Jak homeopatycznie pomóc kobiecie w ciąży w dolegliwościach gastrycznych?

 

Chociaż ciąża nie jest chorobą, to jednak w tym czasie bardzo często pojawiają się u kobiet rozmaite dolegliwości, będące efektem burzy hormonalnej i adaptacji organizmu do nowych okoliczności. Pomimo, że uznawane są za „fizjologiczne” i wiadomo, że na pewno kiedyś miną, nie oznacza to, że można pozostawić przyszłą mamę bez pomocy medycznej i pozwolić na jej złe samopoczucie.

Dolegliwości ciężarnych bardzo często dotyczą przewodu pokarmowego. Po pierwsze pod wpływem hormonów układ trawienny staje się mniej wydolny i gorzej funkcjonuje, a po drugie poszczególne narządy trawienne są coraz bardziej uciskane przez macicę i rosnącego z każdym dniem malucha. Dlatego przyszła mama borykać się może z takimi przypadłościami, jak: nudności i wymioty, zgaga, zaparcia, uczucie ciężkości w żołądku, senność poposiłkowa, wzdęcia, czy odbijania. Natomiast zaburzenia krążenia żylnego w ciąży mogą skutkować pojawieniem się hemoroidów. Powszechne są także anegdotyczne już zachcianki pokarmowe ciężarnych, które nierzadko bywają pierwszym symptomem odmiennego stanu.

W ciąży jednak na pierwszym miejscu stawiamy zawsze bezpieczeństwo leczenia. Z tego względu kobiety zazwyczaj rezygnują z leków konwencjonalnych, aby uchronić dziecko i siebie przed ryzykiem potencjalnych działań niepożądanych. Należy zatem w inny sposób zadbać o dobre samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego najlepiej jest jak najszybciej włączyć do leczenia naturalne metody, które bez problemu można stosować w ciąży oraz już po urodzeniu dziecka. Natura zawsze wspiera ciężarne kobiety, ponieważ reprodukcja wpisuje się w naturalny cykl życia człowieka. Stąd w niej właśnie poszukiwać trzeba bezpiecznych sposobów na spokojne i zdrowe przetrwanie ciąży.

Najbardziej rekomendowanymi produktami leczniczymi dla przyszłych mam są leki homeopatyczne. Cechują się one wysokim profilem bezpieczeństwa, przewyższającym nawet leki roślinne, które niekiedy bywają w ciąży przeciwwskazane. Ponadto skutecznie radzą sobie z wszelkimi dolegliwościami pokarmowymi i szybko przynoszą ulgę umęczonej kobiecie.

Jednym z bardziej uniwersalnych i wygodnych w stosowaniu jest złożony lek homeopatyczny, jakim jest Gastrocynesine. Zawiera w swoim składzie cztery składniki, które obejmują swoimi wskazaniami większość objawów gastrycznych, dokuczających ciężarnym. W spektrum ich działania zawierają się między innymi takie symptomy jak: rozmaite dolegliwości żołądkowo-jelitowe, niestrawność, wzdęcia, odbijania, zgaga, uczucie pieczenia i palenia w przełyku, odczucie ciężaru w nadbrzuszu oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Istnieje również szereg pojedynczych leków homeopatycznych, które znajdują zastosowanie w zaburzeniach gastrologicznych. Często sięgamy po nie w przypadku najbardziej powszechnych objawów ciążowych, czyli nudności i wymiotów. Mdłości najczęściej pojawiają się rano, ale mogą być obecne przez cały dzień. Zazwyczaj kończą się wraz z pierwszym trymestrem, lecz niekiedy towarzyszą kobiecie przez całą ciążę. Leki homeopatyczne można stosować na każdym etapie ciąży. Są one dobierane do indywidualnych objawów, jakie manifestują się u ciężarnej.

Jednym z ważniejszych specyfików homeopatycznych zalecanych w przypadku nieustannych nudności i wymiotów w ciąży jest Ipeca. Jest polecana w sytuacji, gdy nudności są bardzo nasilone i towarzyszą im śluzowate, obfite wymioty, ślinotok, mogą pojawić się również zawroty głowy. Charakterystyczne jest to, że nudności nie łagodnieją po wymiotach. Kobieta może mieć różne zachcianki pokarmowe, lecz znacznie częściej jest wręcz odwrotnie – występuje wstręt do każdego rodzaju pokarmu i napoju, a przyszła mama zdecydowanie odmawia jedzenia, a nawet picia.

Innym ważnym lekiem dla kobiet w ciąży jest Sepia officinalis. Osoba potrzebująca tego leku skarży się na ciągłe wymioty i wykazuje silną nadwrażliwość na zapachy, zwłaszcza kuchenne, przy których odczuwa mdłości. Ponadto ma wyraźny apetyt na kwaśne pokarmy i jednoczesną awersję do mleka. Często cierpi z powodu zaparć, a także hemoroidów lub żylaków, spowodowanych zaburzeniami krążenia żylnego. Sepia jest bardzo przydatnym remedium dla ciężarnych, bo oprócz nudności i wymiotów ma w swoich wskazaniach również bóle pleców oraz dolegliwości emocjonalne i spadek nastroju, związany z ciążą.

Kolejny lek pomocny w przypadku nudności i wymiotów to Tabacum. Kobieta, która go potrzebuje odczuwa mdłości, wymiotuje i nie ma zachcianek pokarmowych. Ogólnie czuje się bardzo słabo, jest blada, omdlewa, zlewa ją zimny pot, ma palpitacje, a poprawia jej się na świeżym, chłodnym powietrzu. Natomiast lek Ignatia amara przyda się wtedy, gdy nudności wywoływane są przez sam zapach pożywienia, lecz paradoksalnie samo jedzenie łagodzi te dolegliwości.

Dobrze również pamiętać, że aby zapobiec porannym mdłościom dobrze jest zaraz po obudzeniu zjeść jakąś małą suchą przekąskę, po czym pozostać w łóżku jeszcze przez około 20 minut i dopiero wstać i rozpocząć codzienną aktywność. Jeśli mdłości są obecne przez cały dzień, pomóc może jedzenie suchych przekąsek co kilka godzin, aby żołądek nie pozostawał pusty.

W radzeniu sobie z nudnościami i wymiotami doskonale sprawdza się również imbir. Przed każdym posiłkiem można wypić niewielką ilość soku ze świeżego imbiru, wywaru ugotowanego z kawałka imbiru lub zjeść szczyptę świeżo startego korzenia. Nie można jednak przesadzić z ilością zażywanego imbiru, ponieważ jest on przyprawą rozgrzewającą i w nadmiarze może prowadzić do zaparć, gorzkiego posmaku w ustach, bólów głowy czy rozdrażnienia.

Ważnym lekiem homeopatycznym, który znajduje zastosowanie we wszelkich objawach ze strony przewodu pokarmowego, jest Nux vomica. Nux vomica skutecznie łagodzi bóle żołądka, niestrawność, nudności i zgagę. Dolegliwości pojawiają się tu około godziny po posiłku, towarzyszy im uczucie ciężkości w żołądku i uciskania w talii. Wymioty przynoszą kobiecie ulgę i powodują złagodzenie mdłości. Lek pomaga także w niestrawności, zaparciach czy hemoroidach. Zapobiega zaparciom, może być stosowany w przypadku hemoroidów, wzdęć, odczucia „kamienia w żołądku” i senności po posiłku.

Nux vomica jest jednym ze składników Gastrocynesine, co sprawia, że produkt ten ma tak szerokie spektrum działania. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru właściwego leku pojedynczego, skorzystanie z leku Gastrocynesine z pewnością jest dobrym pomysłem.

Produkt ten zawiera również taki specyfik jak Robinia pseudoacacia, która stanowi doskonałe remedium na zgagę. W ciąży dochodzi bowiem do rozluźnienia zwieracza między żołądkiem a przełykiem, a przy tym rosnący maluch uciska coraz bardziej na żołądek, co w efekcie wywołuje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Na skutek tego pojawia się pieczenie, kwaśny posmak w ustach, palenie w przełyku i za mostkiem, kwaśne odbijania i czasem ból.

Robinia pseudoacacia to lek, po który warto sięgnąć, jeśli zgaga i powyższe dolegliwości dokuczają nam zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli natomiast pieczenie odczuwane jest nie tylko w przełyku, lecz na całej długości przewodu pokarmowego czyli także w żołądku, jamie ustnej, a nawet w odbycie (podczas wypróżniania się), ulgę może przynieść lek Iris versicolor. W jego obrazie znajdziemy również nudności, wymioty i/lub biegunkę oraz gorzki posmak w ustach.

W przypadku zgagi wielu kobietom ulgę przynosi picie wody z cytryną lub herbaty rumiankowej. Dobrze się sprawdza także ciepły wywar z siemienia lnianego.

Kolejnym składnikiem leku Gastrocynesine jest Carbo vegetabilis. Jest on wskazany w zaburzeniach dyspeptycznych przebiegających ze wzdęciami i znacznym osłabieniem. Obecne są tu również odbijania, nieprzyjemny zapach z ust i nietolerancja tłustych pokarmów, po których pojawia się niestrawność.

W Gastrocynesine znajdziemy także lek Abies nigra. Zaleca się go w przypadku, gdy występuje odczucie gniecenia w żołądku, z jednoczesnym osłabiającym uczuciem wilczego wręcz głodu. Głód jest tutaj tak silny, że kobieta nie może powstrzymać się od spożywania ogromnych ilości jedzenia, których następnie nie jest w stanie strawić i rozwija zaburzenia pokarmowe. Ma ochotę na mięso, ogórki kiszone, potrawy ostre, albo też na proste, niewymyślne posiłki, ale w dużych ilościach. Przejedzenie skutkuje pieczeniem w żołądku, silnymi wzdęciami brzucha i problemami trawiennymi.

Jeśli więc mamy do czynienia z jakimikolwiek zaburzeniami gastrycznymi w okresie ciąży, a nie bardzo wiemy jaki konkretnie lek pojedynczy doradzić pacjentce lub też samej kobiecie trudno jest precyzyjnie opisać swoje objawy, warto jest polecić w tej sytuacji lek Gastrocynesine. Obejmie on bowiem swoim spektrum działania większość problemów dotyczących przewodu pokarmowego. Ponadto jest łatwy w stosowaniu, można go zażywać regularnie lub doraźnie, w razie potrzeby. Jest dostępny w postaci tabletek, które szybko się rozpuszczają w jamie ustnej. Można go zawsze mieć pod ręką, zabrać ze sobą w podróż, szczególnie w zbliżającym się okresie wakacyjnym, który sprzyja wyjazdom i przebywaniu poza domem. Dobrze pamiętać, że Gastrocynesine może się przydać nie tylko ciężarnym, ale wszystkim, którzy cierpią na wyżej opisane dolegliwości przewodu pokarmowego.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum