Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych leków przeciwbólowych i NLPZ

 Art. Ze strony 25-44 (związki chemiczne)

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych leków przeciwbólowych i NLPZ 

u pacjentów o obniżonej odporności organizmu: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, pacjenci z niewydolnością wątroby i nerek

Dr François Mulet, Angers

Ponieważ praktyka kliniczna często sugeruje stosowanie leków przeciwbólowych z ryzykiem poważnych powikłań, a niektórzy z naszych pacjentów wydają się być szczególnie wrażliwi, CEDH zdecydowało przyjrzeć się homeopatycznej opiece wspomagającej i potraktować ją jako alternatywę dla opiatów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) poprzez indywidualne podejście do pacjenta oraz mając na uwadze jego historią chorobową i dolegliwości bólowe

 

 1. Wprowadzenie

Odkąd pamiętam, Ameryka zawsze była dla mnie krainą bohaterów, rodzajem ziemi obiecanej gdzie można było spełnić każde marzenie. Patrzyłem z podziwem na amerykańskich idoli muzycznych, z których część niestety już nie żyje: Hank Williams, Janis Joplin, Elvis Presley, Amy Winehouse (trochę zong bo to brytyjska piosenkarka;), Whitney Houston, Prince... Wszystkie gwiazdy mają ze sobą coś wspólnego,  poza tym, że byli kreatywnymi geniuszami, których muzyka żyje po dziś dzień: wszystkie zmarły z powodu przedawkowania opioidów.

Jak doszło do takiego stadium dekompensacji? A gdyby na ich drodze pojawił  się lekarz homeopata, czy ich losy potoczyłyby się inaczej? Czy byliby w stanie znaleźć alternatywę dla opiatów w leczeniu ich psychicznego i fizycznego bólu?

 

Paradoks polega na tym, że choć ból nie zabija, to jego leczenie może być czasem śmiertelne (jak np. w przypadku opioidowych leków przeciwbólowych).

Na początku roku 2000 w USA mieliśmy do czynienia z okresem „OXY’,  kiedy lobby farmaceutyczne łamało wszelkie zasady zdrowotne. Również złagodzenie przepisów dotyczących dostępu do recept lekarskich, o którym zadecydowały Food and Drug Administration i Ministerstwo Zdrowia, doprowadziło do gwałtownego wzrostu konsumpcji opiatów. W latach 2000-2014 odnotowano 137% wzrostu liczby przedawkowania opioidów, które przyczyniły się nawet do spadku średniej długości życia w latach 2014-2017, po raz pierwszy od czasu grypy hiszpanki w 1918 roku.

Niestety, sytuacja ta nie ogranicza się do małego świata amerykańskiego showbiznesu, dotyka również syna sąsiada, który kosi trawniki za kieszonkowe, cheerleaderki z licealnej drużyny futbolowej, dotyka całej Ameryki, jej przedmieść i wsi.

 

 1. Dane epidemiologiczne

W 2016 r. W Stanach Zjednoczonych z powodu użycia broni palnej zginęło 13 800 osób, 41 000 zginęło w wypadkach drogowych, a 62 500 umarło z powodu przedawkowania! Zgony spowodowane przedawkowaniem stanowiły wówczas 175 zgonów dziennie ... W następnym roku odnotowano 72 000 zgonów z powodu przedawkowania, czyli 200 zgonów dziennie.

 

Śmierć z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych 1

 

Roczny współczynnik zgonów w podziale na rodzaj opiatów

Liczba zgonów na 100 000 mieszkańców

Syntetyczne opiaty inne niż metadon, w tym odpowiedniki fentanylu i tramadolu

Naturalne i półsyntetyczne opiaty, w tym morfina, kodeina, hydrokodon, oksykodon

Heroina

Metadon

 

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych 2

Prince, piosenkarz amerykański zmarł w 2016 r z powodu przedawkowania leków

 

65% wszystkich przypadków przedawkowania leków jest spowodowany zażywaniem opiatów, głównie pochodzenia syntetycznego.

Na pierwszym miejscu mamy Fentanyl (29%), który obecnie odpowiedzialny jest za 18 tyś zgonów, chociaż w 2011 roku był  dopiero na 10-tym miejscu, z przedawkowania tego leku zmarł między innymi piosenkarz amerykański Prince…  Jeśli chodzi o Fentanyl, to 50% zażywających lek nie wie, że zakres jego przepisywania w USA jest zarezerwowany do leczenia chorób nowotworowych, to samo dotyczy 20% lekarzy przepisujących leki!

Następna na liście jest Heroina (25,6%), która jest odpowiedzialna za 16 tyś. zgonów, potem kokaina (17,6%) z 11 tyś zgonów, oksykodon (9,6%) z 6 tyś. zgonów – w 2011 r znajdował się w pierwszej 10. Morfina (8%), 5 tyś. zgonów, potem dalej w statystykach, tramadol i kodeina.  Znamienna liczba: 38,4% przypadków przedawkowania jest wynikiem wypisania tych leków na receptę. Można powiedzieć że  w USA ludzie umierają z powodu leków przepisywanych na receptę!

Substancje takie jak morfina, kokaina i heroina zostały pierwotnie opracowane do legalnych celów medycznych, a następnie stały się produktami stosowanymi w celach rekreacyjnych.

Jest to dobrze udokumentowane w historii.

Amerykańscy eksperci od uzależnień wyjaśniają, że lekarze odegrali pewną rolę w stosowaniu tych substancji początkowo w celach medycznych, a następnie w celach rekreacyjnych, ponieważ sami byli uzależnieni w 10 do 14% przypadków!

Dotyczy to zwłaszcza anestezjologów gdyż  uzależnionych od opiatów jest od 25 do 35% ! Krótko mówiąc, sytuacja Ameryki pod koniec drugiej dekady stała się bardzo destruktywna, a odpowiedzialność osób, opiekujących się pacjentami wydaje się ogromna.

Wśród reakcji politycznych Białego Domu możemy zacytować deklarację Baracka Obamy z 2016 r. podczas „tygodnia świadomości heroiny i opioidów” (19.09.2016), która doprowadziła do odblokowania przez Kongres ponad miliarda dolarów, w celu rozwoju badań na rzecz leczenia uzależnienia od opioidów.  Trochę później Donald Trump ogłasza „stan zagrożenia zdrowia społecznego” (26.10.2017) w celu podjęcia walki z uzależnieniem od opiatów, począwszy od skutecznego uwolnienia sześciu miliardów dolarów i stworzenie nowych ośrodków administracyjnych takich jak Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które mają nakazywać lekarzom maksymalny czas leczenia dla wszystkich opioidów: trzy dni. W rezultacie, od 2018 roku nastąpił znaczny spadek (-17%) sprzedaży leków opioidowych w USA.

We Francji sytuacja jest znacznie mniej poważna, to 500 zgonów rocznie, czyli 26 razy mniej niż w USA. Niepokojąca jest jednak ewolucja krzywej umieralności z powodu przedawkowania - w latach 2000-2015 liczba zgonów z powodu opiatów wzrosła o 146%. I podobnie jak w USA, więcej osób umiera z powodu przedawkowania opiatów dystrybuowanych w aptekach niż z powodu przedawkowania heroiny.

Pięć najpopularniejszych produktów opioidowych we Francji: prowadzi tramadol, a za nim kodeina, opium, morfina i oksykodon.

 

Str. 27

 1. Dane homeopatyczne

Chociaż istnieje duża rozbieżność w przedstawianiu uzależnień na całym świecie, istnieje tylko jedna propozycja homeopatyczna popularyzowana przez CEDEH  w 28 krajach. To czyni nas silnymi.

Pierwszą cechą charakterystyczną podejścia homeopatycznego jest to, że nie rozróżnia uzależnień w sposób dwubiegunowy pomiędzy fizycznymi objawami, a obserwacjami psycho-behawioralnymi. Pacjentt jest jeden, a homeopata stara się go postrzegać w jego somatycznej i psychicznej jedności.

Drugą cechą charakterystyczną podejścia homeopatycznego jest jej wszechstronność, wynikająca z mnogości możliwych podejść terapeutycznych. Rodzaj hydry z sześcioma głowami, w której konieczne są różnorodne i uzupełniające się podejścia.

ETIO      Etiologia

CELE      Cele + Podobieństwo AnatomoPatofizjologiczne

RIM       Indywidualna Reakcja Chorego

TS          Typ wrażliwy

MRC      Przewlekły sposób reakcji

 

ETIOLOGIA

Pierwszy ze sposobów to podejście etiologiczne, nieocenione, gdy wywiad z pacjentem pozwala na uzyskanie informacji o historii choroby pacjenta. Spośród wszystkich dostępnych w tym temacie metod, możemy wymienić sześć propozycji leczenia o podłożu etiologicznym , przy czym są to zarówno etiologie bólu fizycznego wymagające sięgnięcia po opiaty, jak i etiologie o charakterze psychoafektywnym, które sprzyjają uzależnieniu od opioidów.

ETIOLOGIA               CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE                  INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO    TYP WRAŻLIWY       PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

 

 

Chamomilla Vulgaris

Przyjmowanie narkotyków

Hypericum perforatum

Uraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego

Lachesis mutus

Alkoholizm

Natrum muriaticum

Smutek depresjogenny

Nux vomica

Wypalenie zawodowe

Staphysagria

Tłumiony gniew

 

PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

Podejście oparte na Podobieństwie AnatomoPatofizjologicznym jestistotnym podejściem, jeśli tylko jest możliwość diagnozy.  Wielu lekarzy nie zdaje sobie z tego sprawy i ma trudności z jego rozpoznaniem.  Dotyczy to różnych sytuacji, które na ogół przypisywane są podejściu etiologicznemu, ale wywiad wtedy staje się mniej dokładny. Podejście oparte na Podobieństwie AnatomoPatofizjologicznym jest obszerniejsze niż podejście etiologiczne, możemy go umiejscowić pomiędzy etiologią a objawem organicznym lub funkcjonalnym.

O ile podejście etiologiczne obejmuje mechanizm egzogenny (klimatyczny, traumatyczny itp.), podejście oparte na Podobieństwie Anatomopatofizjologiczne ujednolica nasze rozumienie celu do mechanizmu endogenno- ultra-fizjologicznego, który jest spotykany w trzech sytuacjach:

 1. Dotyczy substancji wyjściowej, powstałej ze szlaku metabolicznego obecnego w mechanizmach fizjologicznych organizmu człowieka: neuromediatorów (serotonina, dopamina), mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyny F2, I2, E2), hormonów (ciałko żółte, progesteron, FSH, LH, folikulina, estradiol, prolaktyna, oksytocyna).
 2. Dotyczy substancji toksycznych o wysokim stopniu zgodności anatomiczno-fizjopatologicznej, w przypadku których badanie anatomiczno-patologiczne na podstawie biopsji nie pozwoliłoby na rozróżnienie pomiędzy zmianą pierwotną bezpośrednio związaną z substancją toksyczną a zmianą pierwotną związaną z patologią rozwiniętą u pacjenta. Przykładem może być jad pszczeli (obrzęk zwojów nerwowych kręgosłupa w półpaścu), fosfor (wirusowe zapalenie wątroby) lub pokrzywka (opryszczka zwykła).
 3. Dotyczy substancji toksycznych integrujących etiopatogenezę, dla których substancja toksyczna będąca rzeczywiście źródłem obrazu klinicznego, będzie substancją rozcieńczoną i dynamizowaną, zastosowaną podczas leczenia naszego pacjenta: arszenik/ Arsenicum album (zatrucie farbami, masowe zatrucia w Indiach itp.), dichromian potasu /Kalium bichromicum (patologie zawodowe pracowników cementowni), ołów/Plumbum metallicum (skutki zatrucia ołowiem), opium/Opium (uzależnienie od narkotyków), tytoń/Tabacum (uzależnienie od tytoniu), itd.

ETIOLOGIA               CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE                  INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO    TYP WRAŻLIWY       PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

 

 

Folliculinum

Hiperestrogenizm

Apis mellifica

Obrzęk

Lachesis mutus

Zator, krwotok, zakażenie

Opium

Zatrucie narkotykami

Tabacum

Zatrucie dymem tytoniowym

 

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO (RICH)

Trzecie podejście czyli Indywidualna reakcja chorego skupia się na dwóch zagadnieniach:  z jednej strony zarządzanie bólem w sposób mocno indywidualny (odczucia, emocje, objawy towarzyszące), z drugiej strony zarządzanie objawami syndromu odstawienia, podczas leczenia lub poprzez stosowanie środków zapobiegawczych (katar, łzawienie, dreszcze, piloreakcja (jeżenie włosów), skurcze mięśni i brzucha w ciągu 24 do 48 godzin, a następnie kompulsywne zachowania poszukiwawcze).

Poniższa tabela zawiera przydatne substancje wyjściowe do zarządzania niektórymi objawami odstawienia.

ETIOLOGIA               CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE                  INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO    TYP WRAŻLIWY       PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

 

 

Aconitum napellus

Zachowania lękowe, urojenia, gwałtowność

Anacardium orientalis

Rozkojarzenie, gniew, paranoja

Caladium seguinum

Apatia, smutek, zaburzone postrzeganie rzeczywistości

Gelsemium sempervirens

Reakcja na światło, omdlenia, drżenia, fobie

Hyoscyamus niger

Urojenia prześladowcze, zbytnie pobudzenie

Lachesis mutus

Delirium alkoholowe

Veratrum album

Omdlenie wazowagalne

 

TYP WRAŻLIWY (TS)

Czwarte podejście, Typ Wrażliwy (TS), uważa, że uzależnienie jest patologią, która, jak każda patologia, nie rozwija się przypadkowo, w dowolny sposób i u dowolnej osoby. Podejście Typu Wrażliwego dotyczy w szczególności radzenia sobie z doświadczeniami somatycznymi (dolegliwości bólowe zgodne z tendencjami bólowymi badanego), radzenia sobie z doświadczeniami intrapsychicznymi (tendencje neurobehawioralne w odniesieniu do bólu w ogóle), jak również predyspozycje badanego do uzależnienia od środków chemicznych.

ETIOLOGIA               CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE                  INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO    TYP WRAŻLIWY       PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

 

 

Aurum metallicum

Stan maniakalno-depresyjny, tendencje do wybuchów złości, nadmiernej gwałtowności, skłonności samobójcze

Calcarea fluorica

Skąpstwo, nadmierne przestrzeganie procedur, niestabilność, niezdyscyplinowanie

Nux vomica

Nadmierna ekscytacja, niecierpliwość, nietolerancyjność, impulsywność

Phosphorus

Wyniosłość, duży entuzjazm, nadpobudliwość, uzależnienie

Sulfur

Osobowość cyklotymiczna, euforyczna, mitomańska, egocentryczna

Platina

Arogancja, pogardliwość, represyjność

Luesinum

Perwersja, obsesja, fobia, dezorientacja

Tuberculinum

Niestabilność, uczucie niezrozumienia, poszukiwanie izolacji, przygnębienie

 

 

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI (MRC)

Piąte podejście czyli Przewlekły sposób reakcji. Historia choroby uzależnieniowej jest osadzona w następujących diatezach:

 • Psoryczny sposób reagowania przewlekłego gdzie stosowanie opiatów i leków przeciwzapalnych ma bardzo ostry kontekst.
 • Sykotyczny sposób reagowania przewlekłego obejmuje zarówno patologię uzasadniającą stosowanie leków przeciwbólowych, jak i skutki długotrwałego przyjmowania substancji chemicznych.
 • Luetyczny sposób reagowania przewlekłego będzie rozważał inwolucję sykozy na poziomie fizycznym (patologie zwyrodnieniowe) i psychicznym (zespoły melancholijne, dysocjacje, nadpobudliwość).

Utrzymanie stanu uzależnienia nieuchronnie doprowadzi do sykozy, a następnie do luezy. Wszystkie substancje wyjściowe są związane zarówno z bólem, uzasadniającym zażywanie substancji chemicznych, jak i zaburzeniami osobowości, które sprzyjają uzależnieniu.

   
 1. Analgezja u kobiet w ciąży

 

PRZYKŁADOWE DANE

25-35% OSÓB UZALEŻNIONYCH W USA TO KOBIETY.

Badanie przeprowadzone w San Diego na milionie amerykańskich kobiet w ciąży w latach 2000-2007 wykazało, że 82,5% z nich przyjmowało co najmniej jeden lek podczas ciąży. Problem wydaje się więc mieć podłoże kulturowe.

Problem uzależnienia dotyczy kobiet w ciąży i niestety niepokojąco wzrasta: badanie przeprowadzone w sierpniu 2019 r w 28 stanach przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom  wykazało, że między 1999 a 2014 r. liczba uzależnionych kobiet w ciąży wzrosła do 4,3, a obecnie dotyczy 6,5 kobiet rodzących na 1000.

 

DANE FIZJOLOGICZNE

U kobiet w ciąży z powodu zachodzących  zmian mamy do czynienia ze szczególnym zjawiskiem fizjologicznym, dotyczących farmakokinetyki:

 • WCHŁANIANIE, ze zmniejszoną motoryką przewodu pokarmowego
 • DYSTRYBUCJA, zwiększone stężenie wolnej frakcji leków poprzez wzrost objętości osocza i tkanki tłuszczowej oraz spadkiem stężenia albumin w osoczu
 • METABOLIZM, poprzez zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, szczególnie na szlaku cytochromowym (zwiększenie aktywności CYP2C9 i CYP2D6, zmniejszenie aktywności CYPIA2 i CYP2C19), wymagane jest dostosowania dawek terapeutycznych pod względem ilości i częstotliwości.
 • ELIMINACJA, zwiększenie filtracji kłębuszkowej o 65% wymaga dostosowania dawek leków o wąskim indeksie terapeutycznym. Inaczej możemy powiedzieć że mamy do czynienia z „efektem kontenera na śmieci” : to skłonność kobiety ciężarnej do pozbycia się pewnych toksycznych odpadów poprzez gromadzenie się ich w jednostce płodowo-łożyskowej; to dobrze znany fakt, szczególnie w przypadku metali ciężkich (patrz kongres CEDH w Nicei - "Metale, dzieci i homeopatia", 2019).

Okres największej wrażliwości zarodka przypada na okres postkonceptualny pomiędzy D17 a D40. Okres przed D17 jest decydujący i albo kontynuowany jest normalny rozwój, albo następuje spontaniczna aborcja. Przed D40 mogą wystąpić problemy rozwojowe od drobnych anomalii do poważnych wad zarodka.

Toksyny rozprzestrzeniają się od matki do zarodka na kilka sposobów:

 • Poprzez DYFUZJĘ PASYWNĄ czyli przez łożysko, zgodnie z gradientem stężeń, który wzrasta podczas ciąży ;
 • Poprzez DYFUZJĘ AKTYWNĄ czyli przez endocytozę, możliwą w obu kierunkach.

Należy również zwrócić uwagę na doustne wchłanianie toksyn przez płód poprzez płyn owodniowy, co będzie prowadzić do samozatrucia płodu.

Wątroba płodu ma niską aktywność metaboliczną, zarówno w fazie oksydacyjnej (cytochromy) jak i w fazie glukuronidacji, co jest przyczyną dużej wrażliwości płodu na substancje chemiczne. Na szczęście płód ma też zdolności adaptacji metabolicznej na obecność czynnika toksycznego, co pozwala mu być bardziej odpornym na ten sam produkt po urodzeniu. W ten sposób dzieci mogą rodzić się uzależnione od substancji, od których uzależniona jest matka. W USA co 20 minut rodzi się uzależnione dziecko!

 

OPIATY I CIĄŻA

Opiaty nie wykazują działania teratogennego. Pozostają jednak pewne wątpliwości co do ryzyka wystąpienia wad serca płodu w przypadku przyjmowania kodeiny we wczesnym okresie ciąży. Z drugiej strony opiaty są toksyczne w przypadku następujących po sobie okresów karencji u kobiet w ciąży: powoduje to stres płodu i nadmierną kurczliwość macicy, doprowadzając do urazu anoksycznego w wyniku niedotlenienia łożyska. W związku z tym istnieje zwiększone ryzyko wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu (+30%), wcześniactwa (+15%), nagłego cięcia cesarskiego (+30%) i silnego cierpienia dziecka podczas porodu (+25%).

Szczególną uwagę należy zwrócić na kobiety, które mają bardzo szybką przemianę materii , czyli takie, które są genetycznie predysponowane do zwiększonej ekspresji enzymów z udziałem CYP450 2D6. Ta specyficzna przypadłość dotyka 5% kobiet rasy kaukaskiej i afroamerykańskiej, 29% kobiet afrykańskich i 1,5% kobiet z Europy Północnej.

Istnieje jednak większy odsetek kobiet, które mają bardzo słabą przemianę materii (15 do 25%) i które wymagają zwiększenia dawki w celu uzyskania równoważnego działania środków przeciwbólowych. U tych kobiet wtórna kumulacja aktywnych metabolitów spowoduje szybkie przedawkowanie kodeiny, oksykodonu i tramadolu. Fentanyl i metadon są powiązane z CYP450 3A4, dlatego polimorfizm genetyczny ma mniejszy wpływ. Morfina nie podlega metabolizmowi związanemu z cytochromami P450.

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych 3

Ciąża: należy uważać na dodatkowe substancje toksyczne: papierosy, alkohol, marihuana, kokaina, leki indukujące i inhibitory enzymów…

 

NALEŻY UWAŻAĆ NA DODATKOWE SUBSTANCJE TOKSYCZNE;

 • PAPIEROSY, palenie papierosów dotyczy 14% kobiet w ciąży w trzecim trymestrze i jest przyczyną występowania różnych patologii: wczesnych i późnych poronień, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu, krwiaka śródmacicznego, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, wcześniactwa, bezmózgowia, zaburzenia neurobehawioralnego, zespołu nagłej śmierci niemowląt itp.
 • ALKOHOL jest głównym czynnikiem ryzyka wad rozwojowych płodu: alkoholowy zespół płodowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu, wady twarzoczaszki, neurologiczne, sercowo-naczyniowe, kostno-stawowe, deficyt intelektualny, zaburzenia uwagi z nadpobudliwością lub bez, itp.
 • MARIHUANA , stosowanie marihuany jest powszechne wśród kobiet w ciąży (5,3%), które dużo wymiotują (19,7%) i stosują ją jako lek przeciwwymiotny. Marihuana przenika przez barierę łożyskową i staje się czynnikiem ryzyka opóźnienia rozwoju niemowlęcia.
 • KOKAINA działa toksycznie przede wszystkim na matkę i zwiększa częstotliwość wystąpienia udaru mózgu. Toksyczność dotyczy również zarodka i płodu przez niedotlenienie, które zwiększa ryzyko wczesnych i późnych poronień, powoduje wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu, przedwczesne odklejenie łożyska, wcześniactwo, wady wrodzone (ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowo-płciowy, szkielet, atrezja narządów). Toksyczność utrzymuje się po urodzeniu, z ryzykiem wystąpienia noworodkowego zespołu abstynencyjnego, a najnowsze badania potwierdzają że w dłuższej perspektywie może zwiększyć się ryzyko zaburzeń, związanych z deficytem uwagi z nadpobudliwością lub bez.
 • LEKI „Induktory enzymatyczne” i „inhibitory enzymatyczne” zakłócają działanie CYP 450, czego skutkiem może być przedawkowanie aktywnych metabolitów lub odwrotnie, ich spowolnienie poprzez efekt niedostatecznego dawkowania.

- Induktory enzymu CYP450 3A4 (ryfampicyna, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, ziele dziurawca itp.) będą zmniejszać stężenie opiatów w osoczu ( 50 do 85%) poprzez zwiększenie ich klirensu.

- Jednocześnie istnieją inhibitory CYP450 3A4 (ketokonazol, erytromycyna, klarytromycyna, amiodaron, diltiazem, rytonawir itp.), które sprzyjają szlakowi metabolicznemu, przechodzącemu przez CYP450 2D6 i przyspieszają wytwarzanie aktywnych metabolitów, co wiąże się z ryzykiem przedawkowania. Odkrycie to doprowadziło FDA do wydania w 2011 roku "czarnej listy", który ostrzega przed ryzykiem związanym z połączeniem oksykodonu i inhibitora CYP450 3A4, które może prowadzić do śmiertelnej depresji oddechowej.

- Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, istnieją inhibitory CYP450 2D6 (paroksetyna, fluoksetyna, terbinafina, itp.), które ograniczają produkcję aktywnych metabolitów kodeiny, oksykodonu lub tramadolu.

TRAMADOL

Tramadol zwiększa ryzyko wystąpienia samoistnej aborcji w pierwszym trymestrze ciąży. Przy wysokich dawkach występują zaburzenia w rozwoju narządów i kości.

KODEINA

Kodeina jest problematyczna w późnym okresie ciąży, zwiększa ryzyko nagłego cesarskiego cięcia, krwotoku poporodowego, zespołu odstawienia i depresji oddechowej u noworodków. Nieodłącznym ryzykiem przepisywania silnych opioidów (morfina, oksykodon) w ostatnim miesiącu ciąży jest zespół odstawienia i depresja oddechowa u noworodka, nawet przy krótkim leczeniu i niskich dawkach.

FENTANYL

Fentanyl, który jest regularnie stosowany w anestezjologii podczas cesarskiego cięcia, również naraża niemowlę na ryzyko depresji oddechowej.

 

DLATEGO DWA GŁÓWNE ZAGROŻENIA DOTYCZĄ NOWORODKA

ZESPÓŁ ODSTAWIENIA U NOWORODKÓW: to noworodkowy zespół abstynencyjny dotykający około 50% niemowląt, których matki w ostatnim etapie ciąży spożywały opiaty, nawet w niewielkich ilościach; w rzeczywistości nie ma korelacji między dawką a dotkliwością objawów. Występuje między 6 godziną a 8 dniem po urodzeniu (częstotliwość szczytowa przypada na D3) i związana jest z drażliwością ośrodkowego układu nerwowego (intensywne pobudzenie, drżenie, drgawki, a nawet konwulsje, ciągły ostry płacz, zaburzenia snu) , skórnymi zmianami chorobowymi (nadmierne tarcie), zaburzeniami trawienia (słabe ssanie, wymioty, biegunka, czasem utrata masy ciała lub nawet odwodnienie), problemami z oddychaniem (przyspieszenie oddechu, wyciek z nosa, kichanie, ziewanie), zwiększoną śmiertelnością. Czynnikiem obciążającym jest jednoczesne zażywanie innych środków psychoaktywnych: alkoholu, tytoniu, kokainy, konopi, barbituranów i często benzodiazepiny. Stosowanie naloksonu nie przynosi korzyści i zwiększa ryzyko ostrej dekompensacji.

 

DEPRESJA ODDECHOWA U NOWORODKÓW: to największe ryzyko z powodu przyjmowania benzodiazepinu, przed lub w trakcie porodu (stosowanie flumazenilu będzie możliwe).

LEKI PRZECIWZAPALNE (NLPZ) A CIĄŻA

PYTANIE: CZY NALEŻY OBAWIAĆ SIĘ STOSOWANIA NLPZ PODCZAS CIĄŻY?

ODPOWIEDŹ BRZMI: TAK!

 

Przed 24 tygodniem ciąży, należy dokładnie oszacować stosunek korzyści do ryzyka: NLPZ podwajają ryzyko poronienia i znacząco zwiększają ryzyko wnętrostwa, astmy u niemowląt i zaburzeń neurorozwojowych. Można rozważyć podanie krótkich dawek dobrze znanych leków z grupy NLPZ, takich jak ibuprofen lub aspiryna.

Jednakże po 24 tygodniu ciąży, NLPZ są zdecydowanie przeciwwskazane nawet w pojedynczej dawce i w jakiejkolwiek drodze przyjmowania.: doustnie, doodbytniczo, w formie maści (możliwe są jedynie krople do oczu, ale w krótkim czasie).

Przeciwwskazane jest również stosowanie Cox-2 i aspiryny (w dawce dobowej powyżej 500 mg).

NLPZ mogą powodować częściowe lub całkowite zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, co może prowadzić do potencjalnie śmiertelnego nadciśnienia wrotnego u płodu;

Ryzyko to wzrasta wraz z czasem trwania ciąży. Inne zagrożenia to: niewydolność nerek z oligurią lub anurią, małowodzie lub nawet bezwodzie, przekroczenie terminu porodu przez zahamowanie akcji porodowej, krwotok porodowy.

 

PROPOZYCJE STOSOWANIA HOMEOPATII W LECZENIU ZESPOŁU KOSTNO-MIĘŚNIOWO- WIĄZADŁOWEGO (SOML)

Specyficznym przykładem stosowania leczenia homeopatycznego u kobiet w ciąży jest zespół kostno-mięśniowo-więzadłowy (SOML).  To zaburzenie reumatologiczne prowadzi niekiedy do nadużywania leków przeciwbólowych w III trymestrze ciąży.

 

Wśród homeopatycznych leków przeciwbólowych przydatnych w leczeniu tego zespołu można wymienić: Arnica montana, Dioscorea villosa, Kalium carbonicum, Magnesia phosphorica, Murex purpurea, Nux vomica, Radium bromatum i Ruta Graveolens.

 

Objawy

Przebieg objawów

Objawy towarzyszące

Arnica montana

Stłuczenia. Bóle mięśni. Siniaki. « Zbyt twarde lóżko »

Nasilenie pod wpływem dotyku, ruchu. Poprawa przez odpoczynek.

 

Dioscorea villosa

Skurcze. Neuralgia kręgosłupa. „Zbyt krótkie ścięgna.’

Nasilenie przy pochylaniu się do przodu. Poprawa przez rozciągnięcie mięśni.

 

Kalium carbonicum

Kłujący ból kręgosłupa, promieniujący do

kończyn dolnych. Osłabienie mięśni. Potykanie się. Brak równowagi

Nasilenie przez przeciągi. Poprawa przez używanie twardej powierzchni.

Astenia, zniechęcenie. Drażliwość.

Nadwrażliwość.

Magnesia

phosphorica

Nagłe i krótkotrwałe nerwobóle. Skurcze. Sztywność mięśni. Drętwienie.

Nasilenie pod wpływem zimna. Poprawa przy zgięciu nóg i ciepło.

Niepokój. Potrzeba ciągłego ruchu.

Murex purpurea

Ból mięśni dna miednicy. Ból dolnej części pleców i bioder (bolesne rozluźnienie stawów miednicy).

Pogorszenie przez: pozycję stojącą,

chodzenie. Poprawa przez skrzyżowane nóg.

Astenia. Przeczulica narządów płciowych. „Niewydolność zastoinowa”.

Nux vomica

Siniaki. Przykurcze lędźwiowe.

Skurcze kończyn dolnych.

Pogorszenie przez: przepracowanie, w nocy.

Poprawa przez ciepło.

Drażliwość. Nadmierne spożycie środków uspokajających.

Siadanie na łóżku, aby się obrócić.

Radium bromatum

Osłabienie w odcinku lędźwiowym i kończynach dolnych. Poranna sztywność stawów.

Gorszy stan przed porannym rozchodzeniem się. Poprawa po gorącej kąpieli.

Bóle szyjne 6. i 7. kręgu.

Ruta graveolens

Ból mięśni. Siniaki. Sztywność. „Zbyt krótkie ścięgna”.

Pogorszenie w wyniku odpoczynku.

Poprawa przez: ruch i

ciepło.

Ciągła potrzeba zmiany pozycji.

 

 1. Analgezja u kobiet karmiących piersią

Kobiety karmiące piersią często odczuwają ból, a konsekwencje wyboru leku przeciwbólowego są czasami trudne do oszacowania. Alternatywą będzie niekiedy decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią. Jaką alternatywę możemy zaproponować, w przypadku kiedy Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy i kontynuowanie karmienia piersią przez co najmniej 12 miesięcy?

 

DANE FIZJOLOGICZNE

Chociaż wszystkie leki przenikają do mleka matki, bardzo niewiele z nich jest przeciwwskazaniem podczas karmienia piersią. W rzeczywistości, w przypadku tego samego środka toksycznego, stopień narażenia wewnątrzmacicznego jest zazwyczaj znacznie większy niż w przypadku skażonego mleka kobiety karmiącej. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kobiety, które są "ultraszybkimi metabolizerami", u których aktywne metabolity będą w większym stopniu koncentrować się w wydzielinie mleka.

Fizjologiczna niedojrzałość niemowlęcia dotyczy funkcji wątroby, którą nabywa dopiero po 1 miesiącu życia, a także funkcji trawiennych i nerkowych, nabywanych po 6 miesiącach.

Elementy te powodują efekt kumulacji poprzez spowolnienie katabolizacji i opóźnienie eliminacji czynników toksycznych.

Szczególną uwagę należy więc zwrócić na wcześniaka, ze względu na jego niską masę ciała, nasiloną niedojrzałość wątrobowo-nerkową, a tym bardziej w przypadku wyłącznego karmienia piersią, zwłaszcza podczas przepisywania cząsteczki lipofilowej (koncentrującej działanie wydzieliny mleka), takiej jak fentanyl.

 

OBJAWY SUGERUJĄCE TOKSYCZNOŚĆ CHEMICZNĄ U NIEMOWLĄT TO:

 • żółtaczka
 • biegunka
 • odmowa jedzenia
 • senność
 • hipotonia

 

OPIATY I KARMIENIE PIERSIĄ

Opiaty albo karmienie piersią, musisz wybrać! Opiaty znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia halucynacji i depresji oddechowej.

Należy również uważać na dzieci, które same są "ultraszybkimi metabolizerami" i u których skutki przedawkowania mogą być szybko osiągnięte.

 • TRAMADOL stanowi niskie ryzyko, jeśli jest przepisywany w najmniejszej dawce koniecznej do krótkiego leczenia trwającego 2 lub 3 dni.
 • Podczas karmienia piersią należy wystrzegać się stosowania KODEINY, zwłaszcza w przypadku patologii układu oddechowego u niemowląt. W 2016 r AAP stwierdziła: "Codeine: time to say no", echo nieprzewidywalności skutków ubocznych kodeiny od samego początku spotkała się z wciągnięciem jej na czarną listę w 2011 roku przez FDA: jej wysoka niestabilność metaboliczna, przez mieszanie ścieżek CYP450 3A4 i 2D6 i ich przeciwstawnymi działaniami, są źródłem wielkiej zmienności tolerancji zachodzącejmiędzy matką i dzieckiem.

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych 4

 

Ostrzeżenie wydane w 2016 r. przez Amerykańską Akademię Pediatrii

 • SILNE OPIATY (MORFINA, OKSYKODON) stanowią umiarkowane ryzyko podczas karmienia piersią, gdyż posiadają niski wskaźnik laktacji (duża masa cząsteczkowa, mała ilość siary spożywanej w tym wieku, niska doustna biodostępność) oraz brak jest zgłoszonych działań niepożądanych. Mogą być przepisywane pod pewnymi warunkami: niskie dawki, na krótki okres czasu (pojedyncza dawka, jeśli to możliwe), jeśli karmione dziecko jest w dobrym stanie zdrowia i odraczając kolejne karmienie piersią co najmniej 4 godziny po ostatniej dawce leku.
 • FENTANYL przenika do mleka matki, ponieważ jest bardzo lipofilny. Mówiąc wprost, kobiety karmiące piersią NIE MOGĄ STOSOWAĆ FENATYLU. Jeśli kobieta karmiąca przyjęła dawkę fentanylu, należy odczekać co najmniej 24 godziny po ostatniej dawce, zanim ewentualnie wznowimy karmienie piersią.

 

NLPZ I KARMIENIE PIERSIĄ

 • STOSOWANIE NLPZ U KOBIET KARMIĄCYCH PIERSIĄ NARAŻA NIEMOWLĘ NA ZNACZNE RYZYKO INFEKCYJNE: wrzody, łojotok, martwicze zapalenie powięzi, martwica skóry, ropne zapalenie skóry, co może prowadzić do wstrząsu septycznego. Inne zagrożenia to niewydolność nerek związana ze zmniejszeniem perfuzji nerkowej, toksyczność żołądkowa (nawet w przypadku inhibitorów Cox-2), ryzyko krwawienia związane z efektem antyagregacyjnym płytek krwi (z wyjątkiem inhibitorów Cox-2).
 • NIEKTÓRE NLPZ MOGĄ BYĆ TOLEROWANE POD PEWNYMI WARUNKAMI: jeśli ich przepisanie jest nieuniknione, jeśli są dobrze znane, jeśli mają bardzo niski wskaźnik laktacji, zaleca się przyjmowanie leku tuż po ostatnim wieczornym karmieniu.

Na przykład:

 • Ibuprofen
 • Ketoprofen
 • Kwas niflumowy
 • Kwas mefenamowy
 • Kwas tiaprofenowy, którego ekspozycja u dzieci wynosi 1% typowej pediatrycznej dawki terapeutycznej.
 • OSTROŻNIE Z ASPIRYNĄ (dzienna dawka u matki 2000 mg lub więcej), która przenika przez mleko matki i osiąga dawkę terapeutyczną u niemowląt, co grozi m.in. kwasicą mleczanową.

 

PROPOZYCJA ZASTOSOWANIA LEKÓW HOMEOPATYCZNYCH W ANALGEZJI POPORODOWEJ

Poniżej znajduje się zestawienie homeopatycznych leków przeciwbólowych, przydatnych w różnych sytuacjach spotykanych na co dzień po okresie ciąży, jako alternatywa dla opiatów i NLPZ.

 

Dla każdej substancji wyjściowej określimy pozycję konsensusu przepisywania leków według CEDH, którą można znaleźć na pierwszy rzut oka za pomocą kodu kolorystycznego.

KOLKA

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Prolactinum

 

Xxxx

xxxx

     

Caulophyllum thalictroides

 

Xxxx

Xxxx

   

Actaea racemosa

xxxx

Xxxx

xxxx

Xxxx

xxxx

 

Cuprum metallicum

 

Xxxx

Xxxx

   

Magnesia phosphorica

 

Xxxx

Xxxx

   

Colocynthis

 

Xxxx

Xxxx

   

Xanthoxylum fraxineum

 

Xxxx

Xxxx

   

 

 

ZABIEGI MEDYCZNE

NACIĘCIE KROCZA

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Staphysagria

xxxx

Xxxx

     

Arnica montana

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Apis mellifica

 

Xxxx

xxxx

xxxx

   

 

Nitricum acid

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

 

ZABIEGI MEDYCZNE (CIĄG DALSZY)

CESARSKIE CIĘCIE

ETIOLOGIA                 

CELE CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Staphysagria

xxxx

Xxxx

     

Graphites

 

Xxxx

xxxx

xxxx

 

Causticum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Fluoricum acidum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Silicea

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

 

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Natrum sulfuricum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Ledum palustre

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Apis mellifica

Xxxx

xxxx

xxxx

   

Gelsemium

Xxxx

xxxx

xxxx

   

Hypericum perforatum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

   

 

 

CEWNIKOWANIE

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Staphysagria

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Causticum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Hepar sulfur

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

 

 

 

BÓL PIERSI PODCZAS KARMIENIA

NADMIAR POKARMU

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Belladonna

xxxx

xxxx

xxxx

   

Bryona alba

 

Xxxx

xxxx

xxxx

   

 

 

OBRZĘK PIERSI

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Apis mellifica

 

Xxxx

xxxx

xxxx

   

Lachesis mutus

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

Phytolacca decandra

 

xxxx

xxxx

   

 

 

BÓL PIERSI PODCZAS KARMIENIA (CIĄG DALSZY)

ZAPALENIE NACZYŃ LIMFATYCZNYCH

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Lachesis mutus

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

Bufo Bufo

 

Xxxx

xxxx

   

Phellandrium aquaticum

 

Xxxx

xxxx

   

 

 

ODSTAWIENIE OD PIERSI

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Belladonna

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Bryonia alba

 

Xxxx

xxxx

   

Ricinus communis

 

Xxxx

xxxx

   

Phytolacca decandra

 

Xxxx

xxxx

   

Lac caninum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

   

Prolactinum

 

Xxxx

xxxx

     

 

 

PĘKAJĄCE BRODAWKI

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Graphites

 

Xxxx

xxxx

xxxx

 

Nitricum acidum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Croton tiglium

 

Xxxx

xxxx

   

 

 

STADIUM PRZYPADKU: ANDREA I JEJ PROBLEMY Z PIERSIAMI PO PORODZIE

Andréa jest 23-letnią młodą kobietą. Była uzależniona od heroiny, 12 dni temu urodziła swoje pierwsze dziecko, Justine. Ma ból i obrzęk piersi. Zaczęła brać tramadol, ale szybko przestała, bo boi się o córkę oraz ponownego uzależnienia. Jej piersi są czerwone, napięte, opuchnięte i bolesne. Dwie rzeczy poprawiają jej kondycję: noszenie przez cały czas ciasnego stanika i karmienie piersią.

Podczas wizyty lekarskiej w 8 dniu życia Justine, lekarz zaobserwował hipotonię, senność, odmowę jedzenia, gwałtowne ataki kolki. Pediatra nazywa to „stanem rekonwalescencji”.

Po stronie matki od 24 godziny od odstawienia tramadolu pojawiają się objawy odstawienne, które są silniejsze od bólu piersi: nadwrażliwość na hałas, światłowstręt, dreszcze, zimne poty związane z kolką brzuszną.

 

ZALECENIA DLA ANDREI:

 • Natychmiastowe odstawienie tramadolu
 • Kontynuacja karmienia piersią
 • Wsparcie homeopatyczne podczas objawów odstawienia

■ Belladonna 15 CH : ogólna hiperestezja, światłowstręt (gorące poty)

■ Camphora 15 CH : stan lipotymiczny, zimne poty, ogólne uczucie zimna

■ Veratrum album 15 CH : stan omdlenia, zimne poty, kolka skurczowa

 

 • Homeopatyczne wspomaganie obrzęku piersi za pomocą klasycznej triady:

■ Apis mellifica 15 CH : pieczenie, poprawa pod wpływem zimna

■ Belladonna 15 CH, uzasadnione ponowne zastosowanie przy: zaczerwienieniu, cieple, obrzęku, nasileniu przy najmniejszym dotyku

■ Lachesis mutus 15 CH : zaczerwienienie, promieniujące ciepło, nasilenie przy ścisku, poprawa  przy karmieniu piersią

 

ZALECENIA DLA JUSTINE

Należy wybrać leki bazujące na Etiologii i związane z Indywidualną Reakcją Chorego:

■ Opium 15 CH z powodu narażenia dziecka na narkotyki: hipotonia, zahamowanie funkcji narządów, nadwrażliwość sensoryczna. Opium może być również lekiem zapobiegającym depresji oddechowej.

■ Zincum metallicum 15 CH z powodu narażenia dziecka na leki uspokajające: przygnębienie, wyczerpanie, nietolerancja hałasu.

■ Nux vomica 15 CH z powodu nadużyciu środków uspokajających, nasennych: skurcze jelita grubego, nadwrażliwość na hałas

 

 

Str. 37

 1. Analgezja i niewydolność wątroby

Niewydolność wątrobowokomórkowa dotyka 15 na 10 tyś. Amerykanów i 30 na 10 tyś. Francuzów. Polekowe zapalenie wątroby jest główną przyczyną śmiertelności na świecie o podłożu jatrogennym, z paracetamolem na czele listy czynników odpowiedzialnych. Jest to również główna przyczyna wycofywania niektórych leków z rynku.

Wszystkie leki metabolizowane przez wątrobę są potencjalnie hepatotoksyczne, w zależności od dawki ("to dawka czyni truciznę" Paracelsus) i predyspozycji osoby leczonej, co nazywane jest hepatotoksycznością idiosynkratyczną. Ta wrażliwość zależy od samego pacjenta, nie jest przewidywalna, nie jest zależna od dawki, nie jest powtarzalna w doświadczeniach na zwierzętach, będzie sprzyjać pacjentowi według jego typu wrażliwości (TS).

 

DANE FIZJOLOGICZNE

Nie wszystkie wątrobowe szlaki metaboliczne są w równym stopniu zaburzone podczas postępującej inwolucji funkcji wątroby.

 

Homeopatyczne alternatywy dla opioidowych 5

Funkcja wątroby

 

Szlak kwasu glukuronowego (związany z UGT: 5'-difosfo-glukuronozylotransferazą urydyny) jest zachowany przez długi czas, podczas gdy szlaki metaboliczne związane z cytochromami zostają naruszone na wcześniejszym etapie. Szlak metaboliczny opiatów będzie obejmował szlak cytochromu P450 lub szlak kwasu glukuronowego.

 

DLATEGO WYBÓR OPIATÓW U CHOREGO BĘDZIE ZALEŻAŁ OD PREFEROWANEGO PRZEZ NIEGO SZLAKU METABOLICZNEGO:

→ TRAMADOL, KODEINA I OKSYKODON są dostarczane przez CYP450 2D6 i 3A4. W wyniku działania szlaku 2D6 powstają aktywne metabolity: kodeina jest metabolizowana do morfiny; oksykodon jest metabolizowany do oksymorfonu; tramadol daje aktywny metabolit M1. Należy zauważyć, że te trzy opioidy będą również bardziej podatne na polimorfizm genetyczny, w którym biorą udział CYP450 2D6.

→ FENTANYL I METADON są metabolizowane przez CYP450 3A4 do nieaktywnego metabolitu. Ich działanie przeciwbólowe oparte jest wyłącznie na leku macierzystym.

→ MORFINA I HYDROMORFON nie przechodzą szlaku cytochromowego tylko szlak enzymatyczny dzięki enzymom fazy II (takie jak UGT). Ich zaletą jest to, że są one w niewielkim stopniu podatne na polimorfizm genetyczny i są mniej narażone na interakcje lekowe (jedynie ryfampicyna).

→ METABOLIZM NLPZ jest zapewniony przez dwa szlaki.

 

CZYNNIKI, KTÓRE POGARSZAJĄ HEPATOTOKSYCZNOŚĆ TO:

→ INFEKCJE: istniejąca wcześniej hepatopatia wirusowa.

→ ODŻYWIANIE: istniejąca wcześniej poalkoholowa choroba wątroby, stłuszczeniowe zapalenie wątroby związane z otyłością, niedożywienie.

→ ZWIĄZKI CHEMICZNE (potencjalnie hepatotoksyczne narażenia): toluen, czterochlorek węgla, dimetyloformaldehyd, wodorochlorofluorowęglowodory itp.

→ SUBSTANCJE TOKSYCZNE: kawa, ekstrakty z zielonej herbaty, alkohol, ecstasy, kokaina, itp.

→ LEKARSTWA: paracetamol, ibuprofen, pirporfen, aspiryna, diklofenak, kwas walproinowy, amiodaron, sulfametoksazol/trimetoprim, fenofibrat, erytromycyna, fenobarbital, metotreksat, tamoksyfen, leki antyretrowirusowe, cyklosporyna itp.

→ GENETYKA ("polimorfizm genetyczny") w zakresie CYP, S-transferaz glutationu, HLA, itp., które powodują, że mechanizmy detoksykacyjne wątroby nie działają.

 

RYZYKO PRZYJMOWANIA OPIATÓW

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie opiatów podczas przewlekłego zapalenia wątroby naraża na większe ryzyko encefalopatii wątrobowej poprzez zwiększone wiązanie z receptorami opioidowymi, które powodują nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego, ryzyko zwiększa się wraz ze spożywaniem alkoholu lub leków uspokajających (benzodiazepin). Wzrasta również znacznie ryzyko uzależnienia.

 

UWAGA NA RÓWNOCZESNE ZAŻYWANIE LEKÓW WPŁYWAJĄCYCH NA METABOLIZM CYP450 zarówno "induktorów" jak i "inhibitorów", co ma wpływ na płynne stężenie kodeiny, oksykodonu i tramadolu (morfina ulatnia się w metabolizmie CYP450).

→ INDUKTORY ENZYMATYCZNE CYP450 3A4 zwiększają klirens opioidów, powodując zmniejszenie ich stężenia w osoczu (ryfampina (-85%), karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, ziele dziurawca (-50%) itd.)

→ INHIBITORY ENZYMATYCZNE CYP450 3A4 promują inny szlak metaboliczny związany z CYP450 2D6, zwiększając produkcję aktywnych metabolitów z ryzykiem przedawkowania (ketokonazol, flukonazol, erytromycyna, klarytromycyna, amiodaron, diltiazem, rytonawir itp.) Sok grejpfrutowy jest również inhibitorem enzymów (+70%).

→ INHIBITORY ENZYMATYCZNE CYP450 2D6 ograniczają powstawanie aktywnych metabolitów (paroksetyny, fluoksetyny, terbinafiny itp.).

TRAMADOL

Stosowanie tramadolu staje się niepewne co do jego skuteczności (85% związane z metabolizmem CYP450 2D6). Istnieje duże ryzyko wystąpienia drgawek i hipoglikemii poprzez zwiększone stężenie leku w osoczu (× 3.2). Istnieje również ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

KODEINA

Kodeina będzie miała niepewną skuteczność (100% powiązana z metabolizmem CYP450 2D6) i również należy unikać jej przepisywania.

OKSYKODON

Metabolizm oksykodonu związany z CYP450 3A4 wymaga dostosowania dawki z ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych; najlepiej unikać przepisywania. Należy bezwzględnie wziąć pod uwagę jednoczesne stosowanie inhibitorów CYP 3A4, induktorów enzymów lub terapii serotoninergicznej (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny +/- noradrenalina).

MORFINA

Morfina jest przedmiotem zainteresowania ze względu na niezwiązany z cyklochromem wątrobowy szlak metaboliczny. Odnotowano niewiele interakcji lekowych (dotyczy to tylko ryfampicyny) , a polimorfizm ma niewielki wpływ na jej przepisywanie. Metabolizm związany z glikokonjugacją jest opóźniony przez niewydolność wątroby, stosowanie morfiny jest możliwe przez dłuższy czas, dostosowując dawki i odstępy między dawkami. Jednak w przypadku niewydolności nerek towarzyszącej przewlekłemu zapaleniu watroby (GFR < 60 ml/min), ryzyko kumulacji aktywnych metabolitów (100% eliminacji nerkowej) staje się poważne.

FENTANYL

Fentanyl może być cząsteczką z wyboru podczas przewlekłego zapalenia wątroby, z wyjątkiem formy przezskórnej (73% wzrost stężenia w osoczu).

 

RYZYKO STOSOWANIA NLPZ

Jeśli chodzi o NLPZ, sprawa jest prosta: NIE NALEŻY ICH STOSOWAĆ!

Odpowiedzialne za 10% przypadków toksycznego zapalenia wątroby, stanowią bardzo ważny kofaktor chorobowy, narażający na potrójne ryzyko w kontekście przewlekłego zapalenia wątroby :

 • Zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego (×3) w związku z zapaleniem błony śluzowej przewodu pokarmowego i działaniem przeciwpłytkowym
 • Zwiększone ryzyko toksyczności nerek
 • Zwiększone ryzyko dekompensacji obrzękowo- puchlinowej poprzez zmniejszenie natriurezy

W USA istnieje bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania NLPZ w ciężkiej postaci przewlekłego zapalenia wątroby, w skali Childa-Pugha: C.

Tylko w przypadku łagodnego do umiarkowanego przewlekłego zapalenia wątroby, Child-Pugh: A i B, NLPZ mogą być przepisywane ale tylko przez zmniejszenie dawki o 50%. Należy zauważyć, że dwa NLPZ, ibuprofen i diklofenak, znane nam od dawna, nie mają znaczących konsekwencji w przypadku krótkiego stosowania w zwykłych dawkach podczas przewlekłego zapalenia wątroby, Child-Pugh: A lub B.

 

 

PROPOZYCJA ZASTOSOWANIA LEKÓW HOMEOPATYCZNYCH W IHC

 

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Arsenicum album

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Aurum metallicum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Phosphorus

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Sepia officinalis

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Sulfuricum acidum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

 

Lycopodium clavatum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

China rubra

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Berberis vulgaris

 

Xxxx

xxxx

   

Carduus marianus

 

Xxxx

xxxx

   

Chelidonium majus

 

Xxxx

xxxx

   

W tabeli podano polichresty, które mają w swoich patologicznych tendencjach zaburzenia wątrobowe. Są to leki celowane, podobieństwa anatomoPatofizjologicznego i inne. Leki z grupy Indywidualnej Reakcji Chorego dotyczą bólów trawiennych, zwłaszcza wątrobowych i żółciowych, migren trawiennych, wzdęć. W drugiej części tabeli podano substancje wyjściowe uzupełniające, które działają na wątrobę i metabolizm komórkowy, jeśli zażywane są w niskich rozcieńczeniach. Jest to tak zwana „drenażowa” propozycja terapeutyczna.

 

SŁOWA KLUCZOWE, KTÓRE ŁĄCZĄ KAŻDĄ SUBSTANCJĘ WYJŚCIOWĄ Z „TKANKĄ WĄTROBOWĄ” TO:

ARSENICUM ALBUM

ostre zapalenie wątroby, cytoliza, żółtaczka.

AURUM METALLICUM

przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, żółtaczka, nadciśnienie wrotne, choroba egzogenna

PHOSPHORUS

zapalenie wątroby i trzustki, marskość wątroby, hepatomegalia, bóle wątroby, żółtaczka, krwawienie.

SEPIA OFFICINALIS

Kamienie żółciowe, stan przedżółtaczkowy, migreny trawienne, cholesteroloza.

SULFURICUM ACIDUM

alkoholowe zapalenie wątroby i trzustki, powiększenie śledziony, małopłytkowość, krwotoki.

LYCOPODIUM CLAVATUM

kamienie żółciowe, ketoza, złe samopoczucie po posiłkach, migreny trawienne.

CHINA RUBRA

marskość wątroby, wzdęcia, krwotoki

BERBERIS VULGARIS

cholestaza, żółtaczka, odbarwione stolce, bóle głowy pochodzenia pokarmowego.

CARDUUS MARIANUS

żółtaczka, hepatomegalia, splenomegalia, migreny trawienne.

CHELIDONIUM MAJUS

żółtaczka, zespół wątrobowo-żółciowy, hepatomegalia, hepatalgia, odbarwione stolce, letarg poposiłkowy, migreny trawienne.

CHENOPODIUM ANTHELMINTHICUM

ból wątroby, hepatomegalia.

TARAXACUM DENS LEONIS

żółtaczka, hepatomegalia, bóle głowy pochodzenia pokarmowego, charakterystyczny język.

 

STADIUM PRZYPADKU: PROBLEMY Z WĄTROBĄ U GEORGES’A

Georges ma 58 lat i cierpi na marskość wątroby typu B. W przeszłości przebył krwotok z przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, jaskrę oraz próbę autolizy. Skarżył się na neuropatię obwodową z bólami łzawiącymi, parestezje, nocną niecierpliwość, drżenia, a wszystko to w kontekście ogólnego osłabienia. W badaniu fizykalnym stwierdza się amyotrofię prostowników obu kończyn dolnych, spastyczność i stepowanie. Pacjent jest drażliwy i zły, z często melancholijnymi uwagami.

 

ZALECENIA DLA GEORGES’A:

■ Aurum metallicum 30 CH, raz dziennie po 5 granulek: przyjmowanie każdego dnia, ponieważ jest to lek sposobu reagowania przewlekłego, etiologii alkoholu i przede wszystkim lek typu wrażliwego

■ Phosphorus 30 CH, raz dziennie po 5 granulek : lek z grupy podobieństwa anatomopatofizjologicznego, który działa na wątrobę i tkankę nerwową.

■ Arsenicum album 30 CH, dwa razy dziennie po 5 granulek, lek z grupy podobieństwa anatomopatofizjologicznego, który działa na tkankę neuronową i wątrobową, to również lek sposobu reagowania przewlekłego na ból łagodzony przez ciepło

■ China rubra 5 CH, jeden raz dziennie po 5 granulek: w niskim rozcieńczeniu dla wsparcia hepatocytów, kiedy mamy do czynienia z marskością wątroby z krwotokami.

■ Hypericum perforatum 15 CH, dwa razy dziennie po 5 granulek: w bólach nerwów obwodowych i deaferentacji

■ Causticum 15 CH, dwa razy dziennie po 5 granulek: przy bólach neuropatycznych, z wtórną amiotrofią, zespołem niespokojnych nóg i skurczami klonicznymi mięśni

 

 

Str. 41

 1. Analgezja i niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek (PChN) we wszystkich stadiach łącznie dotyczy 10% populacji ogólnej i 60% pacjentów leczonych onkologicznie. Wszystkie leki przeciwbólowe mają obniżony metabolizm nerkowy, jeśli nie one same, to przynajmniej ich metabolity. NPLZ są odpowiedzialne za 1-3% przypadków przewlekłej niewydolności nerek w USA.

DANE FIZJOLOGICZNE

Mechanizmy leków nefrotoksycznych są wielorakie i złożone. Opiaty nie są nefrotoksyczne, ale ponieważ niewydolność nerek będzie modyfikować ich metabolizm, należy zastanowić się nad właściwym doborem leków.

 

WYSOCE TOKSYCZNE DZIAŁANIE LEKÓW Z GRUPY NLPZ na tkankę nerkową może być:

 • pochodzenia czynnościowego (hipoperfuzja nerek) spowodowane hipowolemią lub uszkodzeniem naczyń krwionośnych
 • pochodzenia alergicznego spowodowane ostrym cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek
 • przewlekłe cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, związane z dawką
 • pochodzenia immunologicznego, spowodowane uszkodzeniem kłębuszków nerkowych.

 

CZYNNIKI ZWIĘKSZAJĄCE ZAGROŻENIE DLA NEREK PODCZAS STOSOWANIA NLPZ SĄ RÓŻNORAKIE:

 • połączenie leków (odwodnienie pozakomórkowe pod wpływem diuretyku, cyklosporyny itp.)
 • przedawkowanie leków (lit, aminoglikozydy, itp.). Należy zauważyć, że paracetamol i aspiryna są nefrotoksyczne w przypadku przedawkowania, ale nie w przypadku długotrwałego leczenia.
 • Zbyt długi okres leczenia (kodeina, ergotamina, itp.).
 • Dodatkowe przyczyny czynnościowe (niewydolność serca, odwodnienie, itp.)
 • Choroby współistniejące (wiek powyżej 60 lat, cukrzyca, szpiczak, itp.).
 • Niewydolność nerek, która jest odpowiedzialna za pogarszającą się nefrotoksyczność

 

RYZYKO PRZYJMOWANIA NLPZ

Przyjmowanie leków NLPZ podczas przewlekłej niewydolności nerek (PChN) wiąże się z poważnym ryzykiem pogorszenia lub dekompensacji choroby:

 • NLPZ powodują czynnościową niewydolność nerek, która pogłębia organiczną niewydolność nerek.
 • NLPZ powodują lub nasilają nadciśnienie tętnicze, które samo w sobie jest czynnikiem ryzyka dla nerek.
 • NLPZ powodują zwiększone ryzyko wystąpienia hiponatremii i hiperkaliemii.

Dane te dotyczą również selektywnych inhibitorów Cox-2 i aspiryny. Zalecenia dotyczące stosowania NLPZ podczas ostrej niewydolności nerek (IRC) są formalnie przeciwwskazaniem ich stosowania w przypadku GFR < 30 ml/min (MDRD: Modification of Diet in Renal Disease study). W umiarkowanej formie IRC z GFR wynoszącym 30-60, należy dopuścić krótkie okresy stosowania leków, maksymalnie 5 dni.

 

RYZYKO PRZYJMOWANIA OPIATÓW

Zaburzenie czynności nerek prowadzi do wydłużenia okresu półtrwania aktywnych metabolitów opioidów,  z efektem kumulacji co powoduje nasilenie działań niepożądanych: senność, depresję oddechową, zaparcia, nudności i wymioty. Zwiększa się ryzyko uzależnienia.

→ POWYŻEJ 60 ML/MIN dawkowanie opioidów nie ulegnie zmianie.

→ PONIŻEJ 60 ML/MIN dawki muszą być dostosowane do czynności nerek, z wyjątkiem fentanylu, którego metabolit jest nieaktywny.

 • TRAMADOL NIE POWINIEN BYĆ STOSOWANY ze względu na jego niepewną skuteczność, zwłaszcza w postaciach o przedłużonym uwalnianiu, ponieważ 95% jego aktywnych metabolitów jest eliminowanych przez nerki. Wydłużony okres półtrwania (× 2,6) jest związany z ryzykiem wystąpienia drgawek, hipoglikemii oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia zespołu serotoninowego. W takich przypadkach należy zmniejszyć dawki, unikać postaci o przedłużonym uwalnianiu i przyjmować dawki w odstępie co najmniej 12 godzin.
 • WIARYGODNOŚĆ KODEINY STAJE TUTAJ POD ZNAKIEM ZAPYTANIA ponieważ eliminacja jej aktywnego metabolitu (morfiny) odbywa się w 80% przez nerki. Okres półtrwania w fazie eliminacji mnoży się przez 4,5. W związku z tym należy unikać jej stosowania, a jeśli nie jest to możliwe, zaleca się przyjmowanie co najmniej w odstępach 8-mio godzinnych i zmniejszenie dawki, jeśli GFR jest mniejsze niż 60 ml / min.
 • MORFINA I OKSYKODON POWINNY BYĆ STOSOWANE Z ZACHOWANIEM ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI, stosując technikę „start slow, go slow”, której celem jest rozpoczęcie leczenia małymi dawkami (5 mg dwa razy dziennie), stopniowo zwiększając dawkę. Leki te są przeciwwskazaniem, jeśli GFR jest mniejszy niż 30 ml/min.
 • FENTANYL MOŻE OKAZAĆ SIĘ DBRYM WYBOREM ponieważ IRC nie wpływa na okres półtrwania produktu, a bardzo mała akumulacja niektórych metabolitów nie wywołuje efektów klinicznych. Możliwe są wszystkie formy podania leku: dożylna, przezśluzówkowa, a także przezskórna. Z drugiej strony należy uważać na wiele interakcji leków z inhibitorami CYTP450 (amiodaron, leki przeciwretrowirusowe, fluoksetyna, makrolidy itp.) lub nawet z lekami o działaniu serotoninergicznym (citalopram, mirtazapina, amitryptylina, lit itp.).

 

PROPOZYCJA ZASTOSOWANIA LEKÓW HOMEOPATYCZNYCH W PChN

Niektóre substancje wyjściowe wykazują silny tropizm do tkanki nerkowej.

Poniższa tabela zawiera listę polichrestów, których jednym z celów są nerki. Są to również leki podobieństwa anatomopatofizjologicznego, co tym bardziej przemawia za stosowaniem ich w celu wspomagania pracy nerek.

 

W drugiej części tabeli podano niektóre środki odwadniające nerki, które w małych rozcieńczeniach będą stymulować metabolizm komórek nerkowych.

 

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIENSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Arsenicum album

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Phosphorus

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Lycopodium clavatum

 

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Ammonium carbonicum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

   

Apocynum cannabinum

xxxx

Xxxx

xxxx

   

Apis mellifica

 

Xxxx

xxxx

   

Berberis vulgaris

 

Xxxx

xxxx

   

Sarsaparilla

 

Xxxx

xxxx

   

Solidago virga aurea

 

Xxxx

xxxx

   
                 

Szczególne wyróżnienie należy się Apocynum cannabinum, czyli konopiom indyjskim, których nie można było umieścić jako leku etiologicznego dla palaczy marihuany, ani dla tych, którzy cierpią również na niewydolność nerek! W rzeczywistości, Apocynum cannabinum jest wskazany w przypadkach niewydolności nerek z oligurią, białkomoczem i późnym obrzękiem. Lek szeroko badany przez American School of Hale jako środek usuwający opuchliznę (wodogłowie, wodobrzusze, zapalenie opłucnej, wysięk osierdziowy, wodniaki) od momentu pojawienia się skąpomoczu. Stwierdzono, że działanie leku na obrzęk jest zbliżone do Apis mellifica, ale z przeciwstawnymi modalnościami (Apis mellifica „nie jest spragniony” i „uspokaja chłodem”).

 

SŁOWA KLUCZOWE, KTÓRE ŁĄCZĄ KAŻDĄ SUBSTANCJĘ WYJŚCIOWĄ Z „TKANKĄ NERKOWĄ” TO:

ARSENICUM ALBUM

Nawracające lub przewlekłe ostre zapalenie nerek, skąpomocz, białkomocz, krwiomocz, postępujący obrzęk.

PHOSPHORUS

nefropatia, krwiomocz, obrzęk, białkomocz, fosfaturia

LYCOPODIUM CLAVATUM

częstomocz nocny, kamica moczowa, czerwony piasek w moczu.

AMMONIUM CARBONICUM

skąpomocz, krwiomocz, PChN z niedokrwistością

APOCYNUM CANNABINUM

niewydolność nerek, skąpomocz, późny obrzęk, białkomocz.

APIS MELLIFICA

oliguria, anuria, obrzęki, masywny białkomocz, zespół nerczycowy.

BERBERIS VULGARIS

Zmniejszona diureza, kamica moczowa.

SARSAPARILLA

bolesne oddawanie moczu, śluz w moczu, infekcje dróg moczowych, kamica.

SOLIDAGO VIRGA AUREA

niewydolność nerek, skąpomocz, czerwonawy mocz.

 

STADIUM PRZYPADKU: PROBLEMY Z NERKAMI U MARIE FRANCE

Marie-France ma 72 lata. Choruje na przewlekłą niewydolność nerek z GFR 28 ml/min. W wywiadzie dowiadujemy się że cierpi na: wtórną nadczynność przytarczyc z osteoporozą; nadciśnienie, kamicę dwubiegunową, kolopatię czynnościową i rodzinną hipercholesterolemię.

Siedząc na krześle, wykonała nieostrożny ruch i nabawiła się ucisku kręgów. Mówi że czuje ogromny ból przy najmniejszym ruchu i dotyku, promieniujący do ud, ustępujący w bezruchu, na twardym podłożu, z miejscowym uczuciem ciepła.

NLPZ są oczywistym przeciwwskazaniem, a opiaty, których dawki nie można zwiększyć, przynoszą niewielką ulgę i dodatkowo wpływają gorzej na zaparcia, które miewa. Lekarz przepisał jej fentanyl, który wywołuje wymioty i senność. Pacjent jest niespokojny, drażliwy i wymagający.

 

ZALECENIA DLA MARIE-FRANCE SĄ NASTĘPUJACE:

■ Lycopodium clavatum 30 CH, raz dziennie po 5 granulek: raz dziennie, ponieważ jest lekiem zarówno na PChN oraz Typy Wrażliwego.

■ Phosphorus 15 CH, dwa razy dziennie po 5 granulek: lek podobieństwa anatomopatofizjologicznym, działający na tkankę nerkową, także tkankę kostną u pacjenta z osteoporozą, wreszcie lek  Indywidualnego Sposobu Reagowania na bóle kręgosłupa.

■ Berberis vulgaris 5 CH, raz dziennie po 5 granulek; dla wsparcia tkanki nerkowej, również w przypadku kamicy.

■ Arnica montana 15 CH, trzy razy dziennie po 5 granulek: leczenie bólu o etiologii urazowej i Indywidualnego Sposobu Reagowania.

■ Kalium carbonicum 9 CH, trzy razy dziennie po 5 granulek: leczenie bólu kręgosłupa promieniującego do kończyn dolnych i poprawiającego się na twardej powierzchni.

■ Symphytum officinale 9 CH, trzy razy dziennie po 5 granulek; lek o etiologii złamań i bólach po złamaniach.

 

Str. 43

 1. Podsumowanie

Mogliśmy bardzo szybko i trwale pomóc trójce naszych pacjentów i to nie stosując opiatów ani innych leków przeciwzapalnych: Andrea i jej bóle piersi podczas karmienia, Georges, cierpiący na neuropatię alkoholową oraz Marie-France chorująca na przewlekłą niewydolność nerek i ucisk kręgów.

To trzy przykłady z codziennej praktyki lekarza rodzinnego. Lekarz nie może ignorować ryzyka związanego z przepisywaniem leków przeciwbólowych, czy to w przypadku krótkiego leczenia, czy tym bardziej w przypadku leczenia długoterminowego, z uwzględnieniem interakcji wielu leków, polimorfizmu genetycznego i dawek skumulowanych w ciągu całego życia pacjenta. Dzisiaj już wiemy że stosowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do śmierci, czasami bardzo szybko ale często jest to powolny proces. Lekarz musi wybierać dla pacjenta skuteczne i alternatywne terapie, kiedy tylko jest to możliwe.

 

ISTNIEJĄ LICZNE UZASADNIENIA  STOSOWANIA HOMEOPATII W LECZENIU BÓLU:

 • Leczenie bólu: objawy bólu, podobieństwo anatomopatofizjologiczne bólu, etiologia bólu i kontekst etiologiczny (kobiety w ciąży, karmienie piersią)
 • Leczenie w przypadku ewentualnego braku opiatów
 • Wsparcie dla uszkodzonych tkanek: wątroba, nerki (drenaż)
 • Leczenie podłoża chorobowego: Typ Wrażliwy, który sprzyja bólowi, Typ Wrażliwy, który sprzyja uzależnieniu, Typ Wrażliwy, który sprzyja niewydolności wątroby, Typ Wrażliwy, który sprzyjaj niewydolności nerek, Leki sposobu reagowania pacjenta.
 • Brak uzależnienia
 • Brak efektów ubocznych i uzależnienia

Zadaniem lekarza homeopaty jest usystematyzować 5 sposobów stosowania leków, tak aby jego metoda leczenia była jak najbardziej efektywna  i o ile to możliwe, ważne jest stosowanie leku, który będzie mógł wspomagać metabolizm komórkowy, czyli tak zwana terapia drenażowa.

Na koniec, należy przytoczyć  istotne leki w podstawowej opiece medycznej, które w swojej patogenezie oferują etiologię bólu, podobieństwo anatomopatofizjologiczne wątroby i nerek, Typ Wrażliwy, który sprzyja bólowi, uzależnieniu i patologiom wątrobowo-nerkowym oraz cały zakres Indywidualnego Sposobu Reagowania.

 

5 niezbędnych i najbardziej istotnych leków to:

 

ETIOLOGIA                 

CELE+PODOBIEŃSTWO ANATOMOPATOFIZJOLOGICZNE

INDYWIDUALNA REAKCJA CHOREGO

TYP WRAŻLIWY

PRZEWLEKŁY SPOSÓB REAKCJI

Arsenicum album

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Aurum metallicum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Lycopodium clavatum

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Phosphorus

xxxx

Xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

Sepia officinalis

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum