Alergie oddechowe.

Alergie oddechowe

Autor: Jacek Oczkowski

            Chcąc homeopatycznie leczyć alergie musimy przyjrzeć się obrazowi pacjenta z trzech różnych stron: konstytucji, skazy i terapii objawowej. Musimy się także zastanowić nad systematycznym stosowaniem Poumon histamine 15CH. W rozważaniu patologicznego skazowego sposobu reagowania spore znaczenie mają psora i tuberkuloza.

SKAZA PSORYCZNA

Wszelkie objawy tej skazy cechuje okresowość i naprzemienność. Dolegliwości układu oddechowego (katar sienny, astma) pojawiają się od czasu lub naprzemiennie z innymi dolegliwościami. Częste jest też występowanie alergii skórnej pod postacią pokrzywki. Główne leki skazy psorycznej to:

            Calcarea carbonica- polecana przy pokrzywce, wyprysku, uczuleniu na mleko, astmie.

            Kalium carbonicum- używane, jako środek do zwalczania astmy.

            Sulphur- pomocny, gdy u pacjenta zauważamy objawy skórne wypryski, pokrzywkę, świąd oraz objawy oddechowe w postaci uczulenia układu ORL.

SKAZA TUBERKULINOWA

Główny objaw skazy tuberkulinowej to gwałtowne występowanie spastycznych reakcji oskrzelowych. Podstawowymi lekami tej skazy są Tuberkulinum i Morbillinum.

            W rozważaniach nad typami konstytucji zasadniczą praktyczną różnicę stanowi fakt, iż na dolegliwości u fosforyków w odróżnieniu od karboników ma wpływ stan psychiczny pacjenta. Konstytucja fluoryczna nie ma znaczenia w alergiach u ludzi.

            Zanim przejdziemy do prezentacji leków objawowych, powtórzmy zawartą we wstępie tezę o konieczności systematycznego stosowania niespecyficznego „odczulacza”, jakim jest Poumon histamine 15CH. Środek ów podajemy zarówno w stanach ostrych jak i przewlekłych. Preparat stosuje się w dolegliwościach, w których widoczne są objawy szeroko pojętych reakcji alergicznych. Zwalcza on klasyczne alergie dróg oddechowych (katar sienny, astma), skóry (egzemy), a nawet obrzęk naczyniowo- nerwowy zwany obrzękiem Quinckego. Poumon histamine 15CH działające także w ostrych infekcjach, szczególnie dróg oddechowych z widocznym czynnikiem alergicznym, pozbawione jest działań niepożądanych, w tym nie powoduje senności.

            Wśród leków objawowych na szczególną uwagę zasługują:

            Ambrosia- przydatna przy łzawieniu i nieznośnym świądzie powiek. Lekarstwo uczuleń, nieżytu nosa, kataru siennego.

            Allium cepa- zalecane przy płynnym drażniącym wycieku z nosa. Gdy górna warga i skrzydła nosa są obtarte. Jeśli poprawa stanu chorego następuje na świeżym powietrzu. Jeśli kicha on często i salwami.

            Ammonium muriaticum- polecane pacjentom z obfitym wyciekiem, otarciami skóry górnej wargi i skrzydeł nosa podobnymi jak w przypadku do Allium cepa, lecz z uczuciem zatkanego nosa mimo wycieku, a na dodatek uskarżającym się na utratę węchu.

            Aralia racemosa- podawana, gdy wyciek z nosa ma smak słonawy i jest drażniący. Jeśli kichanie nasila się w przeciągu. Przy astmie narastającej natychmiast po położeniu się do łóżka.

Arsenicum album- lek ordynowany pacjentom, u których kichaniu towarzyszy palący i drażniący wyciek. Jeśli poprawę przynoszą mu gorące okłady. Gdy obserwujemy naprzemienność różnych objawów ze zmianami skórnymi.

            Arundo mauritanica- to lekarstwo kataru siennego, w którego obrazie znajdziemy: palenie i swędzenie podniebienia i spojówek, irytujące swędzenie nozdrzy i sklepienia jamy ustnej.

            Badiaga- przepisywana na obfity katar z kichaniem. Jeśli poprawa stanu pacjenta następuje w cieple (Allium cepa). Przy spazmatycznym kaszlu.

            Euphrasia- przepisywana, gdy kichaniu z drażniącym wyciekiem z oczu i łagodnym wyciekiem z nosa towarzyszy światłowstręt.

            Kalium iodatum- podawane przy palącym wycieku z nosa i gwałtownym kichaniu.

            Naphtalinum- polecane w razie kichania, drażniącego wycieku z nosa i oczu. Gdy poprawa stanu chorego następuje na świeżym powietrzu.

            Nux vomica- zapisywana bywa z reguły chorym spazmatycznie kichającym podczas budzenia się. Osobom nadmiernie wrażliwym na zapach kwiatów. Takim, których wyciek jest suchy nocą, a płynny w ciągu dnia.

            Sabadilla- zalecany spazmatycznie kichającemu pacjentowi z cieknącym nosem i swędzeniem miękkiego podniebienia. Takiemu, który uskarża się na nadwrażliwość na zapach kwiatów, ma obfity wodnisty wyciek z nosa, powieki czerwone i palące. Któremu pogarsza się przy zimnej pogodzie.

            Sinapis nigra- jest środkiem na skąpe i drażniące wycieki, suchość błon, nozdrza naprzemiennie zatkane.

            Sticta pulmonaria- to lek osób z nosem pełnym u nasady. Osób, które mają stałą potrzebę jego dmuchania nosa mimo braku wydzieliny, osób nieustannie kichających (Sabadilla).

 

1

Wspomagające zastosowanie leków homeopatycznych w przewlekłym zapaleniu krtani i nadczynności tarczycy.

Kaszel krztuścowy.

Zapalenie oskrzelików u dziecka, niemowląt. ( Ulewania i duszność. Nawrót choroby. Reakcja polekowa. Wyprysk naprzemiennie. )

Miejsce homeopatii w leczeniu grypy i nieżytów górnych dróg oddechowych okresu jesienno-zimowego.

Obszar alergiczny.

Astma - podejście homeopatyczne.

Alergia oddechowa.

Przypadek nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

Homeopatyczne leczenie kataru siennego

Alergie oddechowe.

Zapalenia zatok

Chrypka i przeciążenie głosu.

Ostre zapalenie krtani.

Suchy kaszel napadowy.

Wzmocnienie układu odpornościowego.

Historie choroby.

Problemy wieku dziecięcego - przewlekłe zapalenie gardła, nosa i ucha.

PEDIATRIA - Zapalenie nosogardła

PEDIATRIA - Zaburzenia drożności nosa ( + spis treści książki )

Chrypka i bezgłos.

Zapalenie zatok przynosowych.

Wybrane leki w terapii kaszlu.

Polipy w nosie.

Katar sienny - a może spróbować homeopatii ?

Astma oskrzelowa - przypadek chorobowy.

Reakcje alergiczne w obrębie nosa i zatok

Alergia oddechowa i skórna (astma oskrzelowa, pokrzywka)

Astma oskrzelowa na podłożu licznych alergii

Nieżyt błony śluzowej nosa o podłożu naczynioruchowym

Przypadki kliniczne - NIEŻYT BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA O PODŁOŻU NACZYNIORUCHOWYM

Alergie układu oddechowego - katar sienny.

Leki homeopatyczne w terapii i profilaktyce nieżytów górnych dróg oddechowych

Katar

Leczenie zadawnionej skazy tuberkulinowej o dużej różnorodności objawów z zaznaczającą się sykotyzacją.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum