Ailanthus altissima (Mill.) Swingle
Bożodrzew gruczołowaty
Simarubaceae – Biegunecznikowate
(TM)
POCHODZENIE I OPIS
Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus glandulosa) jest nazwą pochodzącą od malezyjskiego słowa, które oznacza „niebiańskie drzewko”. To monumentalne drzewo należące do rodziny Simarubaceae, o liściach pierzasto złożonych i wolnopłatkowych kwiatach zdobi we Francji wiele alejek spacerowych i nosi nazwę vernis du Japon.
Pranalewkę przygotowuje się z liści i młodych, rozgałęzionych, kwitnących gałązek. Zawiera ona wiele związków w tym polifenole i kwercetynę o działaniu wenotonicznym.
DZIAŁANIE OGÓLNE
Pierwszy znany przypadek zatrucia został opisany przez M. L. Tylera. Dotyczył on córki doktora Hughesa, która zatruła się wskutek żucia łodyżki Ailanthus. Ojciec pacjentki opublikował swoją obserwację w 1864r. podając następujący opis:
„U dziewczynki pojawiły się wszystkie objawy charakterystyczne dla ciężkiej postaci szkarlatyny:
A po dwóch godzinach wystąpiły:
Publikacja ta nie zdobyła większego oddźwięku, mimo że Hughs sugerował stosowanie Ailanthus w ciężkich postaciach szkarlatyny.
Dopiero w 1868r. podczas epidemii szkarlatyny doktor Chalmers udowodnił szczególną skuteczność Ailanthus glandulosa w jej ciężkich przypadkach.
W encyklopedycznej Matière médicale pure Allena podano kilka „dowodów”, które uzupełniły opis objawów zebranych na podstawie obserwacji różnych przypadków zatruć i potwierdziły ich znaczenie.
Zarówno obraz zatrucia, jak i obserwacje kliniczne wykazały potrójny tropizm leku do:
OBJAWY NEUROLOGICZNE
OBJAWY ZE STRONY UKŁADU KRĄŻENIA I ZMIANY W OBRAZIE KRWI
ZMIANY W OBRĘBIE BŁON ŚLUZOWYCH
Są umiejscowione przede wszystkim w obrębie górnych dróg oddechowych; są to:
OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE
POGORSZENIE
POPRAWA
PODSTAWOWE WSKAZANIA KLINICZNE I DAWKOWANIE
Dawniej Ailanthus stosowano z dobrym skutkiem w leczeniu chorób infekcyjnych o ciężkim przebiegu (opisanych przez Marfana), takich jak:
▲ Ciężka postać płonicy i odry.
▲ Ciężkie postaci anginy wrzodziejącej lub martwiczej oraz błonicy.
Ta wzmianka historyczna nadal uzasadnia stosowanie Ailanthus w wyżej wymienionych przypadkach, przy czym lek ten należy stosować jednocześnie z leczeniem klasycznym lub wtedy, gdy ono zawiodło.
Natomiast Ailanthus glandulosa nadal pozostaje bardzo wskazanym lekiem pierwszej pomocy w przypadku mononukleozy zakaźnej. Lek należy podawać w rozcieńczeniu 5 lub 9 CH, pięć granulek dwa do sześciu razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.
Ponadto uzyskuje się dobre efekty, podając Ailanthus glandulosa w przypadku utrzymującej się bolesności gardła po przebytej anginie paciorkowcowej lub w początkowym stadium anginy.