Problemy wieku dojrzewania.

Problemy wieku dojrzewania

Trevor Smith

            Z powodu niedookreślenia samego siebie, przeciągającej się niedojrzałości psychicznej, podczas gdy zewnętrzna, somatyczna została już osiągnięta, rozwój osobowości bywa często nieustabilizowany aż do wczesnego etapu dorosłości, a nawet jeszcze później. To czyni proces dojrzewania bardzo podatnym na urazy i wpływ otoczenia. Często młody człowiek czuje potrzebę identyfikacji z tym, co akurat propaguje się w mediach, np. modelem zdrowia nastolatków, sukcesem, siłą. Nastolatkowie radzą sobie z tymi problemami kreując czasową samoidentyfikację, co wydaje się im pomagać w akceptacji najbliższego otoczenia rówieśników.

KOMEOPATYCZNE TYPY TEMPERAMENTÓW DORASTAJĄCEJ MŁODZIEŻY

Dojrzały i czarujący

            Ci wrażliwi i często nad wyraz rozwinięci fizycznie i psychicznie nastolatkowie wydają się starsi niż w rzeczywistości wskazuje na to ich wiek. Podejmując się dorosłych wyzwań często wyglądają na zmartwionych, generalnie przejmujących się licznymi problemami i z lękiem patrzących w przyszłość. Ogólnie rzecz biorąc ten typ nastolatka wygląda atrakcyjnie, podoba się, jest czarujący. Chociaż ma artystyczny umysł, bywa przeintelektualizowany, zajmuje się problemami całego świata, finansami w domu. Schowany pod maską dojrzałości i socjalnego komfortu bywa bardzo nerwowy i niepewny siebie, pokrywając to licznymi wybiegami- erudycją i wiarygodnością w stylu pseudodorosłym. Ten typ temperamentu odpowiada dobrze Lycopodium.

Zmienny w nastroju

            Artystyczny umysł, ale bardziej pasywny i zwykle nieśmiały, smutny, bez widocznej dojrzałości- maski Lycopodium. Wygląda i zachowuje się ja dziecko, łatwo nań wpływać, często zmienia zdanie, brakuje mu zdolności i silnej postawy poprzedniego typu. U tego typu młodych ludzi widać skłonność do samotności lub przebywania w towarzystwie dorosłych. Często zbyt łatwo poddają się otoczeniu. Owo zbyt usłużne podejście podważa u nich pewność siebie i cały rozwój osobowości. Czasami potrafią być uparci i trudni, należy to jednak traktować, jako element ich zmiennej osobowości. Omawiane osoby potrzebują dużo wsparcia i okazywania sympatii. Dziewczęta często mają dokuczliwe, opóźnione i bolesne miesiączki, będące sporym utrudnieniem i problemem od początku miesiączkowania. Prezentowanemu temperamentowi odpowiada Pulsatilla.

Buntownik

            Typowy niezdarny nastolatek, prowokujący, trudny do utrzymania w ryzach, łatwo wpadający w złość, nadwrażliwy i buntowniczy. Każda drobna uwaga może być przez niego uznana za obrazę lub zamierzoną przykrość. Często żyje w niezgodzie z nauczycielami i rodzicami, zżywa się z grupami mniejszościowymi, może być brutalny lub destrukcyjny w obrębie tej grupy, choć w rodzinie zwykle nie. Niecierpliwy, skłonny do zbyt pochopnych czynów, równocześnie często czuje się nierozumiany lub odrzucony. Zawsze z pasją broni swego zdania, często w dziedzinie polityki lub socjologii i może się prowokacyjnie sprzeciwiać autorytetom w każdej kwestii, którą się obecnie zajmuje. Zainteresowania socjologiczne i lekceważenie autorytetów stanowią odwzorowanie podobnych zachowań w stosunku do ograniczeń w życiu rodzinnym, w którym osoby tu omawiane są zwykle w opozycji do czegoś, w ciągłym z czymś konflikcie. Prezentowany typ osobowości często ujawnia silne cechy charakteru i lubi przewodzić. Jest lojalny i bywa ostoją dla przyjaciół, szczególnie dla tych ciężko doświadczonych przez los, w tak zwanym „dołku”. Słabą jego stroną jest wybuchowość i ostra reakcja w każdej sytuacji, unoszenie się, spazmy świętego oburzenia i wściekłość, nawet w sprzeczce z przyjaciółmi. To czyni go trudnym we współżyciu, nieprzewidywalnym, niepewnym. Dolegliwości kolkowe przewodu pokarmowego i zaparcia to częste problemy nękające ten typ osób. Takie cechy zachowania wskazują na Nux vomica.

Niechlujny i bałaganiarski

            Zawsze niechlujny, niepoukładany w znaczeniu fizycznym, wyglądzie i sposobie myślenia. Ma dużo planów, projektów, wiele z nich ambitnych, ale często nierzeczywistych; zmienia je i rzadko, kiedy realizuje. Roztrząsa różne zagadnienia, planuje, dyskutuje nawet przez kilka miesięcy, lecz beż żadnego skutku. Często podporządkowuje się innym, niechętnie robi coś w sposób zorganizowany i po przemyśleniu inicjatywy, skłania się do „podążania za stadem”. Niektóre osoby z tej grupy są zajęte osiąganiem nierzeczywistych celów, fantazjowaniem w samotności. Ich słabą fizyczną punktem jest skóra, która wygląda na ciągle zainfekowaną, niezdrową i z licznymi wykwitami, czyrakami, krostami, co nakłada się na ich nieatrakcyjny zewnętrzny wygląd. Dla tego typu młodego człowieka odpowiedni lek to Sulphur.

Pewny siebie i łatwo się irytujący

            Często osoby z tej grupy są wysokie, mają długie plecy i niezdrową bladą skórę, nigdy nie czują się dobrze, zawsze wyczerpane, nawet budzą się zmęczone. Zwykle spóźniają się do pracy i szkoły, gdzie miewają problemy z powodu swego krytycznego podejścia do otoczenia i rozdrażnienia. Czynią dające się zaobserwować postępy w ćwiczeniach fizycznych, a im więcej w nie wkładają wysiłku, tym lepiej się czują. Często „błyszczą” w towarzystwie i raz podbudowane powodzeniami w kontaktach z otoczeniem, szybko zapominają o licznych chorobach. Dziewczęta tego typu nierzadko cierpią z powodu obfitych, bolesnych miesiączek, z uczuciem pociągania w podbrzuszu, kolkami i ogólnym poczuciem rozbicia. Zaparcia i bóle pleców są częstymi problemami. Dla tego typu młodzieży lekiem z wyboru jest Sepia.

Samotnik

            Odludek, którego nastój waha się między złością a dziecinnym zachowaniem prowadzącym do łez i histerii. Szczególnie skłonny do emocjonalnych wybuchów, szybko wpada w złe samopoczucie lub podenerwowanie podczas zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, stylu życia, np. przed wywiadem, egzaminem, zmianą pracy lub szkoły. Nie lub, gdy mu się pomaga, jest osobą ciężką do współżycia, unika okazywania sympatii lub pocieszania w każdej formie, woli pozostać samotny. Ogólnie mówiąc brakuje mu pewności siebie i nigdy nie zachowuje się naturalnie, nie jest sobą w jakiejkolwiek towarzyskiej sytuacji, zawsze wydaje się grać, sprawia wrażenie niezainteresowanego, z dystansem. U osób z omawianej grupy obserwujemy często duży apetyt na sól, a ich samopoczucie zwykle poprawia się lub pogarsza się nad morzem. Lekiem z wyboru jest w przypadku tego temperamentu Natrium muriaticum.

Postępować ostrożnie

            Z powodu niedookreślenia samego siebie, przeciągającej się niedojrzałości psychicznej, podczas gdy zewnętrzna, somatyczna została już osiągnięta, rozwój osobowości bywa często nieustabilizowany aż do wczesnego atapu dorosłości, a nawet do jeszcze później. To czyni proses dojrzewania bardzo podatnym na urazy i wpływ otoczenia. Często młody człowiek czuje potrzebę identyfikacji z tym, co akurat propaguje się w mediach, np. modelem zdrowia nastolatków, sukcesem, siłą. Nastolatkowie radzą sobie z tymi problemami kreując samoidentyfikację, co wydaje się im pomagać w akceptacji najbliższego otoczenia rówieśników. Podczas zmian somatycznych w procesie dojrzewania mamy do czynienia z nawrotem wczesnodziecięcych potrzeb, z potrzebą bycia w centrum uwagi, ochotą na słodycze. Młodzież spożywa w nadmiarze bogate w węglowodany i wysokokaloryczne pokarmy oraz napoje. Posiłki łyka w pośpiechu, nieregularnie, a często są one niepełnowartościowe- szczególnie te spożywane poza domem. Taka dieta wraz  z  hormonalnymi zmianami w organizmie wywołuje liczne problemy zdrowotne typowe dla okresu dojrzewania. Wszystkie zagadnienia związane z dojrzewaniem są przyczyną licznych zmartwień rodziców, którzy zwykle nie pamiętają, że zmagali się z podobnymi kłopotami w swojej młodości. Gdy uda się znaleźć odpowiednie podejście do młodego człowieka i jego problemów, agresywne, antysocjalne, nieodpowiedzialne postawy mogą być zmienione na właściwe, co pozwoli rodzicom uspokoić się, nie dramatyzować niezależnie od sytuacji. We wczesnych dorosłych latach większość kłopotów zostanie rozwikłana.

PORADNIK LECZENIA HOMEOPATYCZNEGO

Trądzik

            Przyczyny: dieta bogata w węglowodany, brak higieny, konstytucyjne. Objawy: dyskomfort, podrażnienie skóry, infekcje, wycieki z wykwitów.

            Leczenie:

            Kalium bromatum: bardzo użyteczny w przewlekłym trądziku.

            Sulphur: jeden z najlepszych leków, jeśli mamy do czynienia z uniesionymi, twardymi, okrągławymi zmianami skórnymi, które są zwykle czerwone, obolałe i zainfekowane. Częste pogorszenia pod wpływem wody.

            Calcium sulphuricum: użyteczne przy bladości skóry, spoconym czole i wiotkości.

            Pulsatilla: pomocna we wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z pogorszeniem w cieple.

            Arsenicum: przydatne w przypadkach przewlekłych, przy znacznym osłabieniu.

Nagłe zaczerwienienia twarzy- rumieńce

            Przyczyny: wstydliwość, nieśmiałość, konstytucja, niedojrzałość, niedoświadczenie, dziecko otaczane nadmierną opieką „rodzinne”. Objawy: uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, dyskomfort, zawstydzenie, mogą też wystąpić poty.

            Leczenie:

            Phosphorus: delikatny nastolatek o astenicznej kruche budowie ciała, przerastający rówieśników, niekiedy nerwowy, przewrażliwiony i ciągle potrzebując wsparcia. Rumieńce na twarzy pojawiają się u niego łatwo, a towarzyszy im pot w charakterystycznym miejscu: nad górną wargą.

            Pulsatilla: jeden z lepszych leków dla nieśmiałych młodych ludzi o twarzy czerwieniącej się z powodów emocjonalnych. Gdy potrzebują oni wsparcia, akceptacji i uwagi, a łatwo wybuchają płaczem.

            Natrum muriaticum: użyteczne dla nastolatków żyjących w ciągłym napięciu nerwowym, niepewnych samych siebie, łatwo zapadających na choroby, nigdy niepotrafiących się zrelaksować ani zachować naturalnie w jakiejkolwiek sytuacji.

            Ferrum phosphoricum: pomocne dla osób bladych, szybko rumieniących się w nowych lub stresowych sytuacjach, lecz mniej wrażliwych na bodźce zewnętrzne niż Phosphorus.

Nieprzyjemny zapach ciała

            Przyczyny: konstytucyjne, niedostateczna higiena. Objawy: intensywny zapach, często bardzo nieprzyjemny, nadmierna potliwość.

            Leczenie:

            Nux vomica: obfite poty związane z wysiłkiem fizycznym lub emocjami, pot może mieć przykry zapach.

            Silicea: obfite poty, szczególnie podeszw stóp, z nieprzyjemnym zapachem.

            Mercurius solubilis: obfity cuchnący pot.

Czyraki

            Przyczyny: infekcje zwykle związane z układem krążenia, wysoki poziom cukru we krwi, cukrzyca. Objawy: ból, pulsowanie, zaczerwienienie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, możliwy czyrak gromadny.

            Leczenie:

            Hepar sulphuris: jeśli należy doprowadzić do dojrzenia i pęknięcia czyraka.

            Hypericum tincturae: wskazane, gdy zajęta część ciała jest szczególnie wrażliwa na dotyk, a czyraki występują na skórze, gdzie mogą podrażnić nerwy powodujące nieznośny ból.

            Silicea: jeśli czyraki wolno dojrzewają lub stanach przewlekłych.

            Belladona: czyrak bolesny, rozpalony, błyszczący z zapalnym nacieczeniem u podstawy, tuż przed ropieniem lub sformowaniem ropy.

            Mercurius solubilis: czyrak ropiejący lub grożący zakażeniem.

            Sulphur: by zapobiec nawrotom czyraków.

            Tarentula: bardzo ostry, silny ból o rwącym i kłującym charakterze.

Łupież

            Przyczyny: konstytucjonalne, przeważnie związane z suchą skórą, niekiedy na tle alergicznym. Objawy: suchość i świąd skóry, może wystąpić zaczerwienienie i uczucie gorąca ograniczonego do miejsca zmian.

            Leczenie:

            Sulphur: pomocny szczególnie, gdy mamy do czynienia z trądzikiem, łuszczeniem się skóry i świądem.

            Calcium carbonicum: często użyteczne, jeśli osoby tego typu mają w nocy spocone ciało.

            Sepia: przydatna przy częstym powiązaniu łupieżu z brązowymi, ciemnymi plamami lub odbarwieniami skóry.

            Lycopodium: bardzo pomocne, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z dużym złuszczaniem się skóry, łuskami skórnymi i skórą bardzo suchą.

            Arcenicum: użyteczne, jako tonik do włosów oraz przy suchej i łuszczącej się skórze.

Opóźnione dojrzewanie

            Przyczyny: niski wzrost, rodzinne. Objawy: jak wyżej.

            Leczenie:

            Zawsze dobrą rzeczą w tych przypadkach jest zainicjowanie terapii lekiem konstytucyjnym w wysokiej potencji jak stymulatora normalnego wzrostu.

            Silicea: może być pomocna drobnym, wiotkim nastolatkom o jasnej karnacji ze złym krążeniem obwodowym, marznącym i z obficie pocącymi się kończynami.

Depresje

            Przyczyny: psychologiczne u wrażliwego dziecka, mogą być rodzinne lub konstytucyjne. Objawy: niepokój, brak pewności siebie, bezsenność, brak apetytu, senność, brak zainteresowania otoczeniem, apatia, defensywność, samotnictwo, szlochanie.

            Leczenie:

            Lycopodium: wskazane u zapominającego się, raczej hipochondrycznego dziecka, które rzadko się poci, jest bojaźliwe i – jak się wydaje- bardzo lubi słodkie jedzenie.

            Natrium muriaticum: pomocne w leczeniu słabego, samotnego, nerwowego dziecka, które unika towarzystwa i uwielbia sól.

            Pulsatilla: wskazana u bardziej zmiennego, emocjonalnie niestabilnego dziecka  z napadami płaczliwych depresji i skłonnościami do nich.

            Argentum nitricum: może być potrzebne, gdy mamy do czynienia z komponentą fobii i nietolerowaniem ciepła.

Strach przed egzaminem

            Przyczyny: nieśmiałość, niedojrzałość, brak pewności siebie, psychologiczne, mogą być rodzinne. Objawy: panika, niepokój, napięcie nerwowe, bóle w obrębie całego ciała, szlochanie, dziecinne zachowanie z zachciankami.

            Leczenie:

            Argentum nitricum: najbardziej użyteczny i podstawowy lek, szczególnie, gdy mamy do czynienia z nietolerowaniem gorąca i zaburzeniami pokarmowymi, np. wzdęciami.

            Gelsemium: dla osób zwykle słabych, z uginającymi się z powodu paniki kolanami.

Przetłuszczające się włosy

            Przyczyny: dieta, spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów, konstytucyjne, brak higieny. Objawy: zwykle związane z niezdrową „woskową” skórą i trądzikiem.

            Leczenie:

            Thuja: ogólny lek dla tego stanu.

            Pulsatilla: środek pomocny przed okresem, gdy następuje pogorszenie.

            Lycopodium: często stosowane przy matowych, tłustych, wyglądających na martwe włosach.

Menstruacje (opóźnione miesiączkowania)

            Przyczyny: konstytucyjne, anemie, stres i nerwowość, zarośnięta błona dziewicza. Objawy: niemożność ustalenia regularnego cyklu lub zupełny brak krwawienia miesięcznego.

            Leczenie:

            Bryonia: gdy występują zastępcze krwawienia z nosa.

            Pulsatilla: bóle brzucha i pleców, bóle głowy, nudności, anemie, palpitacje serca.

            Veratum album: gdy okres jest przytłumiony i często związany z dreszczami, nudnościami, wymiotami, biegunką.

            Sepia: przy białych upławach.

            Aconitum: w przypadkach zatrzymania okresu z powodu chłodu lub strachu.

            Natrium muriaticum: przy zaparciu, łatwym marznięciu, anemiach, dla szczupłych kobiet.

            Sulphur: w razie bólów brzucha i lędźwi, zawrotów głowy, pulsowania w głowie, zaparć.

            Cimicifuga: przy bólach głowy, bezsenności, bólach lewego sutka.

Nieśmiałość

            Przyczyny: charakter, często rodzinny. Objawy: zawstydzenie, dyskomfort, niezdarność, rumienienie się, lękliwość, pogorszenie w nieznanej, nowej lub niespodziewanej sytuacji.

            Leczenie: lek konstytucyjny.

            Lycopodium: pomocne, gdy osoba nieśmiała lubi wyłącznie własne towarzystwo, ale potrzebuje ludzi, którzy by z nią byli w domu, przebywali w pobliżu. Ogólnie są to osoby nieśmiałe i niepewne siebie, ale świetnie reagujące na słowa zachęty i otuchy.

            Argentum nitricum: użyteczne, gdy mamy do czynienia z elementami fobii, gdy dolegliwość zawsze nasila się w cieple.

            Natrium muriaticum: zdecydowanie bardziej samotne i niezależne niż Lycopodium. Tego typu osoby są zawsze newsowe i niepewne siebie w każdej sytuacji i nigdy całkowicie nie będą w stanie uczestniczyć w tym, co akurat się dzieje.

            Pulsatila: dla nieśmiałych, o jasnej karnacji, lękliwych, zgodnych, łagodnych osób lubiących sprawiać innym przyjemność, wpadających w płacz z byle powodu, potrzebującym towarzystwa i poczucia, że są lubiane i poważane. Bardzo szybko z nieśmiałości wpadają  w upór. Pogarsza się im w ciepłych pomieszczeniach, lubią otwarte okna lub zimne miejsca.

Autor: Trevor Smith Common Problems During Adolescence. “Health & Homeopathy”, wiosna 2000.

 

Problemy wieku dojrzewania 1

Problemy wieku dojrzewania 2

Problemy wieku dojrzewania 3

Problemy wieku dojrzewania 4

 

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum