Veratrum album

Veratrum album L.

Ciemiężyca biała

Liliaceae – Liliowate (4 CH)


POCHODZENIE I OPIS

Veratrum album L., ciemiężyca biała, jest rośliną należącą do rodziny Liliowatych, rosnącą na górskich pastwiskach. Od najdawniejszych czasów aż do średniowiecza powszechnie stosowano ją w leczeniu ciężkich przypadków cholery, po czym zapomniano o niej.

Pranalewkę przygotowuje się ze świeżego korzenia, z soczystych kłączy zbieranych z początkiem czerwca, przed okresem kwitnienia.

Właściwości farmakodynamiczne ciemiężycy białej wynikają z obecności licznych alkaloidów określanych wspólną nazwą weratryna. W mieszaninie alkaloidów w największych ilościach występuje jerwina, wykazująca działanie sedatywne i wywołująca bradykardię, natomiast najsilniejsze działanie toksyczne ma protoweratryna. Pranalewka zawiera także germinę obniżającą ciśnienie tętnicze krwi i wywierającą toniczny wpływ na mięśnie.

DZIAŁANIE OGÓLNE

Pierwszy opis działania patogenetycznego sporządził Hahnemann i zamieścił go w swojej Matiére médicale pure.

TOKSYKOLOGIA

Dane toksykologiczne wykazały, że objawy zatrucia Veratrum album są związane przede wszystkim z pobudzeniem układu współczulnego. Należą do nich: skurcze w obrębie narządów wewnętrznych i stan zapaści ze zmniejszeniem ciepłoty ciała, wywołany wymiotami i obfitą biegunką.

BADANIA PATOGENETYCZNE

Doświadczalne badania patogenetyczne, w dużej mierze potwierdzone klinicznie, wykazały:

 • Działanie w obrębie przewodu pokarmowego objawiające się wystąpieniem biegunki przypominającej biegunkę w przebiegu cholery, charakteryzującej się obfitymi i częstymi wypróżnieniami; z tego powodu ciemiężycę białą nazwano „arszenikiem roślinnym".
 • Działanie w obrębie układu nerwowego:

– ośrodkowego: występowanie charakterystycznego wyczerpania i uczucia zimna, połączonego ze zmniejszeniem ciepłoty ciała, prowadzących do zapaści
– obwodowego: zaburzenia przewodnictwa nerwowego prowadzące do wzmożonej kurczliwości mięśni z:
• wystąpieniem kurczy i niedowładów oraz bradyarytmii i kołatania serca – na poziomie mięśni poprzecznie prążkowanych

 • • wystąpieniem kolek oraz licznych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego o podłożu czynnościowym – na poziomie mięśni gładkich.
 • Wzmożone wydzielanie z gruczołów potowych: obfite, zimne poty, zwłaszcza w obrębie czoła.

OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE

A – ODCZUCIA

 • Wyczerpanie, silne osłabienie prowadzące do zapaści.
 • Uczucie lodowatego zimna w obrębie całego ciała lub o charakterze miejscowym (w obrębie jamy ustnej, języka, na czubku głowy); wrażenie, że głowa jest obłożona lodem.
 • Uczucie wewnętrznego pieczenia kontrastujące z uczuciem zimnej skóry i z potami.
 • Bóle brzucha o typie kurczów, rozdzierające, przeszywające lub wywołujące drętwienia.

B – MODALNOŚCI

POGORSZENIE

– pod wpływem zimna i wilgoci

– po wypiciu płynów

– pod wpływem ruchu.

POPRAWA

– pod wpływem ciepła

– w pozycji leżącej.

PRAGNIENIA I AWERSJE POKARMOWE

– pragnienie owoców i kwaśnych pokarmów

– pragnienie zimnych napojów.

 

C – OBJAWY TOWARZYSZĄCE

 • Bladość twarzy.
 • • Zimne poty w obrębie czoła.
  • Zasinienie kończyn.
 • Bóle głowy.
 • W stanach gorączkowych silny lęk występujący na przemian z wyczerpaniem i pobudzeniem psychomotorycznym, któremu towarzyszą majaczenia, niekiedy z napadami furii (krzyk, porywczość, rozrywanie ubrania), niekiedy ze słowotokiem i niekiedy z pobudzeniem seksualnym.

 

PODSTAWOWE WSKAZANIA KLINICZNE I DAWKOWANIE

1 – WSKAZANIA DOTYCZĄCE PRZEWODU POKARMOWEGO

Biegunki podobne do biegunek w przebiegu cholery, charakteryzujące się bardzo obfitymi stolcami, szybko postępującym silnym odwodnieniem, znacznym zmniejszeniem ciepłoty ciała, skłonnością do zapaści, bolesnymi kolkami w obrębie nadbrzusza. Zespół podobnych objawów może występować w przebiegu:

– ciężkich zatruć pokarmowych

– zatruć okresu niemowlęcego przebiegających z objawami neurologicznymi

– cholery.

W przypadku zespołów biegunkowych lek należy podawać w rozcieńczeniu 9 CH, pięć granulek dwa do czterech razy dziennie, w zależności od nasilenia wypróżnień.

W przypadku zespołów objawowych przypominających cholerę lub przebiegających z objawami neurologicznymi lek lepiej jest stosować w rozcieńczeniu 15 lub 30 CH, pięć granulek po każdym oddaniu stolca.

UWAGA: w przebiegu cholery stosuje się ponadto trzy inne leki:

Arsenicum album – w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów zatrucia pokarmowego

Cuprum metallicum – w przypadku tzw. suchej cholery, jeśli w obrazie klinicznym kolki dominują nad wypróżnieniami i uczuciem zimna połączonym ze zmniejszeniem ciepłoty ciała

Camphora – jeśli skłonność do omdleń dominuje nad licznymi wypróżnieniami i bólami w nadbrzuszu.

 

2 – OBJAWY NEUROLOGICZNE I SPASTYCZNE

 

▲ Bolesne miesiączki: w przypadku, gdy spastyczne bóle mogą spowodować stany omdleniowe (lipothymia), a nawet omdlenie. Ponadto występują wymioty, obfita biegunka i zimne poty. Lek należy podawać po pięć granulek w rozcieńczeniu 9 CH, od dwóch do czterech razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.


▲ Spazmofilia: niektóre zaostrzenia spazmofilii przebiegające z kurczami, kolkami, z towarzyszącym uczuciem silnego zimna, skłonnością do zapaści i niekiedy biegunką. Lek należy podawać w rozcieńczeniu 9 lub 15 CH, pięć granulek w rytmie nasilenia objawów.

▲ Niektóre typy majaczeń (na przykład występujących w przebiegu bolesnych miesiączek okresu dojrzewania, w okresie poporodowym). Lek należy podawać w rozcieńczeniu 15 CH, pięć granulek raz do dwóch razy dziennie lub jedną dawkę 15 CH.

Ponadto należałoby wspomnieć o zastosowaniu tego leku w zaparciach, którym towarzyszy zespół objawów pobudzenia nerwu błędnego (obfite, zimne poty w obrębie czoła) występujący niekiedy podczas wysiłku przy defekacji. W takim przypadku lek należy podawać w rozcieńczeniu 5 lub 9 CH, pięć granulek przed każdym oddaniem stolca.

VERATRUM ALBUM 1 001 min

VERATRUM ALBUM 2 001 min

VERATRUM ALBUM 3 001 min

VERATRUM ALBUM 4 001 min

 

 

Zdjęcia/źródło:

http://www.homeopathyworldcommunity.com/forum/topics/mode-of-action-of-veratrum

 

 

VeratrumAlbum2
Znajduje się w: Materia Medica
© 2015 Homeopatia Polska - Strona - Forum