Dr Youngram Chung
North West Hospital, Ann & Robert H. Lurie
Children’s Hospital, Chicago
Astma jest poważnym problemem zdrowotnym dotykającym zarówno dorosłych, jak i dzieci. Od kilkudziesięciu lat standardem postępowania farmakologicznego w astmie jest stosowanie tych samych leków u wszystkich chorych, niezależnie od zmienności obrazu klinicznego. Natomiast homeopatia może zająć się heterogenicznością astmy poprzez podejście terapeutyczne dostosowane do jej różnych postaci klinicznych.
- Krótkie przypomnienie w jaki sposób leczona jest astma
Astma jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, którego skutkiem jest zmienna i nawracająca, ale odwracalna obturacja dróg oddechowych. Jest to choroba heterogenna o zmiennych objawach, takich jak kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, ucisk lub ból w klatce piersiowej. Niedrożność oskrzeli może często okazać się nieodwracalna.
W aktualnych zaleceniach dotyczących leczenia astmy stosuje się te same klasy leków u wszystkich chorych, niezależnie od zmienności obrazu klinicznego. Jest to terapia uniwersalna. Na przykład, główna klasa leków stosowanych przez większość pacjentów to leki β2-adrenergiczne, działające agonistycznie [leki rozszerzające oskrzela, takie jak siarczan albuterolu, salbutamol, Ventolin], wziewne kortykosteroidy [flutykazon, furoinian mometazonu i inne]; antagoniści receptorów leukotrienowych [montelukast i inne], kortykosteroidy [w leczeniu kryzysowym lub w małych dawkach przez dłuższy czas].
Astma jest jednak chorobą heterogenną, o różnych fenotypach, co prawdopodobnie tłumaczy zmienność odpowiedzi na leczenie farmakologiczne. Na przykład, 30-25% pacjentów źle lub wcale nie reaguje na wziewne kortykasteroidy, a nie wszyscy pacjenci dobrze reagują na antagonistów receptorów leukotrienowych. W ostatnich latach pojawiły się nowe bioterapie ukierunkowane na cytokiny TH2, które są stosowane u części pacjentów [np. anty-IgE i anty-interleukiny].
Homeopatia dobrze reaguje na zmienność objawów klinicznych u osób chorych na astmę. U pacjentów mogą występować różne czynniki wyzwalające [np.: alergie, wysiłek fizyczny, pogoda, infekcje, emocje], a objawy są zazwyczaj zmienne, np. dominujący kaszel lub świszczący oddech o różnej charakterystyce, np. hipersekrecja oskrzelowa, ból w klatce piersiowej z komponentą psycho-emocjonalną lub bez.
Podejście homeopatyczne uwzględnia heterogeniczność astmy i zmienność obrazu klinicznego.
- Leki symptomatyczne / stanu ostrego
Aby wyselekcjonować leki homeopatyczne stanu ostrego, należy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy dominującym objawem jest kaszel czy zapalenie oskrzeli?
- Czy kaszel jest suchy czy mokry?
- Czy kaszel przypomina charczenie?
- Czas nasilenia objawów?
- Pogorszenie objawów [zimne powietrze, ćwiczenia, emocje itp.]?
- Czynniki etiologiczne [wyzwalające objawy]?
Niektóre z silnie objawowych leków homeopatycznych są identyfikowane poprzez klasyfikację opartą na ogólnej charakterystyce klinicznej:
- Hipersekrecja: Ipeca, Blatta orientalis, Kalium carbonicum i Antimonium tartaricum
- Skurcz i obrzęk: Arsenicum album, Lachesis mutus, Drosera, Sambucus nigra, Aralia Racemosa i Cuprum metallicum.
Wybór leku jest częścią zindywidualizowanego podejścia, które uwzględnia unikalne objawy astmy u każdego pacjenta.
W zależności od nasilenia obrazu klinicznego, leki stanu ostrego mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z beta-mimetykami, rozszerzającymi oskrzela w celu opanowania ataku.
- Leki na objawy przewlekłe
Podczas gdy leki homeopatyczne stanu ostrego mogą być skuteczne w leczeniu ataku astmy, konieczne jest zastosowanie leków sposobu reagowania przewlekłego w celu zmodyfikowania przebiegu astmy w dłuższej perspektywie. Biorąc pod uwagę że zapalenie w astmie ma charakter przewlekły, a nie tylko epizodyczny o ostrym nasileniu, ważne jest, aby skupić się na lekach o działaniu przewlekłym.
Astma jest chorobą przewlekłą. Ataki astmy są nawracające. Siła działania leków homeopatycznych polega na:
- zmniejszeniu nasilenia i częstotliwości ataków,
- zapobieganie atakom
LEKI SPOSOBU REAGOWANIA PRZELEKŁEGO PSORYCZNEGO
Epizodyczny i nawracający charakter astmy pasuje do wzorca leków sposobu reagowania przewlekłego.
Głównymi lekami sposobu reagowania przewlekłego psorycznegi są: Sulfur, lycopodium clavatum, Arsenicum album, Psorinum, Calcarea carbonica.
SULFUR
- gdy mamy do czynienia z naprzemiennością lub następstwem choroby. Na przykład, atak astmy, następnie egzema, potem znowu astma i tak dalej. Pacjenci mają tendencję do ataków gorąca.
LYCOPODIUM CLAVATUM
- gdy mamy do czynienia z pacjentami, mającymi problemy dermatologiczne, zaburzenia trawienne lub inne zaburzenia współistniejące lub naprzemienne
ARSENICUM ALBUM
- astma często pojawia się po nasileniu egzemy, pacjenci odczuwają silny niepokój, często w nocy
PSORINUM
- jest wskazany dla wrażliwych pacjentów, którzy bardzo słabo reagują na wcześniejsze leczenie astmy.
CALCAREA CARBONICA
- ma tę zaletę, że jest zarówno lekiem działającym w trybie reakcji psorycznej, jak i lekiem działającym w trybie reakcji sykotycznej
LEKI SPOSOBU REAGOWANIA PSORO-TUBERKULINOCZNEGO
Podgrupa sposobu reagowania przewlekłego często jest spotykana w astmie u dzieci i młodzieży.
Pacjenci są przeważnie szczupli, z tendencją do adenopatii, wrażliwi na zimno i skłonni do nawracających infekcji laryngologicznych. Okresowość jest często bardzo krótka, więc czas na regenerację jest również krótki pomiędzy dwoma atakami. Są to dzieci z "delikatnym" układem odpornościowym, pacjenci często mówią, że "ciągle są chorzy", zwłaszcza zimą.
Głównymi lekami są: Arsenicum iodatum, Pulsatilla, Natrum muriaticum, Silicea, Sulfur iodalum, Tuberculinum.
ARSENICUM ALBUM
- działa na astmę alergiczną
PULSATILLA
- kiedy astma jest wywoływana infekcją laryngologiczną
NATRUM MURIATICUM
- chorzy na astmę z charakterystycznymi schorzeniami błony śluzowej, takimi jak nieżyt nosa, na przemian z suchością błon śluzowych lub wydzieliną z nosa, z zaburzeniami odżywiania, ochotą na słone produkty, skłonnościami depresyjnymi
SILICEA, SULFUR IODATUM
- W pediatrii należy stosować SILICEA i SULFRUM IODATUM jako leki sposobu reagowania przewlekłego , ponieważ u dzieci czynnikiem wyzwalającym ataki astmy są często infekcje laryngologiczne lub oddechowe.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU UPORCZYWEGO ZAPALENIA DRÓG ODDECHOWYCH
Istnieje przekonanie że astma zaczyna się psorycznym sposobem reagowania jednak stopniowo staje się sykotyczna, jednakże:
- Astma jest przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych
- Zapalenie dróg oddechowych utrzymuje się pomiędzy atakami.
- Należy więc rozważyć systematyczne stosowanie leków sykotycznych we wszystkich postaciach astmy.
Patrząc na fizjopatologię astmy, możemy powiedzieć, że jest sykotyczna.
Główne leki stosowane w sposobie reagowania przewlekłego sykotycznego to: Thuya occidentalis, Medorrhinum, Natrum sulfuricum, Nitricum acidum, Causticum.
Dostępne są również leki reagowania przewlekłego psoro-sykotycznego: Sepia Officinalis, Silicea, Calcarea carbonica.
NATRUM SULFURICUM
jest lekiem o trybie reakcji sykotycznej, bardzo często wskazanym dla osób wrażliwych na leki lub z silnymi objawami astmy:
- Podobnie jak w przypadku wszystkich innych leków, nie jest wskazana kuracja lekowa dla osób wrażliwych na leki, mających reakcje fizyczne , często o tendencjach behawioralnych, ważne jest aby znać tendencje patologiczne leku.
- Zapalenie błon śluzowych z wydzielinami, które są albo żółtawe i wodniste, albo zielonkawe i gęste.
- Nasilenie pod wpływem zimna lub wilgoci
- Regularne stosowanie niektórych leków [np. kortykosteroidy].
NATRUM SULFURICUM
To lek idący w kierunku sykozy. Może zapobiec lub spowolnić postęp sykozy, a nawet przekształcić stan sykotyczny w stan psoryczny. Dlatego Natrum sulfuricum powinien być rutynowo stosowany jako lek sposobu reagowania przewlekłego w leczeniu astmy. Może zmienić przebieg astmy u pacjenta.
PRZYPADEK AUTORA
Natrum sulfuricum powinno być stosowane długoterminowo [lata] z uwagi na przewlekły charakter astmy. Znaczącym przypadkiem w mojej praktyce jest dziecko, które przez 3 lata przyjmowało Natrum sulfuricum co tydzień. Jego astma była wywołana przez alergie, które ustąpiły wraz z astmą. Innym przypadkiem jest kobieta w średnim wieku z przebiegiem astmy od łagodnej do umiarkowanej, która przyjmowała Natrum sulfuricum co tydzień przez 18 miesięcy. Jej objawy ustały na tyle, że przez rok nie stosowała leków rozszerzających naczynia, a wyniki spirometrii po roku również uległy znacznej poprawie.
- CZYNNIKI OBCIĄŻAJĄCE
Etiologia astmy może mieć podłoże psycho-emocjonalne, zwłaszcza na tle lękowym.
LEKI NA LĘK I NIEPOKÓJ
Ignatia amara [niepokój, lęk i strach],
Gelsemium sempervirens [zakładanie najgorszego scenariusza, szok emocjonalny],
Argentum nitricum [niepokój, lęk i strach],
Staphysagria [słumione emocje].
PRZYPADEK AUTORA
U 12-letniej dziewczynki pomimo długiego leczenia adaptacyjnego występowały nawracające epizody świszczącego oddechu, ale tylko w szkole. Prawdopodobnym czynnikiem etiologicznym był lęk przed szkołą. Epizody zniknęły po zastosowaniu Argentum nitricum.
CHOROBY WSPÓŁISTNIEJĄCE
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę choroby współistniejące, które mogą nasilać astmę, w tym chorobę refluksową przełyku [GERD], w przypadku której możemy stosować leki objawowe, jak również leki sposobu reagowania przewlekłego. Obturacyjny bezdech senny [OSA] [u dzieci często spowodowany obrzękiem migdałków] może być leczony za pomocą:
- Silicea 30 CH, przyjmowanie co tydzień
- Baryta carbonica [lub Baryta iodata] 9 CH, przyjmowanie dwa razy na dzień. Wskazany jest również zabieg chirurgiczny.
Otyłość jest ważną chorobą współistniejącą, w przypadku której musimy przyjrzeć się lekom typu wrażliwego i lekom sposobu reagowania przewlekłego w połączeniu z innymi terapiami niehomeopatycznymi.
PRZYKŁAD LECZENIA ASTMY
- Aby zapobiec infekcji i umożliwić powrót do zdrowia po przebytej infekcji, należy zażyć:
- Sultur iodalum 9 CH, dwa razy dziennie podczas 10 dni, następnie jeden raz w tygodniu
- Silicea 30 CH, jeden raz w tygodniu
Jeśli przyczyną jest:
- Deszczowa pogoda:
- Dulcamara 30 CH, przyjmowanie każdego dnia lub każdego tygodnia podczas deszczowej pogody
- Alergia: leki objawowe [Apis, Histaminum, Nux vomica, Sabadilla, Allium cepa].
Leki na zaburzenia nastroju.
- Leki sposobu reagowania przewlekłego; psoryczne lub psoro - tuberkuliczne lub sykotyczne
- Regularne: Natrum sulfuricum 30 CH, jeden raz w tygodniu
- Leki typu wrażliwego
- Homeopatia w zapobieganiu astmy
CZY HOMEOPATIA MOŻE ZAPOBIEC ROZWOJOWI ASTMY?
Nie wykazano, aby wziewne kartykosteroidy były skuteczne w zapobieganiu progresji choroby lub przebudowy struktury dróg oddechowych. Gdybyśmy mogli zidentyfikować populacje ryzyka i wcześnie interweniować za pomocą homeopatii, moglibyśmy zapobiec rozwojowi choroby astmatycznej.
ZAGROŻONE* ASTMĄ OSOBY WYKAZUJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCĄ HISTORIĄ RODZINNĄ:
- Astma u rodziców
- Alergie u rodziców
- Zapalenie oskrzeli przed ukończeniem pierwszego roku życia [u chłopców]
- Atopia
- Częste leczenie antybiotykami w dzieciństwie
- Palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży
- Pochodzenie [rasa biała, czarna, latynoska]
- Wysoki BMI
*Powyższe czynniki ryzyka mogą zależeć od wieku i płci.
Identyfikacja tych czynników ryzyka w dzieciństwie może stanowić szansę na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia homeopatycznego w celu modyfikacji przebiegu lub progresji astmy u osób predysponowanych.
JAKA JEST MOŻLIWOŚĆ WCZESNYCH INTERWENCJI?
- Modulowanie układu odpornościowego: Silicea, Thuya occidentalis, Medorrhinum.
- Ograniczenie stosowania antybiotyków i skoncentrowanie się na „chorych” narządach: Sulfur iodatum, Silicea +/_ leki sposobu reagowania przewleklego lub leki typu wrażliwego aby zapobiec powtarzającym się infekcjom górnych dróg oddechowych.
- Zapobieganie rozwojowi sykozy po szczepieniu: Thuya occidentalis.
- Leczenie czynników etiologicznych, w tym atak/zaburzenia psycho-emocjonalne.
PRZYKŁADY PREWENCJI
Dla pacjenta z nawracającymi infekcjami laryngologicznymi, leczonego antybiotykami i/lub kartykosteroidami oraz z astmą po szczepieniach, stwierdzoną w wywiadzie:
- Silicea [15 lub 30 CH] 5 granulek jeden raz dziennie w okresie jesieni / zimy
- Thuya occidentalis 30 CH, 1 dawka na tydzień
- Leki sposobu reagowania przewlekłego i/lub leki typu wrażliwego
- Natrum sulfuricum 30 CH, 1 dawka na tydzień.
- Astma dzisiaj: w którym kierunku zmierzamy
Leczenie astmy jest bardzo zróżnicowane, często z indywidualnym podejściem do pacjenta, wynikającym z uwarunkowań genetycznych. Taki zarys leczenia astmy prowadzi nas do medycyny precyzyjnej / specjalizującej się w terapiach celowanych, opartych na fenotypie [objawy, czynniki wyzwalające, atopia, wiek w momencie wystąpienia astmy], endotypie [wzorzec zapalenia], biomarkerach [tlenek azotu w wydychanym powietrzu, wydajność płuc, etc.] i genotypach łączących różne ekspresje fenotypu astmy u danej osoby.
Homeopatia już w tym momencie rozpoznaje różne kliniczne objawy astmy. Na przykład, wybór leków stanu ostrego może być oparty na obecności hipersekrecji śluzu w porównaniu z dominującymi skurczami, jak również na innych objawach już zaobserwowanych.
Czynniki wyzwalające astmę: alergeny, wirusy, przeziębienie, czynniki drażniące, wysiłek fizyczny
- Nadpobudliwość
- Skurcz oskrzeli
- Obrzęk
- Niedrożność dróg oddechowych
Skutki psychologiczne
Przewlekłe zapalenie & Przemodelowanie tkanek
Patofizjologia astmy
Leki sposobu reagowania przewlekłego i leki typu wrażliwego będą inne dla każdej osoby. Nie ma jednego leku na astmę, chociaż Natrum sulfuricum pasuje do fizjopatologii astmy i może być stosowane rutynowo u wielu pacjentów.
Homeopatia ma na celu zmniejszenie intensywności i częstotliwości ataków astmy poprzez stosowanie leków sposobu reagowania przewlekłego w połączeniu z lekami typu ostrego. W miarę odkrywania genotypów związanych z różnymi fenotypami astmy, homeopatia może być wykorzystywana do wdrażania wczesnych interwencji opartych na przewidywaniach rozwoju astmy.
- Podsumowanie
- Konwencjonalne leczenie astmy opiera się na tych samych lekach dla wszystkich pacjentów.
- Homeopatia już teraz bierze pod uwagę różne objawy astmy.
- Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Aby pokonać stan zapalny, należy konsekwentnie stosować Natrum sulfuricum oraz leki sposobu reagowania przewlekłego.
- Homeopatia może wpływać na przebieg astmy poprzez wczesne rozpoczęcie leczenia pacjentów z czynnikami ryzyka
- W przyszłości homeopatia mogłaby wykorzystać wiedzę wyniesioną z medycyny precyzyjnej, łącząc genotyp z fenotypem w celu zdefiniowania leku sposobu reagowania przewlekłego dla konkretnego pacjenta.
- Ważne jest aby konwencjonalne leczenie astmy było dostępne dla każdego pacjenta. Homeopatia może zostać włączona do protokołu terapeutycznego, aby zmniejszyć intensywność oraz częstotliwość przewlekłej astmy, a tym samym zmniejszyć potrzebę leczenia farmaceutycznego. Ponadto podejście homeopatyczne może wpływać na przebieg astmy, zwłaszcza gdy bardzo wcześnie zastosuje się leczenie u pacjentów z grupy ryzyka.
Homeopatia może wpływać na przebieg astmy poprzez wczesne rozpoczęcie leczenia pacjentów z czynnikami ryzyka.