Nux vomica

 

 

Nux Vomica 1

Nux Vomica 2

Nux Vomica 3

Nux Vomica 4

Nux Vomica 5

 

 

• Następstwo przejedzenia, nadmiernego picia, ostrych potraw, wszelkiego rodzaju używek lub wysiłku umysłowego

• Następstwo przebywania na zimnym, suchym wietrze

• Zaburzenia trawienia

• Wyraźne przewrażliwienie

• Silne dreszcze podczas gorączki

• Pogorszenie w zimnie

 

 

OGÓLNY OBRAZ

 

Nux vomica jest odpowiednim środkiem dla dla osób pracujących umysłowo, prowadzących siedzący tryb życia, zażywających zbyt dużo leków, nadużywających używek i stymulantów. Pacjenci skarżą się raczej na psychiczne czy emocjonalne napięcie niż na wyczerpanie fizyczne.

 

 

OBJAWY WIODĄCE

 

Dolegliwości mają swoją przyczynę w przejadaniu się, nadużywaniu różnego rodzaju używek lub w przepracowaniu umysłowym. Problemy zdrowotne zaczynają się po przebywaniu na zimnym, suchym wietrze. Dolegliwościom często towarzyszy jakaś forma zaburzeń trawienia (jak u Pulsatilla). Wyraźne przewrażliwienie; nerwowość i łatwość obrażania się, wieczne niezadowolenie i brak satysfakcji. Pacjent bywa skory do kłótni i robi awantury z powodu drobiazgów. Żyje w pośpiechu, jest krytyczny wobec innych. Mogą pojawić się zaburzenia snu związane z nadaktywnością umysłową i wrażliwość na najmniejsze hałasy. Pacjent jest zmarznięty, wrażliwy na przeciągi. Łatwo się poci. Często się przeziębia. Silne dreszcze podczas gorączki. Pacjent nie może się ogrzać, przy wysokiej gorączce chory obficie się poci. Bóle głowy , rwące i przeszywające, palące i kłujące. Uczucie napięcia mięśni. Nasilenie bólów głowy podczas wysiłku umysłowego, zdenerwowania , na świeżym powietrzu, po przebudzeniu, jedzeniu, kawie, na słońcu, w świetle, hałasie. Ból głowy połączony z zaparciem i nadkwasotą żołądka. Pacjent może mieć osłabione trawienie i nie tolerować wielu pokarmów, ale ma ochotę na ostre, gorzkie lub ostro przyprawione potrawy. Spożycie mięsa może wywołać nudności. Silne parcie na stolec, lecz tylko niewielka ilość zostaje wydalona. Napadowe, kolkowe bóle brzucha. Pacjent Nux vomica gorzej czuje się po jedzeniu i cierpi na niestrawność, zgagę, nudności, uczucie pełności, zaparcia, wzdęcia i oddawanie gazów. Wrażenie ucisku po jedzeniu, po jednej lub dwóch godzinach. Ból pleców nasila się podczas leżenia, pacjent musi wstać i chodzić. Suchy, dokuczliwy kaszel z uczuciem silnego bólu w klatce piersiowej. Napadowy kaszel połączony z nudnościami, nasilający się podczas zimnej, suchej, wietrznej pogody. Drapanie i ból w krtani. Pogorszenie samopoczucia w zimnie lub podczas zimnej, suchej pogody, przy odkryciu, po jedzeniu, a zwłaszcza po przejedzeniu, po używkach, rano, po zdenerwowaniu i wysiłku umysłowym. Poprawa wieczorami, w czasie odpoczynku, podczas wilgotnej pogody, po oddaniu stolca.

 

 

OSOBOWOŚĆ NUX VOMICA

 

Osoba potrzebująca Nux vomica jest napięta, nerwowa i lękliwa, zdarzają się jej wybuchy gniewu. Jest kapryśna, nietolerancyjna, nie znosi krytyki.

 

 

ŹRÓDŁO LEKU

 

Nux vomica jest wytwarzana z kulczyby, Strychnos nux vomica, rośliny rosnącej we wschodnich Indiach i północnej Australii. Lek przygotowuje się z nasion rośliny.

Kulczyba, surowiec dla Nux vomica. Lek został przebadany po raz pierwszy przez Hahnemanna i opisany w trzecim wydaniu pierwszego tomu Materia Medica Pura.

 

 

 

Zdjęcie/źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Strychnos_nux-vomica#/media/File:Strychnos_nux-vomica_in_Kinnarsani_WS,_AP_W_IMG_6021.jpg

 

 

nux-vomica - wiki
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum