Leczenie homeopatyczne wirusa COVID-19

Pandemia stała się faktem. Świat wydaje się bezradny w jej obliczu, a medycyna nie bardzo wie, jak uporać się z groźnym wirusem. W obliczu tysięcy zakażeń lekarze homeopaci podejmują wszelkie starania, aby jak najlepiej dopasować leki homeopatyczne do objawów, wywoływanych przez koronawirusa COVID-19. Poniższe wskazania i wytyczne zostały opracowane na podstawie badań i obserwacji pacjentów przez takich homeopatów, jak dr Saptarshi Banerjea i dr Rajan Sankaran z Indii, dr Aditya Kasariyans z Iranu oraz dr Jeremy Sherr z Anglii.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusach?

Koronawirusy są odpowiedzialne za wywoływanie schorzeń układu oddechowego, począwszy od zwykłego, niegroźnego przeziębienia, aż po niebezpieczny syndrom MERS lub SARS. COVID-19 jest nowo odkrytym wirusem, który zapoczątkował epidemię w Chinach w grudniu zeszłego roku, a w ciągu następnych kilku miesięcy rozprzestrzenił się na skalę globalną.

Koronawirusy są zarazkami odzwierzęcymi, przenoszonymi ze zwierząt na ludzi. COVID-19 nie jest tu wyjątkiem. Jeśli jednak już dostanie się do organizmu ludzkiego, może następnie przenosić się z człowieka na człowieka, najczęściej drogą kropelkową, gdy osoba zarażona kicha, kaszle lub nawet mówi w naszą stronę, a my oddychamy powietrzem, w którym unosi się wirus. Kropelki śliny lądują w naszym otoczeniu (powierzchnie, ubrania, skóra). Mając z nimi kontakt, a następnie dotykając rękoma oczu, nosa lub ust, przenosimy wirusa do wnętrza organizmu. Tam dopiero może się namnażać. Wirus nie jest w stanie namnażać się poza organizmem nosiciela. Dlatego tak niezwykle istotne jest zachowywanie dystansu pomiędzy osobami oraz bardzo częste i dokładne mycie rąk.

Jeśli chodzi o czas inkubacji wirusa COVID-19, objawy zakażenia się nim mogą pojawić się w ciągu 1-14 dni od momentu jego wtargnięcia do organizmu. Najczęściej jednak pojawiają się po około 5 dniach.

Objawy kliniczne

Do najczęstszych symptomów, świadczących o infekcji wirusem COVID-19 należą: gorączka, silne zmęczenie, suchy kaszel. U niektórych pacjentów mogą się rozwinąć bóle mięśniowe, niedrożność nosa, katar, ból gardła, rzadziej biegunka. Zazwyczaj objawy mają łagodny charakter i rozwijają się powoli i stopniowo. Niekiedy zarażony człowiek w ogóle nie demonstruje żadnych symptomów (nadal natomiast pozostaje źródłem zakażenia). W zdecydowanej większości (ponad 80%) chorzy zdrowieją samoistnie, bez żadnej konieczności specjalnego leczenia. Na około 6 osób u jednej może się pojawić poważniejszy stan i problemy z oddychaniem. Starsze osoby, a zwłaszcza te z chorobami współistniejącymi, takimi jak: nadciśnienie, problemy sercowo-naczyniowe lub cukrzyca, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia powikłań i choroby o bardzo poważnym przebiegu. Badania radiologiczne wskazują, że podczas infekcji o ciężkim przebiegu najczęściej dochodzi do zajęcia płata prawego płuca.

Uwaga! Szczepionki na zapalenie płuc, jak np. szczepionka przeciwko pneumokokom lub szczepionka HIB (Haemophilus influenzae typu B) nie chronią przed zakażeniem wirusem COVID-19.

Leczenie homeopatyczne

Leki homeopatyczne użyteczne w zwalczaniu infekcji, wywołanej wirusem COVID-19 można podzielić na trzy grupy, w zależności od objawów dominujących:

 1. Gorączka z suchym kaszlem
 2. Gorączka z bólem
 3. Gorączka z osłabieniem

Ad 1. W pierwszej grupie zastosowanie mają między innymi takie leki, jak:

 • STICTA PULMONARIA – której kluczowymi objawami są: szybko zasychająca wydzielina, tworząca strupki, suchy kaszel nocny, stała potrzeba wydmuchiwania nosa, lecz bezskuteczna, ponieważ nie ma wydzieliny lub jest bardzo skąpa, tępy ucisk u nasady nosa z uczuciem pełności, suchy i urywający się kaszel, a przy tym silne otępienie, apatia, niemoc, łatwa męczliwość.

Pogorszenie: wieczorem i nocą, nie może ani spać ani położyć się, musi pozostać w pozycji siedzącej. Kaszel nasila kaszel – im więcej kaszle, tym bardziej chce mu się kasłać.

Poprawa: na świeżym powietrzu.

 • JUSTICIA ADHATODA – w jej obrazie obserwujemy przede wszystkim suchy kaszel (podobny do Bryoni), spastyczny, z kurczem dróg oddechowych, może być podobny do kaszlu w przebiegu krztuśca (Ipeca), pojawiają się także duszności przy kaszlu. Dreszcze, nocne poty, kaszel z krwiopluciem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej (Phosphor).

Pogorszenie: w zamkniętym, ciepłym pomieszczeniu, a w przypadku problemów płucnych podczas leżenia na lewym boku.

 • SPONGIA TOSTA – niepohamowany suchy kaszel wywołany silnym podrażnieniem klatki piersiowej. Kaszel sercowy. Astmatyczny suchy kaszel. Kaszel szczekający, z odgłosem jakby piłowane było drewno.

Pogorszenie: zimne napoje, słodycze.

Poprawa: ciepłe napoje, jedzenie (ciepłe posiłki).

 • BRYONIA ALBA – suchy kaszel, może być z kłującym bólem w klatce piersiowej, z bólem głowy, jakby głowa się rozpadała na kawałki, silne pragnienie. Zapalenie płuc prawostronne.

Pogorszenie: ciepły pokój, jedzenie i picie, wdech (ruch), każdy najmniejszy ruch, rozmowa.

Poprawa: bezruch, odpoczynek.

 • RUMEX CRISPUS – kaszel wywołany łaskotaniem w dołku, w gardle lub za mostkiem. Tępy ból pod łopatką. Nieprzerwany, nieustający, suchy i drażniący kaszel.

Pogorszenie: ekspozycja na zimno – z tego powodu przykrywa głowę i gardło, nie chce wdychać chłodnego powietrza. Kaszel nasila się przy zmianie temperatury z ciepłego na zimne i odwrotnie (Phosphor, Spongia). Gorzej kaszle po położeniu się oraz przy ucisku na gardło. Kaszel nasila się w nocy, między 2.00 – 5.00.

Poprawa: ciepło i opatulenie się kołdrą lub kocem.

Ad.2. W przypadku  gorączki z bólem można zastosować:

 • RHUS TOXICODENDRON – suchy drażniący kaszel, pojawiający się o północy. Objawem towarzyszącym może być sztywność i obolałość, czasami pojawia się opryszczka.

Pogorszenie: w nocy, przy pierwszym ruchu, przy zimnej i wilgotnej pogodzie.

Poprawa: ciepło, kontynuacja ruchu.

 • FERRUM PHOSPHORICUM – apatia, zmęczenie, osłabienie, ból głowy o umiarkowanym nasileniu, bóle ciała. Łagodny i powolny wzrost gorączki z towarzyszącymi objawami stanu zapalnego – zaczerwienienie twarzy, nasilenie ciepłoty ciała, ból i obrzęk. Nieżytowe dolegliwości ze strony układu oddechowego, które mogą się przekształcić w poważniejsze schorzenie dolnych dróg oddechowych. Dodatkowo w obrazie może pojawić się krwawienie z nosa, zapalenie ucha z pulsującym bólem, ból gardła i zapalenie migdałków, wodniste stolce, a także lumbago ze sztywnością mięśniową. Lek ten można umiejscowić „w połowie” między pobudzeniem obserwowanym w przypadku Aconitum i Belladonny, a całkowitym wyczerpaniem, widocznym u Gelsemium. Obserwujemy tutaj suchy, ciężki kaszel z obolałością klatki piersiowej.

Pogorszenie: 1.00 w nocy (dreszcze), ciepłe napoje, ruch, nocą, między 4.00 – 6.00 nad ranem.

Poprawa: zimne okłady (ból głowy), odpoczynek.

Ad.3. Gorączka z wyczerpaniem jest wskazaniem do zastosowania takich leków jak:

 • ARSENICUM ALBUM – jest wskazany jeśli pacjent jest zmęczony, osłabiony, spocony, nie ma siły ponieść się z łóżka. Dominuje u niego ogromny niepokój o swoje zdrowie i swoich bliskich. Do tego często kicha i w zasadzie zawsze ma katar, jest wrażliwy na wszelkie, najmniejsze zmiany pogody. Może być ekstremalnie marznący.

Pogorszenie: w południe i o północy.

Poprawa: poprzez pochylenie się do przodu, gdy jest w łóżku.

 • GELSEMIUM SEMPERVIVENS – otępiały, senny, zmęczony, odczuwa zawroty głowy, chce być zostawiony sam. Objawy narastają stopniowo. Apatia, brak uwagi na to co się dzieje dookoła niego, nie słucha co się do niego mówi, ociężały. Nie ma pragnienia. Twarz ma pociemniały kolor. Dreszcze przebiegające wzdłuż kręgosłupa i kończyn.

Wskazania dodatkowe:

Jeżeli objawy pojawiają się nagle i gwałtownie – Aconitum, Belladonna

Leki, które mają w obrazie katar towarzyszący gorączce – Dulcamara, Kalium sulfuricum, Ocimum, Sanguinaria.

Leki, u których przy gorączce obecny jest ból gardła – Allium cepa, Belladonna, Hepar sulfur, Streptococcinum.

Należy jednak zauważyć, że wyżej wymienione stany występują rzadko. W zakażeniu wirusem COVID-19 najczęściej nie pojawia się katar ani ból gardła, a symptomy narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku dni.

Warto przypatrzeć się również obserwacjom, jakie poczynił dr Jeremy Sherr w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem COVID-19. Rekomenduje on zwłaszcza takie leki jak:

 • ACONITUM – przydaje się szczególnie w pierwszym stadium infekcja, gdy pojawia się katar, kichanie, jakby początek przeziębienia, możliwy ból gardła i przekrwienie zatok, a także gorączka. W wielu przypadkach jednak takie początkowe objawy nie występują i od razu pojawia się gorączka, a następnie suchy kaszel.
 • GELSEMIUM SEMPERVIRENS – wskazany w pierwszym stadium początku infekcji, ale także w kolejnym, gdy dochodzi do kłopotów z oddychaniem, osłabienia, pojawia się ból mięśniowy, ból głowy, problem z wstaniem z łóżka, wyczerpanie.
 • MERCURIUS VIVUS (SOLUBILIS) – podobnie jak Gelsemium, może mieć zastosowanie w początkowym i kolejnym stadium choroby, jeśli objawy pokrywają się z obrazem leku.
 • BRYONIA – pomocna we wszystkich stadiach zakażenia, przy takich symptomach, jak: trudności w oddychaniu, duszności, zapalenie płuc, suchy kaszel, ucisk klatki piersiowej, gorączka, osłabienie, senność, ociężałość.
 • PHOSPHORICUM ACIDUM oraz PHOSPHOR – niezwykle przydatne na każdym etapie infekcji.
 • ANTIMONIUM TARTARICUM – szczególnie użyteczny przy ciężkim przebiegu, na kolejnych jego etapach, gdy dochodzi już do poważnych problemów oddechowych. W jego obrazie znajduje się kaszel, zapalenie płuc, senność i osłabienie podczas gorączki, język obłożony grubym i białym nalotem, trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, wyczerpanie.

Homeopata ten sugeruje także inne, potencjalnie skuteczne leki do rozważenia, takie jak: Adamas, Muriaticum acidum, Senega, Sambucus nigra, Lobelia inflata, Crotalus horridus, Antimonium arsenicosum oraz Stannum metallicum. Wszystkie z nich mają w swoim obrazie trudności w oddychaniu, dysfunkcje układu oddechowego, wyczerpanie.

Profilaktyka zakażenia wirusem COVID-19

Dr Rajan Sankaran, w oparciu o analizę około 40 przypadków osób zakażonych koronawirusem, dostarczonych mu przez dr Adityę Kasariyans z Iranu, opracował obraz leku, odpowiadającemu genus epidemicus aktualnej pandemii. Bazując na symptomach i całokształcie objawów odkrył, że lek CAMPHORA wydaje się być najbardziej prawdopodobnym remedium, który znajduje zastosowanie zarówno w prewencji jak i w leczeniu zakażenia.

Obraz leku CamphoraNAGŁA ZAPAŚĆ, gwałtowne pogorszenie się stanu pacjenta, zimne poty, nieobecność pobudzenia i niepokoju ruchowego, osłabienie. Ponadto: dokuczliwy, dręczący ból głowy, niezbyt wysoka gorączka, pocenie się górnej części ciała przy jednocześnie zimnym czole, dygotanie, dreszcze, skrajne wyczerpanie, senność podczas oraz przed wystąpieniem gorączki. Pacjent chce leżeć, jest zbyt słaby aby siedzieć, nie ma siły nawet, aby unieść głowę. Objawy nawracają okresowo w cyklach – narastają i słabną. Chory ma ochotę na zimne napoje lub w ogóle nie odczuwa pragnienia. Podrażnienie gardła wywołuje napady kaszlu. Pacjent ma zimne ręce. Skóra na całym ciele jest obolała i nadwrażliwa, najlżejszy dotyk powoduje pogorszenie bólu. Osłabienie jest tak ogromne, że nie jest w stanie nawet zmienić pozycji w łóżku, więc leży bezwładnie. Układ oddechowy jest zajęty, lecz chory cały czas zachowuje przytomność. Nie wykazuje objawów niepokoju ani nerwowości. Wyczerpanie pojawia się nagle i gwałtownie postępuje.

Camphora jest lekiem wskazanym zawsze wtedy, gdy pacjentowi zagraża śmierć wskutek gwałtownego pogorszenia się jego stanu, szczególnie jeśli jest to związane z systemem nerwowym lub układem oddechowym albo sercowo-naczyniowym, jak np. w wyniku topienia się. W takich sytuacjach lek ten należy rozpatrywać równorzędnie z takim lekiem jak Carbo vegetabilis.

Camphora jest lekiem pochodzącym z królestwa roślin, z podklasy Magnolidae, w której motywem przewodnim na poziomie mentalnym jest zamknięcie się i szczelne odgrodzenie od świata zewnętrznego. Biorąc pod uwagę stan emocjonalny i psychiczny osoby, potrzebującej tego leku, można tu wymienić takie odczucia jak: złudzenie, że ma swój własny mały świat, w którym wszystko jest jasne i klarowne, podczas gdy na zewnątrz panuje nieznane i niewiadome. Dominujące jest uczucie osamotnienia i izolacji oraz potrzeba wycofania się do miejsca bezpiecznego i znajomego. Wydaje się to być aktualnie kluczowym odczuciem, jakie panuje ogólnie na świecie podczas pandemii, gdy każdy wycofuje się do „własnego świata”, ponieważ zewnętrzny świat jest postrzegany jako niebezpieczny i niepewny.

Preskrypcja leku Camphora:

Profilaktyka – Camphora 1M jedna dawka rano i jedna dawka wieczorem przez dwa dni – jako profilaktyka zakażenia

Łagodny przebieg zakażenia – Camphora 1M – rozpuścić dwie dawki leki w 100 ml wody i podawać jedną łyżeczkę co 3 godziny do ustąpienia symptomów.

Ciężki przebieg zakażenia – Camphora 10M – rozpuścić dwie dawki leku w 100 ml wody i podawać jedną łyżeczkę co 3 godziny do ustąpienia symptomów.

Nie należy spożywać ani pić niczego na pół godziny przed i po zażyciu leku.

Rajan Sankaran podkreśla jednak wyraźnie, że winny być poczynione dalsze badania, które są potrzebne do oceny skutków działania leku na większej ilości pacjentów i które mogą ewentualnie wykazać, czy inne leki byłyby skuteczne w zwalczaniu wirusa COVID-19. Niektórzy pacjenci bowiem mogą rozwinąć objawy epidemiczne, lecz będą oni lepiej reagować lepiej na swoje indywidualnie dobrane leki, podczas gdy lek genus epidemicus nie będzie tak skuteczny.

Jako potencjalne leki epidemiczne na uwagę zasługują także: Arsenicum album, Veratrum album (lub viride) oraz wspomniany już Carbo vegetabilis. Doświadczenia homeopatów podczas przeszłych epidemii i pandemii wskazują na fakt, że zazwyczaj istnieje więcej niż tylko jeden lek, rekomendowany w przypadku infekcji epidemicznych.

Leczenie homeopatyczne nie wyklucza leczenia konwencjonalnego. Przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji trzeba NATYCHMIAST skonsultować się ze swoim lekarzem, aby dokonać diagnostyki i podjąć terapię przez niego zaleconą.

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum