HOMEO POPULI, STOWARZYSZENIE ZAŁOŻONE PRZEZ PACJENTÓW DLA PACJENTÓW!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Utworzony w 2019 roku w Quebecu, Homeo Populi jest ruchem "obywatelskim", który skupia pacjentów broniących homeopatii. Jej założycielki, Alexandra Pilarski i Talia Markarian, na stronie MonHoméoMonChoix (Moja Homeopatia Mój Wybór) opowiadają o genezie ruchu i kolejnych działaniach, podkreślając fakt, że w Ameryce Północnej korzystają ze swobody wyboru homeopatii.

 

MonHoméoMonChoix – czy możecie opowiedzieć o genezie powstania stowarzyszenia ?

Homéo Populi – Od dawna myślałyśmy o założeniu Homeo Populi. Już od 2017 roku miały miejsce pierwsze spotkania. Do tej pory nie było w Quebecu żadnego stowarzyszenia, które mogłoby wspierać pacjentów w wyborze leków lub informować ich o homeopatii.

W maju 2019 roku w Montrealu odbył się jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia branżowego homeopatów w Quebecu « Syndicat professornel des homeopathes du Québec » (SPHQ), który zgromadził profesjonalnych homeopatów i publiczność, pragnącą dowiedzieć się więcej o homeopatii. To tylko potwierdziło naszą chęć stworzenia ruchu dla użytkowników homeopatii. Artykuł przedstawiony przez Williama Suerincka podczas jubileuszu, Homeopatia : inna droga zrobił na nas duże wrażenie. Z pewnością nie mogłyśmy już dłużej stać z założonymi rękami i obserwować negatywne opinie na temat homeopatii, które są zaprzeczeniem opinii pacjentów i badań naukowych.  

 « Naszym zdaniem osoby korzystające z homeopatii mają prawo być właściwie poinformowane na temat medycyny, którą wybrały i dzięki której wyzdrowiały. […] To byłoby nie do pomyślenia aby odwrócić się od medycyny z ponad 200 letnią historią i która ma ponad 300 milionów zwolenników na całym świecie.. »

 

MHMC – W jaki sposób powstało stowarzyszenie ?

H.P. – W lipcu 2019 roku, dostałyśmy zaproszenie aby uczestniczyć w spotkaniach przyszłego Ruchu na rzecz homeopatii w Quebecu, w którym uczestniczyli zarówno członkowie SPHQ jak i wielu producentów leków. W taki właśnie sposób narodził się nasz ruch obywatelski w obronie homeopatii w Quebecu.

W sierpniu zabrałyśmy się do pracy, początkowo organizując się i nawiązując kontakty z innymi stowarzyszeniami na całym świecie, zaangażowanymi w homeopatię, a przede wszystkim z serwisami społecznościowymi na Facebooku, na którym obecnie publikujemy wszystkie ważne treści na temat homeopatii. Zaczynałyśmy od zera z punktu widzenia organizacyjnego, logistycznego jak i informatycznego. Ale chęć wsparcia zwolenników homeopatii była silniejsza i dołożyłyśmy wszelkich starań aby utworzyć ruch Homeo Populi. Naszym zdaniem osoby korzystające z homeopatii mają prawo być właściwie poinformowane na temat medycyny, którą wybrały i dzięki której wyzdrowiały. Nie chciałyśmy aby czerpano wiedzę z mediów, które podają nieprawdziwe informacje. Same od kilkudziesięciu lat leczymy się homeopatią. To byłoby nie do pomyślenia aby odwrócić się od medycyny z ponad 200 letnią historią i która ma ponad 300 milionów zwolenników na całym świecie.[1].

W listopadzie 2019 roku podczas spotkania przy okrągłym stole, zorganizowanym w Montrealu i zatytułowanym « Homeopatia : uznanie zasadności leczenia, kwestia interesu zdrowia dla mieszkańców Quebecu » odbyło się oficjalne utworzenie Obywatelskiego Ruchu na rzecz Homeopatii w Quebecu, które nazwałyśmy Homeo Populi.. Podczas tego ważnego wydarzenia miałyśmy okazję podzielić się naszą historią o homeopatii i wesprzeć uwagi prelegentów, obecnych przy okrągłym stole. Broniliśmy wolności wyboru leczenia homeopatią, medycyny, która podparta jest faktami klinicznymi i naukowymi, a dowody na to przedstawili przy tej okazji Rachel Roberts i Alex Tournier z Homeopathy Research Institute.

Dzisiaj widzimy że wszyscy czekali na to wydarzenie : 200 polubień, w dniu utworzenia stowarzyszenia czyli 19 listopada, aktualnie strona ma już 900 polubień na Facebooku. Homeo Populi to ruch założony przez pacjentów dla pacjentów, i to jest coś !

 

MHMC – Jakie były ostatnio poważne akcje mobilizacyjne na rzecz homeopatii w waszym kraju ?

H.P. – Zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w dniu 19 listopada 2019 roku w Montrealu to bez wątpienia ogromna mobilizacja społeczna, która wywołała duże zainteresowanie w mediach. Najważniejszymi filarami tego wydarzenia było podkreślenie zasadności stosowania homeopatii i wsparcie pacjentów w ich wyborze. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy służby zdrowia, naukowcy i pacjenci.

« Uważamy, że troska o ludzi i środowisko oznacza wolność wyboru i uważne słuchanie, ale także opiekę, jakość życia, bezpieczeństwo leczenia, wsparcie i indywidualne podejście do pacjenta. Homeopatia jest bez wątpienia idealną metodą leczenia ! »

 

Innym ważnym wydarzeniem w Quebecu było utworzenie Koalicji na rzecz homeopatii, na prośbę Stowarzyszenia branżowego homeopatów w Quebecu (Syndicat professionnel des homéopathes du Québec - SPHQ). CPHQ skupia grupy pacjentów, lekarzy homeopatów, naukowców i przedstawicieli przemysłu. Jego celem jest promowanie homeopatii w Quebecu, jak również zachowanie wolności co do wyboru leczenia. Homeo Populi jest dumne będąc członkiem Koalicji i mając  możliwość wsłuchania się w głosy pacjentów.

Patrząc szerzej, inną ważną i konieczną mobilizacją w Ameryce Północnej jest w naszym przekonaniu ruch Americans for Homeopathy Choice (AHC), który walczy w obronie homeopatii i w imieniu milionów jej użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Praca Paoli Brown i jej zespołu zasługuje na uznanie, a ruch ten jest źródłem inspiracji dla Homeo Populi. Możemy wiele się od nich nauczyć i dlatego w styczniu 2020 roku spotkaliśmy się z Paolą Brown, z którą wymieniamy pomysły i idee.

 

MHMC – Mówiąc o przyszłości, jakie tematy wydają się istotne do przekazania i nagłośnienia ?

H.P. – Uważamy, że troska o ludzi i środowisko oznacza wolność wyboru i uważne słuchanie, ale także opiekę, jakość życia, bezpieczeństwo leczenia, wsparcie i indywidualne podejście do pacjenta.

Chcemy, aby wszyscy widzieli że homeopatia jest bez wątpienia idealną metodą leczenia ! Nietoksyczna dla człowieka i środowiska, homeopatia jest medycyną przyszłości. Nie wiemy, co przyniesie jutro, ale wiemy, że dzisiaj musimy wykonać swoje zadanie. Naszym obowiązkiem jest szacunek do otaczającego nas świata i nie myślimy tylko o sobie ale o przyszłych pokoleniach; homeopatia pomaga nam w tym w zdecydowany sposób.

Pragniemy podkreślić, że homeopatia jest odpowiednia dla każdego, ponieważ nie zawiera przeciwskazań : kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci i osoby starsze, wszyscy mogą zaufać homeopatii.

I na koniec, słuchanie pacjenta oznacza że mamy do niego szacunek! Bardzo ważne podczas konsultacji jest umiejętność uważnego wysłuchania pacjenta, bez uprzedzeń i osądów. Czuć się szanowanym w swoich wyborach to przywilej i z tego powodu pacjenci wybierają homeopatię.

 

MHMC – Jakie będą Państwa kolejne działania lub wydarzenia na koniec roku 2020 ?

H.P. – W listopadzie tego roku Homeo Populi obchodzi swoją pierwszą rocznicę i z tej okazji rozpoczynamy kampanię pod hasłem « Homeopatia i ja ». Osoby stosujące homeopatię są proszone o wybranie jednego zdania, które najtrafniej opisuje homeopatię oraz o umieszczenie ich zdjęcia przy wybranym zdaniu na stronie Homeo Populi na Facebooku. Celem tej akcji jest pokazanie że wielu ludzi korzysta z homeopatii i że są z niej zadowoleni, ponieważ ich jakość życia uległa poprawie.

« Jako osoby stosujące homeopatię, możemy być dumni że wybraliśmy ten rodzaj medycyny i chcemy sprawić żeby wszystkie osoby stosujące homeopatię, zwłaszcza mieszkańcy Quebecu, nie miały obaw i rozmawiały z innymi o tym że zostali wyleczeni dzięki homeopatii.! »

 

Przygotowujemy również kampanię społeczno-finansową mającą na celu dalsze promowanie Homeo Populi. Nasz cel: być widocznym szczególnie dla tych, którzy nie mają profilu na Facebooku, poprzez stworzenie strony Homeo Populi. Ta strona ma być podstawowym źródłem informacji dla użytkowników poszukujących istotnych informacji na temat homeopatii. Informacje te będą miały charakter praktyczny: na przykład, jak znaleźć profesjonalnego homeopatę w swojej okolicy, która apteka lub sklep z produktami naturalnymi oferuje leki homeopatyczne. Ponadto strona będzie zawierała odniesienia do stron internetowych, poświęconych badaniom naukowym w dziedzinie homeopatii i stowarzyszeń pacjentów w innych częściach świata. Poprzez te działania chcemy stworzyć więź przynależności do wspólnoty homeopatycznej.

Dodatkowo, działania społeczno-finansowe (crowdfunding) posłużą do sformalizowania Homeo Populi co doda wyższej rangi naszemu stowarzyszeniu. Nadal przyjmujemy nowych członków, którzy chcą uczestniczyć w naszych przyszłych projektach! W przyszłości planujemy przeprowadzić wywiady z kilkoma ważnymi osobami z kręgu homeopatii i zorganizować wydarzenia towarzyskie, takie jak warsztaty pierwszej pomocy, chcemy zapraszać homeopatów, pokazywać filmy dokumentalne o homeopatii, ... A to dopiero początek!

Homéo Populi – Oto post na Facebooku, który wygenerował najwięcej wyświetleń. Jako osoby stosujące homeopatię, możemy być dumni że wybraliśmy ten rodzaj medycyny i chcemy sprawić żeby wszystkie osoby stosujące homeopatię, zwłaszcza mieszkańcy Quebecu, nie miały obaw i rozmawiały z innymi o tym że zostali wyleczeni dzięki homeopatii! Taki cel będzie nam przyświecał we wszystkich przyszłych projektach Homeo Populi.

 

[1] Żródło Le Livre blanc de l’homéopathie, str. 15.

comments
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum