Homeopatyczna apteczka dla zwierząt

Magdalena Wojciechowska-Budzisz

 

Zwierzęta domowe potrafią przysporzyć swoim właścicielom sporo zmartwienia, jeśli zaczynają chorować. Zazwyczaj traktowane są jako członek rodziny i gdy coś złego się z nimi dzieje, natychmiast szukamy dla nich pomocy. Samodzielne leczenie ukochanego pupila konwencjonalnymi sposobami nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ zwierzęta (różnie w zależności od gatunku) mają odmienny metabolizm i mogą inaczej reagować na „ludzkie” leki. Zamiast pomóc, możemy im więc poważnie zaszkodzić. Dlatego niezbędna jest zawsze pomoc weterynarza, ponieważ większość leków chemicznych, które są w określonych sytuacjach stosowane u ludzi, nie powinna być podawana zwierzętom.

Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o leki homeopatyczne. Mogą być one bowiem stosowane zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Leki homeopatyczne są dobierane zawsze według takich samych wskazań. Zasady leczenia homeopatycznego są takie same u nas i u naszych zwierzęcych przyjaciół.

Nie ma znaczenia rasa, wielkość, czy masa ciała zwierzęcia. Stosowane są tu standardowe dawki, dokładnie tak samo jak u ludzi. Leki zaś dobiera się indywidualnie do aktualnego stanu i objawów chorobowych zwierzęcia.

Warto zatem mieć pod ręką zestaw leków homeopatycznych, po które możemy sięgnąć zawsze wtedy, gdy coś niepokojącego dzieje się z naszym psem, kotem, czy królikiem. Szczególnie dotyczy to stanów ostrych, w których największą skuteczność osiągniemy, podając leki jak najszybciej, czyli już od pojawienia się pierwszych objawów. Rezultaty takiego leczenia bywają często spektakularne. Zwierzę wraca szybko do równowagi, symptomy chorobowe ustępują szybko i, co ważne, leczenie homeopatyczne nigdy nie może ani zaszkodzić zwierzęciu, ani spowodować jakiekolwiek działania niepożądane.

Jakie leki homeopatyczne można zastosować u zwierząt?

Tak naprawdę, to dokładnie te same, po które sami sięgamy i które podajemy naszym dzieciom i rodzinie w przypadku choroby. Jedyna różnica to taka, że zwierzę nie potrafi nam „powiedzieć” jak się czuje i musimy dokładnie je obserwować, żeby wybrać to najbardziej odpowiednie na daną chwilę remedium. Jednak opiekun zwierzęcia zazwyczaj dobrze zna swojego pupila i umie określić jego samopoczucie, nastrój i sposób reagowania.

W stanach ostrych leki dobieramy na podstawie:

  • etiologii – czyli przyczyny dolegliwości, np. urazu
  • objawów chorobowych – wraz z ich szczególnymi modalnościami, np. zmiany skórne lub dolegliwości pokarmowe i wszystkie objawy im towarzyszące
  • indywidualnego sposobu reagowania zwierzęcia – czyli charakterystycznego tylko dla tego zwierzęcia zachowania w określonych okolicznościach

Leki homeopatyczne w stanach ostrych u zwierząt

Po leki homeopatyczne warto sięgnąć zawsze, jeśli mamy do czynienia z takimi przypadłościami i dolegliwościami, jak między innymi:

1. Urazy i skaleczenia

Zwierzętom również mogą się przytrafić rozmaite urazy. Zwierzę może ulec mniej lub bardziej poważnemu wypadkowi, może zostać pogryzione przez inne zwierzę, skaleczyć się, nadepnąć na gwóźdź lub wbić sobie kolec w łapę itd.

Lekiem, który warto zastosować od razu, niezależnie od rodzaju dolegliwości, wynikających z urazu jest Arnica montana. Działa ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo, szybko łagodzi dolegliwości związane z urazem. Jeśli mamy do czynienia ze skaleczeniem, zadrapaniem, czy otarciem dobrze jest razem z Arniką podać lek Calendula officinalis, który przyspieszy gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek. Natomiast w przypadku obfitego krwawienia czy krwotoku wskazany jest lek Phosphorus.

Jeśli podczas spaceru pies nadepnie na ostry przedmiot i skaleczy się głęboko np. kolcem, gwoździem lub jakimś ostrym narzędziem, najlepiej podać mu jak najszybciej lek Hypericum perforatum, który pomaga zregenerować uszkodzoną tkankę nerwową. Można go zastosować jednocześnie z Ledum palustre, który wskazany jest w przypadku urazów spowodowanych ukłuciami oraz z Arniką, która zawsze jest zalecana przy jakichkolwiek urazach. Hypericum przyda się także w przypadku pogryzienia przez inne zwierzę.

Wyżej wymienione leki przeciwurazowe można także z powodzeniem zastosować u zwierzęcia, które przeszło operację, zabieg chirurgiczny lub uległo wypadkowi. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie ich po zabiegu sterylizacji lub kastracji zwierzęcia. Leki homeopatyczne pomogą szybciej odzyskać dobrą kondycję i wyraźnie ułatwią rekonwalescencję.

2. Grzybica skóry

Dolegliwości skórne u zwierząt to częsta przypadłość. Zmiany grzybicze mają zazwyczaj charakter obrączkowy, czyli są okrągłe lub owalne, pozbawione sierści, zaczerwienione i łuszczące się. W chorym miejscu mogą być obecne grudki lub strupki. Często obecny jest świąd i zwierzę rozdrapuje wówczas miejsca dotknięte dolegliwością.

Jednym z leków, zalecanych w przypadku takiego schorzenia jest Berberis vulgaris, który łagodzi świąd i przyspiesza ustąpienie infekcji grzybiczej. Jeśli zmiany są zaczerwienione, mogą być suche lub sączące się i towarzyszy im silny świąd (zwierzę drapie się bez przerwy, nawet do krwi), nasilający się pod wpływem ciepła, wskazanym specyfikiem będzie lek Sulfur. Gdy natomiast skóra jest sucha, pomarszczona, nieco pogrubiała i łuszczy się drobnymi płatkami, można do leczenia zastosować lek Arsenicum album.

Pamiętajmy, że grzybicą możemy bardzo łatwo się zarazić od naszego pupila. Zatem im szybciej się zabierzemy do jej leczenia, tym lepiej dla zwierzęcia i dla nas. Tym bardziej, że leczenie tego typu zmian skórnych jest dość uporczywe i może potrwać jakiś czas. I, niestety, znacznie gorzej leczy się to schorzenie u ludzi niż u zwierząt.

3. Stany przebiegające z ropieniem

Tego typu stany często przytrafiają się zwierzętom. Wydzieliny ropne mogą być związane z infekcjami skóry, jak np. wrzody czy ropnie, ale mogą pojawiać się także w przebiegu infekcji dróg oddechowych (ropny katar) lub zakażenia oczu (ropna wydzielina z oczu).

Stany ropne są powszechnie spotykane u przygarniętych do domu zwierząt, np. kocich znajdek. Mogą jednak się zdarzyć również u czystego i chowanego w domu zwierzęcia.

W takiej sytuacji należy włączyć do leczenia lek Hepar sulphur oraz Silicea. Dobrze jest połączyć oba specyfiki z lekiem Pyrogenium, który potrafi zapobiec zakażeniom bakteryjnym i przyspieszyć ustąpienie stanu ropnego.

Jeśli mamy do czynienia z ropną wydzieliną z oczu, skutecznym remedium może się wtedy okazać Pulsatilla, a przy ropnym, zielonym katarze dobrze jest włączyć do leczenia lek Kalium bichromicum.

Przy wszelkiego rodzaju schorzeniach dotyczących oczu, warto mieć pod ręką lek Euphrasia officinalis, który ma zastosowanie zarówno w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, a także w dolegliwościach alergicznych oczu. Do przemywania oczu u zwierzęcia można użyć homeopatycznych kropli do oczu, zawierających ten lek. Przydatny jest zwłaszcza Homeoptic – krople w postaci jednorazowych, jałowych dozowników. Sprawdzą się również jednorazowe ampułki z solą fizjologiczną. Można je stosować zarówno do oczu, jak i do przemywania i czyszczenia nosa oraz chorej skóry.

4. Choroba lokomocyjna

Wiele zwierząt, podobnie jak to się ma u ludzi, nie czuje się za dobrze podczas jazdy samochodem i rozwija wówczas objawy choroby lokomocyjnej. Czasami jednak nasz ulubieniec musi jechać razem z nami i wtedy narażony jest na przykre skutki podróżowania. Warto wówczas również skorzystać z pomocy homeopatii i podać odpowiednie leki już na dzień przed planowanym wyjazdem, a następnie w dzień wyjazdu rano i potem w trakcie podróży doraźnie, czyli w miarę potrzeb. W zależności od zachowania się zwierzęcia w czasie jazdy, należy dokonać wyboru właściwego remedium.

Jeżeli zwierzę leży skulone na siedzeniu lub podłodze auta, ewidentnie źle się czuje, nie chce nic jeść i ma zamknięte oczy, wskazany tu będzie lek Cocculus indicus. Jeśli zaś jest wręcz przeciwnie, czyli gdy zwierzak najchętniej wystawia głowę przez otwarte okno i jest mu zdecydowanie lepiej, gdy poczuje chłodne powietrze, jest to wskazówka do podania leku Tabacum.

Gdy natomiast, pomimo wymiotów i złego samopoczucia, zwierzę z chęcią coś zjada, a potem dalej leży bez ruchu z zamkniętymi oczami, może się przydać lek Petroleum. Jeżeli jednak pies lub kot silnie wymiotuje, obficie się ślini i nie chce ani jeść ani pić, należy mu podać lek Ipeca.

5. Dolegliwości pokarmowe

Przytrafiają się częściej ludziom niż zwierzętom, ale również u psa lub kota może zdarzyć się zatrucie pokarmowe. Jeśli towarzyszy temu ewidentne osłabienie, niechęć do ruchu, zwierzak leży spokojnie, nie chce nic jeść, jedynie od czasu do czasu podnosi się, aby napić się małej ilość wody, wskazanym remedium będzie lek Arsenicum album.

Przy dolegliwościach pokarmowych z obecnością wymiotów, gdy zwierzę nie chce jeść ani pić, warto podać mu jak najszybciej lek Ipeca. A gdy wymioty następują prawie natychmiast, jak tylko zwierzę coś zje, pomoc przyniesie lek Phosphorus.

6. Dolegliwości emocjonalne

Większość naszych zwierząt domowych jest silnie związana ze swoimi właścicielami. Nieobecność opiekuna bywa dla nich trudna do zniesienia. Zwierzęta nie lubią być pozostawiane same i mogą okazywać swoje emocje na różne sposoby. W zależności od tego sposobu reagowania, różne leki homeopatyczne pomogą im uporać się z emocjami.

Jeżeli pies lub kot jest wyraźnie smutny i bardzo tęskni za swoim opiekunem, często wzdycha, odmawia jedzenia i nie chce, aby go dotykać, głaskać, czy „pocieszać” w jakikolwiek inny sposób, najlepszym wyborem będzie lek Ignatia amara. Zwierzę, potrzebujące tego leku może okazywać swoje niezadowolenie jeszcze przez jakiś czas po powrocie opiekuna. Demonstruje wtedy swój żal i po prostu jest obrażone. Potrzebuje trochę czasu, aby dać się, w zasadzie dosłownie, „ugłaskać”.

Gdy zaś jest smutne i przygnębione, ale wyraźnie potrzebuje przytulenia i pogłaskania, lgnie do towarzystwa innych ludzi i szuka ich obecności, potrzebny będzie lek Pulsatilla.

Jeśli zaś zwierzak jest apatyczny, obojętny, nic nie jest w stanie go zainteresować i jedynie na żwawym spacerze wydaje się czuć nieco lepiej, pomóc mu może lek Sepia officinalis.

Jak podawać zwierzęciu leki homeopatyczne?

Pojedyncze leki homeopatyczne występują w postaci granulek, co znacznie ułatwia kwestię podawania tych leków zwierzętom, ponieważ granulki łatwo rozpuszczają się w wodzie. Można więc po prostu wrzucić 2-3 granulki do psiej lub kociej miski z wodą i pozwolić im się rozpuścić. Wystarczy, jak zwierzę wypije kilka łyków, żeby lek zadziałał. Nie ma konieczności, aby wypiło ono całą miskę wody.

Problem może się pojawić, gdy w domu obecne jest więcej niż jedno zwierzę i wszystkie one mają swobodny dostęp do swoich misek. Wtedy znacznie lepiej jest zaaplikować zwierzęciu lek prosto do pyska. Jest to w zasadzie najlepszy sposób na podanie leku homeopatycznego, bo mamy wtedy pewność, że lek trafi tam, gdzie powinien. Granulki mają słodki smak, więc zazwyczaj nie ma  problemu z tym, aby zwierzę chętnie je połknęło. Można, oczywiście, ukryć je w porcji jakiegoś przysmaku – wtedy również mamy pewność, że lek zostanie spożyty, lecz z zasady leków homeopatycznych nie podaje się razem z jedzeniem. Lepszym pomysłem jest więc podanie ich lub „wciśnięcie” pod wargę (gdy np. zwierzę śpi) lub pod wewnętrzną stronę policzka. Wystarczy kontakt leku z błoną śluzową jamy ustnej, aby mógł on już zadziałać.

Z pewnością każdy opiekun zwierzęcia, znając doskonale preferencje swojego ulubieńca, znajdzie własną metodę na skuteczną aplikację leku. Najważniejsze, aby lek został podany jak najszybciej w dolegliwościach ostrych i aby był jak najlepiej dobrany do konkretnych objawów chorobowych u zwierzęcia. Wówczas leczenie homeopatyczne z pewnością przyniesie korzystny skutek i pomoże szybko pozbyć się uciążliwych przypadłości.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum