BARYTA CARBONICA obraz leku w wieku dziecięcym.

MAŁGORZATA KOWALSKA

            Baryta carbonica jest chyba zbyt rzadko stosowanym przez nas lekiem. Najczęściej przepisuje się ją w dwóch okresach życia: w wieku dziecięcym oraz osobom starszym. W poniższym artykule zajmiemy się tylko obrazem tego leku występującym  u dzieci.

            Cechą charakterystyczną pacjentów typu Bar. carb. jest niedorozwój, który może dotyczyć wszystkich ich poziomów lub tylko wybranego- umysłowego, emocjonalnego albo fizycznego. Nie zawsze musi to być dziecko mało inteligentne. Często problemy mogą się pojawić na płaszczyźnie fizycznej i emocjonalnej przy dobrym rozwoju umysłowym.

            Dziecko ma charakterystyczny wygląd. Jest raczej szczupłe z dużym brzuchem i dużą głową. Z powodu znacznie powiększonych migdałków oddycha przez otwarte usta, co nadaje nieco głupawego wyrazu jego twarzy. Dziecko sprawia wrażenie, iż nie rozumie, o co chodzi.

            Istotną cechą podatnych na Bar. carb. pacjentów jest niepewność oraz zależność od innych. Jest dla niej istotne, co pomyślą sobie o niej ludzie. Wyraża się to w złudzeniu, że inni się z niej śmieją. Objawem tym przypomina Calc. carb. Znanym lękiem Barc. carb. jest obawa przed obcymi. Ma problemy z nawiązaniem znajomości z nieznanymi jej dziećmi czy osobami dorosłymi. W takich sytuacjach chwyta się matki, chowa się za nią lub za meble. Woli pozostawać w domu z rodzicami niż bawić się z innymi dziećmi. Obecność obcych może spowodować, że dziecko zaczyna kaszleć w ich obecności.

            Omawiani tu mali pacjenci są wstydliwi i nieśmiali. Pierwszy dzień szkoły jest dla nich wielkim przeżyciem, płaczą, nie chcą zostać w szkole sami. Później są bardzo posłuszni, robią wszystko, co im poleci nauczyciel. Nie przejawiają jednak własnej inicjatywy.

            Są ściśle związani z rodziną, niepokoją się o nią, gdyż boją się utracić obrońców, którzy im pomagają.

            Poza domem dziecko z grupy Bar. carb.  jest małomówne, w czasie wywiadu można nie usłyszeć od niego ani jednego słowa, ewentualnie czasem coś szepce matce do ucha.

            Rozwój intelektualny dziecka typu Bar. carb. może osiągnąć różny poziom- od niedorozwoju umysłowego aż po prawidłową inteligencję. Zwykle zaczyna mówić  z opóźnienie. Gdy osiąga wiek szkolny jego problemy mogą stać się bardziej widoczne. Ma słabą pamięć. Nie pamięta, co przeczytało lub usłyszało, nawet zapomina słów. Może się zdarzyć, że będzie powtarzało klasę, lecz w przypadku łagodniejszych zaburzeń ukończy szkołę bez trudności. Jeśli patologia dotyczyć będzie tylko poziomu fizycznego, nie jest wykluczone, że będzie znakomitym studentem.

            Dziecko tu prezentowane miewa kłopoty z koncentracją, co dodatkowo stwarza mu problemy w nauce. Może mieć ograniczone zainteresowania, ale gdy się już czymś zainteresuje, wie na ten temat bardzo wiele.

            Na poziomie emocjonalnym Bar. carb. jest dziecinna, może się zachowywać jak małe dziecko. Często bawi się zabawkami przeznaczonymi dla młodszych dzieci. Czasem dziecko mówi, że nie chce dorosnąć.

            Zwykle jest to dziecko bardzo współczujące otoczeniu, ale jeśli w rodzinie pojawi się rodzeństwo, staje się zazdrosne. Cecha ta nie ujawnia się bezpośrednio, ale w postaci różnego rodzaju zaburzeń fizycznych, takich jak utrata energii, wypadanie włosów, obgryzanie paznokci, moczenie nocne, okresowe gorączki.

            Bar. carb. ma problemy z podjęciem decyzji, nawet, jeśli dotyczy spraw codziennych. Zamartwia się z powodu błahych spraw. Jest perfekcyjna, ale wynika to z lęku, że ktoś może się z niej śmiać, jeśli coś nie będzie dobrze zrobione.

            Niezbyt lubi, by ją przytulano.

            Nie zawsze jest to dziecko ciche i miłe, czasem nadmiernie ruchliwe, ale niepokój ruchowy jest słabiej wyrażony aniżeli u Tub., Stram. czy Verat. Wynika on bardziej z powodu rozdrażnienia. Może również być agresywne, złośliwe, wpaść w gniew i wściekłość.

            Boi się ciemności, zasypia przy lampce. W nocy często miewa koszmary senne, budzi się przerażone, wówczas chce spać z rodzicami.

            Dziecko typu Bar. carb. mimo sprawnych kończyn dolnych zaczyna chodzić późno, później też ząbkuje.

            Bardzo charakterystycznym problemem występującym u wszystkich osób typu Bar. carb. jest bardzo znaczne powiększenie i nawracające stany zapalne migdałków. Często bardziej powiększony bywa prawy migdałek. Mogą też być na nich widoczne żyły. Z powodu przerostu migdałków pojawiają się zaburzenia słuchu, co z kolei prowadzi do częstego ich usuwania.

            Dziecko podatne na Bar. carb. ślini się zarówno w dzień jak i w nocy. Ma powiększone i twarde węzły chłonne, zwłaszcza po każdej infekcji czy ekspozycji na chłód. Dotyczy to zwłaszcza węzłów chłonnych szyjnych, które przypominają twarde paciorki różańca. Charakterystyczne dla prezentowanego tu typu pacjenta jest również zapalenie ślinianek przyusznych, szczególnie lewej. Łatwo marznie, lecz równocześnie nie lubi słońca. O podaniu Bar. carb. należy zawsze myśleć, gdy wystąpił niedorozwój któregoś z narządów, zwłaszcza narządów płciowych.

            Dziecko typu Bar. carb. odczuwa niechęć do owoców, szczególnie śliwek i bananów. Potrafi jeść bardzo szybko, a po posiłku staje się senne, leniwe, ma gorszą koncentrację. Charakterystyczne są dlań zaparcia i brzuch bardzo wrażliwy na dotyk.

            Bar. carb. może przez wiele lat moczyć się w nocy, co jest oznaką pozostawania dzieckiem.

            Typowe dla Bar. carb. są brodawki na powierzchni dłoni oraz to, że po stłumieniu wysypek zaburza się jego rozwój intelektualny.

Przypadek

            Chłopiec lat 8,z porodu pośladkowego, Ap. 8, waga i wzrost w normie, zaczął chodzić w 15 miesiącu, mówił zdaniami mając około 2,5 roku. Pierwszy ząb pojawił się mu  w 7 miesiącu. Ciemię miał dużych rozmiarów i długo mu nie zarastało.

            Leczony homeopatycznie od 5 roku z powodu bardzo częstych angin ropnych oraz okresowych zapaleń ucha i oskrzeli. Choroby owe nasiliły się wyraźnie od 3 roku. Miesiąc przed pierwszą wizytą u homeopaty pacjentowi usunięto bardzo duży trzeci migdałek.

            Mniej więcej w 2 roku życia miewał wysypki w zgięciach stawowych leczone maściami ze sterydami.

            W czasie pierwszej wizyty siedział bardzo spokojnie. Wg matki z trudem odnajdował się w nowym środowisku, był ogromnie do niej przywiązany. Bardzo skrupulatnie składał woje ubranka. Zasypiał przy lampce, często budzi się z lękiem mówiąc, że widzi różne potwory, i wówczas szedł spać do rodziców.

            Był dzieckiem łatwo marznącym. W wieku 2 lat miał we śnie silne poty głowy. Bardzo lubił jajko na miękko i słodycze.

            Otrzymał Calc. carb., ale mimo to nawracały u niego ropne anginy, podczas których z dobrym efektem przyjmował Merc. sol.

            Mając 6 lat nadal źle się czuł w obcym środowisku, występowała u niego niechęć do czegokolwiek nowego. Był ambitny, lecz brakowało mu wiary we własne możliwości. Bardzo dokładny w pracy. Wtedy też ponownie pojawiły się u niego na skórze swędzące grudki zdiagnozowane początkowo, jako świerzb, a potem alergia. Matka pacjenta zastosowała u niego różnego rodzaju maści, w tym ze sterydami. Wówczas nastąpiła półroczna przerwa w leczeniu homeopatycznym. W tym czasie nasiliła się częstotliwość angin ropnych. Ponownie otrzymywał Calc. Carb. i Merc. sol.

            W pierwszej klasie uwidoczniły się problemy chłopca z koncentracją oraz  z czytaniem. Bał się zgłosić do odpowiedzi z powodu lęku przed krytyką. Bardzo długo odrabiał lekcje, gdyż był obowiązkowy, a jego możliwości intelektualne mniejsze. Wg nauczycielki był bardzo dziecinny.

            Chłopiec otrzymał wówczas dwie dawki Bar. carb. C200 w odstępach trzytygodniowych. Po ich podaniu nie chorował przez pół roku.

            W jesieni po zajęciach na basenie zachorował na zapalenie prawego płuca. Objawy wskazywały wówczas na Phos., który otrzymywał, ale niestety bez poprawy. Gorączka narastała, pacjent jęczał, dużo kaszlał, przy kaszlu wymiotował, pił duże ilości zimnych płynów, pojawiła się też angina ropna. Wówczas zaczęto podawać Bar. carb. C1000 z roztworu wodnego, co 2 godziny. Po 24 godz. migdałki się zmniejszyły, po następnej dobie dziecko stało się żywsze, a temperatura się unormowała, migdałki nie miały nalotów, pozostał jeszcze silny kaszel, lecz zmniejszył się w następnym dniu. Chłopcu poprawił się apetyt. Po kilku dniach ustąpiły zmiany osłuchowe.

            Po 2 tygodniach pacjent zaczął przejawiać większą chęć do nauki, szybciej przyswajał sobie informacje, stał się bardziej samodzielny w odrabianiu lekcji.

            Nawroty kaszlu wystąpiły potem jeszcze dwukrotnie w odstępach miesiąca, za drugim razem z niewielkimi zmianami osłuchowymi o typie zapalenia płuc. W obu przypadkach bezpośrednią przyczyną było przemarznięcie (basen i narty). Za każdym razem po podaniu Bar. carb. dolegliwości szybko ustępowały. Od tego czasu dziecko jest zdrowe ponad pół roku.

            Na przykładzie tego przypadku można zauważyć, że obraz Bar. carb. łatwo pomylić  z Calc. carb., zwłaszcza, jeśli dziecko ma prawie normalny rozwój umysłowy.

            Geukens stwierdza, że jeśli podamy Calc. carb. i nie mamy efektu, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, iż lekiem właściwym jest Bar. carb. Opisany powyżej lek można też odróżnić od Stram. ze względu na lęk przed ciemnością i niepokój ruchowy.

            Należy też zauważyć, że w przypadku dobrze dobranego leku konstytucjonalnego znikają nawracające objawy fizyczne, następuje poprawa na poziomie emocjonalnym  i umysłowym. Przy pomocy Bar. carb. można też leczyć większość stanów ostrych. W tym przypadku były to zapalenia płuc, które nie ustąpiły po podaniu leku dobranego objawowo.

Bibliografia

  1. Geukens Homoeopathic practice, Hechtel 1991
  2. S. Jus Typy dzieci w homeopatii, Szczecin 1998
  3. T. Kent Wykłady homeopatycznej materia medica, Nowy Sącz 2002
  4. Vithoulkas Materia Medica Viva, Alonissos 1997

AUTOR: Małgorzata Kowalska- lekarz medycyny, pediatra, homeopata.

BARYTA CARBONICA OBRAZ LEKU W WIEKU DZIECIĘCYM 1

BARYTA CARBONICA OBRAZ LEKU W WIEKU DZIECIĘCYM 2

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum