ze skłonnością do niepokoju, osłabienia i bezsenności. Złagodzenie tych dolegliwości może przynieść lek Kalium phosphorium, często zalecane młodym osobom, studentom i uczniom przeciążonym pracom umysłową. Inne leki z prezentowanej grupy to:

Phosphoricum acidum wskazane dla ludzi młodych, wychudzonych, szybko rosnących, osłabionych przebytą chorobą infekcyjną lub nadmiarem pracy. Jako skutek przemęczenia występuje u nich duże osłabienie pamięci, spowolnienie procesów myślowych i w konsekwencji zobojętnienie oraz stany obniżonego nastroju. Senność w ciągu dnia, bezsenność nocą, nadwrażliwość na hałas i ruch powodują nasilenie bólu.

Anacardium orientale łagodzi bóle głowy u pacjentów z bardzo charakterystycznym objawem: ustąpieniem dolegliwości podczas jedzenia. Natomiast na osoby, u których dolegliwości maleją po odwróceniu uwagi od nieprzyjemnych wrażeń, szczególnie korzystny wpływ ma rozrywka kulturalna. One będą potrzebowały leku Ignatia. Charakterystyczne dla nich są reakcje paradoksalne.

Silicea jest lekiem, który można zalecić głównie młodzieży i dzieciom: nerwowym, ożywionym mimo osłabienia, inteligentnym, które pomimo braku wiary we własne możliwości osiągają sukces. Wysiłek intelektualny powoduje u nich bóle głowy możliwe do złagodzenia po włożeniu na głowę ciepłego, ciasno przylegającego okrycia.

Migrena ze swoją okresowością jest chorobą psoryczną, dlatego też dwa podstawowe leki psoryczne Sulphur i Psorium odgrywają ważną rolę w jej leczeniu, stanowiąc istotny element terapii podłoża.

Sulphur jest często lekkim osób cierpiących z powodu migreny, ale poza tym w pełni sił, cieszących się życiem, optymistycznie nastawionych do życia, lecz zrównoważonych podczas choroby. Bóle głowy często pojawiają się u nich pod koniec tygodnia. Są to pacjenci ze skłonnością do przekrwienia w obrębie organizmu, co manifestuje się  uczuciem ciepła i pieczenia u obrębie dłoni, stóp i głowy oraz jako zaczerwienienie i pieczenia naturalnych otworów ciała, np. ust, łagodzone po kontakcie z chłodem. Pacjentowi podatnemu na Sulphur jest zawsze ciepło. Przekrwienie w obrębie wątroby występuje szczególnie u osób dużo jedzących i używających alkoholu, co prowadzi m.in. do powstania żylaków odbytu. Ponadto Sulphur jest odpowiedni dla pacjentów z chorobami krążenia, głównie z nadciśnieniem tętniczym.

Psorinum zalecamy osobom, które mają uczucie dużego osłabienia i są podatne ma marznięcie, szczupłym mimo bardzo dobrego apetytu. Migrena może być u nich poprzedzona dobrym samopoczuciem graniczącym z euforią. Ataki migreny nie ograniczają ich apetytu, a ból łagodzą ciepłe okłady. Przed migreną pojawia się u nich aura pod postacią czarnych punktów w polu widzenia. Nasilenie ataków ma miejsce w zimie. Osoby, dla których lek ten jest wskazany, są szczupłe mimo bardzo dobrego apetytu. Charakterystyczne dla nich jest uczucie dużego osłabienia i skłonność do marznięcia (Silicea).

Dlaczego homeopatia?

Bóle głowy, szczególnie migrenowe, są – jak pisałam wyżej – jedną z najczęstszych dolegliwości istotnie wpływających na jakość życia człowieka. Powoduje znaczące ograniczenia w jego funkcjonowaniu.

Patomechanizm tej choroby nie jest całkiem jeszcze poznany, niewątpliwie należy do skomplikowanych.

Leczenie nie zawsze jest skuteczne. Jednostka chorobowa należy do trudnych.

Zniecierpliwieni, czasem zrozpaczeni pacjenci sięgają coraz częściej po leki przeciwbólowe, co powoduje niekorzystną przekształcenie choroby w kierunku przewlekłym i daje niedobre rokowania. W tej sytuacji leczenie homeopatyczne stosowane obok metod alopatycznych stanowi rodzaj cennego wsparcia, zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu terapeutycznego. Często wystarcza tylko leczenie homeopatyczne, aby nad migreną zapanować, a sama terapia nie przynosi ryzyka wywołania objawów niepożądanych.

 

Migreny oraz inne bole glowy 1 001

migreny i inne bole glowy 2 001

migreny i ine bole glowy 3 001

migreny i inne bole glowy 4 001

migreny i inne bole glowy 5 001

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum