APIS MELLIFICA - APTECZKA DOMOWA cz. 4

 

Uwaga! W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie lub udać się do lekarza rodzinnego.
Lek homeopatyczny komplementarnie, jak najszybciej.

UŻĄDLENIA PSZCZOŁY, OSY– stany ostre (również późne następstwa).

Latem dobrze jest mieć Apis przy sobie podczas wycieczek, pobytów na plaży itp.
Dotyczy to szczególnie osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych.

Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicę języka/gardła (owad może pływać w otwartej puszce z napojem, latać wokół ust podczas jedzenia).
Możemy mieć sytuację zagrożenia życia, zwłaszcza u osób uczulonych na jad pszczeli. Wzywamy pogotowie, podajemy leki przeciwalergiczne jeśli pacjent ma je przy sobie.

Czekając na pogotowie możemy podać podać Apis 3 granulki pod język lub pomiędzy policzek a dziąsło.

Często się słyszy od pacjentów uczulonych, że zanim poznali lek homeopatyczny Apis, po użądleniu pszczoły lub osy, przez kilka tygodni opuchniętą mieli całą kończynę (pokazywali zakres od barku po koniuszki palców). Natomiast odkąd lek mają zawsze przy sobie i zażyją go po użądleniu – obrzęk jest tylko miejscowy (wielkości kurzego jajka) i utrzymuje się najwyżej kilka dni.

Natychmiastowe działanie leku Apis mellifica widać również u zwierząt:
zwłaszcza jeśli zostało użądlone w język/ gardło i obserwujemy niepokój, obrzęk, utrudnione oddychanie/świsty. Apis może uratować życie zwierzęciu.
Po podaniu 3 granulek Apis 30C lub 200C poprawa następuje natychmiast (minuty), jeszcze zanim granulki zdążą się rozpuścić. Jeśli nie mamy wyżej wymienionej potencji, podajemy jakąkolwiek inną potencję tego leku.
Lek można podać wsuwając granulki głęboko między wargę (policzek) a dziąsło lub kilka kropel na język po rozpuszczeniu granulek w wodzie.

Różnicowanie: Apis nie pomoże przy ugryzieniach i użądleniach innych owadów. Czasem nie wiemy co to był za owad. Jeśli jednak objawy (obrzęk, silny ból kłująco-piekący, zimny okład poprawia) są takie same jak po użądleniu pszczoły/ osy, to Apis prawdopodobnie pomoże.

Potencja: Apis 30C (osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych 200C).

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum