ARNICA MONTANA

Arnica Montana

 
    Lekiem, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce, który należy zabrać na każde wakacje, dać do kieszeni każdemu dziecku, które jedzie na wycieczkę i właściwie powinno się zawsze mieć go przy sobie jest Arnica montana. Surowcem do jego produkcji jest arnika górska.
    Arnica jest cudownym lekiem, którego zastosowanie bywa często zawężane do leczenia urazów fizycznych. Najważniejszym, wiodącym objawem tego leku jest” odczucie obolałości jak po potłuczeniu”.
    Lecznicze zastosowanie Arniki obejmuje :
- urazy fizyczne (nawet odległe ) –potłuczenia, zwłaszcza z siniakami, naciągnięcia, wstrząśnienia, krwawienia, skręcenia, złamania , wstrząśnienia mózgu,  a także
- urazy na płaszczyźnie psychicznej, takie jak żal, wyrzuty ,strach, nagła strata, złość, zła wiadomość
- przemęczenie zarówno psychiczne jak i fizyczne.
    Jeśli pacjent skarży się na „obolałość jak po potłuczeniu” występującą na długo po ustąpieniu widocznych objawów urazu albo bez związku z jakimś urazem lub nieproporcjonalną do ciężkości urazu, to Arnika będzie wskazana jako głęboki lek konstytucjonalny..
     Arnikę warto podać przed (i po) zabiegiem dentystycznym, porodem, operacją chirurgiczną. Zmniejszy bowiem ból, zapobiegnie krwawieniom i przyspieszy rekonwalescencję.
    Arnika może też być potrzebna w okresie ciąży, gdy matka dozna urazu lub jest poddana agresywnej diagnostyce prenatalnej. Jest lekiem pierwszego rzutu u noworodków które doznały mechanicznego urazu podczas porodu. Działa także skutecznie u dzieci starszych, cierpiących z powodu  doznanego przed laty urazu okołoporodowego.
   Polecam ją też sportowcom wyczynowym, szczególnie w przeddzień ważnych zawodów a także po, gdy odczuwają dolegliwości związane z zakwasami mięśni czy przeciążeniami.
   Najczęściej stosuję Arnikę w potencji 6 CH lub 30 CH, a w przypadkach zadawnionych urazów lub przypadków z utratą przytomności  potencje wyższe.

 

Źródło: http://www.lekarzhomeopata.pl/2011/03/arnica-montana.html#more

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum