Zaparcia

 

Alina Małmyszko-Czapkowicz

lek. med., specjalista medycyny rodzinnej

Natur-med, Specjalistyczna Praktyka Lekarska,Lublin

tel. +48 884 364 536

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

          Zaparcie zwane potocznie: zatwardzeniem lub obstrukcją to problem zdrowotny związany z oddawaniem stolca. Zdrowe osoby dorosłe oddają zazwyczaj jeden- dwa dobrze uformowane stolce dziennie, czasem stolec co drugi- trzeci dzień. Dzieci w zależności od wieku i metod karmienia np. niemowlęta karmione piersią oddają stolec o konsystencji jajecznicy w rytm karmień.

         Zaparcie rozpoznaje się wtedy, jeśli pacjent skarży się na zbyt rzadką częstotliwość lub utrudniona defekację.Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości społeczeństw tzw. wysokorozwiniętych. Często towarzyszą mu bóle brzucha i wzdęcia, a przy zespole jelita wrażliwego naprzemienne biegunki. Kłopoty z regularnym wypróżnianiem ma co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. U jego podstaw zwykle nie leżą poważne schorzenia. Występuje najczęściej u osób spożywających pokarmy z małą zawartością płynów i błonnika, prowadzących siedzący tryb życia, u ludzi w podeszłym wieku, noworodków, niemowląt oraz u kobiet w ciąży.

W diagnostyce zaparć zawsze należy wykluczyć przyczyny mechaniczne np. hemoroidy, choroby nowotworowe, uciski na jelita, niedrożność jelit, chorobę Hirschprunga (u niemowląt i dzieci), przyczyny toksyczne np. stan po podaniu atropiny, zatrucie arsenem, ołowiem czy alergię lub nietolerancję mleka krowiego, przyczyny czynnościowe np. zaparcia atoniczne u obłożnie chorych i osób w podeszłym wieku, zaparcia spastyczne czy towarzyszące gorączce, zaparcia polekowe (preparaty żelaza, kodeina i inne środki przeciwkaszlowe, niektóre leki przeciwdepresyjne, antycholinergiczne, sympatykomimetyczne, moczopędne, przeciwparkinsonowskie itd..)czy tez przyczyny psychogenne np. anoreksja,depresja czy silny stres (rozwód, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy itd.).Obstrukcje bywają także objawem innych schorzeń jak np. niedoczynności tarczycy czy chorób metabolicznych.

W diagnostyce wykonuje się badanie palpacyjne brzucha, badania kału na krew utajoną, badanie per rectum, a czasami rektoskopię czy kolonoskopię.

Jedną z częstszych przyczyn zaparć jest lekceważenie uczucia parcia na stolec,który powinniśmy fizjologicznie oddawać rano po przebudzeniu. Czynnikiem prowokującym oczyszczanie jelita grubego powinien być pierwszy kęs rannego posiłku . W dzisiejszych czasach,ranny pospiech nie sprzyja takim zachowaniom. To prowadzi do zaburzenia odruchu defekacyjnego i często powstaje tzw zaparcie nawykowe.

Zaparcia nawykowe dzieci to równie często schorzenie o podłożu psychicznym. Może być ono spowodowane napięciem nerwowym związanym z nadmiarem stresów w szkole czy problemami rodzinnymi oraz niechęcią do załatwiania się poza domem (np.w szkolnych toaletach). Zatwardzenie u małego dziecka może np. pojawić się przed ważnymi dla niego wydarzeniami, np. przed rozpoczęciem nauki korzystania z nocnika.

Odpowiednia terapia zaparć to ważny temat. Przetrzymywany w jelitach stolec prócz dużego dyskomfortu pacjentów jest przyczyna wielu wtórnych schorzeń, w tym nowotworowych. Błona śluzowa jelita grubego wchłania uboczne produkty trawienia, w tym substancje karcynogenne( rakotwórcze) których organizm powinien się pozbyć wraz z regularnym wypróżnianiem się. Pacjenci z zaparciami są przewlekle podtruci zbędnymi produktami swojej przemiany materii, stad częste objawy towarzyszące temu schorzeniu, takie jak , osłabienie,ospałość, przewlekle zmęczenie, obniżenie odporności itd.

W wypadku zaparć pacjenci często sięgają po ogólnie dostępne leki przeczyszczające. To leczenie daje początkowo efekt pozytywny, ale w konsekwencji nasila problem i prowadzi do tzw zespołu leniwego jelita. Gdy stale się używa środków przeczyszczających czy to chemicznych czy ziołowych, organizm traci zdolność samodzielnego wypróżniania się. Pacjenci sięgają po coraz to wyższe dawki, nowe leki i zamyka się błędne kolo zaparć i zatrucia organizmu.

Medycyna naturalna proponuje tu działanie wielopłaszczyznowe:

       1.Zmiana diety na wysokobłonnikową ( z odpowiednia zawartością owoców, warzyw, kasz,   razowego pieczywa, jogurtów z żywymi kulturami bakterii), z ograniczeniem cukrów prostych i produktów z białej mąki. Szczególnie polecane są tu takie dodatki jak jabłka, suszone śliwki, pestki słonecznika ,pestki dyni, siemię lniane itd.

  1. Odpowiednie nawodnienie pacjenta -spożywanie przynajmniej 1,5–2 litry płynów(przede wszystkim wody) dziennie
  2. Probiotyki -jako uzupełnienie fizjologicznej flory jelitowej.
  3. Regularny ruch fizyczny ( dopasowany do wieku i sprawności pacjenta)
  4. Powrót do naturalnego odruchu porannego oczyszczania jelita
  5. Leki homeopatyczne dobrane indywidualnie do przyczyny zaparć, charakteru stolca i reaktywności konkretnego pacjenta

Możemy sięgnąć tu po wiele leków i np. przy zaparciach w czasie ciąży pomocne będą: Sepia, Natrium muriaticum, Natrium sulphuricum, Nux vomica, , Hydrastis canadensis, Lachesis mutus, Lycopodium clavatum, u niemowląt i małych dzieci : Alumina , Bryonia alba, Magnesia muriatica, Nux vomica, Opium , Silicea, Calcarea carbonica, Graphites

Osobom mającym problem z zaparciami podróżnych można pomóc stosując leki: Sepia , Natrium muriaticum, a tym niezdolnym do oddania stolca w obecności innych np. w toaletach publicznych np. Ambra grisea i Natrium muriaticum.

Takie postępowanie daje długofalowe pozytywne efekty terapeutyczne i poprawia w znacznym stopniu zdrowie i komfort życia pacjentów.

Kilka przypadków klinicznych leczenia zaparć z mojej praktyki:

Przypadek nr 1

W październiku 2012 r. zgłosiła się do gabinetu matka z 6 miesięcznym dzieckiem z problemami z oddawaniem stolca.

Dane z wywiadu: Problemy z zaparciami zaczęły się odkąd dziecko zaczęto dokarmiać sztucznym pokarmem. Obecnie stolec oddawany co 3-4 dzień z dużym trudem, bólem i płaczem.

Badanie: Dziecko duże,pulchne,z dużą głową, brzuch lekko napięty, bez bolesności uciskowej.

Leczenie:

Calcarea carbonica 30 CH

Alumina 9 CH

Probiotyk

Wizyta kontrolna ( po 2 tygodniach):

Już po kilku dniach podawania leków stolec się unormował. Dziecko oddaje stolec co 1-2 dni , bez wysiłku i płaczu.

Dziecko w obserwacji przez następnych kilka lat. Skłonności do zaparć wracały okresowo, leczone jw. z dobrym skutkiem

Przypadek nr 2

Pacjentka lat 41 zgłosiła się do gabinetu w czerwcu 2016 w 6 tygodniu ciąży, z wieloma dolegliwościami związanymi z ciążą między innymi z nasilonymi zaparciami pomimo stosowania diety wegetariańskiej i wysokobłonnikowej.

Dane z wywiadu: Skłonność do zaparć od zawsze, znaczne nasilenie dolegliwości w ciąży. Stolec wydalany z trudem 1 raz w tygodniu.

Badaniem: brzuch wzdęty, napięty, bolesny przy palpacji.

Leczenie:

Natrium muriaticum 30 CH

Ignatia 30 CH

Probiotyk

Wizyta kontrolna (lipiec 2016):

Ustąpiło wiele dolegliwości ciążowych w tym zaparcia.

Pacjentka prowadzona z powodzeniem do końca ciąży – używała probiotyku i leku Natrium muriaticum 30 CH 1 raz w tygodniu, naprzemiennie z dawkowaniem co 2 dzień w zależności od nasilenia zaparć.

Córka pacjentki urodzona w lutym 2017 już jako niemowlę cierpiała na zaparcia . I jest z tego powodu leczona z powodzeniem również lekiem Natrium muriaticum

Przypadek nr 3

W lipcu 2016 do gabinetu zgłosiła się matka z 11 miesięcznym dzieckiem z problemami z zaparciami, które rozpoczęły się od kiedy zakończono karmienie piersią i dziecko zaczęto karmić sztucznymi mieszankami mlecznymi. Stolec oddawany był co 2-4 dzień, z bólem, trudnością, niepokojem dziecka. Nie było poprawy po leczeniu chemicznymi lekami rozluźniającymi stolec, probiotykiem i zwiększeniem ilości owoców w diecie. Mama skarżyła się na częste ulewania po karmieniu.

Badanie:

Dziecko bardzo dobrze rozwinięte, spokojne, z dużą głową. Brzuch miękki, bez bolesności uciskowej

Leczenie:

Calcarea carbonica 30 CH

Magnesia muriatica 15 CH

Probiotyk

Wizyta kontrolna (sierpień 2016):

Po ok 2 tygodniach leczenia , nastąpiła wyraźna poprawa i unormowanie stolców.

Dziecko w obserwacji do teraz. Nie wróciły problemy z zaparciami

 

 

Bibliografia:

1.Jouanny J., Crapanne J.B., Dancer H., Masson J.L.: “Leczenie homeopatyczne – choroby przewlekłe „ Daimonion Lublin 1988

  1. Jouanny J.: „Materia medica” Daimonion Lublin 1991

3.Czelej J.: “Praktyczny poradnik homeopatyczny” Medyk Warszawa 1998

4..Phatak R.S.: ”Materia medica” Similimum 2001

  1. Phatak R.S.: ”Repertorium leków homeopatycznych” Similimum 2000
comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum