1. HOMEOPATIA - TERAPIA, KTÓRA CIESZY SIĘ UZNANIEM NA CAŁYM ŚWIECIE

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Ponad 300 milionów ludzi na całym świecie  i w co najmniej 70 krajach stosuje homeopatię samodzielnie lub uzupełniająco w celach leczniczych [1].

Stosowanie terapii homeopatycznej wzrasta, szczególnie w niektórych rejonach świata, jak np. w Europie Północnej, gdzie średnia długość życia jest jedną z najwyższych na świecie.

 

Artykuł hp

Crédit photo : Design vecteur créé par freepik – fr.freepik.com

 

NA CAŁYM ŚWIECIE HOMEOPATIA JEST STOSOWANA CORAZ CZĘŚCIEJ

 

Na całym świecie, medycyna komplementarna, z homeopatią na czele, coraz bardziej pozycjonuje się jako potężny sojusznik medycyny konwencjonalnej. Mamy z nią do czynienia w każdym kraju na świecie, a zapotrzebowanie na stosowanie homeopatii rośnie coraz bardziej.

Indie, Chiny, Meksyk, Stany Zjednoczone, Brazylia, RPA, Niemcy, Belgia, Szwajcaria i Wielka Brytania to tylko kilka przykładów krajów, które uznają medycynę komplementarną.

Homeopatia jest uważana za odrębną gałąź medycyny i przemysłu farmaceutycznego, szczególnie w krajach Europy Północnej (Szwecja, Norwegia, Finlandia, itd.). To kraje, w których systemy opieki zdrowotnej są wysokiej jakości i umieściły homeopatię jako integralną część procesu opieki zdrowotnej.

Społeczeństwo uważa homeopatię za łatwo dostępną i niedrogą.[2] Jest to tym bardziej atrakcyjne, że koszty opieki zdrowotnej w ostatnich latach gwałtownie wzrosły. Homeopatia wydaje się być również sposobem radzenia sobie z nieuchronnym występowaniem chorób przewlekłych, szczególnie w zimie.

Należy również zauważyć, że homeopatia jest głęboko zakorzeniona w kulturze i historii krajów europejskich, od czasu jej wynalezienia w 1796 roku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Sprawdza się od ponad dwóch stuleci, co wzbudza zaufanie społeczeństwa.

Kraje Europy Północnej (Szwecja, Norwegia, Finlandia, itd.), których systemy opieki zdrowotnej zostały uznane za systemy wysokiej jakości, umieściły homeopatię jako integralną część opieki zdrowotnej.

 

POZIOM INTEGRACJI RÓŻNI SIĘ W ZALEŻNOŚCI OD KRAJU

 

W krajach, w których homeopatia odgrywa ważną rolę w procesie leczenia, korzysta się z rożnych metod w zakresie opieki i ubezpieczenia zdrowotnego.

W Finlandii, gdy homeopatia jest praktykowana przez lekarza alopatycznego, może być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

W Niemczech, kolebce homeopatii, terapia homeopatyczna jest nadal silnie faworyzowana przez pacjentów i uznawana przez służbę zdrowia. Do leczenia homeopatią uprawnieni są lekarze homeopaci z dyplomami państwowymi oraz lekarze homeopaci bez specjalnych dyplomów.

W 2019 roku niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn (CDU), opowiedział się ostatecznie za refundacją leków homeopatycznych przez firmy ubezpieczeniowe. Opieka homeopatyczna jest refundowana przez niemiecki system opieki zdrowotnej, bez względu na to, czy jest to system publiczny czy prywatny. Lekarze korzystają również z publicznych i prywatnych funduszy dla lekarzy homeopatów i homeopatów niemedycznych (Heilpraktiter).

Jeśli chodzi o Szwajcarię, jest to pierwszy kraj w Europie, który włączył homeopatię do systemu opieki zdrowotnej, wpisując terapię do swojej konstytucji w 2009 roku. Jest to również jeden z krajów, w których homeopatia jest w pełni objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dowiedz się więcej na temat krajowej polityki zdrowia w Szwajcarii .

W 2019 roku niemiecki minister zdrowia Jens Spahn (CDU) opowiedział się ostatecznie za refundacją leków homeopatycznych przez ubezpieczenie zdrowotne.

 

INDIE, OJCZYZNA HOMEOPATII !

 

Według stowarzyszenia Homeopatia bez Granic (Homéopathes sans frontières), Indie, nazwane są „krajem homeopatii” i mają ponad 217 000 lekarzy homeopatów. Uznana i promowana przez rząd homeopatia jest tam naturalnie przepisywana i stanowi odrębną gałąź medycyny [3].

Homeopaci z Indii pracują w ponad 230 szpitalach homeopatycznych i 6000 przychodniach[4]. W Delhi, gdzie w 1978 roku było 28 przychodni homeopatycznych, jest ich obecnie 78[5].

Ponadto homeopatia reprezentuje drugą medycynę, dla której specjalnie stworzone zostało ministerstwo, podobnie jak do Ajurwedy, Jogi i Naturopatii, Unani, Siddha i Homeopatii, czyli chodzi o sześć metod medycyny tradycyjnej, oficjalnie uznanych przez państwo indyjskie. Dodatkowo, homeopatia jest nauczana w szkołach państwowych w Indiach, w ponad 500 instytucjach szkolnictwa wyższego ("college"), oraz korzysta z refundacji za leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia.

 

[1] Source Livre blanc de l’homéopathie : https://www.boiron.fr/sites/boironfr/files/content/files/livre-blanc-quelle-place-pour-l-homeopathie-dans-l-offre-de-soins.pdf 

[2] Rapport de l’OMS, Stratégie de l’OMS pour la médecine traditionnelle pour 2014 -2023 https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/95009/9789242506099_fre.pdf?sequence=1 

[3] https://www.la-croix.com/Sciences-et-ethique/Sciences-et-ethique/Lhomeopathie-situation-contrastee-niveau-international-2018-04-10-1200930450 

[4] Source : Homéopathes Sans Frontières, Lettre 33-2011 : https://hsf-france.com/la-lettre-d-hsf-pour-tout-savoir/archives/lettre-33-decembre-2011/Situation-de-l-homeopathie-en-Inde 

[5] https://www.business-standard.com/article/beyond-business/savvy-marketing-sees-surge-in-alternative-therapies-109063000153_1.html

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum