Urtica urens L.
Pokrzywa żegawka
Urticaceae – Pokrzywowate (TM)
POCHODZENIE I OPIS
Pokrzywa żegawka, nazywana również pokrzywą małą, należy do rodziny Pokrzywowatych. Jest niewielką rośliną jednoroczną szeroko rozpowszechnioną na wsiach, ciemnozieloną, o karbowanych i ząbkowanych liściach pokrytych licznymi sztywnymi włoskami, wydzielającymi podrażniający płyn.
Pranalewka jest przygotowywana z całej kwitnącej rośliny i zawiera:
– kwas mrówkowy i kwas octowy o działaniu moczopędnym i przeciwdnawym
– chlorofil o działaniu przeciwmiażdżycowym
– histaminę, acetylocholinę i serotoninę, które działają przeciwreumatycznie, ale przede wszystkim są odpowiedzialne za wywoływanie przez roślinę podrażnień.
Należy również wspomnieć o słabo zaznaczonych właściwościach alergizujących pokrzywy.
Pokrzywę stosowano w alopatii ze względu na jej właściwości hemostatyczne, moczopędne i drażniąco-odciągające. Niedawno przeprowadzone badania61 wykazały jej skuteczność w leczeniu objawów czynnościowych w przebiegu gruczolaka gruczołu krokowego (dotyczy to właściwości leczniczych korzenia – przyp. tłum.).
DZIAŁANIE OGÓLNE
Związane jest bezpośrednio z substancjami zawartymi w roślinie, która – jak to potwierdzają doświadczalne badania patogenetyczne i obserwacje kliniczne – wykazuje działanie w przypadku:
– zmian pokrzywkowych, u podłoża których leżą mechanizmy alergiczne lub cholinergiczne i które charakteryzują się:
– dolegliwości reumatycznych, głównie w przebiegu dny, charakteryzujących się roczną okresowością i obrzękiem zmniejszającym się pod wpływem ciepła
– oraz dodatkowo w stanach zapalnych piersi i osłabienia laktacji (Sieffert G.: Formulaire de thérapeutique positive).
PODSTAWOWE WSKAZANIA KLINICZNE I DAWKOWANIE
▲ Pokrzywka pochodzenia pokarmowego, toksycznego, alergicznego, jatrogenna lub kontaktowa.
▲ Świąd nasilający się pod wpływem kontaktu z wodą, bez względu na jego etiologię. Urtica urens należy stosować w rozcieńczeniu 5 CH, pięć granulek trzy do sześciu razy dziennie i wraz z poprawą podawać w dłuższych odstępach czasu.
▲ Ostre lub przewlekłe bóle reumatyczne, u podłoża których leży dna moczanowa. Lek należy podawać po dwadzieścia kropli w rozcieńczeniu 6 DH, dwa razy dziennie.
▲ Brak pokarmu po porodzie.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
61 Belaiche P., Lievoult O., Contribution au traitement des troubles fonctionnels de l’adénome de la prostate par l’extrait fluide de racine d’Urtica urens/dioica, Phytotherapy, 1989, nr 29, s. 11-18.
Zdjęcie/źródło:
https://abchomeopathy.com/r.php/Urt-u