- KALIUM SULPHURICUM

            Kalium sulphuricum jak wiele innych związków mineralnych, nie jest lekiem docenianym. Brak poważnych prac na jego temat, nie wykonano też właściwej próby lekowej. Opisy w większości materia medica prezentują głównie objawy fizykalne, niewiele natomiast mówią o objawach umysłowych. Lek ten złożony z potasu i siarki, dwóch silnie działających pierwiastków, ma zapewne rozległe i głębokie działanie. Pozwala to przypuszczać, że zajmie należna mu istotne miejsce wśród środków homeopatycznych. Poniższa praca to próba przybliżenia obrazu Kalium sulphuricum.

Informacje ogólne

            K2SO4, czyli siarczan potasu, jest jedną z 12 tkankowych soli Schusslera. Są to gorzkie, bezbarwne lub białe twarde kryształy bez zapachu. W naturze występuje, jako osad solankowy lub wokół kraterów wulkanicznych. Znajdujemy go w komórkach i płynie międzykomórkowym, mięśniach, nerwach, nabłonku i erytrocytach. Współdziała z żelazem                  w przenoszeniu tlenu. Spotykany we wszystkich komórkach zawierających żelazo.

            Siarczan potasu nie ma sprecyzowanego działania patogenetycznego, wskazania ustalono na podstawie obserwacji klinicznych Schusslera. Ma wpływ na naskórek, nabłonki       w różnych układach oraz na gruczoły.

            Kalium sulphuricum odpowiada trzeciej fazie procesu zapalnego toczącego się  w obrębie błony śluzowej i skóry. Widzimy je tam, gdzie zaobserwować można żółte lub zielonkawe lekko drażniące wydzieliny, a na skórze wyprysk łuszczący na wilgotnej podstawie. W aspekcie skazowym jest to lek sykotyczno- syfilityczny.

Wygląd pacjenta

            Tak jak podatni na wszystkie pozostałe sole, Kalium jest pacjentem o dość solidnej budowie. Jego twarz przyjmuje zabarwienie od żółtego do brązowo- żółtego. Wyraz twarzy jest pełen cierpienia i choroby. Na skórze pojawiają się przebarwienia w postaci piegów, plam wątrobowych, plam starczych.

Objawy umysłowe

            Najszerszy opis objawów umysłowych Kalium sulphuricum podaje Scholten. Wg holenderskiego homeopaty najważniejsze u podatnych na omawiany lek pacjentów jest przekonanie, że ich zadaniem jest dawanie innym radości i szczęścia.

            Osoby te mają dobre serce, wiele robią dla otoczenia. Umieją przy tym dużo poświęcić. Mówią mało, ale dużo robią. Udzielanie pomocy, szczególnie chorym, sprawia im wielką radość.  

            Również w małżeństwie Kalium sulphuricum nastawione jest na niesienie pomocy. W ciążkach chwilach, zwłaszcza w chorobie, robi wszystko, by pomóc partnerowi. Nie wpada łatwo w gniew, ale denerwuje się, gdy inni zaniedbują swoich krewnych i partnerów.

            Przeświadczenie, że musi dawać miłość rozciąga się także na rodziców, dzieci i krewnych, a nawet znajomych i przyjaciół. Daje bez zastanowienia w zamian niczego nie oczekując.

            Podobnie jak inni pacjenci z grupy Kalium, opisywane tu osoby są bardzo sumienne, mają poczucie obowiązku i odpowiedzialności, lecz z biegiem czasu mogą stać się dogmatyczne i konserwatywne. Wolą rutynę od rzeczy nowych i niespodziewanych. Są raczej zamknięte w sobie, niechętnie dzielą się swoimi uczuciami z innymi. Nie są jednak tak smutne jak te z grupy Natrium. To ludzie pracowici, lecz nie prawdziwi nałogowi pracoholicy. Bardzo związani z rodziną, która zajmuje ważne miejsce w och życiu.

            Kalium sulphuricum potrafi rozczulać się nad sobą, odczuwa niepokój o siebie, zwłaszcza wieczorem i w nocy, gdy budzi się rano jest przygnębione. Jest bardzo uparte, drażliwe, łatwo może wpaść w złość. Miewa sny o duchach, chorobie, wypadkach, śmierci, złodziejach, mordercach. Sen ma głęboki, w nocy budzi się często, a rano wcześnie. Senność pojawia się po jedzeniu oraz popołudniu i wcześnie wieczór.

Objawy ogólne

            Kalium sulphuricum to osoba raczej ciepła, lecz może mieć zimne ręce, a zwłaszcza stopy. Bardzo silnie zaznaczonym u niej objawem jest nietolerowanie ciepła, np. gorącego pokoju, upału, przykrycia oraz pragnienie przebywania na świeżym powietrzu. Lubi ruch na świeżym powietrzu, który poprawia jej samopoczucie i sprawia, że czuje się lepiej. Dolegliwości często zaczynają się, gdy jest przegrzana i ulegnie nagłemu ochłodzeniu. Z tego powodu nie znosi przeciągów.

            U Kalium sulhuricum łatwo występują obfite poty o nieprzyjemnym zapachu. Dolegliwości miewa głównie po stronie lewej. Są to bóle o charakterze tnącym, kłującym, rwącym. Pacjent tego typu ma duże pragnienie, niechętnie je jajka, mięso, tłuste potrawy, natomiast uwielbia słodycze. Stany chorobowe zwykle rozwijają się u niego powoli.

Objawy narządowe

            Pacjenci typu Kalium sulphuricum cierpią na zawroty głowy ze skłonnością do upadków do tyłu. Na skórze ich głowy mogą pojawić się żółte wilgotne strupy lub żółty łupież. Włosy mają dużą skłonność do wypadania.

            Występujący u nich niedosłuch powstaje z powodu nieżytu trąbki Eustachiusza, ponadto może pojawić się przewlekłe zapalenie ucha środkowego z ropną wydzieliną oraz polipy w przewodach usznych. Mają również problemy ze wzrokiem, dokucza im światłowstręt, przymglone widzenie, także zmętnienie i owrzodzenie rogówki, zaćma. Czasem widzą w żółtych barwach. Często pojawia się u nich żółty nalot na języku. W Czesie bólu głowy znacznie wzrasta ich apetyt.

            Mogą mieć uporczywe zaparcia na zmianę z biegunkami. W tej grupie pacjentów występuje także skłonność do hemoroidów. Okresowo męczy ich czkawka.

            U podatnych na Kalium sulphuricum osób wydzielina z nosa może być surowicza lub zielono- żółta. Z patologii układu oddechowego charakterystyczne są chrypki bardzo często towarzyszące przeziębieniom. Mogą też pojawić się zapalenia oskrzeli i płuc. Lek tu opisywany przynosi również ulgę w krztuścu.

            Przydany bywa, gdy pojawia się astma oskrzelowa z łatwą do odkrztuszenia żółtą plwociną oraz częstymi świstami.

            Osoby typu Kalium sulphuricum mają skłonność do gruźlicy. Cierpią na dolegliwości serca i układu krążenia.

            W układzie moczowym patologia może ujawnić się w postaci zapalenia nerek i przewlekłego nieżytu pęcherza. W moczu powstaje białkomocz, występuje nadmierne wydzielanie szczawianów. Mężczyźni cierpią na zapalenie i stwardnienie jąder, kobiety podczas miesiączki odczuwają ciężar w jamie brzusznej.

            Bardzo charakterystyczne dla Kalium sulphuricum są wędrujące bóle stawów, nasilające się w cieple, a ustępujące w zimnie i podczas ruchu. Typowe są również bóle grzbietu i rwa kulszowa u mężczyzn, u kobiet zaś bóle okolicy lędźwiowej na początku miesiączki. Pacjenci cierpią też na kurcze mięśni.

            Na skórze kończyn dolnych mogą mieć owrzodzenia z sączącym się wodnistym żółtym płynem, natomiast na kończynach górnych, szczególnie na łokciach, wypryski łuszczycowe. Skóra tych pacjentów jest sucha, szorstka, swędząca, czasem z ropiejącymi wypryskami.

Modalności

            Pogorszenie: w cieple, przegrzanym pokoju, wieczorem, pod wpływem hałasu, przy wysiłku fizycznym, na skutek pocieszania.

            Poprawa: w chłodzie, na otwartym powietrzu, przy chodzeniu, w ruchu.

Podobieństwo z Pulsatillą

            Odpowiednikiem roślinnym Kalium sulphuricum jest Pulsatilla. Tyler pisze, że Pulsatilla zawiera w swym składzie właśnie Kalium sulphuricum, ale także Kalium phosphoricum oraz Calcium phosphoricum. Z tego powodu objawy śluzówkowe u pacjentów typu Pulsatilla wynikają z obecności Kalium sulphuricum.

            U Kalium sulphuricum większość modalności to modalność Pulsatilli. U podatnych na ten lek chorych, podobnie jak u Pulsatilli pojawiają się żółtozielone wydzieliny oraz wędrujące bóle.

Bibliografia:

  1. Demarque, J. Jouanny, B. Potevin, Y. Saint- Jean Homeopatyczna material medica, Warszawa 2001
  2. Emmrich Diagnoza z twarzy, Poznań 1998
  3. Kent Wykłady homeopatycznej Materia Medica, Nowy Sącz 2002
  4. Tyler Homeopathic pictures, New Delhi
  5. Vermeulen Prisma, Haarlem 2002
  6. Vermeulen Concordant Materia Medica, Nowy Sącz 2002
  7. Vithoulkas Talks on classical homeopathy, New Delhi 1993

Małgorzata Kowalska- lekarz medycyny, pediatra, homeopata

 

KALIUM SULPHURICUM 1

KALIUM SULPHURICUM 2

KALIUM SULPHURICUM 3

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum