Leki homeopatyczne zwierząt - leki, dobór, dawkowanie.

 

Z systemu leczenia homeopatycznego korzyści ma wiele zwierząt. Wielu weterynarzy homeopatów stosuje leki homeopatyczne w swojej praktyce. 

W doborze leków weterynarz homeopata nigdy nie kieruje się samą diagnozą, leki dobierane są zawsze indywidualnie tak samo jak w przypadku leczenia ludzi. Dlatego też dla każdego z 10 psów z tą samą diagnozą weterynarz może dobrać inny lek.

Pierwsza wizyta z pupilem u weterynarza homeopaty trwa dość długo. Homeopata nie tylko bada pacjenta, ale i uważnie obserwuje zwierzę, zbiera od opiekuna informację o zachowaniu, charakterze, stara sie dobrać lek ogólny - konstytucyjny. 

 

Dobór  indywidualny – oznacza to, że nie są przypisane do diagnozy, a dobrane pod objawy jakie prezentuje chory.

Dobór leku ogólnego - konstytucyjnego, który dobierany jest pod objawy fizyczne i psychiczne wymaga czasu, ale jest on dużym wsparciem dla całego organizmu na drodze do zdrowia.

Homeopaci weterynarze mają do dyspozycji kilka tysięcy leków, a podstawą leczenia homeopatycznego jest doprowadzenie pacjenta do zdrowia aby nie musiał przyjmować na stałe żadnych leków.  

Leki homeopatyczne są produkowane w aptekach homeopatycznych, wytwarzane są z roślin, minerałów, materiałów zwierzęcych, farmaceutyków i wielu innych źródeł. Występują w różnych formach: płynnej, tabletkach, kulkach. Wybór formy nie ma wpływu na efekt terapeutyczny.

W wielu krajach leki homeopatyczne sprzedawane są bez recepty, można otrzymać je podczas wizyty lub weterynarz informuje gdzie można je zakupić, dostępne są np. w sklepach ze zdrową żywnością. W Polsce kupujemy je w aptekach.

Leki występują w różnych potencjach, a indywidualny dobór potencji pozostawiamy profesjonalistom. Do domowego stosowania wykorzystujemy najczęściej potencje do 30ch.

Na rynku dostępne są również kompleksy homeopatyczne, po które często sięgają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z homeopatia i nie potrafią dobrać leków pojedynczych. Kompleks to mieszanka kilku leków homeopatycznych na daną dolegliwość, chorobę. Nie jest to jednak indywidualny dobór. Taki kompleks pomoże gdy jakiś z leków w składzie pasuje do indywidualnych objawów chorego. Bywa tak, że osoby stosujące takie kompleksy ze względu na swoje negatywne doświadczenie twierdzą, że homeopatia nie działa.

Podstawową zasadą homeopatii jest „podobne leczy podobne” i nie możemy oczekiwać wyników bez jej zastosowania. Substancja, która może wywoływać objawy u zdrowej osoby, wyleczy te same objawy, gdy pojawią się u osoby chorej.

 

Dawka

  W homeopatii nie ma znaczenia ile kropel czy kulek poda się na jedną dawkę, nie możemy tym zaszkodzi. Ważny jest dobór leku, potencji i ile razy będziemy dawkę powtarzać. Dawka to sygnał, wiadomość przekazywana organizmowi, każda ilość go przekaże. Zwiększenie ilość leku na dawkę przy tej samej liczbie powtórzeń nie zwiększy mocy działania leku. Podobnie podanie podwójnej dawki np. leku 15ch nie da nam efektu działania leku 30ch. Liczy się potencja leku i ilość powtórzeń.  Wielkość dawki nie ma też związku z wielkością pacjenta.

 

Podawanie leków zwierzętom

  Leki wchłaniają się poprzez kontakt z błona śluzową jamy ustnej (języka, dziąseł, wnętrza policzka). Nie muszą być połknięte aby działały. Nie mają złego smaku więc zwierzęta bez problemu je przyjmują. Gdy nasz pupil wypluje lek nie mamy się o co martwić.

 

Leki podajemy bezpośrednio do pyska zachowując około 10 min odstępu od jedzenia, jeśli jest taka możliwość. 

  Staramy się podawać lek czystymi rękami. U dużych psów łatwo jest  włożyć lek między wargi, a zęby np. gdy pies śpi.

 

  Choroby przewlekłe wymagają profesjonalnej pomocy. W stanach ostrych jak np. biegunki czy choroba lokomocyjna można samemu podawać leki.

W stanach ostrych podajemy dawkę co 1-2 godzin. Przy dobrze dobranym leku efekt przeważnie jest natychmiastowy. W miarę poprawy stanu chorego wydłużamy odstępy miedzy dawkami. Kilka powtórzeń leku pokazuje czy dobrze wybraliśmy lek. Przy braku reakcji musimy przemyśleć wybór kolejnego leku.  

 

Przechowywanie

 Leki są wrażliwe na zimno, gorąco i zapachy. Przechowujemy je z dala od wysokich temperatur (nie zostawiamy leków na słońcu) i w temperaturze poniżej zera. Najlepsza do przechowywania jest temperatura pokojowa. Ważne jest również trzymanie leków z dala od mocnych zapachów (środków czystości, olejków aromatycznych, świec zapachowych, perfum itp). Nie trzymamy leków na lodówce, na mikrofalówce, w łazience.

 

Skutki uboczne

  Pomimo, że leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych nie stosujemy na własną rękę potencji powyżej 200ch. Takie potencje stosowane są przez profesjonalnych homeopatów. Po podaniu leków może wystąpić chwilowe pierwotne pogorszenie, które oznacza, że lek działa, trzeba jednak obserwować chorego, upewnić się, że lek był dobrze dobrany i chory wraca on do zdrowia.

 

 

Wybrane leki homeopatyczne

 

  Przedstawione poniżej leki homeopatyczne mogą być użyte w leczeniu chorób przewlekłych gdy w dużej mierze pokrywają charakter zwierzęcia oraz objawy fizyczne. W stanach ostrych z powinowactwem tkankowym, wraz ze specyficznym obrazem objawów.

 

Calcarea carbonica:

Zwierzęta potrzebujące tego leku lubią wygodę, komfort fizyczny, są powolne, flegmatyczne, ciepłolubne, lubią legowiska w ciepłym miejscu, np. na słońcu, przy ognisku.  Nie lubią  nadmiernego wysiłku fizycznego, podczas spaceru mogą odmówić dalszej wędrówki. Mają spory apetyt (nawet na jedzenie patyków, ziemi itp), przeważnie o masywnej budowie, szybko przybierają na wadze, szczególnie widoczne jest to u kotów. Tendencja do problemów szkieletowych (dysplazja, choroba zwyrodnieniowa stawów), niedoczynności tarczycy.

 

Calcarea phosphorica

Jest typem szczupłym, niespokojnym i aktywnym, nie leniwym, łatwo się nudzi. Wymaga ciągłej uwagi i aktywności. Ma duży apetyt i może stale jeść, jednak nie tyje.

Często typ ten widać u  młodych szczupłych psów, o długich kończynach i  bezgranicznej energii.  Lek ten jest często pomocny gdy bóle wzrostowe powodują kulawiznę u aktywnych młodych psów.

 

Natrium muriaticum

Jest  to typ wrażliwy na ciepło, wolący chłodniejsze miejsce. Wrażliwy, zamknięty w sobie, samotnik z natury, którzy w swoim życiu ma niewiele głębokich relacji, a zerwanie ich bardzo źle wpływa na jego samopoczucie i zdrowie. Jest cichy, trzyma się z dala od innych zwierząt, może jednak wybuchać jeśli jego osobiste granice nie są przestrzegane. Kot może nie dać się podnieść, a pies może nie chcieć być głaskany przez nieznajomych na ulicy. Gdy ktoś mu przeszkadza, udaje się do cichej, prywatnej przestrzeni w domu. Psy i koty w tym typie często ignorują gości, a nawet wychodzą z pokoju, aby uniknąć kontaktu z nieznajomymi. Inną mocną wskazówką do tego środka jest to, że zawsze będą bardzo spragnieni. Zwierzęta te mają skłonność do problemów skórnych, z układem moczowym lub nadczynności tarczycy.

 

Phosphourus

Spontaniczny, towarzyski, przyjazny. Z radością podąża za nieznajomym i traktuje go jako swojego nowego najlepszego przyjaciela. Bardzo wrażliwy na nastroje i atmosferę, nie lubi podniesionych głosów. Lek ten jest często zalecany jako lekarstwo na strach przed fajerwerkami i podczas burzy.  

Typ Phosphorus jest przeważnie szczupły, szybki, pełen gracji w swoich ruchach. To kot, który zwinnie wspina się na najwyższą półkę. Nie lubi samotności, dobrze rozwijaj się, gdy jest częścią grupy. Typ ten ma predyspozycje do zapalenia okrężnicy, astmy. Ma spore pragnienie.

 

Pulsatilla

Pulsatilla jest typem delikatnym, słodkim, cierpliwym, kochającym, ustępliwym, unika konfliktów, stara się zadowolić innych. Ma bardzo małe pragnienie lub jego brak. Typ ciepłokrwisty, unika gorących, dusznych pomieszczeń i bezpośrednich źródeł ciepła. Leży przy ognisku tylko przez krótki czas, wraca gdy ostygnie. Uwielbia uściski, pocałunki, może godzinami leżeć na kolanach (z wyjątkiem sytuacji, gdy jest mu za gorąco i musi się schłodzić). Może być na początku trochę nieśmiały, potrzebuje czasu. Zwierzęta te często przychodzą do swoich opiekunów po wsparcie, w obliczu zagrożenia. „Kochaj mnie i opiekuj się mną”.  Pulsatilla ma silne powinowactwo do żeńskiego układu rozrodczego. Często stosowana jest gdy problem tkwi w narządach rozrodczych, podczas rui, fałszywej ciąży.

 

Sepia

Sepia jest lekiem głównie kobiecym, również z powinowactwem do żeńskiego układu rozrodczego. Jest chłodniejsza jak Pulsatilla, bardziej  twarda i asertywna. Może wylegiwać się godzinami na słońcu lub przy kaloryferze.  Zwykle ma ostry temperament, może na przykład agresywnie atakować inne psy (zwłaszcza inne suczki). Często stosowana w leczeniu psów z urojoną ciążą, nietrzymaniem moczu u suk po kastracji,  i innych stanach wynikający z ciąży, porodu, aborcji, infekcji macicy lub kastracji.

 

Nux Vomica

Nux vomica często używany lek przy błędach żywieniowych, zatruciach. Nux vomica jako lek konstytucjonalny - działający na głębszym poziomie zalecany jest u dominujących osobników, apodyktycznych,  które wiedzą co chcą i nie boją się tego zdobyć. Nux vomica to typ zimny, lubi ciepłe miejsca, blisko ognia, kaloryfera, na słońcu. Główny problem tu to trawienie, niestrawności, wzdęcia, zaparcia. Problemy z wątrobą.

 

Lycopodium

Lycopodium również cierpi na niestrawność. Jest asertywny, może być agresywny. Brak mu pewności siebie, czuje się mały, bezbronny. Unika walki.

 

Arsenicum album

Typ Arsenicum album jest bardzo wrażliwy na zimno, nigdy nie może się wystarczająco ogrzać. Spragniony, ale pije niewiele na raz.

Zwierzęta typu Arsenicum są bardzo wrażliwe, nerwowe, wybredne. Maja problemy z układem trawiennym, skłonność do biegunek. Lek ten może być zastosowany przy biegunkach wirusowych, zatruciu pokarmowym, wymiotach. Przy wyczerpaniu, osłabieniu, któremu towarzyszy pragnienie gaszone małymi łykami. Pogorszenie jest w zimnie, a  poprawa w cieple. Arsenicum jest również lekiem często stosowanym w nowotworach u ludzi i zwierząt. Bywa pomocny w okresie starości, której towarzyszy wiele leków. Jeśli chodzi o choroby przewlekłe, osobniki Arsenicum album często cierpią na problemy przewodu pokarmowego, dróg oddechowych lub skóry.

 

Staphysagria

Staphysagria to typ spokojny i łagodny, ​​ale także niezwykle wrażliwy. Zwierzęta te szybko czują się zranione lub obrażone. Ciężko przystosowują się do zmian, mogą chorować po zmianie gospodarstwa domowego.  Stres może wywołać chorobę, np. gdy rodzina wyjeżdża na wakacje, zwierzę oddaje mocz lub wypróżnia się niewłaściwie. Podobnie gdy pojawia się nowy domownik i kot oddaje mocz na swoje rzeczy. Zestresowane koty często reagują przez układu moczowy, z niewłaściwym oddawaniem moczu, a nawet zapaleniem pęcherza, lub przez skórę, aż do powstania łysiny, ran. U psów i kotów obu płci często zaleca się kilka dawek Staphysagrii  po sterylizacji. Lek zalecany również po cewnikowaniu.  

 

Thuja

Lek często stosowany na skutki uboczne wywołane przez szczepionkę, również zapobiegawczo. Typ Thuja to zazwyczaj zwierzę, które lubi ciepłe otoczenie, jest hałaśliwe, energiczne, ale może być też dość pasywne, ciche.  Lek ma szczególnie silne powinowactwo do układu moczowego i skóry, zwłaszcza do narośli skórnych, od brodawek i tłuszczaków po nowotwory złośliwe.

 

Sulfur

Sulfur to gorący typ szukający legowisk w chłodnych miejscach, głodny, spragniony. Zwierzę nie bojące się brudu, może tarzać się w błocie dla ochłody. Nie wrażliwe, nie wybredne. Leniwe, z pozytywnym podejściem do świata. Nie martwi się o siebie, czy o otoczenie.

Sulfur zalecany jest często jako środek detoksykujący, po leczeniu konwencjonalnymi lekami lub w przypadku pasożytniczych problemów skórnych spowodowanych przez pchły lub świerzb. Lek ten ma silne powinowactwo z układem pokarmowym i skórą. Może być pomocny np. w stanach ostrych -  w leczeniu wielu przypadków biegunek czy infekcji skóry, takich jak gorące punkty.

 

Arnica

Arnika to najbardziej znanym lek homeopatycznym ze wszystkich. Stosowany na urazy fizyczne, siniaki. Podawana jest przed i po zabiegach chirurgicznym, stomatologicznych. Każda kontuzja, od najmniejszego uderzenia czy skręcenia do skomplikowanych złamań, zagoi się znacznie lepiej z arniką.

 

Rhus toxicodendron

Rhus toxicodendron to typ aktywny i energiczny, zawzięty, ruchliwy np. mały terier. Rhus tox ma silne powinowactwo do tkanki mięśniowej. Występuje tutaj sztywność mięśni z poprawą w ruchu, i pogorszeniem w nadmiernym wysiłku, wilgoci i zimnie. Gdy lek pokrywa powyższe objawy będzie pomocny w bolesności i sztywności mięśni niezależnie od przyczyny, w problemach mięśniowo – szkieletowych ostrych i przewlekłych np. zapaleniu stawów. Zwierzę kuleje i widoczna jest sztywność po odpoczynku oraz przy pierwszych krokach po przebudzeniu, poprawa gdy ciało się rozgrzeje i wtedy porusza się swobodniej. Gdy lek pokrywa charakter może być nieoceniony również np. w leczeniu alergii skórnej.

 

Ruta

Zwierzęta potrzebujące tego leku odczują pogorszenie objawów po odpoczynku, po nadmiernym wysiłku oraz w zimnych i wilgotnych warunkach. Ruta ma powinowactwo do tkanki łącznej, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, powierzchni kości i chrząstki. Stosowana jest w stanach ostrych i przewlekłych przy osłabieniu, urazach wiązadeł i ścięgien, chrząstki, torebek stawowych, problemach mięśniowo-szkieletowych, przypadkach dysplazji, chorobie zwyrodnieniowej stawów.

 

 

  W leczeniu stanów przewlekłych weterynarz homeopata dobiera leki opisujące charakter pupila co pomoże wesprzeć cały organizm i  wpłynie na poprawę problemów fizycznych. W stanach ostrych opiekun może sam próbować dobrać leki zgodnie z ich opisami.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Materia medica po polsku : Materia Medica - Homeopatia Polska

Weterynaria: Weterynaria - Homeopatia Polska

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum