Łysienie plackowate ( alopecia areata)

                   Łysienie plackowate ( alopecia areata) to choroba o nieznanej przyczynie. W etiopatogenezie uwzględnia się wiele czynników pochodzenia zapalnego, dziedzicznego, wpływu substancji toksycznych na organizm ( np. leki hormonalne i cytostatyczne) oraz wyzwalającego chorobę czynnika wirusowego bądź bakteryjnego.

Występujące patologiczne zjawiska w tej chorobie łączy wspólne podłoże zaburzeń autoimmunologicznych zachodzących w układzie naczyniowym, nerwowym, endokrynnym.

Łysienie plackowate współwystępuje, a prawdopodobnie jest też czynnikiem ryzyka wielu chorób autoimmunologicznych: choroby Hashimoto, cukrzycy, bielactwa, tocznia rumieniowatego, chorób wątroby po immunizacji( np. po przebytym WZW ), chorób autoimmunologicznych przewodu pokarmowego.

Jednym w z dominujących czynników patogenetycznych są przebyte infekcje wirusowe, które bardzo często indukują procesy autoimmunologiczne w organizmie. Również nagłe, silne czynniki stresu psychologicznego bądź fizycznego wydają się mieć duży wpływ na powstanie choroby.

Schorzenie dotyczy najczęściej osób młodych przed 25 rokiem życia, jest dermatozą niebliznowaciejącą. Rozważa się mechanizmy immunologiczne, które doprowadzają do nieprawidłowej funkcji limfocytów T w kaskadzie prozapalnych zjawisk dotyczących keratynocytów mieszka włosowego i uwalnianych cytokin oraz w następstwie dysfunkcji śródbłonka naczyń.

Miejsca łysienia plackowatego najczęściej mają regularny kształt, brak jest włosów a skóra jest niezmieniona chorobowo. Występują najczęściej w okolicy potylicznej i czołowo-ciemieniowej. Ponadto zmiany chorobowe mogą dotyczyć brwi, rzęs, brody, wąsów i owłosienia okolicy pach i łonowego.

Wyróżniamy łysienie:

 • Plackowate ogniskowe
 • Plackowate całkowite
 • Plackowate uogólnione
 • Plackowate złośliwe
 • Plackowate wężykowate
 • Plackowate pasmowate
 • Plackowate rozlane

W leczeniu alopatycznym stosuje się leki miejscowe i działania ogólnego. Wykorzystywane są środki hormonalne z grupy kortykosteroidów stosowane miejscowo i ogólnie. Minoksydil i cygnolina używane miejscowo oraz cyklosporyna stosowana ogólnie. Ponadto z różnym skutkiem stosuje się wąskopasmową terapię UVB, fotochemioterapię PUVA.

W medycynie alopatycznej skuteczność leczenia w niektórych przypadkach jest krótkotrwała i szybko zanika po zaprzestaniu stosowania środków alopatycznych. Jednakże o wyleczeniu metodą alopatyczna nie może być mowy.

W medycynie homeopatycznej uwzględnia się cały obraz chorobowy pacjenta z uwzględnieniem pełnej anamnezy, badania klinicznego, dobrania leków na podstawie rzetelnej metodologii homeopatycznej uwzględniającej czynniki wywołujące chorobę, reakcje obronne organizmu w odpowiedzi na te czynniki, wpływy genetyczne, środowiskowe, behawioralne, sposoby reakcji ostrej i przewlekłej, wrażliwość typologiczną dla danego pacjenta, podłoże skazowe a także typ konstytucyjny.

Głównymi lekami stosowanymi w łysieniu plackowatym są: Phosphorus, Kalium phosphoricum, Fluoricum acidum, Thallium, Thallium aceticum, Thallium sulphuricum, Graphites, Sepia, Lycopodium, Hepar sulphur, Calcarea carbonica, Apis, Baryta carbonica, Vinca minor.

W tej poważnej i trudnej do leczenia chorobie o dużej złożoności co do przyczyn jak i przebiegu naturalnego konieczne jest zindywidualizowane prowadzenie i leczenie wykonywane przez lekarza o długoletniej praktyce z reprezentatywną grupą pacjentów wyleczonych.

Poniżej przedstawiam przypadki z mojej praktyki.

Przypadek 1

Kobieta 45 letnia zgłosiła się na wizytę w czerwcu 1995 r., szczupła, wysmukła, o pociągłej twarzy i ciepłych psychologicznie oczach, ale niepewnością widoczną w drżących wargach. Ta niepewność zauważalna w ruchu ust z drżeniem widoczna była na początku, jednakże błysk ciepła w oczach jakby nadawał ton wypowiedzi. Z każdym zdaniem rozmowa była coraz bardziej swobodna i bezpośrednia. Po kilku minutach rozmowy można było odnieść wrażenie, że znamy się od bardzo dawna.

Od 5 lat leczy się z powodu łysienia plackowatego. Zmiany pozbawione włosów najczęściej sadowią się w okolicy skroniowej i potylicznej. Nie ma brwi, nosi sztuczne. Brak brwi doprowadza ją do odczucia wielkiego żalu i płaczu. Zmiany bez włosów występują głównie po stronie lewej skroniowej i w tym miejscu jest osłabione czucie. Podczas barwnego opowiadania o swych dolegliwościach zauważalne jest drżenie ciała i głosu. Kobieta bardzo często zmienia pozycje ciała, ciągle przebiera nogami. Mówi o lęku i trosce o najbliższych, bardzo się przejmuje ich losem.

Przeszła cztery operacje: dwie ciąże pozamaciczne, operację włókniaka piersi, wyrostka robaczkowego. Po prawej stronie ma mięśniaka o średnicy 3 cm. Utrzymują się bóle w okolicy jajników. Od kilku lat występuje alergia na słońce: skóra staje się czerwone i swędzi co wywołuje drapanie. Pomimo to lubi ciepło.

Stwierdza, że jest wyczerpana psychicznie, przejmuje się swoim zdrowiem i innych, boi się życia, lubi porządek, popada w pośpiech, budzi się o 3 w nocy. Przed wystąpieniami łapie ją trema w odczuciem pustki w głowie, nie wierzy w swoje możliwości, woli być niezauważona, schować się w kąciku. Pali nałogowo papierosy. W trakcie miesiączki występują migreny z wymiotami głównie po lewej stronie głowy, poprawę dają: wymioty i kołysanie się w fotelu z odgiętą głową do tyłu. Bardzo potrzebuje i oczekuje okazywania czułości, jest nieśmiała, chce być akceptowana, boi się urazić kogoś.

Ustalenie rozpoznania. Pacjentka wchodząc do gabinetu nieśmiałym, niepewnym chodem, gestami ramion i rąk ukazującymi niepewność czeka na pozwolenie, aby usiąść. W tym obrazie od początku paradoksalnie nie pasuje obraz oczu, które są ciepłe, miłe, zwracające pozytywna uwagę. Chora siada z gracją i wdziękiem, bardzo delikatnie, aby nie zaburzyć ciszy. Początkowo niepewna, niewiedząca co powiedzieć po kilku minutach od zapoznania tematu chorobowego staje się osobą wylewna, otwartą, emanującą dużą uczuciowością i empatią. Uderzające jest zainteresowanie losem innych i chęć bezinteresownej im pomocy.

Po kilkunastu minutach rozmowy jest wyczerpana. Na pytanie jak często to się staje odpowiada, że łatwo wyczerpuje ja wysiłek intelektualny i emocjonalny. Wspomaga się wtedy papierosami, mocna kawą i herbatą.

Uderzająca konstytucja długolinearna fosforyczna z cechami typowo skazowymi tuberkulinicznymi z typem wrażliwym wskazują na dwa główne leki głębokiego działania Phosphorus i Pulsatillę.

Otrzymała następujące leki:

Pulsatilla DH 200 raz na 2 tygodnie

Staphysagria DH 30 1 x dziennie

Silicea DH 30 1 x dziennie

Ignatia 5CH 1 x dziennie

Arsenicum album DH 30 1xdziennie

Thuya DH 30 co 2 dzień

Phosphoricum acidum DH 12 1 x dziennie

Thallium metallicum 9CH 1 x dziennie

Selenium 9CH 1 x dziennie

Lachesis 9CH na 3 dni przed miesiączką

Na wizycie w sierpniu 1995 r. pacjentka z zachowania i z wywiadu jest zdecydowanie spokojniejsza, mniej gestykuluje, nogi podczas siedzenia są spokojniejsze, mniej ruchliwe. Migrena występuje rzadziej, krócej trwa i jest bez wymiotów. Nasilenie świądu wieczorem po rozgrzaniu ciała.

Otrzymała następujące leki:

Ignatia DH 200 raz na 2 tygodnie

Phosphoricum acidum DH 12 1x dziennie

Thallium metallicum 9CH 1 x dziennie

Selenium 9CH 1 x dziennie

Cyclamen 9CH 1 x dziennie

Calcarea fluorica DH 30 raz na tydzień

Conium 5CH 2xdziennie

Lachesis DH 7 na 4 dni przed miesiączka

Na wizycie w październiku 1995 r. zgłosiła zmniejszenie się bólów jajników. Chora przyznała się, że w wieku 15 lat przebyła wirusowe zapalenie wątroby typu B leczone w szpitalu. Przypomniała sobie ponadto o bólach oczu nasilających się wiosna i jesienią ( jakby gałki oczne wychodziły z orbit).

Jest zdecydowanie spokojniejsza, troska o zdrowie swoje i bliskich nie doprowadza ją już tak często do płaczu i rozrzewnienia. Nie budzi się już w nocy, jest mocniejsza tak szybko nie ulega już znużeniu intelektualnemu i emocjonalnemu. Jak mówi przeżycia i emocje nie osłabiają ją już w tak dużym stopniu jak dawniej.

Całkowicie ustąpiło uczulenie na słońce. Bóle migrenowe czołowe nie występują, natomiast po lewej stronie występują rzadziej i z mniejszą siłą.

Poczucie winy, krzywdy, nieakceptowanie siebie - nie zmieniły się. Występuje strach przed ciemnością. Dalej odnosi do siebie nadmiernie cały świat.

W badaniach: AspAt 83U/L, ALAT 45 U/L.

Otrzymała następujące leki:

Stramonium DH 200 raz na miesiąc

Staphysagria DH 200 raz na miesiąc ( 2 tyg. po Stramonium)

Pulsatilla DH 30 raz na tydzień

Hypericum DH 30 2 x dziennie

Phosphorus DH 30 1 x dziennie

Thallium metallicum DH 12 1xdziennie

Selenium DH 7

Zincum DH 7 1 x dziennie

Belladonna DH 30 raz w tygodniu

Bryonia DH 7 raz w tygodniu

Apis DH 30 raz w tygodniu

Calcarea fluorica DH 30 raz w tygodniu

Conium DH 7 1 x dziennie

Ze względu na działanie związane z tropizmem do wątroby w przebiegu przewlekłego uszkodzenia tego narządu otrzymała leczenie etiologiczne z wykorzystaniem Phosphorusa.

Na wizycie w połowie grudnia 1995 r. po raz pierwszy przyszła z poprawą w zakresie utraty włosów. A mianowicie miejsca bez włosów pokryły się krótkimi włosami o tej samej gęstości jak w miejscach skóry owłosionej głowy nie objętej procesem chorobowym. Na całej głowie włosy zaczęły wypadać równomiernie.

Problemy migrenowe prawie nie wystąpiły , napad bólu wystąpił tylko raz. Znacznie uległ zmniejszeniu ból w okolicy mięśniaka.

Czuje się o wiele mocniejsza psychicznie i fizycznie. Po raz pierwszy śpi spokojnie bez wybudzeń i wstaje wypoczęta.

Otrzymała następujące leki:

Stramonium DH 200 raz na 3 tygodnie

Staphysagria DH 200 raz na 3 tygodnie ( tydzień po Stramonium)

Phosphorus DH 30 1 x dziennie

Belladonna DH 30 raz w tygodniu

Apis DH 30 raz w tygodniu

Calcarea fluorica DH 30 raz w tygodniu

Thallium metallicum DH 7 1 x dziennie

Selenium 8K 1 x dziennie

Zincum DH 7 1 x dziennie

Bryonia DH 9 raz w tygodniu

Conium DH 7 2 x dziennie

Na wizycie w maju 1996 r. zgłosiła ustąpienie bólów związanych z mięśniakiem, po czym pokazała USG jamy brzusznej na którym nie ma już mięśniaka, ale jest kamica pęcherzyka żółciowego. Włosy są na całej głowie i są od poprzedniej wizyty gęstsze i w mniejszym stopniu wypadają. Nie występują w ogóle migreny.

Otrzymała następujące leki:

Stramonium DH 200 raz na miesiąc

Staphysagria DH 200 raz na miesiąc ( 2 tygodnie po Stramonium)

Pulsatilla DH 30 raz na tydzień

Phosphorus DH 30 raz na tydzień

Belladonna DH 30 raz na tydzień

Thallium metallicum DH 12 1 x dziennie

Selenium 8K 1 x dziennie

Zincum DH 7 1 x dziennie

Lachesis DH 7 na 4 d dni przed miesiączką

Bryonia DH 7 raz na tydzień

Apis DH 7 1 x dziennie

Sulphur DH 7 1 x dziennie

Natrum sulphuricum DH 7 1 x dziennie

Thuya DH 7 1 x dziennie

Na wizycie we wrześniu 1996 r. pacjentka zgłosiła, że od 3 tygodni nie ma objawów łysienia plackowatego. Włosy, brwi i rzęsy są w odpowiedniej ilości i gęstości, wypadają w niewielkich ilościach, pojedynczo. Emocje i odnoszenie wszystkiego do siebie uległy znacznemu zmniejszeniu, sen jest dobry, spokojny. Wstaje rano wypoczęta.

Ból w okolicy pęcherzyka żółciowego nasilający się przy dotyku tej okolicy, w zimnie, po tłuszczach, po pokarmach smażonych. Ponieważ pali papierosy w badaniach obrazowych potwierdzono rozedmę płuc.

Praktycznie na tym etapie można zakończyć leczenie, gdyż doszło do ustąpienia objawów i następstw chorobowych. Chora prezentuje sobą konstytucję fosforyczną. Ze względu na działanie etiologiczne, tropizm do wątroby i skazę tuberkulinową ma wiele cech leku Phosphorus. Jest specyficznym typem wrażliwym Pulsatilli. Przejawia też cechy skazy sykotycznej.

Ze względu na kamicę żółciową , palenie papierosów i nieregularne odżywianie razem doszliśmy do wniosku o kontynuacji leczenia na poziomie zapobiegawczym i osłaniającym przed tymi czynnikami ryzyka.

Otrzymała następujące leki:

Stramonium DH 200 raz na 6 tygodni

Staphysagria DH 200 raz na 6 tygodni ( 3 tygodnie po Stramonium)

Pulsatilla DH 30 raz na tydzień

Thuya DH 30 raz na tydzień

Phosphorus DH 30 co 2 dobę

Belladonna DH 30 raz na tydzień

Calcarea phosphorica DH 30 raz na tydzień

Chelidonium DH 7 1 x dziennie

Apis DH 7 1 x dziennie

Sulphur DH 7 1 x dziennie

Bryonia DH 7 raz na tydzień

Thallium metallicum DH 7 co 2 dobę

Selenium 8K co 2 dobę

Zincum DH 7 co 2 dobę

Sulphur DH 7 1 x dziennie

Na wizycie w styczniu 1997 r. pacjentka zgłosiła, że rozpoczął się u niej okres menopauzalny. Miesiączki są obfite, trwające do 8-9 dni, z krwią ciemną. Przed miesiączką jest napięcie psychiczne i rozdrażnienie. Uderzające jest niewystępowanie migren ani przed , ani w trakcie miesiączki. Po błędach dietetycznych występuje ból w okolicy pęcherzyka żółciowego. Włosy są w idealnym stanie. Nadal pali papierosy. Wysypia się prawidłowo.

Otrzymała następujące leki:

Stramonium DH 200 co 8 tygodni

Staphysagria DH 200 co 8 tygodni ( $ tygodnie po Stramonium )

Pulsatilla DH 30 raz na tydzień

Thuya DH 30 raz na tydzień

Phosphorus DH 30 raz na tydzień

Belladonna DH 30 raz na tydzień

Calcarea phosphorica DH 30 raz na tydzień

Thallium metallicum DH 7 co 2 dobę

Selenium 8K co 2 dobę

Zincum DH 7 co 2 dobę

Thuya DH 7 2 x dziennie

Aconitum DH 7 1 x dziennie

Bryonia DH 7 1 x dziennie

Chelidonium DH 7 1 x dziennie

Apis DH 7 1 x dziennie

Berberis DH 7 1 x dziennie

Sulphur DH 7 1 x dziennie

Nux Vomica DH 7 1 x dziennie

China DH 7 1 x dziennie

Wizyta kontrolna w czerwcu 1997 r. nie spowodowała zmian w leczeniu. Tendencje chorobowe były te same jak poprzednio.

Kolejna wizyta w październiku 1997r. przebiegła tak samo jak poprzednie. Jedynie miesiąc wcześniej u pacjentki usunięto mały polip szyjki macicy.

Zaordynowano następujące leki:

Stramonium DH 200 co 8 tygodni

Staphysagria DH 200 co 8 tygodni ( 4 tygodnie po Stramonium)

Pulsatilla DH 30 raz na tydzień

Thuya DH 30 raz na tydzień

Phosphorus DH 30 raz na tydzień

Belladonna DH 30 raz na tydzień

Calcarea phosphorica DH 30 raz na tydzień

Thallium metallicum DH 7 co 2 dobę

Selenium 8K co 2 dobę

Zincum DH 7 co 2 dobę

Bryonia DH 7 1 x dziennie

Aconitum DH 7 1 x dziennie

Następna wizyta w listopadzie 1997r. dotyczyła dwóch spraw. Chora przebyła laparoskopową operację usunięcia pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy i wystąpiły ostrogi pięt. Otrzymała leczenie jak poprzednio z nowym lekiem Hekla lava DH 7  2 x dziennie.

Podczas wizyta we wrześniu 1998r. Pacjentka informuje mnie o braku wypadania włosów, braku bólów w jamie brzusznej, bardzo rzadko występujących bólach głowy wywołanych dużymi stresami, ale szybko mijających. Nie występują bóle stawów.

Zażywa teraz tylko:

Petroleum 30 CH 1 x dziennie

Phosphorus 30CH raz na tydzień

Ostania wizyta z lutego 2002 r. potwierdziła poprzednie sporadycznie występujące objawy. Pacjentka zadowolona jest z leczenia. Nie występuje płaczliwość, stała się spokojna.

Zaleciłem:

Phosphorus 30CH co tydzień

Petrolem 30Ch 1 x dziennie

I ostatecznie odstawianie leków we własnym zakresie i powolnym wydłużaniu odstępów pomiędzy kolejnymi ich ordynacjami.

Przypadek 2

Mężczyzna 38 letni o delikatnej budowie ciała, palce długie, twarz pociągła, zęby żółtawe, klatka piersiowa wąska, wydłużona. Osoba przestraszona, niecierpliwa, szybko znużona opowiadaniem o swoich dolegliwościach. Z częstymi krwotokami z nosa, nawet przy lekkim wydmuchiwaniu nosa podczas porannej toalety. Pacjent śpi przykryty po szyję. Babcia pacjenta w młodości chorowała na gruźlicę płuc. Przy pierwszych chłodach jesiennych, podczas przeciągu lub przy zimnej wilgotnej pogodzie zaczyna kichać i ma infekcje kataralne.

Bardzo często infekcje krtani z suchym , ochrypłym, urywanym kaszlem nasilającym się podczas mówienia, w pozycji leżącej, na zimnym powietrzu. Kaszel poprzedzony łaskotaniem, drapaniem w okolicy krtani, powodujący ogromne zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i rozdrażnienie psychiczne.

Pacjent narzeka na ciągłą nadmierną męczliwość, na bóle głowy, wyczerpanie przy wysiłku. Ma tendencję do anemii w badaniach laboratoryjnych. Nie toleruje zimna, szczególnie zimnej, wietrznej pogody. Bóle głowy nasilają się przy przeciągu. W dzieciństwie po szczepieniach często długo utrzymywało się osłabienie, anemia, nawracające krwawienia z nosa. Po szczepieniach występowały odczyny poszczepienne pod postacią gorączki do 38 stopni C, bólów mięśniowych, rozbicia mięśniowo- kostnego.

Od 5 lat występuje u pacjenta uporczywe łysienie plackowate na całej głowie. Najwięcej zmian jest na powierzchniach bocznych. W tych miejscach bez włosów czucie jest znacznie osłabione. Problemy z włosami zaczęły się w momencie kilkukrotnego niepowodzenia z niemożnością dostania się na wymarzone studia. Pacjent bardzo to przeżył i nie pogodził się z tą sytuacją, ciągle o tym rozmyśla. Zamartwia się o siebie i najbliższych. Jest zobojętniały na to co się z nim stanie, skłócony z najbliższymi.

Ustalenie rozpoznania. Wchodzi do gabinetu mężczyzna o budowie długo linearnej, nadmiernie wychudzony, o wąskiej klatce piersiowej, podkrążonych oczach, bladej cerze twarzy z zaróżowieniem policzków. Siada na krześle i po krótkiej rozmowie widać, że szybko się męczy.

Nawracające infekcje dróg oddechowych z nasileniem po szczepieniach ochronnych, nietolerancja przeciągu, wilgoci, zimna z ogromnym osłabieniem fizycznym i psychicznym wskazują na lek typu wrażliwego i na sposób reakcje psoro - tuberkuliniczny. W badaniu węzły chłonne zauszne, podżuchwowe powiększone twarde.

Otrzymał następujące leki:

Psorinum 15CH tylko raz

po 3 tygodniach

Sulphur 9CH tylko raz

Kalium phosphoricum 9CH 1 x dziennie

Na wizycie po miesiącu pacjent zaobserwował poprawę nastroju, mniejszą męczliwość. Rodzina chętniej z nim przebywa i rozmawia. Tylko raz miał infekcję kataralną, ale skończyła się po 2 dniach. W miejscach łysienia pojawiły się drobne włoski na głowie.

Otrzymał następujące leki:

Tuberculinum 30CH raz na miesiąc

Calcarea carbonica 9CH 1 x dziennie

Kalium phosphoricum 15CH 1 x dziennie

Na wizycie po 3 miesiącach pacjent przyszedł uśmiechnięty, zadowolony, włosy w miejscach łysienia odrastały o tej samej gęstości i strukturze jak w miejscach zdrowych, były jedynie krótsze. Pacjent nie jest tak przestraszony jak na poprzednich wizytach. Mniej się męczy. Nie rozpamiętuje tak niepowodzeń. Nie było infekcji u niego.

Otrzymał następujące leki:

Kalium phosphoricum 200CH raz na miesiąc.

Przypadek 3

Mężczyzna 46 letni wchodzi do gabinetu z rękami w kieszeniach, jest wyniosły a jednocześnie zmizerowany, czuć od niego intensywne perfumy przez zapach których przebija się niemiła woń oleisto - słodkawa. Pacjent siada ciężko, widać duże wyczerpanie organizmu. Zaczyna powoli zbierać myśli przyglądając się mojej osobie. Zwraca uwagę aby zamknąć okno w gabinecie bo czuje przeciąg, którego nie znosi. Jest początek września i temperatura wynosi 18 stopni C i jest akurat po deszczu.   Pacjent pracuje jako taksówkarz od około 3 miesięcy czuje się bardzo zmęczony, łatwo się wyczerpuje pracą. Codziennie w pracy czuje się źle. Nie ma znaczenia czy jest upał, czy jest chłodna pogoda. Najbardziej nie znosi jak pasażerowie otwierają drzwi samochodu, bo wtedy nasila się u niego wewnętrzna irytacja i osłabienie. Sam wychodzi i otwiera drzwi samochodu. Od 2 lat coraz bardziej nasila się wypadanie włosów na głowie w okolicy potylicznej i czołowej. Irytują go nieregularne placki w tych częściach głowy pozbawionych włosów. Brwi ma bardzo przerzedzone, wąsy miejscami pozbawione są włosów tak, iż wyglądają jak wygryzione. Postanowił je zgolić 2 lata temu. Nie interesuje się domem, małżonką. Wraca do domu wyczerpany, musi wieczorem wypić piwo a później interesuje go tylko seks z żoną i to codziennie. Po stosunku jest skrajnie wyczerpany i zasypia jak nieprzytomny. Małżonka boi się go i bez słowa sprzeciwu godzi się na tak wyglądające ich wspólne pożycie. Pacjent to wszystko opowiadając jest smutny, mówi powoli, trudno mu dobierać słowa, rozmowa go męczy. Po wywiadzie czuje się skrajnie wyczerpany, mówi, że tego wyczerpania ma serdecznie dość.   Narzeka na bóle jąder po stosunku, na niepełny wzwód i przedwczesne wytryski. Mimo to obsesyjnie myśli o współżyciu. Rano po nocy wstaje zmęczony. Sen nie daje odpoczynku.

Od kilku lat leczy się na reumatoidalne zapalenie stawów. Bole stawów głownie kończyn dolnych nasilają się w nocy po rozgrzaniu w łóżku. Pacjent obficie się poci na całym ciele. Poty w nocy nasilają bóle stawów. Nagłe ochłodzenie też nasila bóle. Występuje obfite ślinienie z cuchnącym zapachem z ust, cuchnący zapach całego ciała.                                  

Pacjent ma kłopoty z pamięcią, jest rozleniwiony, nie pamięta spraw sprzed kilku godzin.

Ustalenie rozpoznania. Typowe cechy skazowe pod postacią braku stabilności emocjonalnej, spowolnienia intelektualnego, niemożności skupienia się, duża chwiejność emocjonalna, drażliwość, łatwość uleganiu irytacji, nadużywanie alkoholu i pożycia seksualnego, nasilenie dolegliwości nocą wskazują na syfilityczny sposób reakcji przewlekłej.

Typowe cechy leku mercurius solubilis to: obfite poty nie przynoszące ulgi, cuchnący zapach całego ciała, pogorszenie nocą pod wpływem ciepła jak i zimna, obfite ślinienie z nieprzyjemnym zapachem z ust oraz specyficzne usposobienie o niemiłym charakterze.

Lekiem typu wrażliwego jest Selenium ze względu na uderzające wyczerpanie psychofizyczne, nadmierne nadużycia seksualne z ogromnym osłabieniem tym potęgowanym, uderzającej wrażliwości na przeciągi, znaczne wychudzenie, wręcz wyniszczenie ciała, charakterystyczny typologicznie sposób łysienia.

Otrzymał następujące leki:

Selenium 30CH raz na miesiąc

Silicea 30CH raz na 2 tygodnie

Na wizycie po 3 miesiącach pacjent czyje się mniej zmęczony, zauważył znaczny spadek potliwości ciała, cuchnący oddech się nie zmienił, nie ma już tak dużej potrzeby do tak intensywnego współżycia, zmniejszyła się wrażliwość na przeciągi.

Zaordynowano następujące leki:

Selenium 30CH raz na miesiąc

Mercurius solubilis 30CH raz na miesiąc

Calcarea fluorica 9CH 1 x dziennie

Na wizycie po 3 miesiącach głowa w ¾ pokryta jest włosami o równomiernej gęstości, chory poci się niewiele, zapach z ust się poprawił, ma więcej sił, nie reaguje już tak na przeciągi.

Zaordynowano następujące leki:

Selenium 30CH raz na miesiąc

Mercurius solubilis 200CH raz na 2 miesiące

Na wizycie za pól roku u pacjenta nie występowały miejsca bez włosów na głowie, jest w miarę wypoczęty po nocy, poci się niewiele.

Otrzymał następujące leki:

Mercurius solubilis 1000CH raz na 3 miesiące do podania w sumie trzy razy.

 

Piśmiennictwo

 1. T. Kent: Repertorium homeopatycznej materia medica Similimum, Koszalin 2004; 39,115,146,223
 2. Demarque, J.Jouanny, B.Poitevin, Y.Saint -Jean: Homeopatyczna materia medica PZWL, Warszawa; 342, 408, 479, 561, 655
 3. Łozowski J.: Zarys homeopatii Zakład Wydawnictw Medycyny Naturalnej, Koszalin 1991; 87, 95, 102,
 4. Emmrich P.: Diagnoza z twarzy MedBook, Poznań 1998; 21
 5. Dolisis, Terapeutyczny Poradnik Homeopatyczny, Oficyna Wydawnicza medyk, Warszawa 1999; 105
 6. Czelej J, Wasilewski B.: Homeopatyczny Poradnik Terapeutyczny, Oficyna Wydawnicza Medyk, Warszawa 1995; 277
 7. T.Kent: Wykłady homeopatycznej materia medica Similimum, Koszalin 2003;tom V: 39, 146, 256; tom IV: 115, 223
 8. Czelej J: Praktyczny poradnik homeopatyczny Oficyna Wydawnicza Medyk, Warszawa 1998; 187
 9. H.Clarke: Receptariusz Similimum, Koszalin 2007; 437
 10. Homotoksykologia kliniczna, [ red.:] F.Schmidt i autorzy; Instytut Psychosomatyczny, Warszawa 1998; 185

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum