Apis mellifica L.
Pszczoła miodna
Apideae – Pszczołowate
(4 CH)
POCHODZENIE I OPIS
Pranalewkę Apis mellifica przygotowuje się przez macerację całych pszczół w alkoholu. W jej skład wchodzą nie tylko związki zawarte w jadzie pszczelim (Apium virus), ale również te, które występują z zbiorniku jadowym, gruczołach, oraz pochodzące z organizmu całego owada. Są one odpowiedzialne za występowanie charakterystycznych objawów składających się na obraz działania patogenetycznego i obraz kliniczny.
Do związków tych należą:
Ponadto fosfolipaza A2 i mellityna mają działanie immunogenne, które powinno skłaniać do zachowania dużej ostrożności w stosowaniu niskich rozcieńczeń u osób, które mogą być na nią uczulone.
Na podstawie przeprowadzonych badań biologicznych5,6,7 udowodniono, że Apis mellifica znacznie hamuje powstawanie rumienia występującego pod wpływem promieni ultrafioletowych oraz in vitro hamuje degranulację ludzich granulocytów zasadochłonnych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat uzyskiwano powtarzalne wyniki tych badań, co stanowi dowód na obiektywną skuteczność wysokich rozcieńczeń leku homeopatycznego pod warunkiem, że zostało spełnione prawo podobieństwa i występuje wrażliwość na daną substancję.
DZIAŁANIE OGÓLNE
Działanie ogólne Apis mellifica najlepiej odzwierciedlają objawy pojawiające się po ukąszeniu pszczoły oraz powikłania, które występują u osób szczególnie wrażliwych. Obszary, w obrębie których występują objawy, to:
Niekiedy objawom tym może towarzyszyć
Klinicznie wspólnym mianownikiem dla wszystkich objawów jest gwałtowne narastanie obrzęku i występowanie stanu zapalnego.
SKÓRA
Jeśli obrzęk jest zlokalizowany w obrębie tkanek luźnych (np. powieki, narządy płciowe), to przybiera on znaczne rozmiary.
Obrzęk może mieć charakter zarówno miejscowy, jak i ogólny. Swoim zasięgiem może również obejmować błony śluzowe i błony surowicze.
BŁONY ŚLUZOWE
W przypadku błon śluzowych obrzęk może osiągać znaczne rozmiary i mieć dramatyczny przebieg (obrzęk głośni lub błony śluzowej układu oddechowego).
BŁONY SUROWICZE
W przypadku błon surowiczych dochodzi do szybkiego nasilania się reakcji zapalnej, obrzęku i wysięku.
Mogą nastąpić:
UKŁAD MOCZOWO- PŁCIOWY
Zmianami może być dotknięty również miąższ nerek, co się objawia śródmiąższowym zapaleniem nerek.
W przypadku kobiet można obserwować powstawanie obrzęków lub torbieli jajników (zwłaszcza po stronie prawej).
STANY GORĄCZKOWE
Najczęściej towarzyszą zmianom dotyczącym wyżej wymienionych tkanek i charakteryzuje je:
OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE
POGORSZENIE
POPRAWA
PODSTAWOWE WSKAZANIA KLINICZNE I DAWKOWANIE
W przypadku homeopatii wskazania terapeutyczne wynikają z procesów chorobowych toczących się w obrębie tkanek i narządów, charakterystycznych dla działania patogenetycznego.
Każdy typ obrzęku, zarówno pochodzenia alergicznego, jak i zapalnego:
Wspólnym mianownikiem klinicznym jest obrzęk oraz świąd zmniejszający się pod wpływem zimna.
W tym przypadku wspólnym mianownikiem jest obrzęk zmniejszający się pod wpływem zimna oraz ewentualnie gorączka bez odczuwania pragnienia.
DAWKOWANIE
Apis mellifica działa szybko, ale krótkotrwale. Jest to lek działający we wszystkich rozcieńczeniach, jednak ze względu na fakt, że bywają osoby szczególnie wrażliwe na jad błonkoskrzydłych, w związku z obecnością w pranalewce fosfolipazy A2 i melityny wykazujących silne działanie immunogenne, bezpieczniej jest unikać niskich rozcieńczeń.
Najlepsze wyniki uzyskuje się stosując rozcieńczenia 9 i 15 CH.
W stanach ostrych należy przepisywać 5 granulek co 10 do 15 minut, zwiększając odstępy pomiędzy przyjęciami leku wraz z uzyskiwaną poprawą.
W przypadkach podostrych lub przewlekłych, lek przyjmować dwa do czterech razy na dobę.
5 Aubin M., Baronnet S., Bastide P., Bastide J., Etude Pharmacologique d’une préparation d’Apis melifica (7 CH) administrée par voie oroperlinguale vis- à- vis de l’érythème aux rayons UV chez le cobaye albinos, Ann. Homéop. Fr., 1976, nr 2, s. 185- 192.
6 Bildet J., Guyot M., Bonni F., Grignon M.F., Poitevin B., Quilichini R., Mise évidence des effets de dilutions d’Apis mellifica et d’Apium Virus vis- à- vis de l’érythème provoquié par un rayonnement UV chez le cobaye, Annales Pharmaceutiques Francaises, 1989, 47, nr 1, s. 24- 32.
7 Poitevin B., Davenas E., Benveniste J., In vitro immunological degranulation of human basophils is modulated by lung histamine and Apis mellifica, British Journal of Clinical Pharmacology, 1988, nr 25, s.439-444.